Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

gulova kozlica - diskusia

autor: off lacis16
pridané: 5.5.2012 13:19

poprosil by som az vlastni niekto z vas gul.kozlicu znacky betinsoli ,fabarm cz,haenel alebo podobne aby mi opýsali vlastnosti tychto zbraní a skusenosti s nimi spojené ,,,POPROSíM len tých co gulovú kozlicu ozaj mali alebo maju vo vlstnictve .tý ktorý ste ju nikdy nevlastnili nepiste mi prosim vase mudre znalosti ohladne zbrani´´...........Dakujem LOVU ZDAR

počet zobrazení: 13 673
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off steyr, 5.1.2016 o 7:46

Keby každý nešpekuloval s rôznymi druhmi streliva, ktorých je dnes, oproti minulosti nespočetné množstvo, tak by to bolo jednoduchšie, čo sa týka guľ. kozlíc, ktoré sa v drvivej väčšine prípadov používajú na spoločných poľovačkách, kde sa strieľa hlavne na kratšie vzdialenosti a dovolím si tvrdiť, že 99% poľovníkov tam poškodenie diviny nerieši, koniec-koncov zver je v pohybe, a povedzme si na rovinu, koľko poľovníkov si vyskúšalo na strelnici streľbu na bežiaci terč... to už som dosť odbočil. a k veci: Už som pár guľ kozlíc nastreľoval a osobne nie som zástancom, nastaviteľného sústrelu hlavní, keď sa to aj podarí niekomu dobre nastaviť, pri kalibroch ako 8x57 či 9,3x74 si myslím, že nastrelenie na tých pár šróbikoch aj tak moc nevydrží, zletované hlavne, sú zletované hôavne! A to, že dnes nájdeme prevažnú väčšinu,(hlavne lacnejších) guľ kozlíc s nastaviteľným sústrelom a nie so zletovanými hlavňami, nie je preto, že by nastaviteľný sústrel bol lepší, je to jednoducho preto, že kvalitné a precízne zletovanie hlavní je náročné ako technicky tak i finančne...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 16

komentáre

zoradiť
off SPIBY, 7.3.2018 o 18:54

mal som gulovu kozlicu Blaser bb97 lux kal.9,3x74R stelovaci sustrel pouzival som strelivo GECO vyhody tejto zbrane su hlavne ze je to reprazentativna zbran vazne bola pekna dalej presnost ,sustrel sa dal doladit dierka do dierky a to vazne ,len to chcelo vela trpezlivosti a pevnu ruku,polemiky o tom ze tri srobiky ten kaliber neurzia su somarina tie srobiky posobia ako kontra a dokonca su zaaretovane ten sustrel by sa rozladil mozno pri vystrelieni 1000ran po sebe bez kontroly suustrelu-proste to drzalo nastrel bez problemov a da sa ten sustrel upravit na rozne strelivo a da sa vakonat naprava to pri zletovanej hlavni pri rozladeni sustrelu vydím ako drahy spas, o prevedeni zbrane co sa tyka spuste a zlamovania a kvalite prevedenia je asi zbytocne sa pri cene tejto zbrane bavit ked ju mate neuvedomite si ako je to vsetko prepracovene vsimnete si to az ked chytite do ruky inu zbran a proste sa vam zda ze je nieco zle,dalsou vyhodou je jednospušt ale to asi zavisi od prevedenia zbrane,dalej jej dlzka samozrejme K nevyhodam by som zaradil to ze tie hlavne vyzeraju ako gulobrokove pripustam ze zletovane su krajsie ,ze je to skor sezonna puska ,dalej hlavne jej vahu (foto mam v profie) a v konecnom dosledku aj jej cenu :) nakoniec som si na spolocne polovacky zaobstaral gulobrok to je pre mna unyverzaljnesia zbran na polovnicke vyuzitie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off vivatvikend, 7.3.2018 o 13:10

nejake skusenosti v gulovou kozlicou Brno 803? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Jager68, 21.2.2017 o 22:26

No až taký komerčny úspech to nebude... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lovec84, 21.2.2017 o 20:44

Nemusia aspon az tak presne robit sustrel .Nech uz si to kupc zladi sam. Je to tak trocha polotovar. Osobne ak by som siel do gulovej kozlice alebo dvojaka volil by som zo znaciek heym ,krieghoff alebo minimalne merkel. Ja by som pusku na ktorej sa da takto stelovat sustrel nechcel ani zadarmo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on michal89, 21.2.2017 o 18:00

do bo..a zase tie šróby na štelovanie! .. a teraz mi tu začnú nakladať, že prečo mi to vadí, však to veľa muničiek teraz tak kozlice robí... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off SIAD, 21.2.2017 o 11:01

Nová kozlica z Brna gulova kozlica - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Matejj, 9.10.2016 o 16:40

Vďaka páni za odpoveď takže je to realita čo som rád a teda máme sa načo tešiť... vďaka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozefff, 8.10.2016 o 15:38

Matej Podla poslednych info. co som sa bavil na vystave v NR. mala by sa uz teraz vyrabat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Josse, 7.10.2016 o 16:27

Matejj, měl jsem ji v ruce na výstavě v Brně. Bude se jmenovat Brno Express, ráže budou 8x57 JRS, 9,3x74R a 30R Blaser. Cena zatím nebyla stanovena ale měla by být cca +5000,- k ceně Comba. Oproti Combu bude baskule černá, a bude mít pouze jedno spoušť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Matejj, 30.9.2016 o 12:33

Pozdravujem vás, vie mi niekto povedať, či sa už vyrába alebo sa začne sériovo vyrábať brno combo guľová kozlica? Fámy o nej a dobrej cene sú ale či...? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off srna23, 7.1.2016 o 15:31

Pepies,tu si treba uvedomiť hlavne jednu vec ,že gulove kozlice alebo dvojaky su hlavne na to aby si mal pri love vytálnej a nebezpečnej zvery možnosť opakovať ranu . A poviem ti že mal som možnosť zažiť lov diviakov v Slovinsku a poviem ti že pri tej rychlosti nevipališ ani 10 ran za sebou z kozlice a preto tam maju hlavne dosť času na to aby sa chladili a aby nevznikalo velke pnutie.A preto každy si musi uvedomiť sam aku zbraň si zvoli a aku zver bude loviť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off pepies, 6.1.2016 o 22:42

Srna 23 nejaký guľový dvojak aj kozlicu som vlastnil aj vlastním a nejaké som nastreľovala viem že to športová zbraň nie je,ale chcel som poukázať na to že aj pri guľovej kozlici kde základné prevedenie stojí od 2700 eur výrobca neodstránil pnutie hlavní čo je jednoduchá zaležitosť.Hlavňový zväzok nahriať na cca 200*C a nechať ho samovoľne vychladnúť ale spôsobov je viac.Lebo na žiadnom nemáš napísané že môžeš z neho vystreliť len toľko a toľko rán po sebe a kľudne sa môže stať že majiteľ si ho zoberie na nejakú spoločnú poľovačku do Maďarska do obory kde 25 rán nie je problém vystreliť a sústrel sa mu môže rozštelovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off srna23, 6.1.2016 o 20:46

Vlastnim gulovu kozlicu betinsoli 8x57jrs a som spokojny.Tuto zbran pouzivam do honu alebo na dohladavku diviaka. Treba si uvedomit ze gulova kozlica nieje sportova zbran ale je to zbran na polovanie a preto sa z nej nestriela 25ran.Po 25 vystreloch aj opakovacia gulovnica zacne rozhadzovat,a je samozrejme ze musi povolit aj pnutie.Pouzivam tuto zbran uz 5 rokov a sustrel mam stale nejakych 3 cm na 50 m a pouzivam naboje sb ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 5.1.2016 o 15:50

Rád by som sa aj ja podelil so svojimi skúsenosťami so svojou guľovou kozlicou.Dlho som túžil po guľovom dvojaku alebo kozlici,kedže som uvažoval nad kalibrom 8x57JRS alebo 9,h3x74R dopredu som zavrhol všetky prerábky zo ZP a ruské zbrane.Po čase som si z Nemecka doviezol guľovú kozlicu Fabarm Asper v 9,3x74R.Sustrel bol od výrobcu robený na TUG 19g.kamarát Rasťo vlastniaci guľobrok Merkel mi zapožical optiku s montážou a vybral som sa na strelnicu otestovať sústrel na 80M spokojnost bola že rany boli v jednej rovine asi 4cm od seba tak som bol nadšený.S puškou som absolvoval pár spoločných poľovačiek kde som usúdil že strelivo TUG nebude pre mňa to pravé kedže na slabšie kusy sa správal ako celopášť a zver aj po dobrých ranách odbiehala dosť daľeko.Po jednej spoločnej poľovačke sme vystrielali z kozlice asi 25 rán a povolilo tzv.pnutie a sústrel sa úplne rozhádzal so strelivom s ktorým mi to na 80m lietalo na 4cm mi to lietalo na 50m na cca 15 cm.Nastalo obdobie hladania vhodného fabrického naboja od každeho kto mal tento kaliber som si zobral všetky druhy nabojov od RWS,Norma,Geco,S&B,Hornady.Skúšali sme aj vlastné navážky ale so žiadnou sa nám nepodarilo dostať pod 5cm na 50m.Potom na radu kamarata sme sa začali hladať strelu ktorá by šmakovala obom hlavniam nakoľko u guľových kozlic a dvojákov v mojej cenovej kategorii osádza výrobca prvú hlaveň s nižšou toleranciou a druhú hlaveň s vyššou toleranciou a sami vieme že niekedy je problém zladiť jednu hlaveň na optiku a nieto ešte dve po dlhšom skúšaný jedna zo striel čo šmakovala obom hlavniam bola strela MJG za pomoci Rado100 sme doladili navážky.Na morave mi za 5000czk/u nás mi to pod 500 eur nechcel spraviť žiaden puškár/ puškár načiernil celý zväzok a upravil sústrel na terajších 2,5cm na 50m.Ostatné tu už povedal Durell a ostatní takže pri kúpe guľoveho dvojaku alebo kozlice sa neoplatí šetriť a je jedno či má štelovateľný sústrel lebo ten zvyčajne držia po hromade 2x3mm šróbiky ktoré asi tažko dlhodobo udržia pnutie dvoch guľových hlavní a u pevne zletovaných hlavní može povoliť tzv.pnutie alebo sa zmení šarža streliva kde je použitý iný prach a sústrel sa može zhoršiť.Toľko moje postrehy ako laika. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off Durell, 5.1.2016 o 8:31

Jeden čas ma to tieť držalo, a práve tieto problemy so sústrelom ma od tohto typu zbrane odradili, ale sú krásne o tom potom. Steyer dobre píše na tých šrobikoch sa to môže meniť a nemusí to vydržať. U zákazkových zbraní so zletovanými hlavňami vedia dať aj zásobu streliva a keď dojde nastáva problem a hladanie laborácii pre dobrý sústrel Lebo nová šarža fabrického streliva bude strielať s najväčšou pravdepodobnosťou inak ako tá na ktorú boli hlavne zletované . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 5.1.2016 o 7:46

Keby každý nešpekuloval s rôznymi druhmi streliva, ktorých je dnes, oproti minulosti nespočetné množstvo, tak by to bolo jednoduchšie, čo sa týka guľ. kozlíc, ktoré sa v drvivej väčšine prípadov používajú na spoločných poľovačkách, kde sa strieľa hlavne na kratšie vzdialenosti a dovolím si tvrdiť, že 99% poľovníkov tam poškodenie diviny nerieši, koniec-koncov zver je v pohybe, a povedzme si na rovinu, koľko poľovníkov si vyskúšalo na strelnici streľbu na bežiaci terč... to už som dosť odbočil. a k veci: Už som pár guľ kozlíc nastreľoval a osobne nie som zástancom, nastaviteľného sústrelu hlavní, keď sa to aj podarí niekomu dobre nastaviť, pri kalibroch ako 8x57 či 9,3x74 si myslím, že nastrelenie na tých pár šróbikoch aj tak moc nevydrží, zletované hlavne, sú zletované hôavne! A to, že dnes nájdeme prevažnú väčšinu,(hlavne lacnejších) guľ kozlíc s nastaviteľným sústrelom a nie so zletovanými hlavňami, nie je preto, že by nastaviteľný sústrel bol lepší, je to jednoducho preto, že kvalitné a precízne zletovanie hlavní je náročné ako technicky tak i finančne... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 16

off dusab, 4.1.2016 o 18:27

Matejj to ze nieje urobeny sustrel z vyroby ma svoj dovod. Kedze sustrel je nastavitelny tak kazdy si moze urobit sustrel podla seba a pre strelivo ake pouziva. Kdezto pri kozliciach ktore maju hlavne zletovane od vyroby je uz sustrel urobeny na jeden druh streliva...u renomovanych vyrobcov. Ale ak tam das ine strelivo sustrel je takmer urcite v 90 % iny a horsi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on Matejj, 3.1.2016 o 18:31

Každopádne ďakujem za postrehy a priame skúsenosti s touto kozou. Noo prekvapila ma info že nie je nastavený sústrel priamo od výrobcu. To je sklamanie pri cenovej kategórii tejto zbrane.Viete prípadne o menej bez problémovej guľ. kozlici? Je mi známe že práve sustrel je najdrahší u guľ. kozlici ale predsa napr. Fabarm má ešte elegantnú guľ. kozlicu a podobnú sumu na vysačke prípadne Antonio Zoli. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Sager, 3.1.2016 o 10:55

Kolega má guľovú kozlicu HAENEL JAEGER 8.11 v kalibri 9,3x74R, puškohľad SWAROVSKI 2,5-15x56 Z6i. Používa náboje GECO PLUS 16,5 g/255 gr. Podarilo sa mu nastaviť sústrel hlavní tak, že spodná plávajúca hlaveň je na 50 m cca 1 cm nad hornou a na 100 m je spodná hlaveň 2,5 cm nad hornou, sú vo vertikálnej osi nad sebou (pri streľbe zo stojana). Pri takomto nastavení sústrelu si vzhľadom na balistiku kalibra 9,3x74R trúfa účinne prvou ranou (spodná hlaveň) strielať na zver až na vzdialenosť 200 m. Pri nastreľovaní kozlice postupoval tak, že najprv nastrelil puškohľad na hornú pevnú hlaveň. Potom začal štelovať sústrel spodnej hlavne nastavovacími dvoma šróbmi pod predpažbím. Pravým šróbom pri točení v smere hodinových ručičiek sa spodná hlaveň dvíha do písmena "V" hore a v pravo. Ľavým šróbom pri točení v smere hodinových ručičiek sa spodná hlaveň dvíha v ľavo a hore. Pri otočení proti smeru pohybu hodinových ručičiek je to opačne. Keď dosiahol, že obidve hlavne boli nastrelené na 50 m po vertikálnej osi pod sebou asi 20 cm (spodná hlaveň strieľala pod hornú) potom začal približovať nástrel hlavní k sebe, pri stálom dodržaní aby bol nástrel obidvoch hlavní po vertikále pod sebou tak, že naraz o rovnaké otáčky točil obidvoma šróbmi v smere hodinových ručičiek, lebo potreboval dvihnúť nástrel hornej hlavne. Týmto postupom sa mu to podarilo, že teraz to má nastrelené tak, ako som uviedol. Len pripomeniem, že pri prvom potiahnutí spúšte odpaľuje plávajúca spodná hlaveň a pri druhom pevná horná. Uvedený postup nastreľovania vyčítal niekde na internetových stránkach MERKLA pretože ten má na guľových kozliciach tie isté (podobné) hlavne. Podľa mňa v kalibri 30-06 sa nastreľovacími šróbmi bude ťažšie pohybovať lebo tam je stena hlavne hrubšia než u 9,3x74R. A ešte dôležitá poznámka pre nastreľovanie: pri vystrelení z druhej hlavne (hornej) treba počkať vraj minimálne aspoň 6 sekúnd kým sa ustáli kmitanie spodnej hlavne až potom odpáliť druhú hlaveň. Pri poľovačke to nemá podstatný vplyv. Tak isto je nutné dodržiavať zásadu, že treba vždy počkať kým hlavne vychladnú. Možno je nedostatok, že od výrobcu nie je nastavený sústreľ hlavní. gulova kozlica - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tthunt, 2.1.2016 o 19:13

Kamarat ma tuto kozlicu Haenel v 30-06, pomerne lahka, kratka zbran. So sustrelom bol vsak problem od novoty. Riesil to aj u predajcu cez vyrobcu, s puskarom ale nakoniec sme to to naladili sami. Neni to idealne, netrufa si strielat dalej ako 80-max 100m. Ma to velmi tenke hlavne, neni to velmi presne. Skusali sme snad vsetko dostupne strelivo, nakoniec striela 13g tug co ide asi najpresnejsie. Osobne by som si tuto zbran nekupil. Ma aj spust pomerne tvrdu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on Matejj, 2.1.2016 o 18:06

Pozdravujem, má niekto teda je niekto vlastníkom guľovej kozlice HEANEL JAGER predajcom je napr. (ibo). Poprosím o podelenie sa so skúsenosťami -.sústrel- jej výhody nevýhody a pod... vďaka. Prípadne poradiť inú overenú guľ. kozlicu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 7.11.2012 o 10:27

jaaaj, tak to pardón, mal som BS 9,3x74R/9,3x74R, s perfektným sústrelom 4cm na 100m, niekto jej vyčíta váhu no mne sa z taťších zbraní strieľa i mieri lepšie, myslím, že to je logické, a váhu si myslím že pri gul. kozlici hodnotiť netreba ako negatívnu vlastnosť, lebo to nie je zbraň na dlhé pochôdzky, teraz banujem, že som ju predal a chcem ju znova, chcelo by to trochu špecifikovať otázku, lebo nie je moc jasná..., keď som si to poriadne prečítal tak som si všimol aj gramatický skvost: ...aby mi OPÝSALI vlastnosti...:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 13

off Blaser300WM, 7.11.2012 o 8:44

Pri vlastnikoch GB sa ani neda ocakavat, ze sa trafia. Nevedeli sa rozhodnut ani pri nakupe aku pusku vlastne potrebuju, tak si kupili aj gulonicu aj brokovnicu v jednom, aby neboli celkom mimo. Necudo, ze gulova kozlica im nic nehovori. :o)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off yegi, 7.11.2012 o 8:25

chlapi, nejako Ste sa s tými gulabrokmi netrafili do témy... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off steyr, 7.11.2012 o 8:19

ahoj, ja mám Merkel 7x56R/16, maximálna spokojnosť, gula striela do jednej diery, brok v pohode a jednotná strela podľa streliva SaB nič moc ale Hirtenberger idú dobre aj na 50m ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off cabron, 5.11.2012 o 11:18

Ahoj Lacis. Vlastním guľobrok Bettinsoli.7x65/12.Ja osobne som s ňou veľmi spokojný.Je výborná pre lovcov ktorý stieľajú na ďaleko.Na blízko dosť podlieva a rozbíja divinu.Čo sa týka streliva, tak používam poloplášť Gecco.Ak prídeš z poľovačky, musíš ju z vonku poriadne vytrieť do sucha a pretrieť olejom, lebo ťa potom môže čakať ''príjemné''prekvapenie vo forme hrdzavého piesku a poriadneho, narozdiel od Bajkaliek.Bettinsoli je na vodu veľmi háklivá.Ak chceš vedieť viac pýtaj sa...zatiaľ...Lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM