IBO poľovník
www.huntingland.sk
dnes je piatok,  27. apríl 2018,  meniny má Jaroslav,  spln: 30. apríl 2018,  dnes východ slnka: 04:36,  dnes západ slnka: 18:51
Kúpou trička s logom LovuZdar.sk podporíte chod portálu LovuZdar.sk                Využite bezplatne sekciu DOPYT na nájdenie najlepšej ceny.                Kúpou produktu z eshopu LovuZdar.sk podporíte chod portálu LovuZdar.sk
ferovia
JUDr. Norbert Horváth (advokát) Advokátska kancelária

Vysvetlenie povolenia na odlov podľa §71 ods. 4 - právna poradňa

autor: off Matvej
pridané: 16.11.2016 17:11
Zdravím a vopred ďakujem za odpoveď.

Rád by som si ujasnil časť tlačiva povolenia k lovu, kde sa uvádza či daný poľovník dostal povolenie loviť "škodnú" podľa paragrafu 71 ods. 4 a psy a mačky podľa paragrafu 29 ods. 2.

Moja otázka je, na ktorú zver presne sa toto povolenie vzťahuje? V §71 ods. 4 je uvedené nasledovné znenie: "Súhlas užívateľa poľovného revíru na lov zveri, ktorá nepodlieha poľovníckemu plánovaniu, sa v povolení na lov vyznačuje len ako alternatíva „áno/nie“."

Ak potom vychádzame z paragrafov 25-34 toho istého zákona (344/2009 Z.z.), dozvedáme sa, ktoré druhy spadajú do poľovného plánovania. Jedná sa hlavne o raticovú zver s výnimkou Pasrnca a Jeleňa Siku a potom v zásade všetku pernatú zver. (Ak tomu samozrejme chápem správne)

Dovoľuje mi teda časť povolenia k lovu zveri s otázkou o udelení povolenia podľa §71 ods. 4 a §29 ods. 2 loviť aj napr. jazveca, alebo veľké šelmy ako napr. vlk? Alebo musím mať vypísané uvedené druhy v povolení samostatne?

Ďakujem za odpoveď.

S pozdravom Matvej
počet zobrazení: 1 138
právnik radí:
Dobrý deň Matvej, moju otázku v podstate zodpovedal 1967, za čo mu touto cestou ďakujem a ja zas ospravedlňujem za neskorú reakciu. win 243 správne podotkol, že treba rozlišovať zákon o poľovníctve a vyhlášku, ktorou sa vykonáva. Podľa môjho názoru ust. § 71 ods. 4 vyhlášky v spojení s ust. §§ 25 až 34 vyhlášky a § 29 ods. 2 zákona nevyvoláva žiadne pochybnosti a výkladové problémy. Napr. jazveca môžte samozrejme uloviť a pokiaľ ide o vlka, dávam do pozornosti ust. § 71 ods. 1 písm. a) bod 6 vyhlášky. Taktiež je treba prihliadať aj na povinnosť označiť ulovenú zver podliehajúcu tejto povinnosti značkou v súlade s ust. § 64 zákona o poľovníctve.

S pozdravom JUDr. Norbert Horváth, advokát

OVERLIMIT Dacia Duster

komentáre

zoradiť
off hunternh, 7.12.2016 o 18:00

Matvej, ministerstvo má na vec jeden právny názor a ja druhý. V kontexte oboch právnych predpisov naozaj nepovažujem za porušenie zákona ani vyhlášky ak do povolenia na lov zveri nenapíšem vlka. Vlk je druh zveri, ktorá nepodlieha poľovníckemu plánovaniu. Ministerstvo už prišlo s kdečím v minulosti. Ale opakujem, je to môj právny názor a každý naň máme právo. To, že nie je zhodný je v mnohých prípadoch časté.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Matvej, 7.12.2016 o 14:48

Pán Horváth, prosím Vás a o čom potom píšu z ministerstva v tomto dokumente? odkaz ___ Mimo iné sa v danom dokumente uvádza, že je potrebné zrušiť všetky platné povolenia na vlka dravého zaznamenaním dátumu ukončenia platnosti povolenia. ___ Ako vidíte, tu sa fakt v praxi ukazuje, že toto je viac než nejasná situácia. Kým zákon naznačuje jedno, vyhláška hovorí niečo ďalšie (ale nemala by protirečiť zákonu). Teraz v dokumente od Ministerstva je jasne písané o povoleniach na lov Vlka dravého, napriek tomu, že ste hovorili, že nie sú nutné. S pozdravom

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunternh, 5.12.2016 o 8:44

Matvej, vyhláškou sa zákon vykonáva. Vyplýva to už ak z jej samotného pomenovania. Nemyslím si, že v danom prípade, resp. v danej časti je vyhláška v rozpore so zákonom. Samozrejme je to len môj právny názor, ktorý nie je vôbec záväzný. Právny predpis je nutné si vždy vykladať v zmysle jeho cieľa a účelu a ten je podľa môjho názoru v danej súvislosti rešpektovaný a dodržaný. Aj z pragmatického hľadiska si neviem predstaviť vypisovať do povolenia na lov zveri všetky druhy zveri, ktoré nepodliehajú poľovníckemu plánovaniu.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Matvej, 2.12.2016 o 11:43

OK, tak sa opýtam ešte raz... Už ste mi vytkol, že som omylom použil slovo zákon namiesto vyhlášky. Samozrejme to bolo na mieste. Preto teraz referujem k ZÁKONU č. 274/2009. Pokiaľ správne chápem zmyslu vyhlášky, tak ňou je rozšíriť, doplniť a nie upraviť zákon, t.j. nemôže s ním byť v rozpore. Preto poukazujem na §53 zákona o poľovníctve, kde sa priamo hovorí v odseku 3: "V povolení na lov zveri musia byť uvedené osobné údaje držiteľa poľovného lístka (ďalej len „poľovník“), a to meno, priezvisko a adresa trvalého pobytu, údaje o druhu zveri, jej pohlaví, vekovej triede a počte zveri, ktorú môže loviť, doba, v ktorej môže jednotlivé druhy zveri loviť, a doba platnosti povolenia.". Nechápte to zle, niesom tu na to aby som spochybňoval Vás, ale mne osobne ako neprávnikovi udierajú do očí isté rozdiely, ktoré mi znemožňujú úplne jasné pochopenie legislatívnych požiadavok.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunternh, 1.12.2016 o 13:39

Platí čo som povedal, ale ešte raz jednoduchšie. Zver, ktorá nepodlieha poľovníckemu plánovaniu sa osobitne neuvádza.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 1967, 1.12.2016 o 9:04

Podľa môjho názoru a konzultácie s prac. MPaRV SR stačí ti na povolenke zakrúžkované áno a po ulovení zapíšeš druh ktorý si strelil do povolenky a založíš značku na ulovenú zver . Pokiaľ PZ alebo PS na vydané povolenie na uvedený druh zveri. /napr. medveď/ Čo sa týka invazivného druhu zveri postup je podobný. / platí to aj na šakala/

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Matvej, 30.11.2016 o 13:20

Pán Horváth, nehnevajte sa, ale toto je všetko len nie zodpovedaná otázka v právnej poradni. Moja otázka bola jasná, vy ste ma zase len nasmerovali ku ďalším paragrafom. Teda ešte raz, má či nemá byť vlk alebo medveď ako veľké šelma zapísaná v povolenke samostatne alebo stačí zakrúžkované Áno pod otázkou ohľadom usmrtenia psov a mačiek a odlovu zveri, ktorá nepodlieha poľovníckemu plánovaniu. Tiež by som napríklad otázku rozšíril o invazívne druhy jeleň sika a pasrnec. Aký je správny postup u nich?

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ms, 23.11.2016 o 12:08

hunternh, ja rozumiem, že v ods. 2, § 29 sa hovorí o prenesení oprávnení na iných držiteľov poľovných lístkov (nie len poľovnej stráži) povolením na zver, ale myslím, že sa to týka psov a mačiek. A vôbec sa to netýka pôvodného problému, t. j. či má byť v povolení na lov zveri uvedený vlk samostatne, alebo stačí zakrúžkovať možnosť Áno podľa určitých predpisov. MS

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rimo, 23.11.2016 o 9:47

Hm, aj ja som sa nad tym zamyslal, takze ak mam v povolenke zakruzkované Ano, nie je potrebné tam mat este aj napisane v povolenych druhoch zveri aj Vlk samostatne? To mi nie je jasne, nakolko je potrebne ho oznacit znackou.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunternh, 23.11.2016 o 8:02

MS, ods. 2 § 29 zákona o poľovníctve hovorí o prenesení oprávnení podľa ods. 1 písm. f) a písm. g) na iných držiteľov poľovných lístkov povolením na lov zveri.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ms, 22.11.2016 o 17:45

Akosi nerozumiem, ako súvisí s uvedeným problémom §29 ods.2.zákona. § 29 zákona hovorí o právach a povinnostiach poľovnej stráže. MS

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off win243, 22.11.2016 o 11:52

344/2009 Z.z. je vyhláška, ktorou sa vykonáva zákon o poľovníctve č. 274/2009.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 1967, 17.11.2016 o 10:32

1.Poľovník je oprávnení loviť zver nepodliehajucému poľovnickému plánuvaniu len vtedy ,keď je na povolenke na lov zveri zakružkované Áno. 2.Zverou podliehajúcou poľovníckému plánovaniu je podľa zákona.:raticová zver,bažantia, zajačia,jarabičia a jariabok lesný. Ostatná zver uvedená v zákone nepodlieha poľovníckému plánovaniu. 3.Jazvec,kuna,líška medvedík,nutria je zverou ktorá nepolieha poľ.plánovaniu. 4.Na druhy uvedené v bode 3 je treba aby mal poľovník vyznačenú alternatívu ÁNO.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

© 2006 - 2018 LovuZdar.sk Všetky práva vyhradené.