Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Mierenie cez diopter - diskusia

autor: off polovnikrv
pridané: 13.2.2021 19:43
Dobry den. Vlastnim starucku bixku ferlach 8x57r 360/20ga. Mam ju prave na renovacii u puskara. Avsak po odlepeni dodatocne propebnenej listy na montaz puskohladu som zistil ze aj tak neviem zamierit na cielnik pretoze mi v tom brani muska... bola pravdepodobne vymenena. Chcel by som sa Vas opytat ako ma spravne vyzerat mierenie cez diopter. Je to tak ze zameriavam na raz cez diopter, musku, cielnik alebo len diopter cielnik a muska by sa mala dat sklopit tak ze ju nie je vidno?? Za pomoc vopred dakujem. Ps: Pripadne ak niemto ma podobnu flintu bol by som vdacny za foto ako vyzerata vasa flinta, respektivne sina a zameriavace na nej.
počet zobrazení: 2 078
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off rys2, 14.2.2021 o 17:44

Jozko ano, gulovnica ZKK v najskorsich zaciatkoch jej vyroby mala diopter a pokial si pamatam, mala aj kovove putko na remen na hlavni. Bolo vyrobenych malo kusov.Bola to ina zbran, ako neskorsie vyrabana seriove vyrabana klasika ZKK 600. Aj vzhladovo, aj vahovo aj inak. Doslovne tuzexova flinta, ktora bola pychou byvaleho Ceskoslovenska a kludne mohla sutazit o popredne umiestnenie v ramci zbrojoviek celeho sveta. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lanus, 14.2.2021 o 16:36

polovnikrv - Na začiatku výroby guľovníc ZKK boli tieto tiež vybavené sklopným dioptrom aj sklopným cieľnikom (hledím) ale nie sklopnou muškou ! Takže sa dalo mieriť dvoj resp. troj kombináciou mieridiel vždy však bola zastúpená aj muška !!! (Muška môže brániť vo výhľade na cieľnik len keď máš flintu otočenú naopak !!! ) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off rys2, 14.2.2021 o 14:24

polovnikkrv- muska je muska a je na konci hlavne. Cielnik /hledi/ je za muskou, teda vzadu. Alebo nerozumiem Tvojmu popisu? PS: takze, ja to chapem tak, ze nejaky "iniciativny clovek" kvoli montazi puskohladu uplne znehodnotil- zrusil cielnik, cim zaroven znehodnotil aj cenu "holej" pusky. Nuz, chyby sa porobili rozne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 14.2.2021 o 13:22

Tvoja bixka Ferlach bola vybavena muskou, cielnikom a sklapacim dioptrom. Ten bol umiestneny na chrbte „baskule“ ak si dobre pamatam, sa mi zda tesne za otvaracou - temennou klukou. Za normalnych okolnosti pri love zveri pri individualnej polovacke ked zver stala strelec vyuzival klasiku, t.j. musku a cielnik. Ale napr. pri spolocnych polovackach ked zver bezala, bolo dobre „vyklopit" diopter a strielat cezeň. Strelba cez takyto polovnicky diopter bola sice logicky kapanek nepresnejsia, ale vyhodnejsia, ved naviac sa strielalo na kratke vzdialenosti. Ostatne napisal predrecnik. Diopter na obrazku je sportovy, pravdepodobne este zvazarmovsky, vhodny na malokalibrovku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Brhlik, 14.2.2021 o 11:42

K samotnej zbrani sa neviem vyjadriť, no pri mierení dioptrom pozeráš cez diopter (dierku) kde vidíš hrot mušky v centre (strede) dioptra a cieľ. Mierenie je zjednodušené, pretože strelec sa pozerá cez diopter a sleduje len dva objekty – mušku a cieľ. Nevýhoda je, že je obmedzené zorné pole. Aj keď tie dioptre na poľovných zbraniach sú výrazne jednoduchšie (primitívnejšie) ako na športových zbraniach. Mierenie cez diopter - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov