Heming hunting
dnes je štvrtok,  28. marec 2024,  meniny má Sona,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:34,  dnes západ slnka: 18:08
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

10x50 aký odporúčate? - diskusia

autor: off keke
pridané: 16.7.2018 17:58
Ide mi hlavne o posudzovanie srnčích trofejí. Doposiaľ som používal Fomei 8x56 leader. Ale ten je na to dosť slabý. Hlavne čo sa týka ostrosti. Aj priblíženie je na tento účel malé. Preto chcem 10x. Uvažujem o niečom medzi 500 - 600€. Ďakujem za Vaše postrehy z praxe.
počet zobrazení: 1 518
počet hlasov: 0
okruh tém: ďalekohľady
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off keke, 19.7.2018 o 15:10

Ďakujem Vám za tipy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Elo, 18.7.2018 o 12:00

Reakcia na príspevok od lovec84, 17.7.2018 o 21:33 :
ako píše lovec84, od júna som aj ja majiteľom toho Swara CTC a max. spokojnosť. Len treba mať vhodnú oporu, statív, streleckú palicu a srnec sa dá spoľahlivo posúdiť aj na väčšiu diaľku. Síce trochu vyššia cena, ale kvalita..... a netreba kupovať na SK. Pri troche trpezlivosti a sledovaní zahraničných portálov (e-bay, e-gun) človek natrafí aj na nové kúsky za podstatne priaznivejšie ceny ako na SK... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MisiF, 18.7.2018 o 9:01

Podobný problém som pred nejakým časom riešil aj ja, ja mám swaro slc 8x56 u neho s ostrosťou nie je problém ale zo srncov na niekoľko 100 metrov, ku ktorým sa jednoducho nedalo dostať bližšie, som stále nevidel to čo som si predstavoval aby som ich vedel s istotou prečítať. Tak som si kúpil Zeiss 15x50 ale ani sním nie som spokojný, ešte stále nevidím to čo som si predstavoval, preto si myslím že zväčšenie 10x bude aj pre teba málo. Udporúčal by som ti zväčšenie minimálne 20x aby si sním vedel prečítať srnca na niekoľko 100 metrov ako si to predstavuješ, myslím tým hrúbku kmeňov nad ružicami, formu, výšku a veľkosť ružíc, prípadne perlovanie a podobné podrobnosti, ktoré by ti vedeli pomôcť hlavne pri bližšom určovaní veku srnca. Čo som videl v HU profesionáli, ktorý majú v revíry prečítaného skoro každého srnca používajú na tento účel skoro výhradne spektívi, ktorých zväčšenie začína práve od 20x, tam už vidíš aj z niekoľko 100 metrov či sa jedná o 4-5 ročného silného srnca v najlepších rokoch alebo už starší kus zrelí na odstrel. Žiaľ za poriadny spektív treba aj poriadne zaplatiť, z lacnejšími kúskami nemám skúsenosť ale kamarát má starší ruský ďalekohľad 20x60 a je sním spokojný, ten by mohol byť dobrou alternatívou aj pre teba, treba si to najprv vyskúšať, každému vyhovuje niečo iné. Mám skúsenosť ešte s ďalekohľadom s variabilným zväčšením, ktorý som dostal na víkend na vyskúšanie, ak sa dobre pamätám bol to yukon 8-20x50, čo som v ňom videl sa mi na prvý pohľad veľmi páčilo a to variabilné zväčšenie sa my zdalo ako ideálne na riešenie spomínaného problému, žiaľ po dni používania sa my práve pri prestavovaní zväčšenia zasekol a bolo po ňom, z mechanizmu vnútri ďalekohľadu vypadol milimetrový šróbik, ktorý najprv zošrotoval pólku mechanizmu a potom sa vňom zasekol. Lepší foťák tiež nie je od veci, využívame ho hlavne na jar na začiatku sezóny keď sa srnčia združuje ešte v skupinách, ktoré cez deň väčšinou odpočívajú uprostred polí kde sa k ním nedá priblížiť ale stačí pár fotiek lepším foťákom a doma na väčšom monitore si ich vieš lepšie zväčšiť a priblížiť a hneď budeš mať lepšiu predstavu o tom čo môžeš očakávať v ďalšej sezóne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off posed33, 17.7.2018 o 22:47

Ja som si kúpil toto... cena 300 eur... 10x50  aký odporúčate? - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 17.7.2018 o 21:33

Ja som si na srnca kupil toto swarovski ctc 30x75 Na 300 metrov nie je problem precitat srnca. 10x50  aký odporúčate? - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 17.7.2018 o 21:03

keke - Na posudzovanie srnčích trofejí je ďalekohľad nepotrebný, postačia aj (ak treba) okuliare . Žiaden optický prístroj nedokáže predmety približovať,ale len zväčšuje (resp. zmenšuje) ich obraz !!! Ak chceš špecial na denný lov napr. srncov tak je zv.10x málo odlišné od zv.8x čiže by bolo treba min. 12x , lepšie 15x . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off juro10, 17.7.2018 o 20:58

ja jednoznačne MEOPTA B1 10X50.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fero83, 17.7.2018 o 20:05

Tiež odporúčam Vortex. Ja som si v marci kúpil Vortex Talon 10x42 HD a nedám naň dopustiť. Mám aj Steiner Extreme 8x56 a Minox BV 8x42, ale teraz na polia a na srnca jedine Talon. Inak aj svetelnosť je výborná asi vďaka HD sklám. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off elciervo, 17.7.2018 o 7:49

Vyberte niečo z Vortex-ov, slušný pomer cena/kvalita 10x50  aký odporúčate? - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM