Heming hunting
dnes je piatok,  19. apríl 2024,  meniny má Jela,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:50,  dnes západ slnka: 18:40
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Lov diviakov v psenici .... - diskusia

autor: off Belgie
pridané: 11.6.2017 11:03
Zdravím vás,rnchcel by som vas požiadať o príspevky, aké máte skúsenosti s lovom diviakov v pšenici. Mám za sebou dve smolné postriežky, keď som strielal dokopy 4x na lanštiaky v pšenici, trčala im len hlava a chrbát. Vždy som sa snažil umiestniť zásah na vysokú komoru. Mohla sa rozbiť strela na pšenici, alebo som skôr nadstrelil? Posed je vysoký asi 5metrov a strielal som v priemere na 100metrov, že by sa prejavila streľba pod uhlom? Po prvých chybeniach som si hneď odskúšal zbraň na 100 a 150 metrov mi to striela do 3cm bodu, takze tam problem nie je. Za zmysluplné príspevky vopred ďakujem.
počet zobrazení: 3 427
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

on lanus, 11.6.2017 o 17:24

Belgie - Miesto dlhého teoretizovania zober štandardný terč diviaka podlep ho kartónom a daj ho na 100 m do pšenice aby si ho videl tak ako keď si neúspešne strieľal a daj zopár kontrolných výstrelov,ale po každej rane sprav kontrolu zásahu a ranu ak ju nájdeš označ alebo prelep.(Uhol 5m/100m ranu neovplyvní ,ale pšenica , horšia viditeľnosť a k tomu aj možno triaška áno !!! ) A ešte jedna maličkosť ako vieš ,že si netrafil keď si nerobil po každej rane dohľadávku zo psom ?!?!?! Je ľahko možné,že si v tej pšenici ani nástrel nenašiel a lanštiaky dohľadá až kombajn !!!

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

komentáre

zoradiť
off Ondrik, 12.6.2017 o 8:58

Čo sa týka toho manažmentu tejto zveri tak to súhlasím. Diviakov je viac ako dosť a sú aj v revíroch kde pred tým neboli a robia tam škodu na drobnej zveri (ktorú podľa môjho názoru už aj tak nezachránime a je odsúdená na zánik a nepomôžu tomu ani žiadne bohovsky odborné semináre, kde sa iba reční a žerú sa chlebíčky s kávou). Že mám v povolenke celoročne napísané prasa lanštiak nič nemení na fakte, že poľovník by mal streliť na zver až keď ju dostatočne posúdi a je si istý, že na čo vlastne strieľa, čo však v prípade streľby do pšenice, kedy vidíš iba uši nebude možné, to mi nikto nevyhovorí. Samozrejme, že sa môže človek pomýliť a uloviť nesprávny kus aj vtedy, keď mal dostatok času a priestoru na jej posúdenie, to sa stať môže. Ale ak trčia ,,iba uši" ide o lotériu a to doslova. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Belgie, 12.6.2017 o 8:30

Ondrik, dík za odpoveď aj keď s ňou v mnou opisovaných podmienkach na lov nesúhlasím...., je to vec pohľadu, mimochodom obaja máme asi celoročne napísané v povolenkách: "prasa, lanštiak".... Na záver asi len toľko, že si musíme priznať, že sme manažment diviačej zveri na Slovensku nezvladli a pri týchto podmienkach ktoré má to bude už len horšie..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Ondrik, 12.6.2017 o 7:56

Keď mi bude stáť na lúke lanštiačka napríklad 30 minút, ani sa len nepohne, tak bez váhania vystrelím, pretože som sa uistil (posúdil som ju ďalekohľadom nakoľko z nej vidím viac ako len uši), že v čase keď na ňu pustím guľu nie je vodiaciou, nemá vyťahané struky. Ak sa aj náhodou stane, že pri vyvrhovaní z nej ,,vypadnú" dva ,,zajace" tak som v memente výstrelu nemohol mať ani len tušenie o jej gravidite (jedine, že by som jej spravil na diaľku sono:)) a takej lanštiačky ani škoda neni. Za to ale ty strieľaš podľa môjho názoru doslova ,,na blint" do pšenice, pričom nemáš ani šajnu, že na čo vôbec strieľaš. To zistíš až keď to nájdeš padnuté v tej pšenici. A ak mi tu bude niekto tvrdiť, že v situácii, keď diviakovi trčí z porastu maximálne tak ,,dekel hlavy z ušami" vie zodpovedne určiť, že sa jedná o lanštiaka, lanštiačku, či o vodiacu diviačicu tak jednoducho trepe. Situáciu, ktorú si nadhodil a situácia v ktorej ty strieľaš na diviaky sa nedá ani len náhodou porovnávať. Toľko môj názor. Prajem Ti Lovu Zdar, nech diviaky padajú po každej tvojej rane. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Belgie, 12.6.2017 o 7:19

HUGO09, jedná sa o poľný revír. Nemáme poválanú pšenicu, tu naväzuje jedna monokultúra na druhú a v súčasnosti sú všetky porasty vysoké. Po žatve sa všetko nasťahuje do obrovských lánov kukuric a slnečníc odkiaľ zver taktiež nepotrebuje vychádzať (má tam aj vodu, aj možnosť vybahniť sa), tu nie sú žiadne prechody ako v lesných revíroch.... Nehovoriac o tlaku poľnohospodárov a ich škodách za ktoré sú si zodpovední týmto spôsobom pestovania...., ale škody vedia hneď vyčislovať v tisíckach eur.... A v podstate mnohí poľovníci tu vnímajú diviačiu zver ako votrelcov, ktorí sem do poľných revírov nepatria. Pred pár desaťročiami vychýrené revíry s malou zverou, kde zbytky likvidujú práve jarné nájazdy diviakov.... A ešte by som položil protiotázku: Ako si možete byť istí, keď strielate na lanštiačku teraz v lete, ktorá je síce bez prasiatok, ale može byť plná, nakoľko je známe, že diviačia zver sa rozmožuje celoročne? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off HUGO09, 11.6.2017 o 19:39

Ja osobne by som do pšenice nestrieľal ako ti napísal ondrík nikdy nevieš naisto či sú tam neni aj prasiatka , ešte niekedy keď je pšenica povalená sa to dá odpozorovať ale keď stojí a na 100m ťažko a potom chodia prasce samé treba počkať na žatvu a potom si to vychutnať alebo mimo porastov na diviačích prechodoch iba toľko lovu zdar... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Belgie, 11.6.2017 o 19:17

Lanus ďakujem za príspevok, asi bude najlepšie si to vyskušať. Nástrel bol vždy dôkladne skontrolovaný, nakoľko diviaky išli vždy v koľajách od traktorov, takže stačilo zafixovať presný smer....ani po jednom ani kvapka farby.... MMaska, predpokladám, že diviaky nezasiahli ani črepiny, nakoľko diviaky rostali väčšinou po rane na mieste a po chvíli postupovali ďalej (ak by tam bol poradnený kus, tak by prchali).... Zrejme sa najskôr jednalo o odkonenie dráhy strely.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Ondrik, 11.6.2017 o 18:24

Mimochodom ako vieš, že okolo tých ,,lanštiakov" (ktorým vidno iba uši) sa nemotajú prasiatka? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

správca MMasska, 11.6.2017 o 17:47

Lanus pekne a rozumne si mu to napísal. Belgie mňa by len zaujímalo kde si mieril do čierneho, alebo do pšenice? Akú máš ráž a aké strelivo. Lebo ak si mieril na rozhranie, poprípade do psenice a guľa zasahovala klasy tak ak nieje bondovaná tak sa spokojne mohla rozpadnúť. Diviaka zasiahli len črepiny a to už je problém. Potom nastáva to čo písal Lanus že nepostrehneš zásah a dohladávka bez psíka je zbytočná aj keď neistá je aj s ním. K tomu tréningu treba si to odskúšať aj na strelnici aj v pšenici a keď na tu vzdialenost nebudeš zasahovať kruh o veľkosti 2€ mince tak do pšenice nestrielaj A ktomu výstrelu v pšenici ja osobne v takýchto prípadoch volím ranu na ucho, atlas poprípade na frontálnu lebečnu dutinu, ale ja odstrelim klások ktorý si vyberieš ;) ale Nikdy nepotiahnem skôr ako to dostanem do kríža, to znamená že to musím vidieť. Stále maj na mysli zasiahneš len to čo vidíš nie že si myslíš že tam to ucho je. Uhol v tvojom prípade nemá skoro žiaden vplyv na dopad strely. Preto si osobne myslím že si ho netrafil v horšom prípade postrielal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

on lanus, 11.6.2017 o 17:24

Belgie - Miesto dlhého teoretizovania zober štandardný terč diviaka podlep ho kartónom a daj ho na 100 m do pšenice aby si ho videl tak ako keď si neúspešne strieľal a daj zopár kontrolných výstrelov,ale po každej rane sprav kontrolu zásahu a ranu ak ju nájdeš označ alebo prelep.(Uhol 5m/100m ranu neovplyvní ,ale pšenica , horšia viditeľnosť a k tomu aj možno triaška áno !!! ) A ešte jedna maličkosť ako vieš ,že si netrafil keď si nerobil po každej rane dohľadávku zo psom ?!?!?! Je ľahko možné,že si v tej pšenici ani nástrel nenašiel a lanštiaky dohľadá až kombajn !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off tanak, 11.6.2017 o 16:16

Nestrielam do pšenice tak nemam skusenost. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM