Heming hunting
dnes je sobota,  20. apríl 2024,  meniny má Marcel,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:48,  dnes západ slnka: 18:41
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Správny selektívny odstrel jelenej zveri - diskusia

autor: off klvlado
pridané: 27.9.2016 15:02

Dobry den Chcem sa spytat na selektivny odstrel sestorakov, je kazdy sestorak vyradovy? Videl som mladeho jelena, ktory mal iba ocniky a namiesto korun vidlicky. Pravidelny sestorak. Je toto vyradovy jelen I.VT?

počet zobrazení: 4 526
počet hlasov: 0
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off klvlado, 29.9.2016 o 10:47

Dakujem Vam vsetkym za vase postrehy a rady. Kazdopadne dufam ze sa s tym jelienkom este stretnem a podari sa mi aj fotka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 29.9.2016 o 8:45

Jasné cagi. Presne ako píšeš. Reagoval som len na goretov príspevok. Podľa mňa mladého poľovníka skôr pomýli ako pomôže. Najmä preto lebo aj ja (a nie len ja) mám uloveného 6-toráka bez operákov ale napr. s nadočníkmi. Oba jelene na ktoré som dal odkaz sú rozhodne jelene s druhým parožím výradové. Najmä ten prvý odkaz je žiarivý príklad toho, že ani operáky nie sú zákon. Preto by som začínajúcim poľovníkom radil najprv dôkladne napozerať živé jelene a odsledovať rozdiely v telesných rámcoch a až potom aktívne loviť. Je zrejmé, že aj medzi ročným a dvojročným jeleňom s tým majú mnohí problém. Nie to ešte u jeleňov starších. Zaručená poučka neexistuje! Takže radšej uloviť jednoznačne výradového ihličiaka I. VT ako chovného zle prečítaného jeleňa s prvým parožím. Základ je sledovať, sledovať, sledovať...pozorovať, rozmýšľať a až potom strieľať. Dnes to však už bohu žiaľ neplatí. Tri roky som chodil do lesa so svojim krstným otcom dlhoročným správcom a skvelým poľovníkom, kým som mohol streliť svojho prvého jeleňa. 6-toráka. A aj to som dostal zaušisko, lebo skočil pod svážnicu :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off cagi, 29.9.2016 o 8:18

Nebavme sa o veku ale o parozi....prve parozie - 1rok, druhe parozie-2rok, lebo s tymi 1,5 resp. 2,5 rokmi sa tu budeme iba mylit. Jelen s ID ktore miso111 uvadzas ma pdla mna druhe parozie, preto chovny nieje. Dovolim si tu len jednu poznamku este uviest, u nas v regione sa pred dvomi rokmi ulovil taky zvlastny jelen 12 torak. Ked sa pozreli zuby, clovek padol na zadok - vek 1 rok! Potvrdene komisiou na CHP. Pravdou je ze ten jelenik ocniky nemal, ale hore to bolo krasne rozvetvene. Treba byt opatrny, skoda ho bolo...klvlado, ano jelen 6 torak s prvym parozim je malo vidany jav ale staci ked sa iba raz pomylis...preto ako som uz napisal, netreba sa spoliehat iba na tento jediny znak pri zvazovani ci vystrelil alebo nie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off miso111, 29.9.2016 o 7:27

Takže goret podľa tohto návodu je toto ID fotky: 301720 jeleň 1,5 ročný a chovný ? :) (resp. niečo takéto ID fotky: 301611 ?) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 29.9.2016 o 6:10

6-toráčik s očníčkami a vidličkami sa môže vyskytnúť prvom paroží t.j. 1 a pol ročný a výradový isto nie je, kedže to má hore rozvetvené. Výradové sú 6-toráky s operákom - Andy prepáč :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Mrlian, 28.9.2016 o 20:28

No vsak. Bavime sa o nie jednorocnom jelenovi, ale o jelenivi prvej VT. Cize s prvym parozim (najcastejsie ihliciak) a druhym parozim (osmorak = chovny, sestorak= vyrad) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off klvlado, 28.9.2016 o 10:50

Jednorocny jelen a 6-torak? To je asi malo vidany jav ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cagi, 28.9.2016 o 10:04

Daniel8 to napisal dobre. Netreba zabudat ze ziadne pravidlo neplati na 100%. Ano, jelen s prvym parozim spravidla ocnik nema ale netreba to brat ako zakon. Mal by si byt schopny rozoznat 1 resp. 2 rocneho jelena aj podla inych znakov ako je parozie, hlavne podla stavby tela. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Daniel8, 27.9.2016 o 15:21

Z druhym parozim na hlave, je urcite vyradovy! S prvym parozim by nemal mat ocniky, aj ked?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov