Heming hunting
dnes je sobota,  20. apríl 2024,  meniny má Marcel,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:48,  dnes západ slnka: 18:41
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

termovízne zariadenia, termo prístroje - diskusia

autor: správca admin
pridané: 23.8.2016 21:01
Termovízia, vaše postrehy a skúsenosti z praxe.
počet zobrazení: 76 564
počet hlasov: 2

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

on Stagstalker, 24.8.2016 o 23:25

Duso, ale ved si ten nocak 3gen. uz prosim niekam strc, neda sa to citat. Nechcel som povodne reagovat, ale uvedom si, ze ludi tu zaujimaju prakticke skusenosti a pouzitelnost pristrojov na polovne ucely, ktore su aj relativne cenovo dostupne, resp. do ktorych su este bezni ludia ochotni investovat. Ked budem mat zvysnych 10 000eur, je x veci, do ktorych investujem radsej ako do nocneho videnia, ktorym budem vidiet diviakovi strapec na 100m. Tato tema nie je o porovnavani kto cez co vidi lepsie a dvihani si ega, ale o vyhodnoteni, co sa na polovnictvo este hodi a co uz nie. Vyuzitelnost a naroky uz nechaj na kazdeho jednotlivca, niekomu staci vidiet aj tie cierne flaky bez rozlisenia, aby vedel kedy a ze vobec mu nejake diviaky okolo posedu chodia. A staci to vidiet na 100m, aky vyznam ma vidiet zver na 300 a viac metrov v noci? Rovnako to plati aj pri dohladavke, clovek potrebuje vidiet aspon nejaky tepelny flak, aby v pripade, ze sa zotmie ulovenu zver bez psa nasiel, nemusim mat take rozlisenie, ze budem vidiet srst okolo zadku diviaka. Rovnako nepodcenuj co si kto moze kupit a kto nie, niekomu je 10000 eur ako inemu tisic. Ohliadnuc od vsetkeho, hoc mam pristup k nocnemu videniu 2+ generacie, najradsej mam bezny kvalitny dalekohlad a mesacnu noc. Pre mna cumenie v tme cez nocne velky vyznam nema, ak nieco vidim len cez nocne, lovit to legalne cez puskohlad urcite nemozem. Ocenujem kvality tychto pristrojov ako pomocnikov na pozorovanie, ale bavme sa tu v realnych limitoch. Mnoho polovnikov nema ani kvalitny puskohlad ci dalekohlad, tak necakaj, ze sa vsetci pohrnu kupovat 3generaciu nocneho, lebo k nemu netreba ani prisvit, vacsina zhana nieco lacne a pouzitelne ako doplnok sluziaci na identifikaciu zveri za zhorsenych svetelnych podmienok pripadne v pripade termovizie na jej dohladanie. A nastuduj si prosim ta termin embargo, pouzivas ho nespravne. To, ze americania svoje najnovsie technicke vymozenosti dobrovolne nevyvazaju a nepredavaju mimo USA ci ich armady lebo si takuto technologiu chrania este neznamena, ze je to embargo(ktore je obchodnou blokadou, najma vo forme sankcie).

dať hlas príspevku | počet hlasov: 47

komentáre

zoradiť
zobrazené 201-240 z 269 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off mako747, 3.9.2016 o 0:49

ad namreh: záber je z prístroja Hawk Eyes ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off fishundpanter, 2.9.2016 o 9:04

Aký je váš názor ? Zvažujeme s otcom nad kúpou FLIR SCOUT TS24 odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off namreh, 1.9.2016 o 19:29

Nadá mi nespýtať sa, čím to je spravene? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 1.9.2016 o 16:10

mako747, krasny zaber. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mako747, 1.9.2016 o 11:06

Tanak, Krajec - žiadne ticho nenastalo a ani nie je dôvod aby nastalo ticho. pýtajte sa vy ak máte nejaké otázky. termovízne zariadenia, termo prístroje - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off miso243, 1.9.2016 o 9:21

No ako sa pred časom stalo kamarátovi, možno dokáže oproti 3. gen rozoznať na cca 500 m v tieni stromov nehybne sediacu postavu na nekontrastnom pozadí(poľovník na stoličke). Svetelné podmienky si presne nepamätám ale asi jasno, prvá štvrť. Termo Pulsar quantum 50... nočné čosi 3.gen s 6x optický zoom. Aby sme mali jasno nespochybňujem prednosti 2+ a 3. gen ale ako všetko aj oni majú svoje limity. Na vyhľadávanie "života" je termo proste výhodnejšie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 1.9.2016 o 1:50

Admin a s cim sa testuje??Dufam,ze nejake VGA od Fliru:)Som velice zvedavy co dokaze oproti nocaku vyssej generacie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 30.8.2016 o 23:05

krajec, dnes o 14:19 -> hneď ako budú dokončené naše prvé reálne testy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 30.8.2016 o 20:23

Pan Baranovic alias mako cakam na tu VGA thermo/ceny.Vdaka! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 30.8.2016 o 16:26

krajec, euforia upadla a je klud. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off krajec, 30.8.2016 o 14:19

Neako tu ostalo ticho. Kedy budu tie recenzie alebo clanok o termo? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 25.8.2016 o 22:12

No Mako tie videa stoja za to i ked verim,ze to nebolo tocene na SK,kedze vidim termo na flinte. Aka je cena pristrojov s VGA rozlisenim a je to FLIR len??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 25.8.2016 o 21:38

Mako ja som to myslel vazne tie videa v tvojom profile su dobre preto ma zaujimalo co to je. Inak terma teraz pribudlo pozehnane napr. Pulsar FXD 50 je tiez celkom zaujimavy a cenovo dostupny.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off duso2, 25.8.2016 o 21:36

Mako uplny suhlas! Podme viest konstruktivnu diskusiu! Ja tvrdim,ze ak nieco ma vidiet termom tak minimalne VGA rozlisenie.To co dal Motaq neni zle za tu cenu! Mako mas skusenosti aj s FLIR? VGA, HD???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mako747, 25.8.2016 o 21:35

Podme sa skôr baviť o technických veciach z termotechnologií využiteľných v poľovnej praxi a nehádajme sa a neukazujme plecia, čo kto má. Tadialto cesta k uspešnej diskusii prospešnej väčšine tu prítomných nevedie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 25.8.2016 o 21:32

Mako ten odkaz nefunguje. Inak to co som pisal ja netvrdim ze je naj a nic lepsie nie je, len to este povazujem cenovo za celkom prijatelne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 25.8.2016 o 21:27

Ano musim ta pochvalit mako,to uz nieco vidi.Je to HD odkaz ale to nebude stat 300 ecek!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mako747, 25.8.2016 o 21:25

motaq: tu máš niečo výkonnejšie odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

správca MMasska, 25.8.2016 o 20:48

miklo, 19.8.2016 o 10:24 - je to skôr na použitie na doma. Na to čo to ty potrebuješ to podľa mňa nepostačuje. Termo cez vysokú a hustú trávu nepretlačí tepelný zdroj, musíš sa na to pozerať zhora. Určite sa na účel vyhľadávania srnčiat pri kosení dá termo využiť, ale musíš sa pozerať zhora. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 25.8.2016 o 20:48

Páni prosím vás treba sa ukludniť, takéto hádky nevedú nikam. Ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 25.8.2016 o 20:43

Duso2, a kde je ten citat tej mojej perly? Tvoja drzost nema naozaj hranic... uz len to ze nazves niekoho tatarom len preto ze ti polozi slusnu otazku to je sila. Na to musi mat 47 rocny clovek ( teda aspon podla profilu) rozum ako 14 rocny puvertiak. A potom niekomu navrhuj akukolvek diskusiu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mako747, 25.8.2016 o 20:43

Ok dušo čo je -NIR si si preložil z google dobre. Ešte si si mal všimnúť že živé organizmy NIR nevyžarujú ale odrážajú. Hje je to vlnové žiarenie v tzv. blízkej IR oblasti. Tak poyri si potom nejaké videá z môjho profilu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

správca MMasska, 25.8.2016 o 20:41

Nechceli sme sa vyjadrovať skôr ako prebehne kompletné testovanie prístrojov z našej strany, ale musíme, nakoľko sa tu strhla diskusia v zmysle chcem si za každú cenu presadiť iba to čo predávam alebo vlastním. Čo nebol zmysel založenia našej diskusie. Boli by sme radi, ak by ste prezentovali nezaujaté vyjadrenia k skúsenostiam s termovíznymi zariadeniami. duso2 ak budeš v tomto duchu komunikovať a pokračovať, budeme nútení každý takýto príspevok zablokovať. Náš test sme zamerali pre laickú poľovnícku verejnosť, nie profi vojenské vybavenie za cca 20 000 €, nakoľko veríme, že vás budú zaujímať reálne nezaujaté testy cenovo dostupných termo zariadení. Ďakujeme za pochopenie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mako747, 25.8.2016 o 20:32

No skúsim páni aj ja niečim v tomtosúdku diskusií pripieť? Najskôr by som sa chcel spýtať Duša či vie čo je to NIR? Ak tu píše že živé organiymy žiaria NIR ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off duso2, 25.8.2016 o 20:23

No motaq dobry typ, cena cca do 6000 ecok za VGA neni zla...aplauz...no a uz si si dostudoval s tym NIR vyzarovanim zivych organizmov,vsak hod do wiki a uvidis,ze zive tela,rastliny ziaria v NIR. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 25.8.2016 o 20:18

Duso2 a cim ze som to tak neskutocne zaperlil? Skus citovat ale nevytrhavaj z kontextu. A k teme pre bezne pouzitie pre polovnika je Flir absolutne oostacujuci podobne ako napr night pearl IR510+, ak niekto potrebuje a chce nieco este trusku vykonnejsie termovízne zariadenia, termo prístroje - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off duso2, 25.8.2016 o 19:47

Motaq si zaperlil. Douc sa a vedz ze zive organizmy vyzaruju aj NIR v spektre okolo 1000 nanometrov.Vsak sa robia aj IR snimky vegetacie zo satelitov a zistuje sa ci je dozreta,vyschnuta atd. Nebudem ti tu davat linky,ze 3 generacii pomaha aj NIR z objektov,googli a dovzdelaj sa. A fotopasce? Pracujeme so spickovymi kamerami, infraozarovacmi, nocne CCD kamery, lasery cize nejaka fotopasca je malina a o jej principe ta mozem ucit! Mam fotopascu s raspery a priemyselneho ccd modulu,ale nechce sa mi to zmensovat,tak sa len s tym hram.Ak chces odborne diskutovat napis RP a podme k veci a tou je termo. Ja len dodam,ze ohurilo ma FLIR s HD rozlizenim ale to bola pecka za 20000 euro.Tie hracky s 320x240 pixelmi su pre hobby aby clovek videl flak alebo ze zver zalahla v krikoch nic viac.Motaq douc sa prosim!!!! Tu je HD thermo odkaz ked to bude niekto mat potom budem davat klobuk dole a poviem ze 3 GEN je suvix! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 25.8.2016 o 17:44

no a teraz nieco k teme. pekne a jednoducho popisany princip noktovizora (nocne videnie, nie digitalne ale opticke) sa da najst napr. tu odkaz, ale google Vam najde aj viac roznych stranok kde si to dokazete pozriet. A nieco z praxe. Oba systemi maju svoje vyhody a nevyhody, teraz hovorim o beznych pristrojoch, nie tych za 100000 Eur a tych na ktore je "embargo". Termovizia napr. Flir ma nevyhodu, ze obraz je menej detailny teda neviete precitat vysady jelenovi a ani srncovi, ci strapec kanca, ale kto by to aj potreboval ze? Na druhej strane ma vyhodu, ze nie je tak hakliva na poveternostne podmienky, napr. v hmle vidite "machule" ci uz z posedu alebo odkial pozorujete. Noktovizor naopak poskytuje ostrejsi a detailnejsi obraz. Zalezi od generacie a od svetelnych podmienok ci je prisvit potrebny alebo nie.... na druhej strane hmla mu robi vyrazny problem, nehovoriac o tom ak potrebujete pouzit prisvit, tak to ste skoncili uvidite len stenu pred sebou nakolko sa svetlo "zastavi na hmle". Cez den je noktovizor uplne zbytocny. Termo sa da za urcitych podmienok pouzit skor, ale to tu uz niekto spominal. Takze tolko moj postreh s praxe potvrdeny nie len mnou. Digitalne "nocne videnia" su uplne ina kategoria, nakolko tie bez prisvitu nefunguju..... ale to nie je predmet tejto diskusie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off motaq, 25.8.2016 o 17:24

duso2 nechcel som uz reagovat, ale kedze som zistil, ze jediny odbornik na termo a nocne min. v SR si ty a my ostatny sme tieto zariadenia max. videli z rychlika a aj to bol mozno japonsky Sinkansen tak mi to nedalo. Tvoja odbornost je neskutocna, tvoje skusenosti na nezaplatenie, skoda, len ze kazdy mesiac si odbornik na ine veci, nedavno fotopasce, dnes termo a nocne, zajtra som zvedavy. K tvojej odbornosti len tolko, okrem vyplodov v tejto diskusii stoji za zmienku aj tato perla s diskusie o fotopasciach. citujem: off duso2, 27.7.2016 o 19:15 Borza s tym nocnym videnim by som si nebol isty.Nocak vidi max do 900 nanometrov.Ak mala nevidtelnych 940 nm tak je to stratene.Holt ale ty si expert:) ... Takze este pred mesiacom nocne nedokazalo spracovat svetlo s vlnovou dlzkou viac ako 900nm ale dnes uz dokaze noktovizor spracovavat aj infra z hviezd a zvyskove teplo. :-) Jednoducho tvoje znalosti sa zdokonaluju neskutocnym tempom, normalne ti zavidim :-) Proste tvoje prispevky su na vysokej odbornej urovni a dufam, ze ich ty co sa chcu naozaj nieco dozvediet o termo a nocnom beru velmi z nadhladu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off tanak, 25.8.2016 o 17:00

Duso Ty maš lepšiu vybavu ako mosad ,tak daj nejake foto a video. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off duso2, 25.8.2016 o 15:58

Pandur preboha ty tu co splietas ze si pletim termo z noktovizorom?Cez ruky mi toho preslo mrte,tak viem povedat odborny nazor. Vacsina termo ma slabe rozlisenie,vidno fakt biely flak. Nocak tretej generacie reaguje aj na infra z hviezd a tepelne vyzarovanie objektov salajucich teplo. By si padol na zadok,keby si videl tretiu generaciu v akcii. Ten strapec nafotim,aby som presvedcil vas neveriacich tomasov!!! Stagstalker,aby som videl diviaky ci mi idu okolo posedu mi staci dobre ucho.Ty si to asi nezazil ked pride horda diviakov,pocut ich poriadne daleko!!! Ak ak je spln tak skutocne nocak a termo je mi nanic a staci svetelny dalekohlad! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miklo, 25.8.2016 o 11:58

miso 243 konečne odpoveď k veci. vidím že na nočné videnie máme spoločný názor,lebo pri vyhľadávaní zveri ti bude na dve veci. S tým kontrastom by problém nebol,dá sa ísť skoro ráno pred kosením atď, skôr vidím problém v tom čo si napísal - cez porasty neuvidíš nič. a dron? neboj, aj nad tým som rozmýšľal,ale na to mi chýba "zopár" núl na účte :D jedna je na to málo :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off miso243, 25.8.2016 o 10:49

Miklo. Na vyhľadávanie zvery pri kosbe krmovín to bude asi na nič. Nemám skúsenosť priamo s termom na smartfon ale kamarát má scout ps24, ktorý je zrejme výkonnejší. Vidieť len objekty v priamej viditeľnosti. V hustom poraste neuvidíš nič, pokiaľ to z neho nevykukne. Ukryté srnčatá a sediace bažantice nie je šanca. Snáď keby bola kamera na drone. Alebo možno priemyselná termokamera snímajúca priestor pred kosačkou pod veľkým uhlom s výstupom na displej palubného počítača alebo navigácie. Ďalší problém je tepelný kontrast. V noci alebo ak je chadno je dostatočný, ale cez deň, keď je teplota vzduchu cez 30 a praží slnko tak neviem neviem. P.S. Nočák aj 3. gen je na túto aplikáciu úplne na k..., to asi jasné každému. Ale na druhú stranu rozoznáš aj jednotlivé listy na lucerne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Durell, 25.8.2016 o 10:20

Pre učely dohľadávky - je fakt rozlišenie uplne nepodstatné - potrebujem identifikovať a na to je kontrast termovizie dostatočný. 3.Gen je na iné . Na dohľadávku bude možno stačiť aj ten Cat mobil - idem meniť tak som chviľu o ňom aj uvažoval. Pokial mi na 40-50 m ukáže farebný fľak " aha tam leží " som spokojný. Učel splnilo. Včera som cca o 22:00 obzeral vyradoveho srnca ihličiaka - Nechapem prečo by som sa mal obrať o ten zážitok uloviť ho za svetla . Nočné strelecké optiky by som uvítal - ale iba pri redukčnom love diviakov tam kde je to fakt žiaduce. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off pandur1, 25.8.2016 o 10:03

ani ja som sa nechcel zapojiť do tejto diskusie lebo s uvedenými prístrojmi nemám a ani nechcem mat nejakú skusenosť, ale rozprávky rozprávkara dusa2 mi už idu poriadne na nervy. Pletie si pojmi s dojmami, pletie tu termovíziu s nočným videním, pletie jedno cez druhé. A dôkazy "veškeré žádné". Mne napr stačí toto porovnanie a vôbec viac nepotrebujem termovízne zariadenia, termo prístroje - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off duso2, 25.8.2016 o 9:53

Vydr borgeo,mam rozbity komp.Vravim ti strapec sa tazko foti,nemam to.Si na posede,svieti to hospodar ta s tym posle do prdele,neda sa to jednoducho,chapes??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 25.8.2016 o 9:48

Duso2,tak už sem konečne daj tie snímky z toho Tvojho 3gen nočáku,nech môžme všetci s nemým úžasom kukať diviakovi na strapec sto metrov vzdialený. Už to slubuješ niekoľko mesiacov. Prestaň už sľubovať a konaj. Všetci Ti potom zatlieskame a dúfam že v kľude sa budeme môcť potom v tomto vlakne venovať termovíziam a nie príspevkom,ktoré sú mimo tému. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off duso2, 25.8.2016 o 9:42

Mam nejake foto,ale nie tu.A tazko sa to foti,redukciu nemam tak iba len tak na okular prikladam kompakt.Skusim nieco poslat,aspon z pozorovania nocnej scenerie.No cakam na kvalitne termo od vas zo slovenska:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off agbar, 25.8.2016 o 9:32

Duso2, kedze, ako vravis, mas odskusane skoro vsetko dostupne, tak isto mas zdokumentovane. Tesime sa na tvoje fotky, nech si to vieme ako tak porovnat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off duso2, 25.8.2016 o 9:22

Tanak nech su tie snimky tocene aj v tramtarii,neohurili ma,ako vravim vidno iba machulu.Nabuduce sem dam snimky z nocaku 3 GEN,tazko sa to foti,tak musim sa s tym vyhrat a potom padnes na rit!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 201-240 z 269 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov