Heming hunting
dnes je utorok,  16. apríl 2024,  meniny má Dana/Danica,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:56,  dnes západ slnka: 18:36
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Praskanie nabojnic. - diskusia

autor: off Zetka46
pridané: 25.1.2016 19:03
Dobrý všetkým. V zetke kal.6,5x57 u streliva SB,sa mi po vystreleni cca.1 cm od dna nabojniceobjavuje odtlačok,ktorý u piatich nábojnic prešiel až do praskliny. Vizuálne som pozrel nab.komoru,nezbadal som tam nič podozrivé. Poraďte,dakujem.
počet zobrazení: 3 676
počet hlasov: 0
Praskanie nabojnic. - diskusia
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Belson, 27.1.2016 o 7:50

Trocha poopravím kolegu melechova, zjavne mal na mysli zväčšenú uzamykaciu vôľu (o záverovej vôli sa hovorí pri zlamovacích zbraniach) a tá je podľa normy max. do 0,1mm, nie 0,15mm. Táto tolerancia sa kvalifikovane testuje jednoúčelovo vyrobenými mierkami (kalibrami), ktoré si puškár môže zadovážiť s komorovými výstružníkmi. Prvá je typu GO, na ktorú zbraň musí zavrieť. Druhá je NOGO, na ktorú sa kľuka záveru môže otočiť max. do cca polovice (radšej len do tretiny) dráhy. V žiadnom prípade sa nesmie dať zavrieť, lebo uzamykacia vôľa by už bola nadmerná a mohlo by v takom prípade ísť o zbraň nebezpečnú. Guľových kalibrov je taká škála, že prakticky sa nedá mať v dielni takéto mierky ku všetkým. V podobnom prípade to robím tak, že som na ten účel obetoval špárové mierky 0,05mm a 0,1mm, z ktorých som si nastrihal kúsky s vhodným rozmerom, ktoré "prilepím" na dno náboja jemne naneseným olejovým filmom (obdoba melechovových terčových záslepiek). Odskúšam zatváranie a viem na čom som..... Skúšky tohto druhu a najmä vyvodzovanie záverov z nich patria do kompetencie odborne zodpovednej osoby a tento uvedený popis v žiadnom prípade nemá slúžiť ako návod na akúkoľvek činnosť na zbrani, či strelive.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

komentáre

zoradiť
off Toudy, 15.8.2018 o 21:56

Pozdravujem. Nemyslím,že je to problém prebíjaného streliva. Skôr sa prikláňam k názoru o zväčšenej uzamykacej vôli záveru.Moja Z-etka to robí a nikdy som nepoužil iné ako fabrické strelivo. Je teda tento problém riešiteľný puškárom? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Kalach2, 20.4.2016 o 20:04

Poprosím dobrú dušu o zapožičanie GO NOGO mierok pre ráž 7x64.Nájde sa dakto? Inak k problému Zetka46 chcem vyjadriť podporu názoru, že to môže byť nevhodným stretom tolerancií nábojnice a uzamykacej vôle. Ja si myslím že kľudne by sme mohli zostať pri záverovej (je mi protivné uzáverovej)vôli , veď každý záver sa zamyká. Vyriešiť problém bez náročnej úpravy uloženia hlavne môže aj prebíjanie. Nábojnicu na vlastný rozmer (taký akože vlastný C.I.P.) môžete vyrobiť trebárs s Lee Collet matricou po naformátovaní nábojníc v konkrétnej zbrani slabšou navážkou prachu.Osobná skúsenosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dany76, 16.4.2016 o 2:45

Podobne niečo sa stalo aj mne v tom istom kalibri a aj zbrani, ale s prebíjaním S&B strelivom s max. navažkou. U jednej nábojnice dokonca došlo k úplnému oddeleniu dna nábojnice zhruba 1.5 cm od dna. Ja tomu chápem tak, ze pri prvom vystrelení fabrickeho streliva sa nábojnica natiahla a plne vyplnila komoru zo zaverovou vôľou dannou mojou guľovnicou, potom použitím RCBS FL matrice som nábojnicu stiahol spať do pôvodných rozmerov a pri ďalšom vystrelení znova natiahol, kedy došlo k prasknutiu resp. oddeleniu dňa nábojnice. Pri ďalšom prebijaní namiesto FL-"full size" bude lepšie robiť len "neck size" alebo použiť "headspace gauge" a kontrolovať akou mierou znova stiahneš nábojnicu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off melechov, 30.1.2016 o 9:19

Děkuju pp. kolegům Turbiakovi a Belsonovi...zase jsem chytřejší, to jsem nevěděl. S tou závěrovou, správně uzamykací vůlí O,15 jsem to čerpal od Faktora a mého puškaře. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Zetka46, 27.1.2016 o 10:01

Vyzera to na problem s vytahovacom.Ma velku volu na zavere ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 27.1.2016 o 9:03

Ešte by som doplnil že norma C.I.P. udáva iba maximálne rozmery streliva, čiže vôbec to nemusí byť nadmerná vôľa záveru, najskôr to bude kratším nabojom a tým že je to riadna starina... Mal som tu česť prebijat staré Sellier Bellot, kopec krckov popraskako už pri kalibrácii,Jediný správny spôsob ako správne zistiť záverovú vôľu je použiť GO a NO GO gage kaliber ako to napísal Belson, lepiť nálepky či oceľové prúžky na dno nabojnice je blbosť, lebo ako som napísal.. Norma C.I.P prikazuje iba MAXIMÁLNE rozmery náboja, čiže MINIMÁLNE nie sú určené.. tj.vyrobca môže urobiť náboj s Head Space(zaverová vôľa) aj 0,2 mm ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Zetka46, 27.1.2016 o 8:28

Nalepil som na dno 2 zaslepky,zaver mi naboj zobral a zavrel sa. Da sa ta zaverova vola u puskara upravit? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 27.1.2016 o 7:50

Trocha poopravím kolegu melechova, zjavne mal na mysli zväčšenú uzamykaciu vôľu (o záverovej vôli sa hovorí pri zlamovacích zbraniach) a tá je podľa normy max. do 0,1mm, nie 0,15mm. Táto tolerancia sa kvalifikovane testuje jednoúčelovo vyrobenými mierkami (kalibrami), ktoré si puškár môže zadovážiť s komorovými výstružníkmi. Prvá je typu GO, na ktorú zbraň musí zavrieť. Druhá je NOGO, na ktorú sa kľuka záveru môže otočiť max. do cca polovice (radšej len do tretiny) dráhy. V žiadnom prípade sa nesmie dať zavrieť, lebo uzamykacia vôľa by už bola nadmerná a mohlo by v takom prípade ísť o zbraň nebezpečnú. Guľových kalibrov je taká škála, že prakticky sa nedá mať v dielni takéto mierky ku všetkým. V podobnom prípade to robím tak, že som na ten účel obetoval špárové mierky 0,05mm a 0,1mm, z ktorých som si nastrihal kúsky s vhodným rozmerom, ktoré "prilepím" na dno náboja jemne naneseným olejovým filmom (obdoba melechovových terčových záslepiek). Odskúšam zatváranie a viem na čom som..... Skúšky tohto druhu a najmä vyvodzovanie záverov z nich patria do kompetencie odborne zodpovednej osoby a tento uvedený popis v žiadnom prípade nemá slúžiť ako návod na akúkoľvek činnosť na zbrani, či strelive. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off Toudy, 26.1.2016 o 20:42

Pozdravujem! Mam Z-ku v kal. 7X57 a pred časom som mal rovnaký problém. Robili mi to však náboje iba z jednej krabice. Pred tým a ani po tom som už taký problém nemal. Niektoré nábojnice iba praskli,no niektoré roztrhlo úplne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off melechov, 26.1.2016 o 16:42

Nalepte na ostrý náboj na dno záslepku na terč, zastřihněte po obvodu náboje, zasuňte do komory a zavřete závěr, jestli to půjde. Pokud ano, zkuste dvě záslepky (to už je špatné...) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off melechov, 26.1.2016 o 16:35

Kolego, to je markant zvětšené závěrové vůle (u zbraní s odsuvným závěrem max. 0,15 mm.) Záleží samozřejmě na tažnosti materiálu nábojnic jednotlivých výrobců, jestli se to projeví, popřípadě kdy. Jinak s SB lovím úspěšně zvěř skoro 40 let a nestěžuju si, nedejte na blbé řeči. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Durell, 25.1.2016 o 21:18

Ak to z inou fabrikou nerobí. Je to v strelive. Vivat SB plašič zveri. Som netušil, že už aj SB prebíja :-))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hyperon, 25.1.2016 o 20:36

skus ine strelivo. uz sa to tu niekde rozoberalo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov