Heming hunting
dnes je sobota,  20. apríl 2024,  meniny má Marcel,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:48,  dnes západ slnka: 18:41
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Kontrolne strelby - diskusia

autor: off jaro1
pridané: 27.4.2015 15:32

Ulohou SPK podla §42 pism. e. zak. c. 274/2009 o polovnictve je aj cit: organizuje streleckú prípravu uchádzačov o poľovný lístok, praktické skúšky zo strelectva a organizuje kontrolné streľby členov komory kon. cit. Dalej je smernica SPK o organizovani a vykonavani kontrolnych strelieb. A ja sa pytam. su alebo nie su kontrolne strelby povinne?

počet zobrazení: 27 123
počet hlasov: 2
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off hubert2012, 1.5.2015 o 9:29

Zdravím priatelia, dobrá téma, aktuálna.Kontrolné strelby, myslím, že dobrá vec, ale tak ako fungujú, asi nie.Firma SPK si aj z tohto spravila príjem peňazí..Na sneme SPK sa hovorilo, že treba dať do zákona povinné streľby, asi to čo sa deje teraz, nie je v súlade so zákonom, tak si to chcú ošetriť.Myslím si, že kontrolné streľby by mohli byť aj povinné, napr. raz za tri roky, ale v réžií PZ alebo PO ktorá vykonáva výkon práva poľovníctva.Dohodnú si strelnicu, podmienky, náklady, spravia o tom záznam a hotovo. Kto chce strielať viac, môže. Každý poľovník má určite záujem, aby mal dobre nastavenú zbraň a keď je tam prítomný odborník, tak je to veľmi dobre. Ale nemusí to organizovať SPK, ktorá poverí SPZ a treba hlavne platiť, výsledok nie je dôležitý....toto nechceme..V telke bola informácia, že Min. vnútra a psychológovia navrhujú skrátenie platnosti zbrojného preukazu z 10 na 5 rokov.O čo tu ide, o peniaze..pre sociálny štát a skupinu psychológov...Treba dať pozor, čo do zákona zase dajú..Za posledné roky, kto strieľal v Devínskej, poľovník ? problémy niektorých policajtov.??? poľovníci ?? nech si túto skupinu testujú aj každý mesiac..ale nie poľovníkov..Za 5 rokov existencie SPK dali do nej obyčajní poľovníci cca 10 mil. EUR, kde sú tie peniaze, koľko išlo na fond rozvoja poľovníctva, na strelnice, zazverovanie..do revírov???SPK spravila z poľovníctva iba firmu pre úzku skupinu funkcionárov a bossov slovenského poľovníctva...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 36

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 305 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Lysec, 7.11.2018 o 18:57

Reakcia na príspevok od jaro1, 7.11.2018 o 17:05 :
A každý policajt vám povie, že útočníka len zraniť znamená nechať nažive svedka, ktorý vám ,ako pôvodne napadnutému, môže vykrútiť krk.Lebo potom už nie je útočník,ale OBEŤ ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off jaro1, 7.11.2018 o 17:05

Reakcia na príspevok od Lysec, 7.11.2018 o 14:57 :
Drzitelia kratkych zbrani mozu strielat v zakonom odovodnenych pripadoch aj na zive "terce", kde podla "zakona" treba utocnika zranit, nie usmrtit. Takze aj "krátky" by mal chodit na povinne strelby, aby sa nevyhovaral, ze mieril utocnikovi na nohy a zasiahol do hlavy, ci? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 7.11.2018 o 15:37

lubenko - Nepoznám žiadny hendikep u dôchodcov majúcich regulárne zbrojný preukaz,ktorý by im zabraňoval náležite strieľať . Poznám však dosť 70-nikov i 80-nikov ,ktorý tie 3 rany do osmičky dajú ,jednoducho preto lebo majú záujem a niečo pre to aj spravia !!! Je veľmi smutné keď sa postaví chlap v najlepších rokoch na palebnú čiaru a celý sa klepe ako osika a keď sa ho spýtam prečo si nedoniesol sedačku a palicu alebo trojnožku tak sa "diví ako opica mladým ",že sa to môže !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Jager68, 7.11.2018 o 15:08

Dostupnost kvalitných strelnic je mizerna...dalsi faktor..zas peniaze. Casta veta...si blazon, na lisku strielat gulou?..ved krabicka stoji 22 eur..tolko penazi..a chceme ,aby polovnici chodili sem tam na strelnicu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 7.11.2018 o 15:01

Reakcia na príspevok od Baikal, 7.11.2018 o 14:57 :
To už je potom na ňom.Z hľadiska nutnej obrany voči človeku (tak sa to asi volá) je dokonca vítané ked netrafí... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Baikal, 7.11.2018 o 14:59

Reakcia na príspevok od lubenko, 7.11.2018 o 14:29 :
jednou z podmienok je zdravotna sposobilost nosit /drzat/ zbran, takze ak dochodca s handicapom je lekarsky uznany schopnym drzat /nosit/ zbran, nemal by byt pre neho problem preukazat, ze s nou vie primerane zaobchadzat /aj triafat/ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Baikal, 7.11.2018 o 14:57

Reakcia na príspevok od Lysec, 7.11.2018 o 14:51 :
Lysec no nebol by som si ja taky isty, ze ti, co maju v drzbe /drzanie alebo nosenie/ kratkej zbrane na ochranu osob a majetku ich planuju pouzit len ked su ohrozeni nezivymi vecami ... hmm ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 7.11.2018 o 14:57

Reakcia na príspevok od Jager68, 6.11.2018 o 19:20 :
Lenže držitelia krátkych zbraní strieľajú na neživé terče ,nie na živé zvieratá.A v tom je asi podstatný rozdiel ,nie ?!Ak poľovník nevie strieľať, to je ako keby chirurg nevedel operovať !A ten musí mať príslušné atestácie. Inak plný súhlas s Lanusom - za našu podpriemernú streleckú úroveň a k tomu náležiace "vedomosti" a "schopnosti" sa môžeme kolektívne hanbiť !A len tak mimochodom : do ostatnej novelizácie predpisov sa chodilo na povinné streľby každé 3 roky.Pri tomto spôsobe a úrovni by však ani nemuseli byť ...Bohužiaľ...U niektorých je až smiešne ako sa boja ,alebo sa bránia, ba až nechcú niektorí poľovníci vystreliť,popritom je to základný predpoklad ,aby sa poľovník mohol zmocniť zveri...Niekedy sa až čudujem ,čo týchto ľudí viedlo k získaniu poľovného lístka... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lubenko, 7.11.2018 o 14:29

Reakcia na príspevok od lanus, 7.11.2018 o 11:48 :
a čo by si urobil s dôchodcami a tými čo maju dajaký zdravotný hendikep,ale môžu mat zbrojný preukaz??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Baikal, 7.11.2018 o 13:00

Reakcia na príspevok od lanus, 7.11.2018 o 11:48 :
tu je ale aj zalezitost dostupnosti mozneho zvysovania streleckej zrucnosti. Dnes je zial velmi zalostny stav moznosti svoje strelcke zrucnosti nie len ze zvysovat ale uz vobec udrziavat. Strelnice su ake su, je ich tolko kolko je a moznost ich vyuzit je taka aka je. Nehovoriac o tom, napriklad kde sa realne da nabrat zrucnost v strelbe beziaci diviak, beziaci zajac /zajac na prieseku/, vysoka veza... Ak sa chce vyzadovat pri kontrolnej strelbe vysledok, na druhej strane by malo byt zabezpecene aj mat moznost zrucnosti si udrziavat a zvysovat svoju uspesnost. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

on lanus, 7.11.2018 o 11:48

lukxus - Kontrolné streľby sú zavedené v mnohých krajinách a to nie každých 5 rokov ale v kratších termínoch . Blbý a nezodpovedný je súčasný stav ktorý pripustil,že stačí zaplatiť alebo po známosti vybaviť a môže loviť aj strelecký " analfabet " bez ohľadu na hrozbu utrpenia postrelenej zveri a ohrození širokého okolia. Pri náležitom tlaku na streleckú výkonnosť by došlo k selekcii neschopných a tým by sa vytvoril aj priestor na uplatnenie členov nezaradených !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off lukxus, 7.11.2018 o 9:48

LANUS ja plne chápem tvoje rozhorčenie nad tým že váčšina polovníkov su mizerní strelci , ale podmienit vydávanie povoleniek nastrielaním bodov nic nevyrieši. Ved to by 80 percent polovnikov nedostalo povolenky , to je čo za blbost. A to akože zrazu by už strielali všetci dobre? Fakt z extrému do éxtrému. Jak celé polovníctvo... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Jager68, 6.11.2018 o 19:20

kto a kolko X bol na kontrolných jazdach,lebo ma vodicak?..na ake kontrolne strelby-povinne" chodia drzitelia krátkych gul.zbrani?... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off hubert2012, 6.11.2018 o 18:20

V žiadnom zákone, ani o poľovníctve, ani o zbraniach a strelive, nie je napísané, že tzv. kontrolné streľby sú povinné. Žiadna smernica nemôže byť nad zákonom. Ale myslím si, že by kontrolné streľby mohli byť aj povinné, ale určite nie tak, ako sa vykonávajú. Môj názor som už vysvetlil.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Jager68, 6.11.2018 o 18:02

Zasadne nechodim..poslem po kamosovi eura...brokovnicou nepolujem a s gulou si verim...o co tam väcsinou ide?..aby majitel strelnice zarobil na pive a gulasiku a este mu komora zaplati strelnicu..ze je aj funkcionar komory..to je samozrejme ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off jaro1, 6.11.2018 o 17:25

Prihlaske na kurz polovnictva by mala predchadzat strelecka skuska. Pokial nou ziadatel opakovane neprejde a nenastriela aspon 60-70%, nemal by mat narok na absolvovanie kurzu polovnictva a nasledne vydanie polovneho listka (okrem pripadov lovu dravcami a pod.). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 6.11.2018 o 15:14

lukxus - Strelecká potencia väčšiny slovenských poľovníkov je veľmi mizerná , to tvrdím na základe 20 r. praxe skúšobného komisára a streleckého rozhodcu ! Kontrolné streľby sú potrebné avšak nie tak ako sa vykonávajú ,kedy ide hlavne o peniaze ! Miesto "pokút" za neúčasť treba podmieniť vydávanie povoleniek na lov ich regulárnym absolvovaním s minimálnym limitom nie súčasným trestuhodných 40% ale 80% (stačili by aj 3 guľové rany do kruhu č. 8 ,ktorý pokrýva celú komoru) . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off lukxus, 6.11.2018 o 12:07

A k tým strelbám , to ako keby ste rybárom prikazali aby sa dostavili na rybarsky zvaz či ím dobre funguju navyjáky... No poťukali by si na čelo... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lukxus, 6.11.2018 o 11:35

Slovenska polovnicka komora je jedna velká buzerácia , mal by sa celý ten systém od základu prepracovať. Jednak v tom maju bordel , a ked sa tam človek príde niečo vybavovať tak sa tvária jak nadludia. Jednoducho im platíme teplé miestečka a čo máme s toho my radový polovnici? Všetko si musíme platit a ešte sa aj im skladať na platy! Kde sme! stačilo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off Lysec, 14.9.2017 o 19:25

Dôležité je predsa zaplatiť ,nie ...?! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

on lanus, 12.9.2017 o 18:00

kanko - Zájdi na OPK a skús sa s nimi dohodnúť . Oficiálny postup je definovaný tu : odkaz bod B 4 a 5 . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off kanko, 12.9.2017 o 15:48

Dobry den. Chcel by som sa opytat : Co sa stane resp. aky je postup SPK v pripade ak sa nedostavim ani na nahradny termin kontrolnych strelieb ? Na prvy som pozabudol a na druhy sa dostavit nemozem z dovodu pobytu mimo republiku. Dakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 31.8.2017 o 15:58

lanus,29.7. - presne vystihnuté !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 29.7.2017 o 15:10

sager, takú hlúposť nemohol napísať žiaden renomovaný právnik, tomu neuverím ... lebo SPK neukladá povinnosti všetkým "držiteľom zbraní" ale LEN svojim členom ... je aj rozdiel medzi pojmom "konanie v súlade so zákonom" a "konaním nad rámec zákona"... žiaden (ani renomovaný právnik) nemá právo vykladať zákon a podľa mňa ani priemerný študent 2 ročníka práva by v tejto veci nespájal porušenia ust. čl. 12 ods. 1 Ústavy SR ktorý je o základných ľudských právach a dôstojnosti (všimni si že nie o povinnostiach) a čl.47 ods. 2 Ústavy SR ktorý sa týka rozhodnutí orgánov súdov, iných štátnych orgánov a orgánov verejnej správy (a to SPK napriek čiastočnému prenesenému výkonu štátnej správy ale vo vzťahu k povinným streľbám svojich členov NIE je) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 29.7.2017 o 9:45

Sager - Bez ohľadu na to či sú tzv. kontrolné streľby v súčasnosti náležite "legislatívne ošetrené" sú jednoznačne potrebné avšak samozrejme nie tak ako sa vykonávajú . Terajší spôsob i požadovaný limit t.j. 40% pri guľovej streľbe je priam trestuhodný !!! a slúži len ako výpalnícky spôsob dodatkových príjmov !!! Na normalizáciu stavu treba podmieniť !!! vydávanie povoleniek na lov úspešným absolvovaním kontrolných strelieb vlastnou guľovou zbraňou (mimo malokalibrovky !) napr. v tzv. "posedovej polohe" t.j. v sede s pevnou oporou s nástrelom min. 80% ( osmička je na súčasných terčoch obrovská ,pokrýva celú výšku trupu i tak je to pre mnohých obrovský problém !!! ). Predmetná úprava by mohla mať aj zaujímavý doplnkový efekt a to že by združenia museli zabezpečiť dostatočný počet strelcov (so splneným limitom) na plnenie plánu lovu či účasť na spoločných poľovačkách čo by pomohlo znižovať počty nezaradených členov !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

off Sager, 28.7.2017 o 16:29

Nie som právnik, ale pre zaujímavosť citujem názor renomovaného právnika, ohľadom smernice SPK o kontrolných strelbách. Na otázku do akej miery je pre nás, členov SPK táto smernica zaväzujúca odpovedal nasledovne: Mám za to, že táto smernica je prinajmenšom "neodôvodnená", nakoľko sa prieči nielen zákonu o zbraniach a strelive ale podľa môjho názoru aj čl. 12 ods. 1 a odvodene aj čl. 47 ods. 2 Ústavy SR. Povinnosť svojim členom môže samozrejme SPK - tak ako každá organizácia alebo združenie - ukladať, ale iba v súlade so zákonom. Povinnosti držiteľa zbraní ukladá zákon o zbraniach a strelive a nie smernica SPK. V zákone o zbraniach a strelive nie je ani zmienka o tom, že držiteľ zbrane má povinnosť absolvovať kontrolné streľby a už vôbec nie o tom, že SPK má oprávnenie ukladať akúkoľvek povinnosť pre držiteľa zbraní. Nezodpovedanou otázkou ostáva aj ten fakt odkiaľ má SPK, OPK vedomosť o tom kto je držiteľom a akej zbrane, kto im takúto informáciu poskytol a na základe akého právneho titulu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Lysec, 26.6.2017 o 7:49

SPK to musí tak formalisticky robiť aj z toho dôvodu, že strelecká úroveň veľkej časti našich poľovníkov je taká nízka,že na nastrieľanie limitov by potrebovali počas kontrolných strelieb na strelniciach pomaly aj nocovať - a jedna noc by na to asi nestačila ...A bezpečné ovládanie zbrane ? Čudujem sa, že sa ešte nič vážneho nestalo !Myslím, že ak si nedokážeme urobiť poriadok sami,tak sa do toho zainteresujú ochrancovia zvierat a veterinári a zas budeme mať o jeden problém viac ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off vlavar, 13.6.2017 o 12:01

Ako sa budú vykonávať kontrolné streľby u poľovníkov, ktorý po možnej úprave zákona budú môcť loviť lukom? Alebo to bude ďalšia téma? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hubert2012, 13.6.2017 o 11:07

A ak by sa mi chcel znovu p.Lebocký vyhrážať cez advokátsku kanceláriu, žalobou na ochranu osobnosti, alebo poškodzovaním dobrého mena tak, to čo tu tvrdím, mi osobne napísal a podpísal sa pod to.A ako som sa už v minulosti vyjadril, dobré meno sa dá poškodiť iba tomu, kto ho má dobré... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off hubert2012, 13.6.2017 o 10:18

OPK sú organizačné jednotky SPK, bez právnej subjektivity, kancelária SPK v Bratislave má na nich taký dosah , ako im dovolí. Prezident SPK v odpovedi na moje otázky, ohľadom vyberania finančných príspevkov za celú SPK odpovedal, že oni nevedia koľko vyberajú OPK, lebo sú to ich organizačné jednotky, dobre čítate, nevedia, ale vraj ako je tu uvedené 80 % zastáva na OPK.To je odpoveď štatutára SPK, bez komentára. A tzv. riaditeľ kancelária si robí a chodí kade chce, všetci to vedia, ale má nad sebou ochrancu...asi veľa o sebe vedia. Potom sa môže stať, že na požičané auto sa kúpia nové pneumatiky, auto najazdilo cca 27 000 km, možno do výmeny ani nie, pričom pneumatiky napr. na mojom aute, tiež ISUZU, vydržia cca 75 000 km. Je to zaujímavé, bolo to v správe na sneme, aj sa to nejak rieši??? Asi nie, celá SPK je chaos a bordel.A keď sa pýtame, tiež mi odpovedal p.prezident, tak sa to dá charakterizovať ako činnosť proti záujmom členov SPK...Prepáčte, rád by som aj niečo normálne o SPK, len stále neviem čo... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Ondrik, 13.6.2017 o 10:15

tie kontrolné streľby sú kvalitné podujatie, rád sa zúčastňujem. ja by som bol za to, aby boli častejšie...aj každého pol roka :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off kaso79, 13.6.2017 o 9:50

Ako som už napísal, je to o fungovaní OPK a nie SPK. OPK sú až veľmi autonómne a v mnohých veciach ústredie SPK na to nemá dosah. Veď 80% financií zostáva v okrese u OPK...ako sa s nimi naloží to vedia už len členovia PZ a poľovníci, či dostávajú za to odvedené to svoje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hubert2012, 13.6.2017 o 8:28

Hyperon, nemám problém to dokázať, riešil som to aj s predsedom OPK, ktorý začal našu diskusiu, bez toho, že by vedel prečo ho volám útočením na Pribinu a Hubert. Keď sme si vec vysvetlili, sľubil, že sa na to pozrie. Zatiaľ nič, ale tieto praktiky, že sa zaplatí a koniec fungujú na mnohých OPK. Je tu smernica, doporučujem si prečítať bod význam kontrolných strelieb...preskúšať si funkčnosť a správnosť svojej zbrane...!!! S tým absolútne súhlasím, nesúhlasíme s tým, ako sa streľby vykonávajú, ja som už náš návrh vysvetlil, v réžií PO, nemám problém aj každý rok, pretože kto chce seriozne poľovať, malo by mu záležať v akom stave má svoju zbraň. O čom je streľba malorážkou??? O peniazoch, ako aj celý tento zlý systém...Aj celá SPK ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 13.6.2017 o 7:46

Na oživenie pamäte pridávam odkaz na rozporuplnú !!! smernicu podľa ktorej by sa mali vykonávať kontrolné streľby ?!?!?! : odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hyperon, 13.6.2017 o 6:29

hubert2012, v banovciach, pokial sa bavime o banovciach nad bebravou, som na kazdych strelbach, ci povinnych alebo preteku a viem ze sa kazdeho pytaju co ide strielat - ci brokovu, ci gulovu alebo obe. a podla toho sa aj plati poplatok. takze neverim tomu, ze niekomu prikazali platit aj za polozku ktoru nestrielal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hubert2012, 12.6.2017 o 22:35

Zdravím priatelia, ku kontrolným streľbám som sa už vyjadril, ale toto už presahuje všethy hranice. Je to naša chyba, že nevieme s tým nič spraviť. Problém je v tom, že tzv. zástupcovia poľovníkov, funkcionári SPZ=SPK nereprezentujú názory poľovníckej verejnosti, ale iba svoje záujmy, funcie a pod.V sobotu sa znovu stretli, teraz pod hlavičkou SPZ a už je to na stránke SPK, SPZ nemá svoju?? To keď bude niektorá PO mať nejakú akciu, tiež budú o nej informovať? napr.Pribina Nitra, asi ťažko. Napr.v Bánovciach na streľbách platil poľovník aj za streľbu brokovou zbraňou, aj keď s ňou nesrtielal, 7 EUR, pracovníčka OPK mu povedala, že platiť musí, aj keď nestrielal. O potvrdeniach za platbu sa nevyjadrujem, s tým si môžu utrieť tak akurát topánky..Kde sú naši daňový kontrolóri, za 3 banány musí byť pokladnica a za príjem cca 10 000 poľovníkov ročne nemusí??? KDE V ZÁKONE JE NAPÍSANÉ žE TZV. KONTROLNÉ STREĽBY SÚ POVINNÉ ????? Už je načase niečo s tým robiť...Ale treba sa ozvať a nie poslušne skláňať hlavy pred výpalníctvom SPK !!!!!!§ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 12.6.2017 o 21:01

lantis: pred časom som to zisťoval pre kamaráta ako to je. Sumy za kontrolné streľby si určuje OPK, čo odstrieľajú adepti a kto je predvolaný a aj to akým spôsobom určuje zase OPK. Peniaze, ktoré tam zaplatíš ostávajú na OPK. Takže treba v okrese upratať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 12.6.2017 o 18:51

... nič nové na svete, dáme si repete ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lantis, 12.6.2017 o 18:26

Tak včera som úspešne absolvoval kontrolné strely 2017 , ktoré organizovala OPK Nitra v Mojmírovciach. V tomto roku som ich už musel absolvovať, pretože v minulom roku som sa ospravedlnil .Organizovali ich totiž v septembri, počas jelenej ruje !! Asi nepredpokladali, že v NR môže byť poľovník , ktorý v tom termíne chodí na jeleniu ruju. No dobre, ospravedlnenie prijali a tento rok ma pozvali na už na jar. Skúšal som na kontrolné streľby neisť , z dôvodu, že som sa v minulom období pravidelne zúčastňoval pretekov v trape (strieľal som extraligu v trape organizovanú Slovenským streleckým zväzom (SSZ)). Akceptujú však iba preteky organizované SPK. Výsledky z pretekov SSZ síce sú zverejnené na webe, takže účasť a výsledok sa dá jednoducho preukázať, ale ani takáto argumentácia nestačila. Musia byť organizované SPK a hotovo. No nevadí veď preteky organizované SSZ, na ktorých strieľa i dvojnásobný majster sveta v trape Erik Varga alebo jednonásobný majster sveta v trape Majo Kovačocy, sú asi menej kvalitné ako preteky organizované SPK. Tento rok už bola pozvánka prísnejšie formulovaná s tým, že ospravedlnenie už nebude zo strany SPK akceptované. V prípade neúčasti na kontrolných streľbách by ma v SPK disciplinárne stíhali a odobrali by mi PL a tým by som následne prišiel aj o ZP. Takže ,keď máš hocijaký dôležitý iný program, ale chceš poľovať, všetko musí ísť bokom, pretože kontrolné streľby sú veľmi dôležitá vec. Dobre, niekto dôležitý v SPK to tak nadstavil, tak som sa teda zúčastnil. Po registrácii a zaplatení poplatku 10€ (5€ malorážka + 5€ broková streľba), som teda išiel strieľať najskôr malorážku. Strelil som 5 rán na terč , výsledok som mal 42.Dal som si zapísať výsledok do streleckého preukazu, zapísali mi 52. Myslím si , to je nejaké divné, asi sa pomýlili. Až potom som zistil, že je to uvedené 52 bodov zo 100 bodov. Takže sa malo strieľať 10 rán, strieľalo sa však 5 rán. Takže úsporný režim ? Idem teda na brokovú streľbu. Disciplína streľby nebola ani trap ani skeet, ale niečo také neidentifikovateľné medzi tým. Nuž čo už. Tam so si už ale pozrel, že máme strieľať 10 terčov. Po šiestom terči však streľbu ukončili, akože koniec A to bolo celé! Zapísali mi výsledok 6 terčov z 10.Tak páni z SPK, toto považujete za kontrolné streľby , ktorými sa chválite (viď.rozhovor s p.Šubom v Plus 7 dní zo dňa 11.6.2017) a myslíte , že týmto zvyšujete streleckú úroveň poľovníkov ? Na takúto nezmyselnosť som musel obetovať svoj čas ? To je celé pod úroveň. Tak veľmi Vám chýba tých 10€ „výpalného“ ? S týmto otravujete poľovníkov a vyhrážate sa im odobratím poľovného lístka? Veď to čo organizujete je jeden sprostý podvod . Áno, určite treba nejakú formu streleckého výcviku pre poľovníkov, pretože skutočne to čo niektorý poľovníci predvádzali (hlavne na brokovom strelišti) bolo pomaly na odobratie ZP. Avšak určite nepotrebujeme organizáciu takýchto „kontrolných strelieb“, pretože to sa určite nedá nazvať kontrolnými streľbami. To je obyčajná zárobková činnosť SPK, ktorá žiadnemu poľovníkovi nič nedá. Ale o to tu asi nejde , že ? Nehovoriac o cene týchto položiek. V Trnave na strelnici strelím na trapovom strelisku za 5€ - 25 terčov ( tu som strelil 6 terčov za 5€) a na guľovom strelišti ma správca v Trnave nechá za 5 € strieľať celú jednu hodinu(tu som strelil 5 rán do terča). Určite sa s týmto „bordelom“ obrátim na p. Šubu. Nemôžu z nás predsa robiť „stádo“. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off lubos2, 12.4.2016 o 21:03

Apple, super :-))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 305 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov