Heming hunting
dnes je sobota,  20. apríl 2024,  meniny má Marcel,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:48,  dnes západ slnka: 18:41
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Môže byť členom PZ v SR občan ČR? - diskusia

autor: off mikole
pridané: 31.7.2014 8:47

Môže byť členom PZ v SR občan ČR (alebo iného štátu) ktorý je držiteľom slovenského poľovného lístku? Zákon o poľovníctve §32, ods.1 písm a) uvádza: PZ .... združuje občanov SR, ktorí sú držiteľmi poľovných lístkov a iné fyziské osoby za účelom ochrany a presadzovani a oprávnených záujmov svojich členov na úseku poľovníctva. Stretol som sa s názorom právnika, že toto znenie zákona je "nepochybne zrejmé, že členom poľovníckej organizácie nesmie byť fyzická osoba, ktorá je v SR držieľom poľovného lístka a súčasne nie je štátnym občanom SR". Podľa jeho výkladu členmi PZ môžu byť aj občania SR a cudzí štátni príslušníci, ktorí nie sú držiteľmi poľovných lístkov.

Aký je váš názor? Poznáte prípady, kedy sú členmi PZ cudzí štátni príslušníci so slovenským poľovníckym lístkom?

počet zobrazení: 2 932
počet hlasov: 0

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off matus66, 14.11.2014 o 12:40

no pretože sa na to pýtal apple v predošlom príspevku. napísal som to nejasne? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 14.11.2014 o 8:41

prečo si napísal túto vetu ... "bavíme sa o členstve cudzieho štátneho príslušníka, súčasne držiteľa poľovného lístka v SR v poľovníckej organizácii" .... s dodatkom "v poľovníckej organizácii" ... skús vysvetliť .... Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off matus66, 13.11.2014 o 10:47

bavíme sa o členstve cudzieho štátneho príslušníka, súčasne držiteľa poľovného lístka v SR v poľovníckej organizácii. Vec je v súčasnosti v štádiu posudzovania pred správnym súdom a keď rozhodne, dám sem info. Je to právne celkom zaujímavá otázka.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 12.11.2014 o 11:14

poprosím, bavíme sa o PZ - poľovníckom združení, alebo o PO - poľovníckej organizácii? treba to uvádzať presne. členstvo v PO bez poľovného lístku sa nemôže zrovnávať s členstvom cudzieho št. občana s PL bez trvalého pobytu v SR. jedná sa totiž o výkon práva poľovníctva!!! súdruhovia "zákonotvorcovia" si členstvo bez PL v PO vymysleli len a len ako ďalší zdroj nelegálneho príjmu - z kynológie. zároveň ako inštitút k nelegálnemu udržaniu štruktúr národného frontu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mikole, 12.11.2014 o 8:47

Myslím si, že KS rozhodne len o povinnosti lesného úradu konať - vydať rozhodnutie v danej veci a s členstvom sa asi nebude zaoberať. Nechá to na prípadné ďalšie konania, ktoré môžu vzniknúť po vydaní rozhodnutia lesného úradu. Ale ja si myslím že keď členom PZ môže byť občan iného štátu - nedržiteľ poľovného lístku -, tak skutočnosť že takýto občan má slovenský poľovný lístok ho nemôže obmedzovať na týchto právach, ba práve naopak, má vyššiu kvalifikáciu (poľovnícke skúšky) a preto môže byť rovnako členom PZ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off matus66, 11.11.2014 o 15:06

áno, vieš správne. Ale práve s touto otázkou sa bude musieť KS vysporiadať. Ak povie, že cudzí občan môže byť členom PO, žalobu zamietne, ak povie že nemôže byť, tak žalobe vyhovie a nariadi OÚ, OPL konať tak, aby ..samozrejme pod hrozbou zániku PO. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mikole, 11.11.2014 o 14:40

pre matus66: pokiaľ viem, tak KS má rozhodovať len o tom či Lesný úrad má konať v danej veci, alebo nie. Neviem či bude rozhodovať o tom, či občan iného štátu môže byť členom PZ v SR ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 11.11.2014 o 14:13

jednoznačne môže ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off matus66, 11.11.2014 o 14:10

Na otázku mikoleho bude možné odpovedať.. verím už čoskoro. Pôvodná právna otázka (člensto vs. občianstvo) je momentálne predmetom posúdenia u správneho súdu - Krajský súd v Banskej Bystrici. Na správny súd vec napadla v máji 2014 a keďže sa jedná o konanie jednoinštančné, tak snáď do konca tohto roku, resp. v prvom štvrťroku 2015, budeme poznať odpoveď (a aj osud dotknutej poľovníckej organizácie). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 4.8.2014 o 15:48

iste, lubo, ospravedlňujem sa, tá zmena je od 1.1.2014, teda vzhľadom na to, že sa dívam na reálny prípad,ktorý sa stal pred týmto termínom, uviedol som citáciu z relevantného obdobia. mea culpa, mea maxima culpa... mal som to uviesť. ostatné je predmetom možnej diskusie, kedže členstvo v spk nie je obmedzované pre cudzincov v SR. nevylučujem, že tvoj výklad je správny, no ponechávam si priestor aj pre môj. opieram sa o kombináciu s podmienkami členstva v komore a tiež o §5 stanov spk. a trochu ma zaráža vnášanie pribiny a huberta. pribina je PO bez revíru, a na rozdiel od spz nezdružuje právnické osoby v rozpore so zákonom, hubert je združenie právnických osôb a nie PO. ale túto neznalosť ti nevyčítam, keďže mám vedomosť, ako sme prezentovaní na rôznych "poradách" spz a spk/ktoré ani nie je možné od seba rozlíšiť/. no to je len tak bokom, aby nedošlo k omylom. platí však, že členstvo v PO nie je podľa všetkého aj dôvodom k členstvu v spk, a zas naopak: členstvo v spk nie je spojené s členstvom v PO. a potom ich kombinácie, prípadne povinnosť zo zákona.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Hekler, 4.8.2014 o 14:33

jaro, kombinuješ niečo neplatné a teda nekombinovateľné, bola novela zákona o poľovníctve !!!! Novelizovaný odst. 3 § 51 znie : Poľovné lístky sa vydávajú: a) na týždeň, mesiac, jeden, päť alebo desať rokov pre občana Slovenskej republiky a cudzinca; osobám nad 62 rokov na dobu neurčitú (koniec citátu).... PL cudzincom sa vydávajú podľa ods. 5) a žiadne členstvo v SPK a PO sa nevyžaduje !!! a nikto z SPK to ani nemôže žiadať, že je to tak zistíš jednoducho,pozri si platnú žiadosť cudzinca o vydanie PL. PS: veľmi zaujímavé znenie má písm. c)odseku 3 paragrafu 51 na ktorý sa zákon odvoláva ... Ale tvoja úvaha o tom že poistenie získa niekto "vstupom do PO" je úžasná - to potom všetci čo sú poistení cez Pribinu alebo Huberta sú členovia ich PO a teda môžu v ich revíroch poľovať ??? ((: ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 4.8.2014 o 12:06

všetkým :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 4.8.2014 o 8:56

Edu, to si zakázal, ktorému občanovi ČR? Prezidentovi? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 2.8.2014 o 23:43

Peťo ja som to negooglil ale zakázal :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 2.8.2014 o 21:26

Eduard kde si to zas vy Google? :0) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 2.8.2014 o 20:39

tak sme došli, stará mama..... koniec dišputám! :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 2.8.2014 o 20:35

Ja som to rovno zakázal a je to :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 2.8.2014 o 20:26

ajaj, ty si určite dal na radu a opýtal si sa na spk... :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 2.8.2014 o 17:03

Nie nemôže ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 1.8.2014 o 15:25

trvalý pobyt cudzieho št príslušníka je podľa toho istého zákona zacitujem §32 ods 1a) "je organizáciou, ktorá nie je založená na účel dosiahnutia zisku, ktorá združuje občanov Slovenskej republiky, ktorí sú držiteľmi poľovných lístkov..." a kuknem na §43 a tam už obmedzenie nie je..., idem na § 51 (3) Poľovné lístky sa vydávajú a) na jeden alebo päť kalendárnych rokov pre občana Slovenskej republiky a cudzinca s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky" čiže cudzinec dostáva riadny poľovný lístok a musí byť riadnym členom komory. no na to potrebuje aj poistenie, ktoré získa vstupom do PO. kto to ide kontrolovať a ako či je občan iného štátu? poznám takých, čo sú občania iného štátu s trvalým pobytom v SR, robili si tu školenie a skúšky na PL, a sú riadnymi členmi spz, atd... .................... ... ............... ja fakt nemôžem za to, že zákon je najlepší a navzájom si odporuje.. alebo nie? a to nejdem do stanov SPK, to už je iný level humoru aj v tejto oblasti. takže: podľa § 31 nemôže byť členom PO, avšak z §51 už vyplýva, že obmedzenia nemá, ak má trvalý pobyt v SR. preto som to aj tak prezentoval, lebo sú mi bližšie práva občana tu žijúceho a dáva to takto aj zmysel. pokiaľ nemá cudzí občan trvalý pobyt, tak nie je o čom...., nemôže byť poľujúcim členom PO! ale pri nepoľovníkovi je to zas čosi iné. ani nie vďaka zákonu, ale to je trochu o inom a mimo tému, no nemenej zaujímavé. rozoberám to podrobnejšie preto, lebo pri súdnom spore to už môže byť brané do úvahy. a výsledok rozhodnutia ťažko predpokladať obzvlášť, ak je sudca člen spk a nesmie konať proti jej záujmom v zmysle stanov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 1.8.2014 o 14:41

Lubo, krátko: podľa mňa môže, pokiaľ má trvalý pobyt na SR a SPK mu vydá PL. Bez trvalého pobytu nemôže. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hekler, 1.8.2014 o 10:47

aby sme si rozumeli, ja som neodpovedal na názov diskusie, (ten je zle napísaný lebo neexistuje naň jedna odpoveď ale dve,ale na prvú vetu : "Môže byť členom PZ v SR občan ČR (alebo iného štátu) ktorý je držiteľom slovenského poľovného lístku ? ... a uvádzam len svoj názor - nie nemôže, Dušan to máte veľký revír keď susedíte s Tureckom ((:: ale chápem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 1.8.2014 o 9:43

Myslím si, že inou fyzickou osobou je v tomto prípade myslený nedržiteľ poľovného lístka, napr. člen kynologického klubu, ktorý je organizačnou zložkou poľovníckej organizácie. Pozn. ani táto osoba nemusí byť výlučne občanom SR a môže to byť aj cudzinec. Ale k veci: my máme poľovnícku organizáciu, ktorej člemni sú cudzinci v susedstve, t.j. v Turci, a myslím si, že nie je na Slovensku jediná. Členstvo môže byť rôzne a okrem riadneho, poznáme aj registrované, čestné, hosťujúce a i. Doporučenie Mikole: tvoju otázky by som logicky adresoval Kancelárii SPK a predišiel tak odbavovaniu sa istej fyzickej osoby na zákone o poľovníctve ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 1.8.2014 o 8:57

ono to vyjadrenie v zadaní nie je príliš presné, ale po aplikácii "zákona" s tým možno súhlasiť. limitujúce nie je občianstvo. napr ani občan SR za určitých podmienok nemôže byť členom PO. zámerne nepíšem členom PZ/org zložka/. a zas cudzí štátny príslušník môže byť členom za určitých podmienok. ........ motag, občan ČR nie je iná fyzická osoba. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 1.8.2014 o 0:18

Hekler a apple. Je obcan CR ina fyzicka osoba? Zmeni sa jeho postavenie ak je alebo nie je drzitelom SK polovneho listka? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 31.7.2014 o 23:00

odpoveď na tvoju otázku je nie nemôže... mikole, musíš čítať pozornejšie a keď niečo cituješ tak pozor na "čiarky" a "a" - sú vo výklade práva strašne dôležité ... nesprávne a nepresne si uviedol znenie zákona tým že si vynechal veľmi dôležitú čiarku... uvádzam ti to správne a porovnaj si rozdiel ... Na účely tohto zákona sa poľovníckou organizáciou rozumie právnická osoba zriadená podľa tohto zákona, ktorá je organizáciou, ktorá nie je založená za účelom dosiahnutia zisku, ktorá združuje občanov Slovenskej republiky, ktorí sú držiteľmi poľovných lístkov, a iné fyzické osoby na účel ochrany a presadzovania oprávnených záujmov svojich členov na úseku poľovníctva.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 31.7.2014 o 14:43

kukni poštu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mikole, 31.7.2014 o 14:36

Apple, kde v zákone je to napísané? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 31.7.2014 o 13:29

mikole, názor právnika je podľa mňa správny, vychádza zo znenia najlepšieho zákona. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 31.7.2014 o 9:54

Pozdravujem pána právnika, v § 32 odst. 1. a) je uvedené, akí občania SR sú združení v poľovníckej organizácii a nie je tam uvedené, že by cudzinci nesmeli byť členmi PO. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov