Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Zaobchádzanie s divinou - diskusia

autor: on Mysho22
pridané: 3.7.2014 8:57

Dobrý deň kolegovia. Chcel by som vás osloviť touto cestou o váš postreh či ,,know how,, pri spracovaní diviny respekt s jej zaobchádzaním od ulovenia po finálnu fázu uloženia do chladiaceho/mraziaceho zariadenia. Nakoľko sa často stretávam s dávnymi zaužívanými názormi typu vytreť slamou či novinami a povesiť respekt pri ranie na makko vystriekať hadicou a omyť zasiahnuté časti vlažnou vodou a podobnú latinu. Preto by som bol rád keby ste napísali vaše postrehy ako správne zaobchádzať s divinou.


počet zobrazení: 8 315
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Jelsovec, 4.7.2014 o 15:35

orlovi vždy rád odpoviem :),ad 1, V našom prípade zachovanie nutričných , hygienických a technologických ukazovateľov mäsa. ad 2 ),Veľmi stručne - ide o sled biochemických rekcii, ktoré začínajú tým, že do mäsa prestane krv privádzať kyslík a nastáva jeho postupné okyslovanie ( znižovanie ph) a tým vytváranie jeho ukazovateľov , podľa bodu 1. Na to je potrebný glykogén, ako zdroj pre ďalšie biochemické reakcie. Zviera v strese ho má významne menej, preto jeho mäso vykazuje odchýlky od normálneho stavu, či senzorické, alebo až hygienické- zdravotné. ad 3) Po 45 minútach nastáva významný prestup bakteriálnej mikroflóry do okolia a kontaminácia tela, súvisí to s "údržnosťou" črevných stien ad 4) ako som napísal, kontaminácia sa len roznesie po čistých častiach, veta čo je mokré to je čisté neplatí :) ja mäso neumývam, pred mrazením, až po tom, ako sa rozmrazí, pred tepelnou úpravou. ad 5) Zaparenie, kontaminácia hmyzom, ektoparazitmi na koži, krížová kontaminácia pri manipulácii..atď.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 32

komentáre

zoradiť
off HUNTER75, 1.3.2019 o 6:19

Priatelia,Vaše odpovede sú alibistické, najmä od GORETA. Dnes som dostal časopis PaR č. 3/2019,kde podľa mňa správne reaguje na tento problém Ing. Schlosser z OPK Malacky. Podľa mňa, ani spálenie zvyškov zveri nie OK. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 1.3.2019 o 1:39

Pokiaľ môžem, likvidujem spálením... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 28.2.2019 o 16:56

Reakcia na príspevok od HUNTER75, 28.2.2019 o 11:54 :
Poraď sa s vašim poľovníckym hospodárom a urob tak, ako ti povie. Týmto spôsobom prenesieš zodpovednosť za nespávny postup na neho. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off HUNTER75, 28.2.2019 o 11:54

Moja otázka súvisí čiastočne s témou. Nenašiel som odkaz, kde by sa to riešilo. Akým spôsobom sa má likvidovať živočíšny odpad z ulovenej (uhynutej) zveriny? Sú rôzne názory a prax. Niekto odpad zakope, niekto ho ponechá niekde pod kríkom atď. Aký by mal byť správny postup v zmysle zákonov ? Nemyslím tým opatrenie pri AMO, kde je to presne stanovené. V časopise PaR 2/2019 bol uverejnený článok, ale názory, dokonca aj odborníkov sa líšia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 2.2.2019 o 10:52

Ja mám z lidl za 28 eur a spokojnost ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Mysho22, 2.2.2019 o 9:01

Páni otázka do pléna. Pri uskladnenie diviny formou vakuovania aku vakuovačku používate a ako ste s ňou spokojný? Prípadne kde kupujete náhradné sačiky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Mysho22, 19.11.2015 o 20:42

peters: Práve nad niečím podobným premýšlame u nás v PZ hold najjednoduchšia cesta bude zakúpenie hotového produktu ako niečo stavať. Prípadne z kade si bral material na stavbu a koľko ta vyšla celá stavba? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peters, 19.11.2015 o 20:06

Mysho22 tiež som toto riešil a najjednoduchší najefektívnejší spôsob je chladiareň vyrobiť. Oddeliť takú malú miestnosť (2x2x2,3m) niekde... v mojom prípade v garáži. Zatepliť (sendvičové steny) a profi chladiarenské zariadenie. Vonkajšia a vnútorná jednotka, čidlá, termostat s všetky drobnosti co treba. Ceny boli rôzne no najlepšia bola: 1m3 vychladeného priestoru aj na 1 stupeň za 100 EUR. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on Mysho22, 19.11.2015 o 7:43

Páni vedeli by ste mi poradiť alebo dať typ na chladiaci box pre uskladnenie v koži 2-3 ks raticovej velk. srnec daniel lanštiak? Ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pa33ck, 11.9.2015 o 21:11

Keby ste videli niekedy aký hnoj mi donesú aj do boxu,tak niektorí sa aj pogrcú!Niektorí polovníci ani nevedia vyvrhnút,ani dat blomby správne a ratice odrezat to je pre niektorých Španielska dedina. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pa33ck, 11.9.2015 o 21:06

Nie je nič lepšie ako vaky na mrtvolky.Jedine do toho dávam zver.Viem poskytnút kontakt na vaky ani veľa nestoja.Som totiž funebrák! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Mysho22, 11.9.2015 o 19:03

Hekler: vďaka za postreh veľmi potešil. Na druhu stranu jediný kontakt s lazenskym vybavením su lázeníčky respekt keby si mal kontakt kde tento materiál sa da zohnať bol by som ti povďačny ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hekler, 11.9.2015 o 15:54

tiež som počul že najlepšie sú vaky na mŕtvoly ale tie nemám, preto používam vaky ktoré sa dodávajú do kúpelov na liečbu ozónom ... perfektne veľký a pevný vak na prepravu zveri a aj na rozloženie rozrobenej zveri (fakt dobré a neporovnatelné s vrecami na odpad a pod.) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on Mysho22, 11.9.2015 o 13:34

Páni otázka na tých ktorý nemajú polovné auto a ulovenú zver zvážajú v osobných autách. Čo používate do kufra okrem plastovej vaničky ... vak na mrtvoly či igelitové mechy ,alebo inú vychytávku? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Finist, 16.7.2014 o 19:15

odkaz táto divinka už musí byť tiež poriadne vyzretá čo vy na to? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 11.7.2014 o 19:51

Presne tak ako píše orol, len s tým rozdielom, že ja zajaca vyvrhnem a tak ho zavesím. Pamätám si jedného, už nebohého poľovníka, ktorý mal zajaca zaveseného v šope aj tri týždne. Ale samozrejme neboli také zimy ako táto predchádzajúca. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 11.7.2014 o 17:04

Ci uz je uvedeny sposob veterinarmi „prekonany" neviem, ale pernata zverina (zdravy,„nerozbity" kus) sa v minulosti vyhackovala a volne zavesena nechala odlezat v chladnej miestnosti (najlepsie v prievane) 2-3 dni (s pernatou ale prakticke skusenosti nemam). P.s- Zajaca po odloveni bolo nutne palcami oboch ruk dokladne „vymocit" a volne zavesit do chladnej miestnosti (tiez najlepsie s pristupom chladneho vzduchu) na 2-3, ale mozno aj viac dni. U nas vyzrieval zajac v kozi aj 7 a vynimocne aj viac dni. Tu pri stahovani vznika odlisna charakteristicka aroma a po stiahnuti koze vykazuje brusna cast zvonku trosku odlisnejsiu farbu od ostatnych casti mäsa, avsak okamzite po umyti v studenej vode toto uplne zmizne a mäso nadobudne prvotriednu farbu, vzhlad a prijemnu vonu no a chuti naozaj znamenite. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off m6692, 11.7.2014 o 13:14

Zaujímajú ma Vaše praktické skúsenosti ktoré sa okrajovo týkajú tejto témy. V prípade že zver je potrebné dohľadávať a nie je vyvrhnutá okamžite po zásahu. Koľko je ten čas po zhasnutí zvery a teplota keď sa zverina stáva znehodnotená. Ktoré orgány poprípade časti mäsa sú najnáchylnejšie na znehodnotenie. Samozrejme nebavme sa o prípadoch keď na prvý pohľad je už evidentne viditeľné že zverinu nie je možné zúžitkovať. Zaujíma ma najmä diviačia zver. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tibor112, 10.7.2014 o 15:13

...aj mna by zaujímalo to dozrievanie pernatej ale aj napr.zajacov. My v jeleních oblastiach nemáme takéto skúsenosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.7.2014 o 6:50

Aké máte skúsenosti s vyzrievaním pernatej? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 6.7.2014 o 22:54

Tiez dakujem, ze si vysvetlil zrenie mäsa v kozi za podmienok, ktore je samozrejme vhodne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off BLEIKER, 6.7.2014 o 20:05

Orol-tak teraz je to v poriadku,takto nemám proti tomu nič,dakujem za vysvetlenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orol, 6.7.2014 o 19:10

BLEIKER, „za tych podmienok“ ako uvadzas si myslim detto. Odlezanie, zrenie masa -autolyza je potrebna a sam prikladam tomu vyznam P.s- usudzujuc z prispevkov Jelsovec nema nic proti zreniu mäsa-autolyze v "dobrych podmienkach" ... ALE nebudeme davat vyzrievat divinu v kozi mokru, alebo rozstrielanu, alebo viditelne napadnutu parazitmi, alebo neskoro vyvrhnutu, strelenu namäkko a pod. ... a to mal prave Jelsovec na mysli, cize je to rozumne a ta opatrnost je tam namieste! On to vlastne v odpovedi v bode 5 aj naznacuje, pise. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 6.7.2014 o 8:49

Jelsovec-samozrejme vysoko odborná odpoved,keby takých bolo čo najviac tu na fore,klobuk dolu.Len s tým vyzrievaním v koži-to sa deje predsa po dobu 48-72hod.v chladiacich miestnostiach pri teplote okolo 7 stupnov a pri takýchto podnienkach nič podobné nehrozí.U nás ide obrovské množstvo do výkupu a opúšta to chladiak až po 3 dnoch,skor v žiadnom prípade,pretože len v tedy prebehne fermentácia diviny a kvalita je úplne iná,čo potvrdzujú mnohí,ktorí o tom do vtedy nič nevedeli,tak ako ja pred pár rokmi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off orol, 4.7.2014 o 17:03

Po precitani som bol hned "nuteny" dat hlas prispevku, dakujem za ozrejmenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 4.7.2014 o 15:35

orlovi vždy rád odpoviem :),ad 1, V našom prípade zachovanie nutričných , hygienických a technologických ukazovateľov mäsa. ad 2 ),Veľmi stručne - ide o sled biochemických rekcii, ktoré začínajú tým, že do mäsa prestane krv privádzať kyslík a nastáva jeho postupné okyslovanie ( znižovanie ph) a tým vytváranie jeho ukazovateľov , podľa bodu 1. Na to je potrebný glykogén, ako zdroj pre ďalšie biochemické reakcie. Zviera v strese ho má významne menej, preto jeho mäso vykazuje odchýlky od normálneho stavu, či senzorické, alebo až hygienické- zdravotné. ad 3) Po 45 minútach nastáva významný prestup bakteriálnej mikroflóry do okolia a kontaminácia tela, súvisí to s "údržnosťou" črevných stien ad 4) ako som napísal, kontaminácia sa len roznesie po čistých častiach, veta čo je mokré to je čisté neplatí :) ja mäso neumývam, pred mrazením, až po tom, ako sa rozmrazí, pred tepelnou úpravou. ad 5) Zaparenie, kontaminácia hmyzom, ektoparazitmi na koži, krížová kontaminácia pri manipulácii..atď. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 32

off orol, 4.7.2014 o 15:13

Suhlasim s prispevkom Jelsovca poziadam ho este o zodpovedanie nasledujucich otazok z jeho prispevku z dovodov, aby aj najmä mladi polovnici vedeli o co kraca 1) Co sa rozumie pod pojmom kvalita zveriny? 2) Preco je mäso lepsie a aj rychlejsie vyzrie a jeho kvalita je neporovnatelne lepsia zo zvierat ulovenych v klude, pokoji oproti kusom ulovenym v neklude, strese? 3) Preco vyvrhovat do 45 minut po zabití? 4) Preco ziadne sprchovanie ci umytie mäsa pri zasahu namäkko ? (plati to aj pre pripady, ked sa mäso umyje, „vyzmyka“ od vody a okamzite ulozi do mraznicky)? 5) no a k predposlednej vete: preco nie si fanusikom vyzrievania mäsa v kozi? Co nieco hrozi? P.s- vsetko toto, najmä otazky 1 3,4,5 sa prakticky ucili v kurze ale opakovanie je matka mudrosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 4.7.2014 o 15:02

Neviem síce kým je to dokázané, ale tak sa to rieši vo všetkých prípadoch kontaminácie obsahom tráviaceho traktu, vrátane postupov na bitúnkoch. Najlepšie orezať, keď je znečistenie malé , utrieť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 4.7.2014 o 14:56

ošetrenie a zaobchádzanie s divinou je opísané v publikáciách od doc.Rajského . osobne vodou divinu neumývam pred zamrazením (samozrejme ak nie je moc znečistená, niekedy to inak nejde ) ale ak je zver strelená na mäkko a dostane sa obsah žalúdka na mäso zásadne to riešim technickým orezom týchto zasiahnutých častí , oplachovanie vodou toto mäso ešte viac znehodnocuje . stotožňujem sa s tým čo presne napísal Jelsovec ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 4.7.2014 o 14:54

je laboratorně dokázaný že když to na sucho vytřeš tak to je nejhorší co můžeš udělat a kór když to je trefený namněkko ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 4.7.2014 o 13:59

Platí že kvalita zveriny začína pred ulovením zveri . Čím je zviera kľudnejšie, bez zbytočného stresu pred a po výstrele, tým mäso lepšie a rýchlejšie vyzrie a aj jeho hygienická kvalita je neporovnateľne lepšia.V zásade je potrebné vyvrhovať čo najskôr ( optimálne do 45 min po zabití ), umiestniť telo do chladnej miestnosti ( ideálne do 12°C ) a po tých 24 až 48 hodinách rozrobiť. Vtedy už rigor mortis ustúpi a mäso , pokiaľ nebolo kontaminované, začína mať požadujúcu kvalitu. Je už na individuálnych možnostiach nechať mäso vyzrievať dlhšie , alebo ho hneď spracovať. Pri rane na mäkko, vytrieť jednorázovými utierkami, poprípade orezať, žiadne sprchovanie vodou, tým sa to len roznesie po celom tele. Takisto krvané miesto okolo vstrelu len orezať. Tiež nie som fanúšikom vyzrievania mäsa v koži, ale pokiaľ to mám sťahovať niekde v prachu a špine, tak tú kožu radšej tam nechám. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off goret, 3.7.2014 o 10:06

ak z nejakého dôvodu použiješ vodu, potom treba zverinu osušiť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov