Heming hunting
dnes je štvrtok,  28. marec 2024,  meniny má Sona,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:34,  dnes západ slnka: 18:08
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

polovny pes na dvore - diskusia

autor: off 33SRNEC33
pridané: 3.3.2014 20:23

Dobrý deň. Mal by som otázku mám šteniatko NKS a keď som v praci otec si ho púšta na dvore pretože mu ho je lúto nechať ho vo voliere ...ovplivní to nejako pol. výcvik ?


počet zobrazení: 5 294
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off S-i-m-o-n-k-a, 5.3.2014 o 18:35

Treba si uvedomiť, že psík nie je len pracovný nástroj, ktorý sa vyberá z koterca len vtedy, keď z neho idú robiť robota, alebo keď ide na poľovačku. Psík je živá bytosť, ktorá potrebuje lásku a spoločnosť. Keď má človek so psíkom partnerský vzťah, len vtedy pochopí, čo je to čaro kynológie. On je predsa ten, ktorý ti v zime donesie z jazera strelenú kačicu, z nepriechodných kríkov vydurí bažanta, či dobehne postrieľaného zajaca, ktorý by sa bol zašil v tráve tak, že ho ani Kristus nenájde. On ti urobí spoľahlivú niekoľkokilometrovú dohľadávku vysokej, keď ty alebo tvoj kamarát vypáli nepresnú ranu a zver len postrieľa. Toto všetko ten psík pre teba urobí a bude to robiť s radosťou, pretože budeš jeho parťák. Tak prečo mu to neopätovať? Pravda, nie vždy je tomu tak, veľa ľudí má psíkov ozaj iba na tú robotu, ale čo má z toho ten pes, keď ho raz za čas vytiahnú z koterca, poprípade odopnú z reťaze a ide robiť, pretože musí? Preto sa mu treba venovať aj počas dňa ak je tá možnosť a nie len po práci. Verím a dúfam, že sa mu po práci naplno venuješ, ale nakoľko máš tú možnosť, aby sa mu aspoň trochu niekto venoval aj cez deň, tak je to úplne super. Čo tvoj otec určite chvíľu aj robí, keď ho pustí, poprípade by mohol urobiť, keby si ho poprosil. Psík ho bude ,,na labkách" nosiť, ak mu pár krát hodí aport, poškrabká ho, prihovorí sa mu. Dosť dobre ti poradila podľa mňa Van, skús to otcovi navrhnúť. Ja mám psíka v byte, je to môj parťák a spoločník a poviem ti, trávim s ním väčšinu dňa. Dá sa povedať, že celý deň okrem spania. Spí v obývačke, lebo strašne chrápe :-) A poviem ti, že mám s ním taký vzťah, že mi pripadá, akoby bol človek. A poľovný výcvik to negatívne nikdy neovplyvnilo, práve naopak. Ale samozrejme neodsudzujem tých, ktorí majú psíkov na dvore, ak sa im dostatočne venujú. Ja sama som toho môjho musela jeden čas mať v koterci. Ale odsudzujem názor, že poľovný pes nemá čo robiť v dome, v byte. Ako si má potom vytvárať vzťah s majiteľom? Tak, že ho vytiahne len keď sa ide cvičiť, alebo poľovať? Hlúposť. Tie psíky odvedú takú istú robotu a možno by som povedala, že ten čo nie je iba ako robot aj lepšiu, pretože zase sa budem opakovať, je to o tom partnerstve a o tom, že pokiaľ má majiteľ so psíkom super vzťah, tak ten psík je potom ochotný mu zniesť aj modré z neba. Toto prosím neber ako nejaký útok na teba za to, že máš psíka v koterci, ja ozaj proti tomu nič nemám. Trochu som sa iba rozpísala v tom, že ako ja vnímam a vždy budem vnímať psíka. Verím, že vychováš zo svojho havina super kamaráta a spoločníka a bude ti robiť radosť mnoho rokov. Držím palce!

dať hlas príspevku | počet hlasov: 24

komentáre

zoradiť
off laik, 17.10.2018 o 21:49

Asi platí kompromis. Všetko s mierou. Pes je súčasťou rodiny, nie šelma zatvorená v ZOO. Ale to si vyžaduje aj viac času pre jeho výchovu a spoločnosť s ním v čase voľnosti v tej záhrade. Potom je predpoklad, že sa nebudeme obávať, že nám v záhrade boli "zlatokopovia". Pre samotný výbeh to však určite nekompenzuje prechádzky vo voľnej prírode, či vo svojom revíri. Pes je pol dňa na trávniku sám a ten môže vyzerať aj takto: ID 271816 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LuboT, 3.12.2014 o 8:26

tak uvidíme, ako sa to vyvinie lebo už ma nebaví riešiť, že susedom miznú mačky a sliepky :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sumcar, 3.12.2014 o 8:10

Ja mám lajku na dvore tiež , a mám tam od nej aj polmetrove jamy , drevo roznosene vsade a rozhryzene čo sa len da ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off VanFCR, 2.12.2014 o 23:08

LuboT ...mame spolu so svagrom spolocny dvor a na nom 7polovnych psikov...od pol rocneho stenata po 9 rocnych dochodcov vratane pubertaka...plemena daxel, retriver, stajerak, hanoversky farbiar...su volne pustene, v kotercoch su akurat na jedlo a ked sa nieco na dvore robi aby nezavadzali a na noc samozrejme...zdrhat skusili ale v principe vzdy je to o tom ako mas zabezpeceny vybeh, oplotenie...pes je pes a ked vidi napr macku, neda mu to...ak ma moznost skusi...ale v principe sami od seba len tak kvoli reviru alebo ze by sa chceli tulat neutekaju...ak to skusili tak fakt bud kvoli macke napr alebo ked sli chlapi do lesa a vzali len niekoho zo svorky tak ti co ostali mali snahu ...no bezne to nerobia...a ine skody...v stenacom a pubertalnom veku nejake su...ale zatial z toho kazdy jeden vyrastol...pri spravnom vedeni :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LuboT, 2.12.2014 o 12:28

vďaka, mne vždy príde, že keď sú na dvore tak ich to stále láka dostať sa ďalej a ďalej a potom ich chytám po susedoch :) ale hlavne stavačka je ešte decko, takže rozum jej ešte chýba :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 2.12.2014 o 10:14

Ja mám 9mes. jazvečíka a je voľne na dvore. Nechceli by ste však ten dvor vidieť :) stále verím, že keď vyrastie to bude ok ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 2.12.2014 o 9:14

Taky jsem radši, když je pes navolno na dvoře. Maďaři jsou navolno na dvoře. Už dostali rozum a nijak neškodí. Barvářka je "demolišnmen", tak je venku pouze pod dozorem a jezevčice je pro starší maďarku dotěrnej parchant a skoro už jí to stálo život, tak nemůže být navolno bez dozoru na dvoře. Kotce jsou hold kotce. Mám je na zahradě, a když dám psy do kotce, tak jsem tím míň snimi v kontaktu.Takže psi jsou na volno a na případné škody můžu pouze nadávat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LuboT, 1.12.2014 o 19:39

dobrý večer, možno je to blbá otázka ale nedalo mi .. chcem sa opýtať ako držíte svojich psov, voliéra, alebo voľne na dvore ? vždy som preferoval voľný výbeh po dvore ale v poslednej dobe mám pocit, že to nerobí dobro, keď mám psov v kotci s menším výbehom je dobre ale keď mám psov pustených na dvore, robia samé problémy. Minulý týždeň som ich 2x našiel u susedov, raz preskočili plot a dostali sa ku hydine, čo nedopadlo najlepšie, jednoducho majú sklony utekať .. psy sú so mnou denne v revíry ale akoby im to stále nestačilo .. preto sa pýtam či nie je lepšie ich držať v kotci s výbehom ako ich púšťať na dvor, resp. ako ich svojich psov držíte vy ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 33SRNEC33, 6.3.2014 o 19:32

proti tmu že ho púšťa nemam nič ide o to že nie je polvnik a nevenuje sa mu po polovnickej stránke samozrejme že chápem že psík potrebuje pohyb to sa s nikým hádat nebudem... ja som popravde rát že je ochotný mi ho pustí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 6.3.2014 o 19:30

dělá dobře ale to by jsi měl dělat hlavně ty protože když pes nepatří do smečky a je to jenom nástroj tak dělá pro sebe když nemá pro koho dělat podle toho co je každému psu vrozené a podle toho ta práce pak vypadá ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off VanFCR, 6.3.2014 o 12:53

kotulko ..v zdruzeni maju, tak jasne najlepsie ist za nim, pretoze lepsie osobne sa porozpravat, vidiet jeho psov a nechat si nazorne ukazat ako len citat cez net...ale mozno takeho nemaju...vies, potom fakt nema inu moznost. V kazdom pripade, myslim ze sme sa tu vsetci zhodli na tom, ze to ze jeho otec pusta psika z koterca v case jeho nepritomnosti (ked je v praci) psikovi v principe neuskodi, skor naopak... ak sa dodrzia iste pravidla :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off kotulko, 6.3.2014 o 12:49

VanFCR maš pravdu.Ja som nazoru že všetci ludia všetko vedia!Ale predsa spytat sa domaceho stareho,skuseneho chovatela a cvičitela psov nieje na škodu.Si myslim že roky skusenosti a dosiahnute pozitivne vysledky hovoria za seba.Ja chcem len tolko povedat že aj ja som bol mlady polovnik a chovatel psika a nepočuval som rady skusenejsich a strašne to zle dopadlo premna ale hlavne pre psika.Ale to je už nanom čo si spravi a jak bude pripravovat psika na vstup do polovnictva a lovu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off VanFCR, 6.3.2014 o 12:23

kotulko ...niekedy je lepsie spytat sa cudzich ako kolegov v zdruzeni, lebo keby sme mali nasich psov drzat, vychovavat a cvicit podla rad vacsiny kolegov zo zdruzenia, tak by to bolo na zaplakanie (z pohladu kondicie a psychiky psika)...a bohvie aka by bola robota...teraz ti co uz robia (lebo mame aj stenuchov a dorast) robia ako hodinky na spolocnych polovackach a pri individualnych tiez, dohladavaju nie len nam ale aj kolegom ktori radsej zavolaju k nam ako by mali brat na dohladavku svojho psika. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off kotulko, 6.3.2014 o 7:52

Nepochybujem podla toho čo pišete že mate "skusenosti"s vycvykom a chovom polovne up.psika.Ale čo pišete nema nič spoločne s otazkou!33srnec33 alias pinka prečo sa neopytaš tvojich kolegov v združeni?Ja si myslim že dostaneš omnoho viac rad od skusenych kinologov ktori už niejakeho psika vychovali a pripravili na JS. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 6.3.2014 o 7:51

Autor píše o šteniatku. Šteňa potrebuje svorku a zavretie do koterca je niečo ako trest, vykázanie zo svorky za nevhodné správanie. Otec autora tým, že si so šteňaťom občas pokecá a pohladí ho určite nič nepokazí. On s ním neprekecá celý deň a štendo ostáva na dvore, ktorý isto poskytuje viac zábavy ako koterec. A ide o poľovné plemeno a nie o strážne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 6.3.2014 o 6:26

Stefan pozor co pises lebo nasrdis lezby, gayov :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off samo7227, 5.3.2014 o 23:17

Simonka, nedaj sa znechutiť...ver tomu čo robíš ...je to dobre ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off S-i-m-o-n-k-a, 5.3.2014 o 22:22

K tomuto len toľko. Kto chce pochopí, kto nechce nepochopí :-) Samozrejme, že som nemyslela partnerský vzťah v zmysle muž vs. žena (alebo muž vs. muž, žena vs. žena - nemám predsudky :-) ), preto som aj ďalej používala slová ako spoločník, parťák, alebo ako apple napísal, kamarát. Ani vo sne by ma nenapadlo, že môj príspevok by mohol byť pochopený tak ako to napísal stefa. Je jasné, že vo vzťahu pes vs. majiteľ musia byť jasne nastavené pravidlá a ak tomu tak je, tak potom je to na nezaplatenie. Ešte taká poznámočka na záver. Starám sa o 6 člennú svorku, ktorá má dokopy cez 200 kg a dovolím si tvrdiť, že ma rešpektujú a z toho je iba jeden môj. Venčíme sa vždy navoľno a čo poviem, to platí. A čuduj sa svete, sú to psy, ktoré žijú vnútri a ja ich vnímam ako mojich parťákov a ich majitelia ich majú za členov rodiny. Ale sú tam jasne nastavené pravidlá čo áno a čo nie a tak si spokojne fungujeme. Ale no aký to nepokoj a neposlušnosť ide z tej fotky :-) polovny pes na dvore - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off VanFCR, 5.3.2014 o 22:11

stefa ...v principe mas pravdu, svorka a princip nadriadenosti a podriadenosti...ale prenesene je svorka aj rodina, nadradeni su rodicia podriadene su deti (obrazne) a napriek tomu tam funguje urcite partnerstvo...urcita rovnocennost...jedlo, socialny kontatk, prejav lasky atd...a myslim, ze tak nejak to myslela aj Simca a tak nejak to chape kazdy, kto ma psa ako clena rodiny a nie len ako roboty na pracu...a je jedno ci ten psik ktory je brany ako clen rodinny spava v dome alebo v koterci, ak ma dostatok kontaktu s ostatnymi clenmi rodiny, dostatok jedla, volnosti, prejavov lasky (pohladkanie, poskrabkanie) atd...samozrejme so zachovanim hierarchie...myslim, ze takto vnimany pes vykonava ovela lepsie svoju pracu, ako pes, ktory je len odlozeny v koterci a von ide len ked po nom chcu aby robil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off apple, 5.3.2014 o 20:41

števo, samozrejme máš pravdu. mám osobnú skúsenosť s takým spolužitím, demon bol môj kamarát, spolu sme kukali telku a aj chodili po svete. koterec nepoznal. pri takom spôsobe spolužitia treba prísne dodržiavať pravidlá: nikdy sa nesprávať submisívne, trvať na splnení pokynov. psík si to osvojí a potom ide aj doma, aj v revíri. naozaj som s ním nemal problém s poslušnosťou, a aj na poľovke odvádzal peknú prácu. keď sa dodržujú pravidlá, tak je možné to spolužitie až toho rodinného typu, akoby bol členom rodiny. ... hádam nám to novela ústavy o rodine neznemožní... :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off stefa, 5.3.2014 o 20:16

„Something is rotten in the state of Denmark“. Partnerský vzťah sa má vytvoriť medzi ženou a mužom! Pes je členom svorky a vo svorke existujú len vzťahy podriadenosti a nadriadenosti. Vždy to tak bolo a vždy to tak aj bude, či si to uvedomujeme, alebo nie. Ak si to neuvedomujeme a nesprávame sa podľa toho, potom je tam niečo "zhnité". Tým nechcem povedať, že pes nemá byť, podľa možností, čo najviac v kontakte s vodičom, ale ten vzťah nikdy nemôže byť a ani nebude partnerský!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off S-i-m-o-n-k-a, 5.3.2014 o 18:35

Treba si uvedomiť, že psík nie je len pracovný nástroj, ktorý sa vyberá z koterca len vtedy, keď z neho idú robiť robota, alebo keď ide na poľovačku. Psík je živá bytosť, ktorá potrebuje lásku a spoločnosť. Keď má človek so psíkom partnerský vzťah, len vtedy pochopí, čo je to čaro kynológie. On je predsa ten, ktorý ti v zime donesie z jazera strelenú kačicu, z nepriechodných kríkov vydurí bažanta, či dobehne postrieľaného zajaca, ktorý by sa bol zašil v tráve tak, že ho ani Kristus nenájde. On ti urobí spoľahlivú niekoľkokilometrovú dohľadávku vysokej, keď ty alebo tvoj kamarát vypáli nepresnú ranu a zver len postrieľa. Toto všetko ten psík pre teba urobí a bude to robiť s radosťou, pretože budeš jeho parťák. Tak prečo mu to neopätovať? Pravda, nie vždy je tomu tak, veľa ľudí má psíkov ozaj iba na tú robotu, ale čo má z toho ten pes, keď ho raz za čas vytiahnú z koterca, poprípade odopnú z reťaze a ide robiť, pretože musí? Preto sa mu treba venovať aj počas dňa ak je tá možnosť a nie len po práci. Verím a dúfam, že sa mu po práci naplno venuješ, ale nakoľko máš tú možnosť, aby sa mu aspoň trochu niekto venoval aj cez deň, tak je to úplne super. Čo tvoj otec určite chvíľu aj robí, keď ho pustí, poprípade by mohol urobiť, keby si ho poprosil. Psík ho bude ,,na labkách" nosiť, ak mu pár krát hodí aport, poškrabká ho, prihovorí sa mu. Dosť dobre ti poradila podľa mňa Van, skús to otcovi navrhnúť. Ja mám psíka v byte, je to môj parťák a spoločník a poviem ti, trávim s ním väčšinu dňa. Dá sa povedať, že celý deň okrem spania. Spí v obývačke, lebo strašne chrápe :-) A poviem ti, že mám s ním taký vzťah, že mi pripadá, akoby bol človek. A poľovný výcvik to negatívne nikdy neovplyvnilo, práve naopak. Ale samozrejme neodsudzujem tých, ktorí majú psíkov na dvore, ak sa im dostatočne venujú. Ja sama som toho môjho musela jeden čas mať v koterci. Ale odsudzujem názor, že poľovný pes nemá čo robiť v dome, v byte. Ako si má potom vytvárať vzťah s majiteľom? Tak, že ho vytiahne len keď sa ide cvičiť, alebo poľovať? Hlúposť. Tie psíky odvedú takú istú robotu a možno by som povedala, že ten čo nie je iba ako robot aj lepšiu, pretože zase sa budem opakovať, je to o tom partnerstve a o tom, že pokiaľ má majiteľ so psíkom super vzťah, tak ten psík je potom ochotný mu zniesť aj modré z neba. Toto prosím neber ako nejaký útok na teba za to, že máš psíka v koterci, ja ozaj proti tomu nič nemám. Trochu som sa iba rozpísala v tom, že ako ja vnímam a vždy budem vnímať psíka. Verím, že vychováš zo svojho havina super kamaráta a spoločníka a bude ti robiť radosť mnoho rokov. Držím palce! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 24

off VanFCR, 5.3.2014 o 13:44

samotne pustanie psika von z voliery cez den ked si ty v praci to neovplyvni, len sa dohodni s otcom, aby ho nenaucil hluposti, resp aby neziskal nejake zlozvyky (napr ked mu hadze nejaky aport, aby ho s tym nenahanal, nech psik neuteka ako sranda, ale nech pekne prinesie) a pod...lebo to potom moze byt problem pri vycviku a naslednej praci...prejdi si s otcom prikazy ktore pouzivas, aby ste na psika hovorili rovnako (napr ak ty pouzivas ku mne, tak on nech pouziva to iste, nie k nohe, pod sem a pod) atd... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off binka, 4.3.2014 o 13:55

Taky máme psy navolno. Fakt, že něco zdevastovali, ale vždy, když vyjdeme z domu, tak jsme s nimi v kontaktu.A to je pro soužití asi to nejlepší.Nehledě na to, že když někdo přijde k vratůma a spustí tři ohaři štěkot, hodně lidí odstoupí od vrat (hlavně svědci .....). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off martin82, 4.3.2014 o 11:50

aj ja zatvaram psov az vecer ked krmim.Pozberam trus ,lopatkou s travi a volieri su suche a ciste.Myslim si ze je to pre psa plus.Akurat do roka ti trocha zdevastuje dvor,no potom to prejde.Teras mam 8mes. NDS nahadzem mu polienka po dvore ,stare handry,hracky aby sa mal cim bavit a neozieral stromky lavice atd.A velky pozor na kable:-)Vela stastia a uspechou s vycvikom! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kotulko, 4.3.2014 o 9:19

len si daj pozor aby ti ho nenaučil hrat na harmonike!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 4.3.2014 o 9:07

ovplyvní, kladne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LuboT, 3.3.2014 o 21:22

nie nie, ja mám 9mes sučku a myslím že vo voliére by sa zbláznila, jedina nevýhoda je že nám ničí stromy a okrasné kríky .. ale pes je mi prednejší, ale neviem dokedy to bude trpieť otec ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jozef, 3.3.2014 o 20:31

Určite nie... šteňa potrebuje pohyb ked prídeš z práce sa mu natoľkovenuješ že mu vynahradíš poldňa vo voliere? Len nech ho otec púšťa... ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov