Heming hunting
dnes je štvrtok,  28. marec 2024,  meniny má Sona,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:34,  dnes západ slnka: 18:08
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Ako vyrobiť doma kvalitnú siláž a ako ju skladovať ? - diskusia

autor: off peeterko
pridané: 30.10.2013 18:41

Ahojte, v starších diskusiác som o tomto nenašiel skoro nič, tak sa chcem opýtať, čí má niekto z vás skúsenosť s výrobou siláže v domácich podmienkach? Raz som sa niekde stretol aj s verziou vyrobenou v igelitových vreciach, ale mohol by niekto napísať nejaké konkrétne postupy, na čo si dávať pozor, čo dodržať a čomu sa vyhnúť. Vďaka


počet zobrazení: 13 789
počet hlasov: 2
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off peeterko, 31.10.2013 o 12:31

tak ako? vsetci diskuteri zaspali? :-) O strelive a o zbraniach by kazdy vypisoval, ale o krmive nikto ;-)

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

komentáre

zoradiť
off valo7319, 5.1.2016 o 22:03

skladovanie silaze - zdravym chcem sa opytat kebyze uskladnim silaz vo vreciach na dake dva mesiace ci by vydrzala? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peeterko, 3.11.2013 o 11:08

miro09 - super, dakujem ti velmi pekne. verim, ze tieto informacie vyuzije aj mnoho dalsich ludi, co to tu precitaju. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miro09, 3.11.2013 o 6:47

Ahoj peeterko, Experimentovať so soľami, vápnom, by som nedoporučoval mohlo by to mať opačný učinok. Kyseliny by zregovali a vznikli by soli čo by malo pufračný účinok. inak povedané, dobre by to nezakvasilo a straty živín by boli značné- teda nepoužívať. Rovnako aj vypálený kvas - nepoužívať. Vo vypálenom kvase už skvasili cukry iným procesom - alkoholovím kvasením. a pri výrobe siláži potrebujeme iný druh kvasenia. Jednoznačne odporučam neexperimenovať. (ale ak by so s tou kukuricou skúsil daj vedieť ako to dopadne. hehe) Vo všeobecnosti silážne aditiva poznáme: silážne prísady obsahujúce cukor (najlepšie jednoduché cukry, možes skusiť aj jablka hrušky,narajbovanú repu, melasu, všstko nesekané porajbované na drobno) tieto sú najlacnejšie a je ich dostať viac ako 5-10 litrov do 200 litrového sudu by som nedával. ďalej sú to prípravk na báze kyselín a ich solí, prípravky na báze kyselin mliečnej a jej soli. tieto rychlo znížia pH a zabránia stratám na živinách pri naštartovaní mliečneho kvasenia. Potom sú to prípravky na báze mikrobilogickej: teda enzými a prebiotyká. (dobrú skusenosť mám so značkou schauman a ich aditívami, určite ich zástupca by ti predal nejaký to vrecko, má asi 30 kg je dosť drahé, ale ide to asi na 5 ton, takže by ti vystačilo niekoľko rokov: ) Odporúčam bonsilage plus. odkaz. Všetko si to viem spolu predstaviť nasledovne: zoženieš si z družstva 200 litrový sud od oleja. Dobre ho doma vypáliš (sprav tam ohnik heheh) (dufam že toto nebuďe čítať žiaden ekolog. psst) umyješ a možes natlačiť hmotu. samozrejme vrch odrežeš. čo je dôležite je že to mušis naplniť čo najskôr za niekolko hodin,a dobre utlačiť (poskač po tom) nemušis to naplniť na maximum. možes to nechať natlačene aj do polovice ale bez pristupu vzduchu. potom keď budeš mať zasa hmotu tak to otvoríš a dotalačiš doplna. Nedoporučujem dotláčať skôr ako o 4 týždňe. takto možes skombinovať trávnu a kukuričnú siláž. Dufam, že ti tieto informácie pomôžu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off peeterko, 2.11.2013 o 13:54

Dakujem na prispevky :-) Presne take veci som chcel vediet, ako pisal miro09. Este mozno doplnkova otazka. Treba do tej silaze nejake pridavne latky? Spominala sa nejaka chemia, ale nejaka sol, vapno, ci nieco ine? Moze sa pridavat aj obliny srot, napr.zo suchej kukurice, ci ineho aby sa zvysila nutricna hodnota silaze, alebo to tam nepatri? Je mozne do toho zamiesat aj napr.vypaleny kvas z palenice? Diky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 1.11.2013 o 11:14

so vsetkym co odznelo sa da suhlasit,len by som doplnil,ze tych 21 dni zrenia je v pripade pridania aditiv,inak by to malo byt 6 tyzdnov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miro09, 1.11.2013 o 8:22

Ahojte, v podstate máte všetci pravdu len by som Vás chcel dostať trocha do obrazu ako to so silažami je. Siláže poznáme: 1,Siláž (prípad, ktorý opisujete klasická kukuričná siláž) 2,Siláž o vyššej sušine - po starom senáž (teda trávna, ďatelinotrávna a trávna siláž) 1,Siláž kukuričná Princíp výroby je v oboch prípadoch ten istý. Je ro rovnaké ako keď vyrábaťe kyslu kapustu. Aj tú keď dobre nepotličíte a nezabrániťe prístupu vzduchu tak začne jednoducho hniť. Samozrejme náklady sú tým vyššie čím sa menšie množstvo vyrobí. Môžeťe ju vyrobiť aj v sedem decovom poháry, ale aj vo vysoko objemnej silážnej jame. V oboch prípadoch ako najväčší problém pri malovýrobnom postupe vidím správne porezanie hmoty (v oboch prípadoch). V prvom prípade, teda pri kukurici, je porezanie hmoty nevyhnutné, nakoľko je potrebné narušenie stebla ale aj semien - zŕn, kukurice na zaistenie potrebného množstva ľahko skvasiteľných cukrov za účelom usmernenia kvasenia v správnom smere (aj kapustu do sudu musíme pokrájať). Náklady na výrobu sú značné, pokiaľ si kukuricu ako správny slovák nezadovážime musíme si ju dopestovať na vlastnom poli. Musíme počitať s tým, že nás niečo buďe stáť orba, príprava pôdy, siatie, zber a porezanie hmoty. Pokiaľa tieto veci máme môže nám prácu uľahčiť aj stará rezačka teda sečkáreň, po starých rodičoch, táto sa dá dobre prispôsobiť na motorček a robota odbúda ľahko. Dbajte na to, aby ste podrvili aj semená kukurice, ktoré musia byť rovnomerne zastúpené v jednotlivých vrstvách hmoty. Takto pripravenú hmotu môžeme natlačiť do paliet (ako uvádza kolega), alebo aj do sudov 200 litrových. V zime to naložime na prives a je postarané. Ak dodržíme nasledovné zásady silážovať sa dá aj do igelitových vriec. Tu vidím ako problém slabé natlačenie hmoty, čo môže mať za následok nežiadúce kvasenie. Odprúčam pridať aditívum v podobre jednoduchých cukrov. Poprípade je možné zakúpiť rôzne aditíva na chemickom, mikrobilogickom, princípe aj voľne na internete. Tieto by som odporúčal pridať v druhom prípade, teda pri výrobe trávnej siláže. 2, Výroba siláže o vyššej sušine (senáže). Trávna, ďatelinotrávna, lucernová. Princíp výroby je rovnaký ako v prvom prípade pričom náklady na malovýrobu sú podstatne niššie ako pri kukuričnej siláži. Prvoradé pre dosiahnutie kvalitnej siláže je mať kvalitné suroviny na vstupe. Teda mladú trávu, ďatelinotrávu, ďatelinu, alebo lucernu. Najlepšie na silážovanie v malovýrobných podmienkach je tráva a ďatelinotráva. Samotnú lucernu a ďatelinu, by som Vám nedoporučoval silážovať, nakoľko je možne ľahko prešvihnúť srávnu fenofázu, teda štadium zrelosťi a správny obsah sušiny. Kvalitnu siláž o vyššom obsahu sušinu dosiahneme jednoducho. Pokosenú mladú hmotu trávu (pokosite doma trávnik, susedovu záhradu) pozberáte, natlačite do suda, zabránite prístupu vzduchu a o cca 21 dni je siláž hotová. Strašne veľa ľudí býva v mestách. Okolo bytoviek sa pokosi strašne veľa trávy, použivame krovinrezy, záhradné kosačky a všetká táto hmota ide na kompost. Prečo ju nevyužiť takýmto spôsobom. Pričom táto tráva je ideálna na výrobu siláže nakoľko je na drobno nasekaná a je dá sa povedať zadarmo. Silážovat trávnu hmotu môžme troma spôsobmi.(rezanú, nerezanu, rezanú po zavednutí)úPre správne silážovanie tráv je potrebné dodržať tieto zásady: 1Ak budeme rezať po pokosení, teda necháme trávu zaschnúť a potom režeme a konzervujeme: -Nechať hmotu aspoň 6 hodín zaschnúť -Zberáme hmotu pred kvitnutím. -Možeme hmotu aj prevrátiť, no nie je to pravidlo. 2Ak úkon kosenia spojený aj z rezaním. Krovinorezy mulčovače atď. -Nechať hmotu schnuť max. 2 hodiny (pri hustej hmote aj viac) -Zberáme pred kvitnutim teda mladý porast. -Dbáme na čistotu. (pri hrabaní neberieme lístie, kameňe, ZEM, atd.) 3Silážovanie nerezaniej hmoty. 3 -Porast musi byť mlady max 15 cm. -maximálna čistota -zavedanie hmoty max 6 hodin. Dalšie spôsoby silážovania sú na pricipe veľko objemných balíkov a ich balenie do fólii. Silážovanie do veľkoobjemných vakov atď, týchto metód je strašne veľa ale pricíp zostáva stále rovnaký. DODRŽUJTE VŠETKY ZÁSADY AKOBY STE TLAČILI KAPUSTU DO SUDKU. Záverom mi nedá pripomenúť ešťe jedno pravidlo: Dbajte na to, aby ste spolu s trávov nepridávali aj nečistoty, tieto môžu konzervačný proces narušiť. Samozrejme výživne hodnoty sú pri každom spôsobe silážovania rozdielne. Orientačne sú uverejňovane asi každý rok v poľovníckych časopisoch pričom závisia od veľa premenných činiteľov. V krátkosti pláti,že pokiaľ sa silážuje zlá hmota vysledok bude ešte horší. Dôležite hľadisko nie je len posudenie nutričných hodnôt ale aj posúdenie ditetichých vlastností krmív na ktoré sa v našej praxi často zabúda. Rovnako dôležite je aj posúdenie vhodnosti krmív pre danú zver, aby sme podávaním monodiety nedosiahli negatívny jav acidóz, alebo alkalóz, atd. Takto by som v krátkosi zhrnutl môj pohľad na silážovanie a jeho praktické využitie pre poľovnictvo. Vedel by som tu popísať ešte pár strán, ale ak niekoho zaujíma niečo viac(o výžive zvierat atd.), nech ma kontaktuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off rado100, 31.10.2013 o 23:47

Silážovanie je konzervovanie kukurice mliečnym kvasením bez prístupu vzduchu. Keď som ešte pôsobil na P.D. bol som každoročne pri napĺňaný silážnych jám kukuricou. Na silážovanie potrebuješ kukuricu ešte zelenú s obsahom sušiny menej ako 50%. Musí byť narezaná.Podlaha na ktorej sa zakladá siláž musí byť pevná. V našom prípade to bola betónová podlaha. Kukurica sa vrstvila a jednotlivé vrstvy sa rozhŕňali a utláčali buldozérom a traktorom. Utláčaním sa vytláčal vzduch a dosiahla sa požadovaná štruktúra siláže. V dobách dávno minulých sme striedali vrstvu kukurice s vrstvou repných skrojkov a kukuričná vrstva sa polievala melasou. Dnes sa to robí čisto iba z kukurice. Po navrstvení do požadovanej výšky a utlačení sa musí siláž vzduchotesne zakryť fóliou a zaťažiť. Fólia musí byť dosť hrubá aby odolala poveternostným podmienkam a musí byť odolná voči UV. Po vykvasení by mal byť výsledok voňavá siláž. Ak bude siláž zapáchať tak kvasenie neprebehlo v dostatočnej miere a v siláži začal hnilobný proces. Toto všetko sa dá pravdaže urobiť v malom množstve aj doma no podľa môjho názoru je to nerentabilné, pracné a výsledok nie je nikdy zaručený. Ak by si doma vyrobenou silážou chcel kŕmiť zver, tak to by si sa zodral. Ak uvážim že jeden kus vysokej skonzumuje denne okolo cca 20kg siláže a na krmovisko ich príde 30 ks tak z domácej siláže sa moc nenajedia. My preto siláž kupujeme hoci za 9 tonový príves zaplatíme cca 200eur v konečnom dôsledku nás to stojí menej ako keby sme ju pripravovali sami. Ale ak to chceš skúsiť, prajem veľa zdaru. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off ph8007, 31.10.2013 o 17:48

skús si pozrieť toto, či by si nechcel robiť toto odkaz. Vyzerá to zaujímavo, aj keď je to na prvý pohľad také divné :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off karol123, 31.10.2013 o 14:37

Ahojte, pridám trošku mojich skúseností,je už trochu neskoro ako podotkol môj predchodca, kukurica je už pokosená. Minulý rok som vyskúšal urobiť si vlastnú siláž, teraz mi už opäť kvasí. Tažko mi je hodnotiť aká bola kvalita, ale voňalo to celkom dobre.:)Informoval som sa, aký postup robia družstevníci pri výrobe siláže. Pri kosení by už mali pridávať chemikáliu.Takže mám palety 1200x800x1000 do nich dám veľké igelitové vreco, pokosenú kukuricu tlačím ako kapustu do suda, nakoniec sa snažím uzavrieť vreco tak aby som vytlačil všetok vzduch a zaťažím... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zajo78, 31.10.2013 o 13:01

Aj mňa to zaujíma, tak som dačo našiel. Len už je neskoro, už je kukurica skosená. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off peeterko, 31.10.2013 o 12:31

tak ako? vsetci diskuteri zaspali? :-) O strelive a o zbraniach by kazdy vypisoval, ale o krmive nikto ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov