Heming hunting
dnes je utorok,  23. apríl 2024,  meniny má Vojtech,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:43,  dnes západ slnka: 18:46
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Stúpanie vývrtu hlavne - diskusia

autor: off urssus
pridané: 23.7.2013 7:40
Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, či by mi niekto mohol vysvetliť čo je to stúpanie vývrtu hlavne a aký má vplyv na výber streliva. Ďakujem pekne
počet zobrazení: 8 453
počet hlasov: 0
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off dede, 29.3.2017 o 18:10

Tanak- stretneme sa na parkovisku pri pamätníku SNP ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fero, 28.3.2017 o 23:18

Dobrý kalkulátor stability odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off tanak, 28.3.2017 o 21:03

dede v štvrtok som BB od 8,30 do 16 hod dones flintu vyterak a fixku a meter a zmeram ti aj na parkovisku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 28.3.2017 o 19:48

Tanak - neprídeš aj nme zmerať ? A.. čo to nočné, od kedy to povolia ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 28.3.2017 o 16:00

Tak som to meral na Steyr Mannlicher CL2 Goiserer 308 W dlžka hlavne 508mm ,cez tesný vyterák do hlavne ,Jedno otočenie. Bolo to 30,5 cm : 2,54 palec = 12 stupanie vyvrtu hlavne. AK SOM TO MERAL DOBRE ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Mirec99, 28.3.2017 o 14:39

Ja mám SM 12 a tá ma stúpanie 10" predpokladám že Goiser bude to iste ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 27.3.2017 o 22:40

potrebujem info ohladom Steyr Mannlicher CL2 Goiserer 308 W . Ake je stúpanie vývrtu hlavne ,neviem sa nikde dopatrat na ziadnej stranke . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Stúpanie Hlavne (autor: Lisiak73).

off pepies, 24.9.2013 o 16:51

Kua Rado ani som nevedel že mam takeho šikovneho kamarata :ob ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Stúpanie Hlavne (autor: Lisiak73).

off Lisiak73, 24.9.2013 o 16:11

Ďakujem.Šikovný nápad! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Stúpanie Hlavne (autor: Lisiak73).

off rado100, 24.9.2013 o 14:47

Tesný vyterák vlož do hlavne a fixou si označ bod na vyteráku pri nábojovej komore. Vyterák pomaly vsúvaj do hlavne, bude sa otáčať v smere drážkovania a ak sa otočí o jednu otáčku označ pri nábojovej komore druhý bod. Vyterák vytiahni, zmeraj vzdialenosť medzi jedným a druhým označeným bodom preveď centimetre na palce a máš stúpanie vývrtu. Ak to budeš robiť opatrne, výsledok bude dosť presný. Poprípade to zopakuj viac krát po sebe a máš istotu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Stúpanie Hlavne (autor: Lisiak73).

off Leon, 24.9.2013 o 12:28

dá ložiskovým vytěrákem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 29.7.2013 o 17:16

lanus opisal si to super a mas totalne pravdu je to rozne do vahy streli rychlosti gramaze tvaru to vsetko rozhoduje ci to twist utiahne alebo nie a poto su tam este aj ine faktori ako pise kolega BLEIKER a zasa mas pravdu ako to robis? :-) :-) uz len doplnim ak twist hlavni neustabilizuje strelu dostatocne aj jej hrot nerotuje v osi ale je rozkmitany darmo zadna cast je v stabilnej polohe a rotuje v osi strela sice leti skoro presne pri vonkajsej balistike a na 200m ti to bude lietat v 5cm ale ... po dopade na papier to nepolepi na plocho ale bude to robit okruhle dieri a cely problem sa ukaze az v terminalnom lete streli a aj ta najgenialnejsia strela zrazu nebude robit tu robotu na ktoru je konstrukcne riesena.Preto sa casto moze stat ze niekomu ta strela funguje a inemu nemusi, ale toto som uz neraz vysvetloval v roznych diskusiach. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off BLEIKER, 29.7.2013 o 12:15

goret-nie len s presnostou,ale hlavne s učinnostou v terminaly,nakolko neustabilizovane strely zvyknu lietat na plocho-bokom a strela potom nerobi pracu,ktoru od nej očakavaš.Inak ta tabulka je dobra,len su tam drobne nedostatky,resp.vyvoj asi pokročil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off goret, 29.7.2013 o 11:33

lanus, vzhľadom na fakt, že viaceré kalibre využívajú strely s rôznou gramážou, mi šlo o uvedomenie si, že vzhľadom na stúpanie konkrétnej zbrane môžu pri vyšších gramážach nastať problémy s presnosťou, ale ešte vždy záleží aj na tvare strely. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hyperon, 29.7.2013 o 11:20

stupanie sa prednedavnom riesilo aj tu odkaz ale ked pozeram tie prispevky na tomto vlakne a na tom druhom, tak mi to pripada ako riadne kocurkovo :) ved, ako niektori pisu, ze take a take strelivo do tej a tej zbrane nedavaj, lebo to bude rozhadzovat... pokial som to pochopil spravne, tak do mojej 7x64, ktora by mala mat stupanie 1:220, co je dost strme, by mala byt koli tomu vyvrtu akakolvek strela dobre stabilizovana. je mozne ze tym ze je take strme, tak nejake drazkovane strely s tym mozu mat problem, ale projektily s rovnymi stenami by s tym problem mat vobec nemali, ba naopak, malo by to viest k vyssej stabilite a presnosti. teda, aspom tak si to vysvetlujem ja obycajnym sedliackym rozumom. dost ludi pisalo aj na inych forach ze to je tak, alebo onak, ale zatial to nikto nijako nepotvrdil nejakymy podlozenymi faktami... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 29.7.2013 o 9:50

goret - Keďže každý kaliber má stanovené výkonové limity tak v zásade platí ,že rýchlejším strelám ( sú obvykle ľahšie ) stačí aj menej strmé stúpanie . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off goret, 29.7.2013 o 9:27

otázka: energetickejšie (rýchlejšie) strely potrebujú na stabilizáciu strmšie (kratšie) stúpanie, alebo plytšie (dlhšie) stúpanie, než pomalšie strely s rovnakou hmotnosťou? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off rado100, 29.7.2013 o 9:16

Stúpanie slúži k ustabilizovaniu strely energia závisí od rýchlosti a hmotnosti. Čiže strela o hmotnosti 165gr a rýchlosti 800m/s bude mať tú istú energiu či bude vystrelená z hlavne o stúpaní 9" alebo 12". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 29.7.2013 o 9:00

Lanus, predpokladám, že "kratšie" vedenie nezávisí len od dĺžky strely, ale celkove od jej tvaru. Kužeľovitejšie strely majú menšiu styčnú plochu s hlavňou a teda kratšie vedenie. Spomenul si hmotnosť strely. Je v nejakom vzťahu k stúpaniu aj jej energia? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 29.7.2013 o 8:45

goret - Nerozumiem Tvojej otázke ?! senior predsa tvar "neriešil" !!! ( Inak v zásade platí ,že čím má strela kratšie vedenie t.j. bi-ogival ,alebo väčšiu hmotnosť potrebuje na náležitú stabilizáciu strmšie stúpanie.) Kuk : odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 29.7.2013 o 8:24

lanus, ako súvisí stúpanie vývrtu hlavne s tvarom strely? Má tvar strely vplyv na jej "roztočenie"? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 29.7.2013 o 8:06

senior - Tak toto (cit.: Výber streliva sa nevykonáva na základe uvedeného údaju,) si "pooral" !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off senior, 29.7.2013 o 1:52

Stúpanie vývrtu hlavne je údaj o stúpaní závitu. Inak povedané, koľko sa posunie strela v hlavni pri otočení o jednú otáčku. Výber streliva sa nevykonáva na základe uvedeného údaju, nakoľko pre jednotlivé kalibre je stúpanie normalizované. Hodnota stúpania nie je nijak kritická a napr. podobné kalibre ako 7x64 = st. 220 a win. 270 = st. 254. Alebo win.308, 32 Rem a 7,62 Mosin Nagant majú stúpania: 305, 356 a 240 mm. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 23.7.2013 o 11:57

skús základ tu odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM