Heming hunting
dnes je štvrtok,  25. apríl 2024,  meniny má Marek,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:39,  dnes západ slnka: 18:48
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Zamyslime sa, poľovníci! - diskusia

autor: off jonny
pridané: 25.4.2013 16:09

Zamyslime sa, poľovníci!









Poľovníctvo, to nie je len vášeň pre zbrane a trofeje. Je to hlavne obrovský záväzok - záväzok každého poľovníka starať sa o zver a ochraňovať prírodu. U nepoľovnej verejnosti panuje negatívna mienka o poľovníkoch. Žiaľ, často sa o to zasluhujú svojím prístupom samotní poľovníci. O niečom podobnom som sa nedávno sám presvedčil a chcel by som sa s mojou skúsenosťou podeliť aj s čitateľmi. Pri svojich každodenných cestách do práce z Martina do Žiliny, som z autobusu už asi tri týždne pozoroval úhyn jelenice v bukovej hore na sutine v strmom svahu. Nedalo mi to pokoja a jedného rána som sa vybral s kamarátom pozrieť sa čo sa tam stalo. Ako vždy, keď idem do lesa, obliekol som sa do poľovníckeho oblečenia a zobral som so sebou aj svojho psíka - sučku bavorského farbiara. Po príchode na miesto a prejdení hlavného ťahu E18 do svahu, sme asi na sto metrov pred nami zbadali živú jelenicu. Tá, po niekoľkých sekundách zašla a zaľahla. Videli sme ju stáť presne na mieste, kde ležal spomínaný úhyn. Keď sme prišli k úhynu, zistil som, že je to minuloročné teliatko, ktoré v tom ťažkom kamenistom teréne zahynulo. Kamarát mi povedal, že živá jelenica leží od nás asi pätnásť metrov. Sučku som zobral na remeň a priblížili sme sa k jelenici. Bola zaľahnutá a mala zlomenú alebo vykĺbenú prednú pravú nohu. Bola to dospelá silná jelenica. Bola vysilená, ležala bez pohnutia a nereagovala na našu prítomnosť. Pravdepodobne ju zrazilo auto a súdiac podľa peny okolo pysku mala vnútorné poranenia hrudníka. Bolo potrebné ukončiť trápenie zvieraťa. Po dohode s kamarátom som zavolal na číslo 158, keďže sa to nachádzalo v blízkosti frekventovanej cesty. Pán policajt mi povedal, že tam niekoho pošlú. Spomenul som mu, že by bolo dobré kontaktovať poľovného hospodára zo Strečna, nakoľko sa to nachádzalo v ich revíri. Po pol hodine čakania prišiel pán hospodár aj s ďalším pánom. A tu sa začínajú moje najhoršie zážitky, ktoré ma vyprovokovali o tejto veci napísať. Pán hospodár, asi šesťdesiatnik, bez toho aby sa pozdravil alebo podal ruku, okamžite spustil výhražným tónom : „Čo tu robíte? Čo robíte v tomto revíri? Prečo ste tu so psom? Prečo ste tu s poľovným psom v cudzom revíri?!“ Takýto príchod poľovného hospodára, ako zástupcu daného revíru som si vôbec nepredstavoval! Som absolvent Strednej lesníckej školy, kde som aj absolvoval skúšky z poľovníctva pred desiatimi rokmi a člen SPK. Ešte som však nepočul o tom, že by bolo zakázané sa pohybovať kdekoľvek v lese, či cudzom revíri, sám alebo so psom, či dokonca s poľovným plemenom! Pán hospodár ma obviňoval, ako keby som tam bol pytliačiť s flintou na pleci. Dokonca sa nám (mne a kamarátovi) vyhrážal, že na nás zavolá policajtov. (Policajtov, ktorí na náš podnet zavolali hospodára k trápiacemu sa zvieraťu). Po tom všetkom nechcel ani vedieť, kde sa nachádza spomínaná zranená jelenica. Vraj si ju nájde sám! Po celom tomto incidente sme sa pobrali s kamarátom do auta a išli späť domov. Ja ako poľovník to vidím tak, že pán hospodár zo Strečna sa zachoval nečestne. Čo si asi mohol z celej situácie odniesť môj kamarát? Myslím, že na túto skúsenosť nikdy nezabudne. Namiesto toho, aby sa hospodár zachoval slušne, urobil presný opak. Za nahlásenie zranenej jelenice sa nám ani nepoďakoval a ďalej sa vyhrážal. Ukázalo sa, ako niektorí poľovníci vrhajú zlé svetlo do našich radov – bola to hanba. Lovu zdar!

Ján Bízik



počet zobrazení: 15 200
počet hlasov: 11
Zamyslime sa, poľovníci! - diskusia
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 102 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off jonny, 26.1.2014 o 14:31

...nakoniec tento clanok bol predsa aj uverejneny v Polovnictve a rybarstve 8, alebo 9/2013, tymto sa chcem aj podakovat redakcii za vydanie. Lovu zdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off patrikseven, 28.4.2013 o 21:06

máš pravdu, je to hanba......... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 27.4.2013 o 21:33

dušan, my vieme, že si bystrý, nemusíš dookola pripomínať ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 27.4.2013 o 21:23

na dobrú noc: zákon o držaní psov definuje "zvláštneho" psa, aby ho odlíšil od "bežných" psov. Zvláštny pes je definovaný na základe jeho pracovného využitia. Medzi zvláštne psy patria .. aj tie, ktoré pomáhajú poľovníkom :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 27.4.2013 o 21:14

samozrejme, lubo, ospravedlňujem sa, výsledok je: nie je naprosto legálne mať psa poľovného plemena bez vodítka v lese, pokiaľ je naprosto ovládateľný. argumentovalo sa tu však akýmsi poľovným psom, ale nič také neexistuje, hoci sa kdekade vďaka "odborníkom" spomína kde-kade. pretože aj zákon o držaní psov je bez definície... to je sumár ... a myslím, že k veci. to ostatné je tiež k veci, lebo sa tu argumentovalo nesprávnymi úvahami. je to záver, ktorý proti rozumu, ale taká je šialená legislatíva: ona povoľuje aj pohyb psa bez vôdzky naprosto všade, ale: hovorí o poľovnom psovi a nevraví, čo to je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 27.4.2013 o 20:38

Jaro skus sa vratit ku teme a lebo založ inu diskusiu ku tomu čo tu vysvetluješ ty ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 27.4.2013 o 20:33

v tej citacii nevidim ziadnu snahu o nahradenie vyssej pravnej normy nizsou,pretoze je tam spomenuta len vyhlaska č.344/2009 a jej sucast (priloha č.34),ziadny zakon,ktory by bol vyssou pravnou normou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 27.4.2013 o 18:43

takže toto je moje???? : growler, dnes o 9:36 apple to v kolkych zakonoch je spomenuty polovny pes moze byt jedno,ale nieje jedno v akom kontexte zakona je pouzity.S tvojim myslenim by podla Z.z.č.344/2009 potom ziaden pes nemohol ziskat polovnu upotrebitelnost pretoze skusobny poriadok sa vyhotovuje pre skusky POLOVNYCH PSOV,ale podla prilohy č.34 k §73(1) mozu skusky pol.upotrebitelnosti absolvovat len PSY POLOVNYCH PLEMIEN.preto plati,ze pes polovneho plemena je polovny pes respektive pes,ktory moze ziskat polovnu upotrebitelnost. --------------------------------------------------------tu sa povedalo všetko, dookola sa mi naozaj nechce, tu si rozhodol, tak to platí a vybavené! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 27.4.2013 o 18:19

apple zrejma mas nejaky dar citat medzi riadkami nieco co tam nieje ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 27.4.2013 o 18:13

namreh, a k čomu potom slúži taká stránka, ak nie k výmene poznatkov? ....... growler, aké presvedčenie? veď to je v zákone, to nie je názor! a nie je to len v súvislosti spz, je to zlým zákonom! a tiež som si ja nevymyslel, že nižšia právna norma nemôže nahrádzať vyššiu... o tom sa nás snažíš presvedčiť. a ak niečo nie je, tak nie je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namreh, 27.4.2013 o 17:24

chlapi toto je stránka Lovu zdar a nie parlament.Tam trepú o ničom nezavádzajme si to aj medzi nás.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 27.4.2013 o 17:19

pokial zijes v presvedceni,ze nic z toho co odznelo nieje,nemoze byt v sulade so zakonom vzhladom k situaci SPZ,tak dalsia debata nema zmysel,pekny zvysok dna. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 27.4.2013 o 16:37

ja som už zúfalý.... poľovný pes nie je nič. teda všetko, čo sa ho týka, nie je nič. toto skús pochopiť, aký je ten stav. až toto pochopíš, tak ti dôjde, že všetko, čo tu spomínaš nie je v súlade so zákonom! a k spz: podľa teba na základe akého právneho titulu vystupuje v kynológii? je to organizácia, ktorá sa zaoberá kynológiou, alebo PO v zmysle 274/2009? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 27.4.2013 o 15:48

ja ti,ale nikde netvrdim opak,preto posledny pokus.na tom,ze skusok polovnej upotrebitelnosti sa mozu zucastnit LEN psy zo zoznamu psov polovnych plemien (podla platnej legislativy)sa snad zhodneme vsetci.v Z.z.č.344/2009 §73,tak aj vo Vseobecnych zasadach pre skusky polovnej upotrebitelnsoti psov(vychadzaju z predpisov SPZ)je uvedene,ze polovna upotrebitelnost sa preukazuje na skuskach POLOVNYCH PSOV.ty tvrdis,ze zakon pojem POLOVNY PES nepozna(prazdne slovo),tak ako sa mozu tychto skusok zucastnovat nejake psy,ked nevieme o ake psy sa jedna?to je nezmysel.zakonite,ked polovnu upotrebitelnost moze ziskat len PES uznanneho POLOVNEHO PLEMENA a to na skuskach POLOVNYCH PSOV,tak polovny pes je pes polovneho plemena respektive pes,ktory moze ziskt polovnu upotrebitelnost.tym by som to uzavrel z mojej strany. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 27.4.2013 o 13:18

mňa aspoň tak učili, že nižší právny predpis nemôže ísť nad zákon, môže len to, čo zákon stanovuje. takže čokoľvek navyše je v rozpore so zákonom. ale načo to isté dookola, keď už si raz rozhodol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 27.4.2013 o 12:04

nikde som nenapisal,ze priloha vyhlasky je nad zakon!je to sucast zakona,ktorou je zakon doplnany ... pekny den ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 27.4.2013 o 11:51

growler, som rád, že si rozhodol, že je to tak. že príloha vyhlášky je nad zákon. máš všetky predpoklady byť dobrým a spoľahlivým členom spk. ďakujem za odborný názor, a myslím, že si túto časť témy uzavrel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 27.4.2013 o 10:53

Jonny, na prokuratúru zájdi osobne a to čím najskôr. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 27.4.2013 o 9:36

apple to v kolkych zakonoch je spomenuty polovny pes moze byt jedno,ale nieje jedno v akom kontexte zakona je pouzity.S tvojim myslenim by podla Z.z.č.344/2009 potom ziaden pes nemohol ziskat polovnu upotrebitelnost pretoze skusobny poriadok sa vyhotovuje pre skusky POLOVNYCH PSOV,ale podla prilohy č.34 k §73(1) mozu skusky pol.upotrebitelnosti absolvovat len PSY POLOVNYCH PLEMIEN.preto plati,ze pes polovneho plemena je polovny pes respektive pes,ktory moze ziskat polovnu upotrebitelnost. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 27.4.2013 o 9:32

Jonny, písal si, že si podal oznámenie na dve miesta, písal si, že máš dôkazy. P.s- podaj oznámenie na prokuratúru ! Nehraj sa s nikým, kto je chujko! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Geronimo11, 26.4.2013 o 23:02

Čítam názov ´´ zamyslime sa, poľovníci! ´´ . Áno verejnosť nás berie ako škriepnych. Čudujete sa? Pozrite sa nižšie. Všetci sa rozplývate nad retro fotkami, ale vtedy si chlapi sadli, vypili, podebatovali a zasmiali sa. Dnes si pošleme email alebo vynadáme do telefónu. Veru, nieje to o oblečení ktoré by sme mali vyzdvihovať z tej ´´retro´´ doby. Čo nás čaká ak to takto pôjde ďalej? Štekáme po sebe pri najmenšom náznaku čohokoľvek. Priatelia, poľovníci, prajem Vám veľa zdaru v blížiacej sa sezóne aj mimo nej. Tomáš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 26.4.2013 o 21:35

growler, je úplne jedno, v koľkých zákonoch sa spomína poľovnícky pes. podstatné je to, či je niekde uvedený parameter, čo to je, ináč je to len prázdne slovo, ktoré nedáva žiadny význam. to je dôležité! ja vyhlásim,že čivava je poľovnícky pes. a to bude nespochybniteľné vyhlásenie vzhľadom k tomu, že nemáš definované, čo to je poľovnícky pes. poľovnícke plemeno je definované, tak to dáva zmysel a má to aj obsah. poľovne upotrebiteľný pes tiež, samozrejme zas s iným obsahom. s tým nič nenarobíš ani ty, ani ja. a že sa o spk nejako vyjadrujem? nuž aj to má racionálny základ. aj to, že memá čo robiť v kynológii tak, ako si to dali timurovci do zákona. za chov, skúšky, rozhodcov a pod je zodpovedný a medzinárodne viazaný niekto iný - skj. no aj skj je v riadnych bezprávnych sračkách. a mám dojem, že už to dlho nepotrvá, má totiž stanovy mimo zákon. aj jedného z dvoch riadnych členov. to, čo je zatiaľ uverejnené o spz a spk, je len časťou kopy hnoja. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 26.4.2013 o 21:18

niečo na dobrú noc: pes akého poľovného plemena môže byť (využívaný ako) poľovnícky, záchranársky, policajný, alebo dokonca aj vodiaci, asistenčný alebo terapeutický? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 26.4.2013 o 20:40

cakal som,ze SPK budes dehonestovat,ale ok.aj v zakone č.344/2009 §73 (3) mas uvedene ,ze skusky polovnej upotrebitelnosti organizuje komora podla vseobecnych zasad ,ktore vyda v skusobnom poriadku pre skusky POLOVNYCH PSOV.aj napriek tomu,ze skusky mozu vykonavat PSY POLOVNYCH PLEMIEN.preco? lebo pes polovneho plemena = polovny pes! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 26.4.2013 o 19:12

no teraz si ma rozosmial!!!!!!!!!!! to mi dávaš ako právnu autoritu SPK??? to nemyslíš vážne, veď tí blázni sú práve tí, ktorí zákon nezvládli!!! a nejdem v tejto téme rozoberať vzťah SPK a kynológie. alebo to myslíš naozaj??? to SPK je na úrovni zákonodarcu, alebo akého tvorcu právnych noriem????? no mňa gniavi od smiechu, neuraz sa.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 26.4.2013 o 18:46

apple odkaz mas uvedene skusky POLOVNYCH PSOV a nie skusky PSOV POLOVNYCH PLEMIEN ,pretoze pes polovneho plemena je polovny pes!!! ak by to tak nebolo,tak tych skusok by sa nemohol zucastnit ziadny pes,pretoze zakon umoznuje skladat skusky len psom polovnych plemien. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jazvec10, 26.4.2013 o 17:41

Jonny- zachoval si sa správne tak ako správny poľovník a milovník prírody. Nehľadaj v sebe chybu. Ostaň sám sebou a naďalej pokračuje vo svoje činnosti ktorú vykonávaš ako poľovník držím ti palce nech sa ti darí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 26.4.2013 o 16:58

poprosím ťa, možno niečo prehliadam, ak je tak, že poľovný pes je pes poľovného plemena, tak daj ťahák, kde je to zadefinované. toto nie je bezúčelná debata, zaujíma to mnohých. aj mňa. môj názor je známy a podložil som ho. to nie je hra na slovíčka, ale sú to fakty s právnymi dôsledkami. dám ti zo zákona iný príklad: § 24 ods 3 písm l : ...motocykli, motorovej trojkolke, štvorkolke, motorovom vozidle alebo motorovom člne, snežnom skútri ... čo je ten motorový čln? žiadny zákon to nedefinuje, teda čo to je? príslušný zákon pozná len malé plavidlo... takže ako kontrolujúci vie, že to, na čom sa plavím, je motorový čln? že to tak voláme???? rozumieš, v duchu toho znenia som nepostihnuteľný.... to samé je ten náš problém... a keby sa týmto niekto hájil pri akomkoľvek probléme, tak bude úspešný... aj pri porušovaní tohoto zákona! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 26.4.2013 o 16:46

Asi videl ako vpisuje do plánu chovu a lovu ďalšie dva kusi zveri a jeden nemohol zožrať . Zrejme ste uplne iná krvná skupina s pánom hospodárom . Smutná skúsenosť . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 26.4.2013 o 16:20

myslim,ze co sa tyka zakona,tak uz bolo spoemnute vsetko potrebne pokial sa clovek nesnazi prehliadat fakt,ze pes polovneho plemena je polovny pes. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jonny, 26.4.2013 o 16:06

Hekler - tu je vyjadrenie sa k tvojmu k času 14:12. Opäť sa OPAKUJEM,(písal som ti to okolo 7 hodine ráno) prišiel som tam po tom , čo som sa deň pred tým na 100% PRESVEDČIL, že je to NAOZAJ úhyn a nie nejaka skala,alebo peň stromu. Nakoľko to bolo možne pozorovať len z výšky sedadiel autobusu a nie s osobneho auta. Verím tomu,že ty by si také nikdy nič neuvidel za jazdy v cca 80km/h v ZÁKRUTE ,v lesnom poraste a na skalnej sutine! Od začiatku ako sa mi to prvy krát zdalo ,že tam niečo bolo...napadol aj sneh koncom marca - začiatkom apríla cca30cm, kde som to už nevidel! Pohľad z autobusu na ten úhyn mohol trvať asi MAXIMALNE 1 SEKUNDU!!!!Deň, keď som to hlásil bol 10.4, keď už bolo po snehu. A ešte raz aby si to pochopil...9.4 som sa uistil ,že JE to úhyn!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 26.4.2013 o 15:37

juuuuj, no tak mi daj §, kde to píše zákon, a je to! :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 26.4.2013 o 14:45

apple ja nepisem nikde o polovnej upotrebitelnom psovi.zakon uvadza ,ze polovnu upotrebitelnost moze ziskat pes polovneho plemena-polovny pes zo zoznamu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 26.4.2013 o 14:41

goret podla Kovacza pes ktory nieje zo zoznamu polovnych plemien aj napriek zlozeniu polovnej upotrebitelnosti nemoze byt povazovany za zvlastneho (polovneho)psa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 26.4.2013 o 14:33

.. čiže, aj podľa JUDr. Kovácza, pes, ktorý nie je poľovne upotrebiteľný, nemôže byť považovaný za zvláštneho :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 26.4.2013 o 14:28

ale ty píšeš o poľovne upotrebiteľnom psovi... a ten je definovaný. ale poľovný pes nie nie je... rozumieme si? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 26.4.2013 o 14:28

ale to je predsa o neuznaní skúšky pre takéto plemeno :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 26.4.2013 o 14:24

pokial nieje v zozname uznanych psov polovnych plemien,tak nemoze byt polovny pes. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 26.4.2013 o 14:23

alebo ti to otočím naopak: ja budem tvrdiť, že nejaký pes je poľovný pes. ako mi preukážeš, dokážeš, že tak nie je? aký argument použiješ? svoje rozhodnutie? rozumieme si? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 26.4.2013 o 14:21

to je skor odborna ako ludova slovenost.v tom zakone to je,len ked to raz niekto nechce vidiet,tak to neuvidi.kukni odkaz (druhy z vrchu)myslim,ze si sa tu par krat ohanal jeho pravnymi vykladmi,tak snad ne neho das. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 102 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM