Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Podozrenie na svrab u diviakov - diskusia

autor: off batuska
pridané: 28.2.2013 9:35

V poslednom obdobi casto pozorujem diviaciu zver u ktorej mam podozrenie na prasaci svrab. Priznaky su zjavne najma u prasiatok a to celkove riedsia srst a presvitajuca koza, hlavne za usami, slabinach a koncatinach...vid prilozene foto alebo moje foto ID: 196671 a nazvom: Ked musim, tak musim. Budem rad ak mi napisete vas nazor, pripadne ci je moje podozrenie opravnene. Dakujem.

počet zobrazení: 8 829
počet hlasov: 1
Podozrenie na svrab u diviakov - diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off Glimbax, 18.2.2016 o 18:28

Aujeszkyho choroba -

Dobrý deň. Robím diplomovú prácu a Aujezskyho chorobe psov. Chcel by som poprosit ludí, ktorí sa stretli s týmto ochorením alebo vedia o nejakých novších prípadoch, aby mi poslali správu. Za akékoľvek info vopred ďakujem.

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 23.1.2016 o 16:44

mitko, aujezsky u diviakov pretrváva v latentnej, neaktívnej forme a v tomto stave nemusí byť prenosný.... aktívna forma sa vyskytuje u mladých, u starých sa uvádza, že nie. to nie je o komercii, ani o nejakom plašení. štátna veterina výskyt aujezsky u zveri neeviduje, len u zvierat. je na nás, aby sme si na psíkov dávali viac pozor, pokiaľ to ide a nepodporovali ich vo fyzickom kontakte. iná ochrana nie je.... ináč rozšírenie je celoplošné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mitko, 23.1.2016 o 15:23

Nechcem podceniť závažnosť ochorenia akým je Aujezskyho choroba, mám s tým osobné skúsenosti v podobe uhynutého psa infikovaného od diviaka. Vieme,že sa jedná zatiaľ o nevyriešený problém s vakcínou proti tomuto ochoreniu. Na druhej strane však chcem tiež spomenúť prípad,kedy sa na spoločnej polovačke ulovilo diviača na ktorom sa doslova "odbavili" všetky psy zúčastnené spoločnej polovačky...,po čase nám bolo ŠVPS oznámené,že vyšetrením sa u spomenutého prasaťa potvrdilo ochorenie na Aujeszkyho chorobu. Samozrejme,že zaiteresovaní (majitelia,držitelia psov) sme ostali v úžase,lebo na "chválu božiu" sa ani jednému, ani s odstupom času zo zúčastnených psov nič nestalo. Prečo to spomínam? Jednoducho by som sa v dnešnej komerčnej dobe honby za vidinou zisku ani nedivil, keby sa problém výskytu Aujeszkyho choroby umele "nafúkol" do rozmerov problému s KMO. Aby bolo jasné, z tých "pozitívnych výsledkov" z veteriny by som hneď nejakú paniku nerobil. Nech je mi prepáčené,že som nedodržal tému "svrab" a skľzol som do aktuálne preberaného v tomto vlákne:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off batuska, 23.1.2016 o 7:50

finist dik.... nejako som sa preklepol... svrab je samozrejme infekcne ochorenie koze sposobene parazitom - zakozkou svrabovou... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Finist, 23.1.2016 o 3:01

Odkedy je svrab vírusové ochorenie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off batuska, 22.1.2016 o 20:31

Dnes som tu na LZ narazil na jednu fotku z fotopasce odkaz- (dusko147). Aj tato bachyna nesie nepriehladnutelne znaky nejakej pravdepodobne virusovej choroby...osobne si myslim, ze sa moze jednat o spominany svrab... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off batuska, 15.1.2016 o 22:45

Apple mas pravdu - z popisu nevyplyva, ze sa u diviakov na obrazkoch jedna o príznaky Aujezskyho choroby - myslim si, ze taketo príznaky skor ukazuju na svrab. Co je vsak fakt, koncom minulého roka veterina potvrdila Aujezskyho chorobu u jazveca (najdeny uhyn) a co zatial viem aj u jedneho prasata - takze vyskyt Aujezskyho choroby v nasej oblasti je potvrdeny... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off apple, 15.1.2016 o 22:38

brano11, zacitujem: "diviaky(najmä mladé)sú nepokojné a majú vyšúchané oblasti na tele! diviak takto na aujezskyho nereaguje!!! tento poris spochybňujem!!! takto sa u diviaka neprejavuje!!! popis sa hodí na parazitálne ochorenie..., ale nie na aujezszkyho chorobu. nemotajme rôzne veci dokopy, prosím. potom si nejakú vedomosť odtiaľto neodnesie ani divá sviňa :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on brano11, 15.1.2016 o 22:30

apple:nie,že neni sa čoho obávať,neveríte tomu atd...Margot má pravdu,že Aujeszkyho choroba sa v tomto regióne objavila a a aj potrvrdila veterinárnou správou...vzorky z uhynutého divičaťa pri autonehode,boli zaslané na veterinu a tá zistila pozitívne výsledky na Aujeszkyho chorobu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.1.2016 o 21:56

batuska, z popisu nevyplýva, žeby sa jednalo o aujezskyho. takže myslím, že sa nemáš čoho báť. takto to vyzerá u postihnutého psíka, prosím prečítaj si ten popis. odkaz no a u diviaka tieto príznaky nie sú. no pre pokoj v duši by som si dal na veterinu spraviť vzorky.... margot: jednoducho sa nedá súhlasiť so spájaním výskytu choroby s výskytom vlka, medveďa. doštuduj a prídeš snáď sám na to že prečo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off batuska, 15.1.2016 o 21:27

Apple mozem potvrdit, ze aujezkyho choroba je v nasej lokalite (revir o ktorom pise Margot) skutocne potvrdena (jazvec, prasa...). Ci toto ochorenie suvisi aj s príznakmi u diviakov, ktore popisujem v tejto diskusii zatial neviem potvrdit ani vyvratit. Ak by sa potvrdil aj vyskyt svrabu nebolo by to moc dobre. Uvidíme ako sa to bude vyvijat dalej... V oblasti zistenej nakazy sa zrusili planovane spolocne polovacky a vsetci su si samozrejme vedomi moznych následkov, hlavne pre psikov, ak by doslo k styku s takto nakazenou zverou... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 15.1.2016 o 21:21

Podobné choroby sú problém skoro všetkých bujne sa množiacich populácií kadejakých organizmov, vrátane človeka. Neverím, že by to niekde pri Bratislave mohli niekedy v budúcnosti (ani v tej svetlej ochranárskej) riešiť vlci ;) Iste mnohí zainteresovaní potvrdia, že v oblastiach s výskytom medveďa, vlka a rysa je najväčším (a nie iba postavou) predátorom medveď - na jar v čase prasenia sa diviačíc chodia za nimi ako vysavače... Inak Aujezsky je mimoriadne nebezpečný samozrejme aj pre vlka... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.1.2016 o 19:49

netrep, prosím.... netrep! veď ani nevieš, o čom hovoríš. keby ten príroda fungoval ako píšeš, tak nedovolí vysoké stavy, premnoženie! len vymýšľaš, prečo to robíš? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Margot, 15.1.2016 o 19:24

V poriadku,píšem len to čo som sa dozvedel priamo od hospodára a čo mi príde logické.A síce,momentálne u nás zhruba rok obhospodaruje revír nové PZ,ktoré sa o problém aktívne zaujíma a v kľude teda z toho rozhodne nikto nie je.Predchádzajúci obhospodarávateľ tomu nevenoval priveľa pozornosti.A to,že si príroda spraví vlastné páky na premnožené diviaky mi príde takisto logické,nikomu tento názor nevnucujem... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.1.2016 o 17:21

poprosím ťa o kontakt na toho zasahovateľa - prírodu, alebo si nevymýšľaj. a neverím že nejaký hopsodár rozhodne, že je to aujezkyho choroba a zostane v kľude. obávam sa, že je to len tvoj výmysel na základe "štúdia" divných zdrojov, kde si našiel nehoráznu hlúposť a teraz tu špekuluješ. také konštatovanie - výskyt môže vysloviť len autorita po vyšetrení vzorky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Margot, 15.1.2016 o 16:04

Nie,nerozumieme si,my sme mali len podozrenie na svrab na základe toho,že diviaky(najmä mladé)sú nepokojné a majú vyšúchané oblasti na tele atď.Teraz sa ukázalo,že to všetko je dôsledok Aujeszkyho choroby nie svrabu,potvrdil mi to priamo hospodár u nás.Samozrejme,že týmto spôsobom sa takto príroda razantne rozhodla zasiahnuť do vysokých stavov diviakov,keďže u nás nemajú prirodzeného nepriateľa.KMO je tiež dôsledok premnoženia diviakov a absencie predátorov,viac na mapke- odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.1.2016 o 15:38

margot, Sarkoptový svrab (prašivina). je aujezskeho choroba???? a ostatok taká istá kvalita... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Margot, 15.1.2016 o 12:57

Choroba už bola identifikovaná ako Aujeszkyho choroba(pseudobesnota),príznaky majú u nás diviaky dodnes a je smrteľná pre takmer všetky zvieratá,vrátane poľovných psov,ktoré po kontakte s nakazeným zvieraťom hynú do pár dní.Aj toto je spôsob ako sa u nás aj všade inde príroda vyrovnala s vysokými počtami diviakov bez prirodzených predátorov.Podobne ako KMO sa vyskytuje takmer výhradne v lokalitách bez predátorov,najmä vlkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off batuska, 9.7.2015 o 23:20

Od zalozenia tejto temy uz ubehol nejaky cas. Ja aj nadalej v mojom okoli stretavam nemalo diviakov, ktore nesu vyrazne znaky tejto choroby. Uz to nepovazujem za podozrenie, ale za fakt. Nasi polovnici mi minuly rok tvrdili, ze takéhoto diviaka este nevideli, aj ked pravidelne poluju v oblasti, kde som jedincov s podobnymi príznakmi videl najviac - z tejto oblasti su aj fotografie Mariana Margetina (Margot) - odkaz . Mozno nechcu vidiet a robit si problemy - trocha tomu nerozumiem. Osobne si myslim, ze aj diviak na fotografii Dominika Kalatu (Kalo) odkaz nesie vyrazne znaky tejto choroby, aj ked dokazanie vyzaduje veterinarne vysetrenie, aj na tejto foto odkaz sa moze jednat o svrab...sam som zvedavy, aky to bude mat priebeh do buducna. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nocpet, 9.7.2015 o 16:03

Ahoj, tema je vskutku zaujimava, bohuzial sa tu clovek docita len malo. Aj tak by ma zaujimalo, kedze posledny prispevok je z roku 2013 ako problem so svrabom pokracuje a mozno aky je priebeh do sucastnosti. Dakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 21.12.2014 o 11:43

dobry den. Chcem sa spytat, co to moze byt, ked ma diviak hnisave lozisko na brade pod kozou. Maju to hlavne prasce, takze to moze byt prenasane na krmoviskach vyrusove ochorenie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Margot, 16.6.2013 o 10:19

Problém pokračuje a situácia so zdravotným stavom diviakov sa zhoršuje,už takmer každý diviak má tieto príznaky. Podozrenie na svrab u diviakov - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off batuska, 28.2.2013 o 19:15

na posudenie prikladam este jedno foto... prasiatko je sice trocha zmoknute, ale i tak je podla mojho nazoru je jeho srst nezvycajne riedka... Podozrenie na svrab u diviakov - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off batuska, 28.2.2013 o 19:04

marcelbyk...nie som polovnik a zatial neviem ako niektore z prasiat dostat na pitevny stol...u nas sa uz asi rok nepoluje, nakolko prebieha nejaky sudny spor medzi skupinami polovnikov o polovny revir...takze akykolvek, aj ked sanitarny odstrel by bol povazovany za pytliactvo...a este doplnim...Marian (Margot) ma pravdu, uhyn prasiat je dost velky...na jednej vychadzke som nasiel styri na pomerne malom uzemi... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off batuska, 28.2.2013 o 18:59

Hekler neviem ci svrab skutocne maju...je to len moje podozrenie na zaklade vonkajsich znakov..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 28.2.2013 o 17:09

to akože tu diviak v pravo, svinka na 196671 a prasiatka v odkaze majú svrab ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off marcelbyk, 28.2.2013 o 16:28

ked mate velky uhyn - dajte si jedno na pitvu , parazity sa daju lahko zistit a potom sa daju urobit vhodne opatrenia. (velky uhyn mozu byt podviziva pri tuhej zime , parazity , mor, aujeszkeho ch. , slepy strelec a pod.) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Margot, 28.2.2013 o 14:45

Na tejto fotke vidno naozaj dobre tie príznaky,tých diviakov s týmto problémom nie je málo.Ktovie či to nemá súvis aj s tým množstvom uhynutých prasiatok,ktoré sa tento rok našli,nie každé bolo možno nedohľadané.To už sa však nedozvieme... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sporko1234, 28.2.2013 o 11:17

stretol som sa s tym ale v domacom chove diviakov ,boli oserteny no neskor to tak ci tak viedlo k uhynu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 28.2.2013 o 10:27

hlúposť, aj ja mám na lakťoch popraskanú kožu od opierania sa o stôl a nič nerobenia a nemám svrab, teda dúfam (: ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov