Heming hunting
dnes je štvrtok,  25. apríl 2024,  meniny má Marek,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:39,  dnes západ slnka: 18:48
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Nesprávny odstrel a postih - diskusia

autor: off MiroslavCC
pridané: 25.2.2013 23:26

Má niekto osobnú skúsenosť s nesprávne vykonaným odstrelom srnca ? Aký bol postih.? Niekedy aj skúsený poľovník,zvlášť pri veľmi kvalitne nasadenej trofeji posúdi II.VT za III.VT. Moja trofej po vybielení vážila 460 gr.,výška parožia 26 cm,obvod ružíc 15cm, perlovanie po celej dlžke kmeňov,rozpätie parožia 15 cm bola posúdená ako nesprávny odstrel, pričom vekovo som posúdil pri odstrele na 5-6 rokov a celkovou stavbou tela i maskou mi nepripadal ako 4 ročný srnec.No aj majster tesár sa utne a je to poučenie pre budúcnosť. Určiť takého srnca bez ,,rodného listu ,, je ťažké a tak heslo:,, Desať krát meraj a raz ....,,Už len čakám koľko a čo ma to bude stáť.Veľa sa už toho popísalo ohladne posudzovania veku, ale na papieri je to trochu ľahšie než ,, naostro,,


počet zobrazení: 18 773
počet hlasov: 2
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Durell, 24.6.2016 o 9:50

Môj názor je - chovný nemôže byť - leda, že by mu spravili samostatný biologický druh. Toto nieje parožie aké by mal mať srnec - skôr mi to pripomína nekontrolovatelné bujnenie. Odstrel takéhoto srnca v I. VT - náročná disciplína a rysk - vyšiel Nezostávalo by mi len pogratulovať a potriasť rukou s dovetkom " Bacha na budúce to už nemusí vyjsť. " Pokial je cielom chovu produkcia raritných srncov - tak bude chovný.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 52 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Durell, 16.7.2016 o 21:31

Osobne som videl srnca vidláka Absolútne mohutný v tele s hrubým krkom, opatrným vychádzaním na pašu, aj vytlčený bol zavčasu, a prvé čo spravil zahnal agresívne ihličiaka, Staršia srna pri ňom vypadala ako srnča . Do riti nech mi niekto vysvetlí prečo mal ešte mliečne zuby. Keď podľa všetkých ukazovateľov mal mať min 2-3 roky. Ako to mal dotyčný poznať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pandur1, 16.7.2016 o 19:41

a v druhom roku je to už mladý jeleň :-)))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on Jeger, 16.7.2016 o 19:25

Keď už sme pri odhade veku tak teba by som podľa pravopisu odhadol na takých 9. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off icvokcem, 16.7.2016 o 16:33

co sa tyka veku u srncou je mimoriadne tazke stanovit vek srnec us v prvom roku moze byt pravidelny sestak a aj decky viraz moze apsentovat dokonca aj hrubka krku moze ukazovat na 2 az 3 rocneho vela polovnikou my moze oponovat ale srnciu chovam us 15rokou a videl som cez 10 000srncou venujem sa obchodu s parozim mozem dolozit aj foto sestakou v prvom roku 22cm dlzky a menia chrup. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 3.7.2016 o 20:22

Srnca si položí na stôl komisia ktorá tiež nemá niekedy jednotný názor s vážkou a šublerov v ruke to však iné posudzovanie . Na strane druhej pre neselektívnom odstrele sŕn ktoré sú nositeľom 50 % kvalitného genofondu je všetko v naprostom poriadku . Je to také žartovné . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Durell, 27.6.2016 o 16:15

Nemusí, kto loví už zopar rokov, tak na každeho sa dačo najde. Ak nebudeš potrestaný hneď , tak čo sa v lese stalo, v lese aj zostalo. Máš už dosť rokov, vieš čo robiť. No tuná ak budeš trestaný, tak je to len palica ktorá prišla vhod. Ak nieje v tejto oblasti trochu tolerancie a zhovievavosti tak z relaxu si robíme další stres, čo fakt neprospieva. Zlatá holá a diviačiky - to len málokto závidí. :-))) Ak ten kus korešpoduje s povolenkou a máš z toho neprijemnosti, je to len dôkaz duševnej plytkosti Zavistlivých osôb . Aj keby som ťa "ako osobu nemal rád" toto by bola priehladná zamienka. AJ z tej fotky vidno, že pučnice nie sú OK . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Taras, 27.6.2016 o 12:03

Za nesprávny odstrel nemusíš byť potrestaný výborom PZ, ale ťa môžu vydierať tým, že na teba niečo majú a potom musíš spievať tak ako ti poľovný hospodár zahrá !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rimo, 24.6.2016 o 13:37

No podla mna by malo byt kazdemu jasne ze lovit moze len to, na co ma povolenie. Ak raz mam srnca I. VT tak nestrelim II. alebo III. VT len preto ze je to raritka. Radsej pockaj kym na teba vyjde taka povolenka alebo porad kolegovi :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off balance, 24.6.2016 o 13:27

Agbar - podľa môjho názoru môžeš loviť iba to čo máš napísané v povolení na lov. Ak máš I. VT tak bohužiaľ iba tú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off balance, 24.6.2016 o 13:25

Igoret, podľa tých kritérií sa jedná o výradového srnca. A aké nepríjemné dopady to malo pre teba? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 24.6.2016 o 9:50

Môj názor je - chovný nemôže byť - leda, že by mu spravili samostatný biologický druh. Toto nieje parožie aké by mal mať srnec - skôr mi to pripomína nekontrolovatelné bujnenie. Odstrel takéhoto srnca v I. VT - náročná disciplína a rysk - vyšiel Nezostávalo by mi len pogratulovať a potriasť rukou s dovetkom " Bacha na budúce to už nemusí vyjsť. " Pokial je cielom chovu produkcia raritných srncov - tak bude chovný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off Rimo, 23.6.2016 o 11:28

No nehovorim ze v komisii nesedia ludia ktori uz nieco maju za sebou a mali by sa vyznat, len niektore trofeje mali aj v minulosti zvlastne hodnotenia... A vysvetlenia typu maju potencial, buduci rok to bude ukazkovy srnec mi pridu ok ale nie ked je na trofeji cervena bodka a nesplna papierove kriteria chovnosti... A este aj komisia ta potom riesi... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 650525, 23.6.2016 o 11:07

Kritéria chovnosti MVI Nitra Nesprávny odstrel a postih - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off balance, 23.6.2016 o 10:49

No záväzné kritéria sú tie ktoré schválil poradný zbor pre konkrétnu poľovnú oblasť. Igoret, prosím ťa, ak si lovil tohto srnca tak predpokladám, že tie kritéria máš. Daj na plac. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 23.6.2016 o 9:26

aspoň vidíš, akí sú to nami dobre platení odborníci. priam im páru nie je.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Rimo, 23.6.2016 o 8:55

Aj u nás na tohtorocnej vystave sa riesila dilema len skoda ze som srnceka neodfotil. Tiez I.VT podobný tomu v diskusii a dostal cervenú bodku. Ked som sa spýtal v kancelárii komory preco tak mi bolo povedané ze ten srnec by podla toho akú ma hmotu uz teraz nasadil v buducnosti kapitálne parozky... Jednoducho ze ma obrovsky potencial. Hm mozno na zamyslenie ale aj ja by som takeho srnceka vyradil z chovu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 23.6.2016 o 8:03

mám za to, že bez ohľadu na oblasť nespĺňa základné kritéria chovnosti, a to "srnce bez ohľadu na vek s trvalo deformovaným parožím(parochniare, zlomená pučnica, viac kmeňov ako dva a pod.)" tak nevymýšľajme nové pravidlá - súčasné mám postačujú. môj názor: naprosto v poriadku, len niekoho mrzelo, že si nestrelí raritu... nič viac. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off balance, 23.6.2016 o 7:49

Keď to chceme ďalej rozoberať tak by mal niekto dať na plac kritéria chovnosti pre danú poľovnú oblasť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 22.6.2016 o 16:12

podľa mňa tento srnec chovný nebol... trofej nenapĺňa nič z kritérií chovnosti, a ak bola dodržaná VT, tak nie je asi o čom hovoriť... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off mirosz, 22.6.2016 o 16:01

neber to v zlom nerozoberam chovnost rozoberam mozno potencial v objeme trofeje do buducna 99 % z nas takuto troej nepusta ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 22.6.2016 o 15:57

mirosz, rozveď trošku tú chovnosť pri takomto paroží, prosím. dík ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mirosz, 22.6.2016 o 15:50

igoret ukazes nam aj sanku lebo teda neviem ak je I.vt neviem si predstavit co za trofej bi to bola o o rok 2 3 4 5 a a co je v povolenke to aj strielam ale teda je pravda ze co spolocnost to ine pravidla inac trofej hodne dobra ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off igoret, 22.6.2016 o 11:22

balance ale ja som vedel že je 1VT preto som na neho strieľal ,ja len poukazujem nato že aj 1VT môže byť 14torák Nesprávny odstrel a postih - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off balance, 22.6.2016 o 9:40

Igoret: Raticovú zver je poľovník povinný loviť selektívne, a to tak, že prednostne loví zver chorú,zostarnutú, kondične zoslabnutú, pri samčej trofejovej zveri len zver, ktorá nie je vhodná na ďalší chov alebo po dosiahnutí jej trofejovej kulminácie. Kritéria chovnosti schvaľuje pre konkrétnu poľovnú oblasť poradný zbor. Kulminácia trofeje u srnca je 6 rokov. Máš povolenku na I. VT. Považoval si ho za staršieho. Tak prečo si na neho strieľal? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off kuzmican, 22.6.2016 o 9:36

agbar bez urážky pri zdravom rozume ako sa dá posúdiť vek parochniara pri odlove , nie keď už máš spodnú čelusť v ruke ja si myslím že parochniar je vždy sanitárny odstrel bez ohľadu na vek a bez strachu z postihu ak máš platnú povolenku , závisť je druhá vec ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Finist, 22.6.2016 o 9:34

Agbar nemýl si pojmy ako sú lovný a výradový srnec pretože to je rozdiel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off traper1, 22.6.2016 o 8:34

tak neviem, máš povolenku na 1VT a strelíš to čo je na fotke. A kolegovia ťa zabudli pochváliť....no čo to tam máte za vzťahy? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 22.6.2016 o 8:33

pravdu máš napísanú v povolenke!!! noc nerozumiem, čo spochybňuješ, alebo čo ti je nejasné... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off agbar, 22.6.2016 o 8:24

Lenze Jeger, lovne su vsetky srnce 6 a viac rocne a s trvalo deformovanym parozim bez ohladu na vek, preto sa na to pytam, lebo mi kazdy hovori inak. Tak kde je pravda? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Jeger, 22.6.2016 o 7:22

To nie je ľudská závisť, to je jednoznačne tvoja chyba. Ale neviem si celkom predstaviť ak mám povolenku na 1 vt. a príde mi 8 ročný srnec s nejakým bočným vyrastkom (ako rarita) A ja ho ulovim. To kde sme? Také by mi ani na um neprišlo prestrelit triedu, aj dve, len tak lebo sa mi páči trofej... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off igoret, 22.6.2016 o 6:35

agbar ...ja som mal povolenku na 1VT a prišiel mi 14 torák ,viac kmeňov ulovil som ho ..no malo to nepríjemné dopady ,ľudská závisť ..a paradox bol že mu určili 1VT v druhom roku Nesprávny odstrel a postih - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off agbar, 21.6.2016 o 20:05

Je mozne odlovit srnca s trvalo defornovanym parozim (viac kmenov, deformovane pucnice, parochniar a pod) aj v hociktorej vek. triede, ak mam povolenku na I. vek triedu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off findula, 27.2.2013 o 21:56

Nebudu si stěžovat a nikdy jsem to nedělal.Jen budu toto vše konzultovat s dodom.Pokud nerozumíš myslivecké a lesácké jadrnosti,která zde byla odjakživa pak nejsi člověkem na svém místě.Toto není stránka Mateřídoušky ale stránka poctivých a čestných lidí co celý svůj život věnovaly hore ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spravca-lovuzdar, 27.2.2013 o 21:51

Vulgarizmus je stále len vulgarizmus je jedno v akom kontexte si ho použil. Nech sa páči, je to tvoje právo môžeš sa sťažovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 27.2.2013 o 21:47

Milý správce diskuzie.Patrně nevíš,která bije a ani nevíš o čem je řeč.Patrně jsi nepochopil smysl mého vyjádření.Budu kontaktovat Admina aby náš spor rozřešil.Vidíš sám,že jsem tentokrát nepoužil ani jednoho vulgarismu a tudíž není proč tento příspěvek mazat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spravca-lovuzdar, 27.2.2013 o 21:16

findula: použitie akéhokoľvek vulgarizmu je v rozpore s pravidlami fóra. Z tohto dôvodu som bol nútený tvoj príspevok zablokovať. Ber to ako upozornenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 27.2.2013 o 20:09

Mam už čo to preskakané,preto viem ocenit ludí s praktickými skusenostami Edu,no a čo sa týka p.Vráblika,tak pred ním ja dávam klobuk dolu,všetka čest. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sporko1234, 27.2.2013 o 16:59

Miroslav ešte ti ostala jedna vec a to tá,že ak nebudeš súhlasiť s verdiktom komisie tak môžeš poslat chrup na vybrus a tam sa presne určí aký vek ma zver ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 27.2.2013 o 16:20

BLEIKER ano mám i prax i keď ma niekoľko ludí virtuálne zbavilo praxe :-D.Kto ma pozná osobne vie kto som ! Moja identita nie je tajná . Dobre ma pozná i R. Rapaič najmä z rybačky ako i mnoho iných . Pána Vráblika možno pozáš i sám a to je môj poľovnícky vzor . Niekedy sa opakujem za čo sa ospravedlnulem . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off BLEIKER, 27.2.2013 o 16:10

Edu teraz trafil klinec po hlave a ešte ako!Všetci funkcionari len budu lamentovat nad nespravnym odstrelom srnca,ale selektivita odlovu srn je tabu,tá nemá parožie,tak čo-srna jak srna.Teraz je vidiet Edu,že s teba hovorí prax-a tá nepustí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 1-40 z 52 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov