Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

spoluvlastnictvo zbrani - diskusia

autor: off wafers8
pridané: 2.2.2013 10:05



Dobrý deň. Chcel by som dať zbrane do spoluvlastníctva ale je k tomu potrebná zmluva .Nevie niekto čo taká zmluva obsahuje ?Za príspevky vopred ďakujem.


počet zobrazení: 12 866
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off juraj22, 2.2.2013 o 23:00

ja som take cestne prehlasenie potreboval a musel som to mat overene notarom.na policiu sme prisli a hned nam oznamili ze to potrebuju.hekler blud to nie je ku kartičke dostanes aj format A4,ktory musis nosit spolu s kartickou.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 64 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off citulik, 13.1.2018 o 13:12

shoogo to vieš ja som starší pán a pokiaľ sa zobudím tak prejde pár rokov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off shoogo, 11.1.2018 o 22:57

Citulik bez urazky, uz dlhsie si vsimam ze reagujes na dost stare temy, ktore sa objavia v sekcii "prave sledovane". Niekedy to nie je na skodu ze sa tema ozivi, ale kedze autor tuto otazku zadal 2.2.2013 predpokladam ze to uz ma vyriesene ;-) inac k tej spoludrzbe, teoreticky mas pravdu ale nie vsade to ide tak jednoducho. niekedy treba prist dost nadupany paragrafmi a obreneny trpezlivostou, ktora je dost skusana ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off citulik, 11.1.2018 o 21:11

wafers8,je to jednoduché,vlastník zbrane a spoludržitel zajdú v stránkový deň na políciu,kde Vám vystavia nové preukazy k zbraniam čo chcete mať v spoločnej držbe,kde budú napísané dve osoby a je vec vybavená.Je to jednoduché ako facka.Poplatok za jeden preukaz zbrane je 4,50€.Na automate si navoliš kod 100.Musíte ísť obidvaja kvôli podpisu.Za pol hodinku idete domov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off shoogo, 3.8.2016 o 17:43

Ale ja sa na policajtov nestazujem. Aj u nas su mili. Sice sme sa chvilu dotahovali o spoludrzbe ale nakoniec ich sila argumentov presvedcila. Ja som len reprodukoval to co mi povedali a kedze som o to nemal zaujem(s otcom sme chceli spoludrzbu) tak som ani nehladal ziadnu cesticku alebo argumentaciu. Ale co sa tyka policajtov tak je to naozaj asi iny kraj iny mrav. Tolko moje skusenosti. Ale samozrejme spoludrzba nie je pre kazdeho vhodna ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 3.8.2016 o 17:32

shoogo, asi nechodíš k tým istým.... možno je u vás viac oddelení... :-D ja mám tiež skúsenosť, že tam nie sú zlí ľudia, ale skostnatelí, ktorí mi idú vysvetľovať zákon vnútorným predpisom ministerstva... do čoho ma nič nie je a ani sa ma také niečo netýka. nejdem podrobnosti, teraz netreba. na inom oddelení o 140 km ďalej sa usmiali a bez problému, pri splnení všetkého zo zákona. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 3.8.2016 o 14:14

povedal som názor a už som nemienil k tomu viac písať. no nedá sa. no dvihlo ma o.i. že máme špičkový zákon o zbraniach. to ti povedal kto??? lebo jedno také vyhlásenie už bolo k poľovníckemu zákonu, všakže.... autor lebocký. a dodnes je zákon zmätočný, nevykonateľný, a poľovníctvo beží mimo zákon takmer na 100% a žije len preto, že boľševik a stb a atd. netvrdím, že taký istý je zákon o zbraniach, no tiež má svoje muchy, hoci v princípe "bezvýznamné". nejdem tu dávať rady, ako sa to dá rýchlo zistiť. no v zmysle tvojho výkladu a údajne aj policajtov ohľadom výpožičky (ostatné sa tu pletie mimo témy) že ju môžem vypožičať viacerým a ešte aj sám ju užívať, dám jeden recept : v chudobnejších združeniach si kúpte tak po dvoch typoch zbrane, a následne si ich všetci od majiteľa vypožičajte. na bežné poľovanie stačí.... a na spoločné si požičiate odvedľa. a radšej sa nezamýšľaj, kedy sa používa guľaté razítko. tiež nad tým, že evidencia zbraní slúži len polícii. atď, atd... ale ako vravím, je to môj názor, a v tomto momente už aj odkonzultovaný s autoritou. som rád, že ho nemusím zatiaľ meniť. no keďže sa jedná o odborné veci, nevylučujem, že až bude poznanie lepšie, tak ho i zmením. no zatiaľ nie je treba. a to s tým vodičom vravím úplne vážne. nechcem však priviesť na opicu autora výroku, mohol by na to doplatiť. no viem to doložiť, preukázať bez pochybností. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off shoogo, 3.8.2016 o 13:45

Ked som na policii diskutoval ohladom spoludrzby a zapozicania tak na margo zapozivania mi povedali ze ak ju zapoziciam nemozem ju pouzivat ja. Druha vec je ci sa to da v praxy kontrolovat a zistovat. A len tak na okraj preco by som poziciaval zbran ak ten komu ju poziciavam ju nevie adekvatne zabezpecit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 3.8.2016 o 13:30

Apple neviem ako policajti pristupujú k tebe, ale mne sa z nich nikto nikdy nesmial, skôr mám opačnú skúsenosť, vždy som vybavil všetko k svojej spokojnosti a veľa vecí sa dá s nimi rozumne vyargumentovať. Čo sa týka toho čo píšem, normálne to funguje ako som uviedol, na polícii som prediskutoval to, že "že prenajatú zbraň, môže používať aj majiteľ aj nájomca", nie to čo cituješ ty "...a spýtam sa, čo ti povedali policajti, kedže si to konzultoval, že zbraň môžeš požičať mnohým iným držiteľom ZP a zároveň ju sám používať". Navyše, nikde nepíšem, že zmluvu v zmysle OZ má legalizovať polícia, uviedol som len, že podmienky prenájmu zbrane si môžeš zmluvne upraviť. Pojem "požičiavanie" Zákon o zbraniach a strelive nepozná, ani ja som ho nikde nepoužil, to ty. Ja sa bavím o vypožičaní a prenájme zbrane, pričom pri týchto pojmoch Zákon o zbraniach strelive odkazuje aj na konkrétne § Občianskeho zákonníka. A ak sa "nadrbeš" pri poľovačke, nepostačuje, ak ti zbraň bude nosiť a voziť vodič s príslušným ZP, stačí si naštudovať podmienky držania a definíciu manipulácie so zbraňou. EÚ do toho nepleť, náš zákon o zbraniach a strelive je jeden z najlepších v EÚ ak nie vo svete. EÚ chce v márnej snahe bojovať proti terorizmu kontrolovať aspoň trh s legálnymi zbraňami, lebo ten s nelegálnymi nevie. To, že sú niektoré návrhy a rozhodnutia kontraproduktívne, neefektívne a proti zdravému rozumu netreba komentovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 3.8.2016 o 12:48

ach jaj. daj vedieť, že ideš prepisovať... a spýtam sa, čo ti povedali policajti, kedže si to konzultoval, že zbraň môžeš požičať mnohým iným držiteľom ZP a zároveň ju sám používať? lebo mne sa na dvoch útvaroch smiali.... tak fakt neviem... a zamysli sa, prečo je to razítko guľaté, z akého dôvodu by mala zmluvu v zmysle OZ legalizovať polícia? nie je notársky úrad. a spresni si pojmy výpožička a požičiavanie... ani v zmysle zákona o zbraniach to nie je to isté. ale ako myslíš... v poslednek dobe som sapriučil mnohým novým veciam, to ťa tiež poteší pri takomto výklade : ak sa nadrbem po poľovačke, tak je naprosto v poriadku, ak mi zbraň bude nosiť a voziť vodič s príslušným ZP. a to konštatoval JUDr z fachu....ja sa už nedivím, že nám EU che zbrane zatrhnúť.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stagstalker, 3.8.2016 o 11:43

Ja hovorím z praxe, nepolemizujem. V praxi normálne funguje, že prenajatú zbraň, môže používať aj majiteľ aj nájomca, už som to na polícii niekoľkokrát prediskutoval, nemali s tým doposiaľ žiadny problém, dôležité je mať pri manipulácii so sebou všetky potrebné doklady, dokonca mi tento spôsob doporučili viac ako spoluvlastníctvo k zbrani, ktoré je finančne náročnejšie. Navyše spoluvlastníctvo je úplne iný právny inštitút, zakladá práva najmä v oblasti so zbraňou ďalej nakladať (predaj, nájom,výpožička) a nie len v oblasti užívania, nebudeme hádam robiť spoluvlastníka z osoby, ktorá chce len príležitostne cudziu zbraň používať a ktorý možno nemá doma ani podmienky nato, aby tam zbraň mohol držať. Prenajatím zbrane len vzniká nájomcovi pri manipulácii so zbraňou rovnaká zodpovednosť ako držiteľovi/vlastníkovi, papier s guľatým razítkom tento proces len legalizuje a nájomcovi umožňuje danú zbraň užívať, "register"(asi myslíš evidenciu zbraní) s tým nič nemá, má len evidenčný účel pre potreby PZ. Navyše zákon o zbraniach a strelive jasne hovorí, že "Držiteľ zbrojného preukazu, ktorému je zbraň vypožičaná alebo prenajatá, je povinný mať pri MANIPULÁCII so zbraňou okrem zbrojného preukazu aj preukaz zbrane a potvrdenie o vypožičaní alebo prenajatí zbrane.", čiže preukaz zbrane má so sebou len keď s ňou manipuluje, nie neustále. Žiadny nájom hnuteľnej veci bez vzájomnej dohody nemôže právo vlastníka obmedziť absolútne(vo význame tvojej vety "vlastník nemá právo ju užívať, lebo to užívanie (držbu) vykonáva niekto iný."), to je blud, čo v prípade, že zbraň prenajmem viacerým osobám naraz tak, aby ju užívali podľa potreby, s tým, že zbraň im budem spolu s kartou odovzdávať ja? Zákon to nevylučuje a je to aj technicky možné a zároveň logické, že v danom čase môže so zbraňou manipulovať vždy len jedna osoba. Podmienky trvania nájmu, užívania zbrane, odovzdávania či vrátenia zbrane, ale aj podmienky skončenia nájmu si môžem s nájomcom upraviť zmluvou v zmysle Občianskeho zákonníka a do toho ti zákon o Zbraniach a strelive nebude nič hovoriť, pokiaľ jeho ustanovenia budeš pri manipulácii so zbraňou ako nájomca spĺňať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 3.8.2016 o 11:34

Jaromir, palec hore. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 3.8.2016 o 9:17

je rozdiel v právach medzi vlastníkom a držiteľom? kto je plne zodpovedný za užívanie zbrane??? lebo vlastník má nejaké povinnosti, ale držiteľ tiež. teda ak sa na polícii registruje zápožička, tak sa podľa mňa jedná o zaregistrovanie iného držiteľa. ten musí mať so sebou preukaz zbrane, ktorý je napísaný na vlastníka a na papieri guľatým razítkom polície potvrdené, že zbraň má zapožičanú - teda jwe jej držiteľ. a tak to je zapísané v registri na polícii. teda užívateľom a zodpovedným za zbraň je ten, kto ju má zapožičanú a teda má všetky povinnosti držiteľa zbrane. vlastník nemá právo ju užívať, lebo to užívanie (držbu) vykonáva niekto iný. v registri nie je zapísané, že užívať ju môžu obaja, tak ako v prípade spoluvlastníctva. teda podľa mňa ak ju užíva niekto iný, ako ten, čo je zapísaný v registri, tak je to zrejme neoprávnené užívanie.... ináč by vôbec nedávalo zmysel pobehovanie po polícii, zmena v registri, guľaté razítko.... stačilo by obyčajné podpísané prehlásenie vlastníka, že ju požičal niekomu, všakže. no ako vravím, je to len môj názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stagstalker, 3.8.2016 o 6:55

Neviem si celkom predstavit ako by ti niekto vinu prisil len na zaklade toho, ze si mal zbran v tom case prenajatu, nema to absolutne vplyv nato, kto v danom case so zbranou skutocne manipuloval, je to len legalne opravnenie zbran, ktorej nie si drzitelom uzivat. Jednak existuje kniha navstev reviru kde je zapisany konkretny clovek, jednak existuju svedkovia, ktori budu vediet potvrdit kde sa kto v danom case nachadzal alebo skutocnost, ze zbran bola naspat dana na nejaky cas majitelovi, jednak existuje DNA, povystrelove splodiny, vysetrovaci pokus, balististika a podobne, ktorymi sa da preukazat, kto zbran skutocne v rukach drzal a kde sa v ktorom case nachadzal. To moze clovek toto tvrdit aj po vrateni potvrdenia o najme, ze si mu zbran este nevratil a pouzival si ju dalej alebo, ze ste si ju na polovacke za ucelom vyskusania na chvilu vymenili, pripadne aj po vrateni zbrane potvrdenie nevratis na policiu(kedze to zakon uklada drzitelovi, nie najomcovi) a budes sa dalej tvarit, ze najom akoze trval aj v case nestastia...Co potom v pripade ked zbran vlastni a ma v spoludrzbe viac osob, ktore poluju v rovnakom zdruzeni a su dokonca spolu na tej iste polovacke? Samozrejme, ze papiere su ta posledna vec, ktorou sa dokazuje zavinenie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off jaro1, 3.8.2016 o 0:52

Stagstalker - ak Ty ako majitel, vlastnik zbrane mi zapozicias legalne zbran povedzme na obdobie jedneho roka a uz o tyzden prides ku mne s poziadavkou, ze ides na individualnu polovacku a zbran si beries na jeden den a vecer mi ju znovu prinesies, das, nejde mi do hlavy jedno. Co, ak sa na tej polovacke stane nestastie, (niekoho nahodne, nechtiac postrelis)? Lebo vies dobre, ze cert nikdy nespi. Pride vysetrovanie a balistika potvrdi, ze sa strielalo z tejto zbrane. Kto bude brany na zodpovednost ? Lebo vznikaju opodstatnene obavy, ze Ty mozes kludne tvrdit, ze tvoju zbran si prenajal mne... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stagstalker, 2.8.2016 o 20:14

Podla mna mozes, zakon to nijak nezakazuje. Sice v ustanoveni o vypozicani a prenajme zbrane sa pise, ze po vrateni zbrane drzitel zbrane, ktory ju vypozical alebo prenajal vrati potvrdenie na prislusny utvar, v praxi ale moze nastat situacia, ze prenajom trva, zbran si od najomcu na cas vezmem a budem s nou manipulovat, pricom mu ju nasledne vratim, aby ju mohol dalej uzivat. V zakone nie je nikde uvedene, ze majitel ci drzitel zbrane pocas vypozicky ci prenajmu nesmie danu zbran pouzivat, zakon len uklada, ze ten, co ju ma prenajatu ci vypozicanu musi mat v case manipulacie pri sebe tlacivo a preukaz danej zbrane. A kedze ten je len jeden, je logicke, ze ju ma bud oficialny drzitel alebo najomca, nie obaja naraz. Navyse dane tlacivo sa dava na dobu neurcitu, nie na jednorazove zapozicanie od odovzdania zbrane do jej vratenia. Vratenie tlaciva ma skor oznamovaci ucinnok, ze osoba najomcu nie je uz dalej osobou opravnenou zbran uzivat. Pokial vsak najom dalej trva(ako dvojstranny prejav vole oboch ludi-drzitela zbrane aj najomcu)a pocas neho ma dotycny pri sebe vsetky potrebne doklady, neviem si ani predstavit ako by policajt dokazoval nejake pochybenie, v praxi sa to skontrolovat neda, zbran mi mohol dotycny vratit aj v ten den alebo den predtym a ked mu ju opatovne zapoziciam, ake zmeny v evidencii nastali, kedze tlacivo je na dobu neurcitu, bez obmedzeni a nie vydane na konkretny pripad prenajmu? Bud mam zbran a vsetky k nej potrebne doklady alebo nie. Zakon ani neuklada v akej lehote ma byt prislusne tlacivo vratene drzitelom zbrane na policiu. Pod vratenim zbrane ja rozumiem prejav vole najomcu zbran dalej nepouzivat, nie docasne zverenie resp. spatne odovzdanie zbrane jej majitelovi. Ked niekomu prenajmem auto, nie je predsa vylucene, ze ho popri tom tiez obcas pouzijem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off shoogo, 2.8.2016 o 18:28

Ahoj. Podla toho ako som to pochopil od policajtov u nas v Za tak pokial ju zapozicias tak ju nemozes pouzivat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off gaupa, 2.8.2016 o 17:54

Vypozicanie zbrane - Dobry vecer chcem sa spytat ked chcem svoju zbran vypozicat kamaratovi na dobu cca poviem pol roka,je mozne aby som aj ja s nou mohol polovat ked ju jemu vypiziciam dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off deta25, 15.11.2015 o 15:28

Jerzik....odpoved na tvoju otazku.Mozu byt aj traja spoludrzitelia.Ak je uz jeden zapisany,staci aby prisiel ten druhy a majitel zbr.na OD.Vypise sa tlacivo o spoludrzbe a mas to. ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 13.11.2015 o 9:07

Ja som to riesil otcom formou Dohody o spolocnom uzivani veci, kedze som potreboval aby boli zbrane ulozene u otcaaby som nemusel riesit kupu trezorovej skrine... uplne bez problemov.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter8, 8.11.2015 o 13:51

len kto zoberie do lesa,alebo ešte lepšie na spoločnú poľovačku sa ako dohodnete?????? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jerzik, 8.11.2015 o 11:26

3 spolumajitelia na jednu zbraň - Dobrý deň, chcel by som sa spýtať či je možné aby na jednu zbraň boli napísaní 3 spolumajitelia,2 môžu byť určite len či sa dá dať aj tretí a ak hej tak čo k tomu treba?
Ďakujem
◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hyperon, 26.3.2015 o 1:24

ja som mal s otcom zbrane tiez v spoluvlastnictve. pri zapise v TN vtedy s tym nebol absolutne ziaden problem dokonca ani potom co som sa odstahoval. v karte zbrane bolo napisane otcove cislo ZP ako spoluvlastnika a ani ked sme boli mimo nas okres tak s tym policia pri kontrole problem nemala. vyzera to naozaj tak, ze vsetko je len o tom ako si ktory policajt vylozi §. asi preto su tie §§§ take pokrutene... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off shoogo, 25.3.2015 o 22:03

ahojte, prispejem aj ja svojou troskou. U nas mi nazaciatku povedali tiez ze ziadna spoludrzba neexistuje. Po 15 minutach diskusie ked som polozil otazku ako chcu riestit to ze sme s otcom zbran kupili spolu a poznamke o tom ze podla obcianskeho zakonnika moze byt vec vlastnena viacerimi osobami v podielovom alebo bezpodielovom vlastnice sa nakoniec ukazalo ze to ide. do karticky zbrane sa zapise ze je v spludrzbe so zp cislo AA123456789 a vybavene. Bolo to tu napisane uz asi 100 krat tak preco tomu nikto neveri?! Ak by spoludrzba neexistovala preco by to mali v sofveri? Je pravda ze to zakon o zbraniach neuprauje. Oni to len nechcu robit ,ale ked sa ukazalo ze s otvom mame rovnaky trvali pobyt a nastudovani karty kohosika ineho sa to spravilo. mame takto 5 zbrani, ziadnu a4 nemusime nosit. kto ide zoberie si karticku zbrane a vybavene. jediny problem je ze sa ukazuje ze co oddelenie to vlastne pravidla drzim palce. pri dobrej argumentacii sa to da vybavit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off tomalike, 25.3.2015 o 22:01

Samozrejme, podelím sa o to stanovisko. Avšak ich odpovede ako som si už zvykol sú zväčša vyhýbavé resp. ako sa hovorí diplomatické (ani tak ani onak). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off agbar, 25.3.2015 o 20:40

Tomalike, ak budes mat stanovisko k tejto problematike od prislusnych organov, daj to sem. Na to som fakt zvedavy, ale nech jednoznacne uvedu, ze takyto postup je zavazny pre celu SR a vysvetlene dopodrobna!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tomalike, 25.3.2015 o 20:31

Ja sa vôbec nehádam, pretože viem, že sa to tak robí. Okresné PZ si vykladajú zákon podľa seba ako tu už bolo napísané je to "firma". :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off rossler8x57js, 25.3.2015 o 20:26

Zo ženou to mame zbran je napisana na mna a v kartičke od zbrane je dopisany zaznam že je vspoluvlastnictve zo zbrojnym preukazom zeny .vybavovali sme to minuli rok august ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tomalike, 25.3.2015 o 20:18

Myslím, že to nie je momentálne podstatné a nechcem to tu uvádzať. Počkám si na záväzné vyjadrenie z MV SR a potom budem múdrejší. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 25.3.2015 o 20:12

Prosím Ťa a to na ktorom oddelení zbraní si bol? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tomalike, 25.3.2015 o 20:09

Ja keď som sa bol informovať tak mi povedali, že jedine vypožičanie alebo prenajatie zbrane, že žiadna spoludržba. Tá bola pred novelizáciou 190-ky v roku 2009. Dnes, ževraj to už neexistuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dlbvvp9, 25.3.2015 o 19:58

Tak ako pise agbar. Na karte zbrane je majitel a v inych zaznamoch je uvedene seria a cislo ZP spolumajitela. Treba vsak dat pozor na koniec platnosti ZP. Ak si jeden clovek meni (obnovuje) ZP, tak pri prepise zbrane na novy ZP by mali byt zucastneny vsetci spolumajitelia. Aspon tak nam to bolo vysvetlene na odd.zbrani a streliva ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 25.3.2015 o 19:56

V tom zákone ho ani nenájdeš, tu sa jedná o občiansky zákonník ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tomalike, 25.3.2015 o 19:50

Pandru1 ja som paragraf uviedol kde je popísané vypožičanie alebo prenajatie zbrane. Nenašiel som žiaden iný paragraf v 190-ke, ktorý by hovoril o spoludržbe alebo niečom podobnom. Ak taký je možné je, že som ho prehliadol. Len mi napíšte konkrétny paragraf zo 190-ky, ktorý upravuje spoludržbu, alebo niečo podobné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 25.3.2015 o 19:46

pokiaľ je vypožičaná tak, ju používať nemôžeš, resp. ak ju chceš používať, tak musíš zrušiť vypožičanie zbrane, pretože podľa správnosti by mal pracovník na oddelení zbraní zápožičku zaevidovať v knihe a takisto aj v evidencii v počítači. Ak by ťa policajti vonku kontrolovali so zapožičanou zbraňou, preukážeš sa tlačivom o zapožičke ako aj kartou zbrane, čo si môže policajt overiť lustráciou v evidencii zbraní. Dve (prípadne viac osôb) osoby môžu rovnakú zbraň používať jedine vtedy ak ju majú v spoludržbe (neviem či som neskomolil ten termín). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tomalike, 25.3.2015 o 19:37

pandur1 áno v podstate teraz mi už ide len o to, že či môžem alebo nemôžem používať zbraň pokiaľ je vypožičaná. Agbar podľa zákona spoludržba neexistuje či je rovnaké trvalé bydlisko alebo nie je. Druhá vec je ako ste povedali, že aké praktiky majú jednotlivé okresné PZ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off agbar, 25.3.2015 o 19:23

Zabudol dom dotat, ze musi byt rovnake trv. bydlisko prip prechodny pobyt. No vobec by ma neprekvapilo, ze kazde OR PZ ide podla svojho vykladu - to je "firma"☺☺☺ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 25.3.2015 o 19:21

Tomalike ak som správne pochopil, tak ti ide o to či môžeš, alebo nemôžeš používať zbraň, ak ju vypožičiaš druhej osobe? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tomalike, 25.3.2015 o 19:16

Zdravím. Tento problém riešim už takmer mesiac no zatiaľ bezvýsledne. Mám vo vlastníctve zbrane, ktoré chcem vypožičať určitej osobe. Najprv som sa bol informovať na oddelení zbraní a streliva mimo môjho trvalého bydliska kde mi bola predložená zmluva o spoludržbe, že s ňou mám zájsť na oddelenie zbraní a streliva do miesta trvalého bydliska. Tak sa aj stalo. Priniesol som zmluvu na ktorej mimochodom museli byť overené podpisy (aj majiteľa aj osobe, ktorej vypožičiavam zbraň) na čo sa páni príslušníci pozreli s úsmevom, že také niečo neexistuje, že kto mi toto navrhol. Hneď zdvihli telefón a volali na Prezídium PZ nech si spravia poriadok na tom okrese kde mi to bolo predložené. Avšak ostali vôbec zaskočený, že nejaké vypožičanie vôbec existuje. Resp. mi už po druhej návšteve kde som prišiel s vytlačeným zákon 190/2003 a konkrétne paragrafom 56 ods.7 a tlačivom uverejnenom na stránke MV SR (odkaz - 4 odspodu) tvrdili, že ak ja vypožičiam zbraň určitej osobe tak v tom prípade pokiaľ potvrdené tlačivo o vypožičaní nevrátim ja ako vlastník zbraň používať nemôžem. Podľa môjho názoru je toto nereálne a nemožné no aj napriek mojej snahe si trvali na svojom. Tak som opäť odišiel bez výsledku. Momentálne čakám na záväzné stanovisko z MV SR k tejto veci. Myslím si, že dikcia zákona č. 190/2003 §56 ods. 7 je interpretačne nenáročná a teda ľahko pochopiteľná no zjavne pre niekoho asi nie. Žiadna spoludržba a tobôž nie spoluvlastníctvo teda podľa tohoto zákona neexistuje. A teda žiadne vypisovanie do preukazu zbrane typu "v spoludržbe so ZP č.:". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off agbar, 25.3.2015 o 18:56

U nas, tak presne ako pise mibe74 s tym rozdielom ze v karte zbrane je napisane v inych zamoch: zbran v spoluvlastnictve so ZP ...../ zbrojny preukaz seria a cislo/. Ten, kto ma zbran pri sebe, musi mat so sebou svoj ZP a tuto kartu zbrane. Na policii je tlacivo kde iba majitel zbrane dava do "spoludrzby" v karte uvadzane spoluvlastnicvo zbran inemu - tato druha isoba musi byt pri tomto ukone na polcii pritomna. Predajca zbrani taktiez vypisuje len jedneho vlastnika zbrane pri kupe novej zbrane. Vlastnictvo danej zbrane v pripade dvoch osob si tieto osoby musia vysporiadat iba notarsky, ale policia zapisuje len jedneho majitela. Pripadne dalsie spory o majetok - zbran si musia dotknute osoby vydporiadat po svojom, mozno aj sudne. Pri dalsom predaji zbrane policia jedna iba s majitelom zbrane a nie so spoludrzitelom. Majitel zbrane moze dat cestne prehlasenie, ze rusi spoludrzu, ale nie je to podmienka!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off koval, 25.3.2015 o 18:16

Dnes som sa dozvedel na polícií, že spoluvlastníctvo je možné riešiť len na základe"Potvrdenia o vypožičaní alebo prenajatí zbrane", ktoré musí spoluvlastník mať so sebou aj s kartou zbrane. Ako je to vlastne? Ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 64 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov