Heming hunting
dnes je sobota,  20. apríl 2024,  meniny má Marcel,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:48,  dnes západ slnka: 18:41
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

elektrické oplôtky - diskusia

autor: off jazvec
pridané: 12.10.2012 10:58

Dobrý deň, prosím Vás, máte niekto skúsenosti s ohradzovaním pasienkov -určitej časti revíru farmármi-/ chovateľmi dobytka/ elektrickými ohradníkmi?


Jedná sa o svojvoľné ohradenie plochy poľovného revíru a tým sa menia aj prirodzené cesty zveri a zároveň je zver vytláčaná robiť škody na iných osiatych plochách. Prosím poraďte.


Ďakujem za Váš názor.

počet zobrazení: 11 569
počet hlasov: 0
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off pytliak6, 14.6.2018 o 8:50

Ja mám problém v tom že zemiaky som ohradil el. Ohradnikom tak diviaky chodia menej často ale začala vysoká. Oznámil som to miestnym poľovníkom ale strielať to nechcú že ich niekto natrie že sú blízko domy aj keď je to extravilán a viac ako 200m. Čo teraz? Sám strielať nemôžem nakoľko nie som v združení. Čo so škodami? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off valo7319, 17.3.2016 o 19:33

Viem ze toto nieje ullne vhodna tema ale bolo tu spomenute ze ovce narusaju zver viac ako napr. kravy. By ma zaujimalo ze cim to je lebo som spozoroval ze kde sa pasli ovce zver tam skoro vobec nechodi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jagttiger, 14.3.2016 o 14:43

U nas sa el.oplotkom co som sledoval vysoka zver vyhyba a menia trasy pohybu ktore mali zauzivane este kym neboli oplotky osadene.Videl som ako ma jelenice zvetrili rozbehli sa po luke kde na okraji bol prednedavnom namontovany el.oplotok o ktorom asi este nevedeli,normalne pred nim zastali(nepreskocili ho)a rozbehli sa inym smerom.Podla mojho nazoru asi preto ze uz snim mali skusenost a sa toho boja.Islo o asi 3cm.biely pasik cez ktory su popreplietane tenke drotiky ktore vedu el. prud. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Stagstalker, 14.3.2016 o 13:20

Nenašiel som vhodnejšiu tému a nechcem zakladať novú, tak uvedenú otázku položím sem. Aké máte skúsenosti s vplyvom elektrických ohradníkov pre hovädzí dobytok na pohyb a správanie sa jelenej a inej zveri? Konkrétne myslím oplocovanie veľkých plôch- niekoľko 10 ha a viac elektrickými oplôtkami (v praxi tvorené 1 ks vodiča- oceľovým šponovacím drôtom prípadne vodivým lankom vo výške cca. 110cm). Viem, že hovädzí dobytok ako taký jelenej zveri neprekáža, vyrušuje ju oveľa menej ako napr. ovce, len neviem aký vplyv môže mať ohradzovanie často veľkých území v lokalitách jelenej zveri elektrickými ohradníkmi. Ja sám mám pocit, že najmä jelenia zver zmenila niektoré svoje zaužívané trasy a do vnútra ohradníka (ktorý stojí prakticky celoročne) chodí minimálne a to aj v čase, keď je odpojený prúd a dobytok je presunutý na inom mieste. Oveľa častejšie ju vidím popásať sa z vonkajšej strany. Sú to však len krátkodobé pozorovania, oplocovať sa začalo len posledný rok, avšak vo veľkej časti revíru, keďže skoro každá lúka je takto pasením hospodársky využívaná. Rovnako neviem či práve oceľové drôty- vodiče (ktoré majú celkom slušnú hrúbku a určite sa nedajú roztrhnúť tlakom ako vodivé lanko) nemôžu spôsobiť poranenie zveri (napr. jeleňa v ruji pri súbojoch, prenasledovaní soka atď.) EDIT: Po presune môjho príspevku do tejto témy som si prečítal príspevky, ale aj tak ma zaujímajú skúsenosti s dlhodobým pozorovaním napr. keď je ohradená často veľká výmera, pričom počet kusov dobytka je relatívne nízky- t.j. dobytok má možnosť prepásať sa na relatívne veľkej ploche- ako to vplýva na správanie sa resp. súžitie s ostatnou zverou, resp. do akej miery a či si divá zver na el. ohradníky zvykla. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jano27, 30.10.2012 o 7:22

Robím na RD a som tiež poľovník.El. oplôtky sú dobrá vec.Už ich nepoužívame lebo tie sú vhodné len na veľké plochy.Samotné oplôtky určite nevytláčajú zver.To robí pach dobytka a ak sa tam pasú ovce tak takýmto plochám sa zver vyhne aj keby tam oplôtok nebol.Ak sa tam zver aj objaví, určite sa tam nebude pásť.Viem o čom hovorím, mám to odsledované.A ešte jedna vec v martinskom okrese jedno PD každoročne ohradzuje polia s kukuricou el. oplôtkom. Na vlastné oči som videl ako ho jeleň z miesta bez problémov preskočil.Nemeral som ho ale mohol mať výšku asi 1 meter.Takže oplôtky určite nevytláčajú zver.Ako píše goret všetko je to o zmluvách ako sa dohodnú vlastníci pozemkov s farmármi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 15.10.2012 o 6:39

Poľovné pozemky sú zároveň buď poľnohospodárske alebo lesné. Vlastník ich neprenajíma len poľovníkom a na pozemkoch hospodária aj iní. Problém sa dá riešiť v zmluve o nájme pozemkov s ich vlastníkmi. Kedže vlastníci uzatvárajú aj zmluvy s poľnohospodármi, môžu v zmluve s nimi obmedziť ohradzované plochy a určiť ich napr. len na voľné pasenie, príp. kosenie. Proste treba sa vedieť rozumne dohodnúť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 14.10.2012 o 21:15

Lesy SR a samotné PZ sa koho pýtajú keď budujú oplotky v revíroch ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 14.10.2012 o 12:51

premvadasz nemyslím si ,že by v Nemecku platili iné zakony ohladne oplotenia si svojho majetku elektrickym oplotkom . Snad len ,že sa to tu v Nemecku využíva viacej ako u nás . Nevidím dôvod aby polovník diktoval majitelovi čo má nechat zožrat zveri :-D Raz sa škody spôsobené zverou budú uhrádzať i na Slovensku .Potom bude ťažké prebudenie . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off premvadasz, 14.10.2012 o 12:36

Edu v Californii je zakaz pouzinavia pasci na mysi bez polovneho listka:) mozno v nemecku platia ine zakony ako u nas??:) Jazvec pokial je vlastnikom pozemku ten kto to ohradil alebo ho prenajima nevidel by som v tom problem tot moj nazor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 14.10.2012 o 12:32

u nas pasu kravy a maju elektricke ohradniky-aj ja mam okolo pola a je to ovela ucinnejsie proti zveri, ako tahat kilometre ostnateho drotu. zapnem bateriu a ide cez to jednosmerny prud-ale kope teda riadne-mam to odskusane na sebe. a ja osobne som este nepozoroval zver tam, kde sa pasie napr. 300 krav. zver k nim nechodi, a kraviari, pokial dopasu a idu niekde inde past, tak beru oplotok so sebou-aspon u nas to tak funguje, alebo iba zoberu prec bateriu. oplotok je nizky, je ani nie meter nad zemou spravidla jedna snura. migracne trasy zveri co pozorujem u nas taky oplotok nenarusa vobec. ked su tam kravy, tak tam zver aj tak nepride no a ked ich beru inde, tak zver pride po nich celkom v pohode. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 14.10.2012 o 11:09

V Nemecku je elektrickým oplotkom ohradených 99% plodín včetne kukurice ,pšenice atď . Dokonca i pasienky sú ohradené elektrickým oplotkom. Ano jedna sa o svojvolné uchranenie si majetku pred zlikvidovaním zverou .Podobne ako máš oplotenú záhradu alebo ošetrené stromčeky proti ohryzu . Neviem čo sa Ti na tom zdá divné ??? Alebo si myslíš ,že majitel pôdy kde má plodinu by sa mal isť opýtať poľovníka či si môže pred neúnosne premnoženou zverou svoju úrodu ochraniť alebo je povinný tuto nechať zožrat zveri ? :-DDD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov