Heming hunting
dnes je sobota,  20. apríl 2024,  meniny má Marcel,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:48,  dnes západ slnka: 18:41
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

co hovorite na to keby sa zrusili hodnotenia trofeji CIC - diskusia

autor: off kocho82
pridané: 17.12.2007 12:14
NEVIEM AKO VY ALE JA BY SOM BOL ZATO KEBY SA UZ KONECNE ZRUSILI HODNOTENIA CIC LEBO TA ZVER JE ZNEHODNOCOVANA A TRAPENA ---DOPOVANIM HOCIAKYMY PRODUKTMY A NIE PRODUKTMY ,KTORE PODAVA SAMA PRIRODA--- A AJ CLOVEK MOZE POMOCT ALE TRADICNE SENOM, SOL A PODOBNE!!! CO VY NA TO???
počet zobrazení: 8 397
počet hlasov: 0
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off remington223, 31.12.2007 o 23:54

zrušme bodovanie C.I.C a strielajme aj chovne kusy však po nas potopa! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 20.12.2007 o 7:48

Max2 len tolko, že si moj clovek musim ist k certu,inak by so m nieco napisal . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 19.12.2007 o 17:34

Včera som musel odísť,ale vidím že všetko už bolo povedané,takže niet čo dodať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 19.12.2007 o 11:46

Matej pochopil som to dobre, možno horšie vyjadril, ale je mi nad slnko jasné, že v združeniach, kde sú radi, že majú vôbec nejaké krmivo nemôžu mať také chovateľské výsledky ako v oborách, ktoré vlastní nejaký zazobanec, ktorému na peniazoch nezáleží a napcháva zver všetkým možným v honbe na čo najväčšou trofejou. Tým, že nie je naša príroda žumpa myslím len to, že naša príroda dáva i keď nie vždy v dostatočnom množstve to, čo zver potrebuje a je zbytočné zver napchávať všelijakými svinstvami a hormonálnymi medikamentmi. Prepáč Matúško, že som sa nezrozumeiteľne vyjadril. Nie je to môj prvý a určite posledný prípad. Niekedy rýchlejšie píšem ako myslím a tak to aj vyzerá. Sváko dohovorili. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kocho82, 19.12.2007 o 11:35

upliect z hovna bic!!! to je prirovnanie ktore som tu pouzil ale nechcel som to tak pouzit ze mame na slovensku prirodu ako zumpu tak to nie MAX2!

ALE TAK ZE PONIEKTORI Z NICOHO BY CHCELI MAT NARAZ VSETKO TAK SOM TO MYSLEL!!! a s MAX2 suhlasim ze aby sa hodnotilo len to co je prirodne to sa my paci ako to napisal pekne len to co je vytvorene prirodou dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 19.12.2007 o 8:20

Maartin,chcem Ti trošku oponovať s tými diviačími klami,je všeobecne známe,že na bodovej hodnote diviačích klov ma 70%-ný podiel šírka dolných klov,či je to diviak z Maďarska,alebo z Vysokých Tatier.Ide len o to,že u nás sa strieľajú diviaky 3-5ročné a v Maďarsku 7-ročné a staršie, to že ma kly diviak kratšie,ešte neznamená,že ich mal také.Kly diviaka,keď nemá dostatok živočíšnych bielkovín a vápnika veľmi trpia lámavosťou a potom pomaly dorastajú,ale šírka sa mu nezmenší. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 19.12.2007 o 8:13

Chlapi,ale to všetko CIC robí,akonáhle sa zistí,že trofej bola získaná neoprávnene,nejakým dopovaním a podobne tak sa anuluje aj je hodnotenie,viď ten slávny svetový rekord.Len chcem podotknúť,že v tom prípade bol oklamaný aj strelec toho jeleňa,chcel mať výnimočnú trofej,išiel do Bulharska,ale ani vo sne netušil,že ide o jeleňa dovezeného z nejakej obory v Rakúsku.A keď sa bavíme o oborách(na Slovensku zvernice)nie všade zver "dopujú",či pokladáte za dopovanie už aj to,že zver v uzavretom priestore netrpí nedostatkom potravy,má dostatok minerálnych a výživných látok pre rast(či už telesný alebo trofejový)???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 19.12.2007 o 7:50

K bohatej diskusii na túto tému som sa dostal s určitým časovým odstupom. Ja taktiež neuznávam „oborové dopovanie, multivitamínové jelene“, chválenie sa medailovým kusom spôsobom nad ktorým normálny poľovník pokrúti hlavou. Ak ale je trofej ulovená s rešpektovaním zásad poľovníckej etiky, príslušných pravidiel a zásad chovu a lovu, poľovníckym spôsobom,. tak nemám nič proti tomu aby sa lovec nepochválil. Odsudzovať metódu hodnotenia C.I.C., zrušiť bodovanie C.I.C. predsa nemôžeme len preto, že sa podľa nej hodnotia aj jelene „vyhnané práškami“. Ale podľa môjho názoru by sa takéto jelene nemali hodnotiť, alebo ak by sa aj hodnotili, tak by sa nemali brať v úvahu pri chovateľských prehliadkach a zaraďovať medzi trofeje ulovené v prírode, to je presne tak umelé ako jelenina z fariem na Novom Zélande. Že je všetko biznis a prejavuje sa to aj v poľovníctve. Každý sme nejaký. A ak by som parafrázoval a na danú tému upravil trochu Jara Filipa, tak by som povedal, že buzines je buzines. Niekto je na chlapov a niekto zase na dievky. Niekoho poteší multivitamínový rekord, iný si pri tom odpľuje. Ja takéto rekordy a spôsoby akým sa „dorábajú“ takéto medailové trofeje a získavajú „poľovnícke zážitky“ pri ich love nevyznávam. Mňa poteší aj malá trofej bez medaily, spomienka na pekný poľovnícky zážitok.
Myšlienka aby sa nepchalo našej zveri toľko chémie je dobrá, ale preto zrušiť bodovanie podľa C.I.C, to nie. Čo má chémia s bodovaním C.I.C. Zamyslime sa nad podstatou veci. Bodovanie C.I.C. je v danom prípade iba zneužívaná na meranie kvázi chovateľských výsledkov a rekordov hodnotovo odchýlených ľudí od poľovníctva, poľovníckej etiky a jeho uznávaných zásad a metód. Matúško môj veď zrušme aj autá, veď koľko ľudí zahynie ročne pod ich kolesami. Nie, tadiaľto cesta nevedie. Zabráňme bodovaniu metódou C.I.C. trofejí, ktoré nepochádzajú z prírody. Alebo inak ohodnoťme ich, ale neberme ich v úvahu, neprideľujme im medaily podľa bodovania C.I.C. Bodovanie trofejí týmto spôsobom predsa vzišlo z medzinárodnej poľovníckej organizácie a nie z medzinárodnej organizácie chovateľov hospodárskych zvierat. Jeleň z farmy, obory, ktorý je „dopovaný“ takýmto spôsobom je predsa len už hospodárskym zvieraťom. Matej, ale z hovna bič nikto nepletie. Naša príroda nie je žumpa. Hodnoťme len to, čo pochádza z prírody a to podľa bodovania C.I.C. Milanom interpretovaný názor, že „...v CIC sa uvažovalo aj o tom, že by úplne prestala bodovať trofeje, a to najmä preto, aby zlepšila povesť poľovníkov vo verejnosti, ktorá je v súčasnosti vážne narušená PATOLOGICKOU TROFEJOVOU REKORDOMÁNIOU...“.si myslím zhodne s Milanom, že nevystihuje podstatu veci. Prečo nehodnotiť trofeje a ak reagujem na ďalšie príspevky, načo novú metódu hodnotenia. Terajšia metóda hodnotenia trofejí podľa C.I.C. predsa za jej patologické zneužívanie chorými, alebo pomýlenými jedincami nemôže. Veď máme všeobecne zaužívanú a uznávanú metódu. Nehovorím, že treba konzervatívne a skostnatelo lpieť na niečom, čo nezodpovedá požiadavke doby, ale to sa dá upraviť, meniť podľa nových požiadaviek a odsunúť nabok neaktuálne, a prežité. Myslím, že takto nejako to myslel vo svojich príspevkoch aj Martin.
Záverom len toľko, že som veľmi rád, že táto debata skončila určitým kompromisom, kultivovane, bez urážok a invektív, čo podľa mňa vyjadruje úroveň diskutujúcich. Myslím si že aj toto pomáha a umocňuje dobré meno týchto stránok na ktoré radi chodíme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 18.12.2007 o 22:07

Konecne sa tato debata zacala uberat spravnym smerom.Vsetci mame tak trosku pravdu je to len na tom aby sme to vydiskutovali.Dobru noc páni ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 18.12.2007 o 20:48

V podstate s tebou súhlasím Maartin,ale takisto je asi ťažké vytvoriť tabuľky také, aby boli objektívne všade na svete.Zatiaľ sa s nimi musíme len zmieriť ,ale skús nejaký svoj námet poslať prof. Hellovi.Máš celkom dobrý nápad. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kocho82, 18.12.2007 o 20:39

ano milan dakujem ten clanok som presne myslel !!! ale podotykam netreba vytvarat konflikty ale treba sa normalne porzpravat ako ludia ok dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maartin, 18.12.2007 o 20:18

milank ano súhlasím s tým, ak sa do bodovania dávajú hodnoty, ktoré sa nedajú zistiť zrakom, tak nech sa do hodnotenia dáva aj vek trofeje. Napr. 4- ročný srnec koeficient 2 = 8 bodov,
7 ročný srnec koeficient 2 = 14 bodov
tým by sa prinútilo loviť lovnú , staršiu zver na vrchole troffejovej kulminácie. Ten koeficient je len príklad.
Zrážky - s tým nesúhlasím, ak trofej má určité hodnoty - body - je nelogické ich vziať tj. odpočítať. Celkovo nesúhlasím so zrážkami bodov. Ak je trofej napr. umelo sfarbená nech dostane 0 bodov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maartin, 18.12.2007 o 20:06

gabriel, ja nič nespomínam o stimulujúcich a vyživujúcich doplnkoch, tieto sa robia hlavne vo súkromných zverniciach , ktoré chcú dosahovať rekordné až ,, neprirodzené trofeje"., je to ich vec, legislatíva to dovoľuje, je to vec etiky. spomínal som len o možnej zmene hodnotenia trofejí. ,,Čo je psáno to je dáno" , akou metodou sa hodnotilo v danej dobe to vždy ostane zapísanné v katalogoch. Najlepším hodnotiteľom je laická verejnosť a hodnotiť by sa mali len špecifiká, ktoré sú viditeľné zrakom.
Napr. diviačie kly - rovnaká bodová hodnota 120 CIC , ale jedna trofej má 29 cm kly , druhá 20cm kly. Lenže šírka dolných klov prvej trofeje 26 mm, druhá 29 mm. Na prvý pohľad veľký rozdiel v dlžke skoro o 1/3, ale šírke len 3 mm. Je spravodlivé , aby 1 mm šírky kla získal 3 body tak isto ako 3 cm dlžky kla? ( milimeter šírky voľným okom ani nepostrehnem, ale 3 cm dlžky sa dá postrehnúť) - nespravodlivý koeficient. Karpatské kly sú dlhšie oproti maďarským, ktoré sú širšie . Len toľko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 18.12.2007 o 19:58

Nechápem niektorých prečo ste sa do Kocha obuli?! Každý jeden z Vás číta poľ.časopisy, ale mám pocit, že pozeráte iba obrázky v ních. Veď už aj v samotnom C.I.C uvažovali o tom, čo tu Kocho napísal. Viď PaR č.07/2007 článok je od prof. Hella a volá sa „Trofej Áno, Trofejománia Nie“. Píše sa v ňom, že v CIC sa uvažovalo aj o tom, že by úplne prestala bodovať trofeje, a to najmä preto, aby zlepšila povesť poľovníkov vo verejnosti, ktorá je v súčasnosti vážne narušená PATOLOGICKOU TROFEJOVOU REKORDOMÁNIOU. Prišli však na to, že by to nebolo správne, lebo bodovanie trofejí má aj veľký chovateľský a ekonomický význam. Bodovanie trofejí bolo jednou z hlavných náplní činnosti CIC pri jeho založení a nebolo by správne sa tejto činnosti vzdať, lebo by sa jej zmocnili niektoré ďalšie organizácie ako sú :SCI, RW, B&C, TT, DSS, BTGRW, a iné. Ďalej sa v CIC uvažuje o tom, že by sa mali dávať značné bodové zrážky za trofeje predčasne ulovenej zveri.
Ja rozumiem Kocho, čo chceš povedať, ale týmto by si trofejománií nezabránil, pretože takýto ľudia nechcú len 280 bodového jeleňa, ale chcú trofej obrovskú, ktorá sa podobá hrúbke aj veľkosti stromu. Ďalej je treba trofeje porovnávať aj s ostatnými oblasťami v danom štáte, pohorí, atď., ale aj s uplynulými rokmi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 18.12.2007 o 19:33

Kocho prečo za každu cenu chceš mať pravdu,nielen v tej teme ale aj v ostatných,skus počuvať aj názor inych a tam kde maju viac fin. prostriedkov maju aj stajne kde sa zver zdržuje a nikto ju stamadial nevyruší,tak si to myslel ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kocho82, 18.12.2007 o 19:26

gabriel poviem ti jedno jedno zdruzenie ma viac financnych prostriedkov a druhe nie a nemaju plot tak ku komu pojde vsetka zver ???ten kto ma financie tak tiez nerozpravaj blbosti ok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 18.12.2007 o 19:03

maartin,sam hovoríš že sa metodou hodnotí od roku 1939,to chceš prepísať dejiny hodnotenia trofejí.A ešte to kde v poľovníckych združeniach sa pcha toľko chemie,ved hranice pz su bez oplotenia zver migruje,nemylme si pojmy chov v oborách a chov voľnej pohybujucej sa zveri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kocho82, 18.12.2007 o 19:03

no vidite da sa to aj normalne suhlasim s vamy urcite by sa to dalo vylepsit ale otazka je tu postavena inak skuste porozmyslat !ja nechcem aby sa daco rusilo alebo menilo len chcem aby ludia v zdruzeniach a na vyssich postoch aby si uvedomovali ze zabijanie len pre trofej je ubohost chapete ma!niektory preto nic nerobia a trepu to vsetko zaradom hovorim niektori neze sa toho zase niekto chiti!neprikrmovana zver malo krmelcov nicenie posedov napr.susediacich revirov je to pani nas problem slovenskeho polovnickeho zvezu to nieje sranda!treba nad tym porozmyslat !tu my povie vlado 2406 ze som ako ochranar od VLKOV ale nieje to tak len chcem aby sa tato zla doba aj pytliactva sa to tyka aby sa zmenila chcem sa len poradit ja tu nerobim nijakeho mudrca a ani som nikdy nerobil ale robim aspon daco pre nasu prirodu a po niektory polovnici neurobia ani prd do zeme ale strielat zver to hej jeto tak ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maartin, 18.12.2007 o 18:34

bodnárik, všetky metody by sa dali zmeniť, aby boli spravodlivejšie, ale kvôly štatistikám pochybujem, že sato dá zmeniť. Myslím ,že metody sú platne od roku 1939, dúfam, že sa nemýlim. Ale hranice udeľovania medailý napr. vlčie a líščie sa menili nedávno. Každá trofej dospelého vlka dosahovala medailu. Medaile sa udeľujú len vzácným a ,,silným" trofejám. Toľko, aj keď to nepatrí k tejto téme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 18.12.2007 o 18:09

Zaujimave,ze este doteraz nik nekritizoval tuto metodu.Pani tu nejde len o parohatu zver,ale aj rohatu,diviaciu,selmi aj to je podla Vas na nic?Mame aj ine metody,ale tato(nepísem ze je bez chyb a ze sa za nu budem do krvi bit) je uznavana,odskusana x rokov v x krajinach tak nechapem kde tato debata vedie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kocho82, 18.12.2007 o 17:54

sak pokracujme kto sa do toho nechce pustat nech sa nepusta treba to len pochopit a bude to ok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off maartin, 18.12.2007 o 17:49

kocho 82 , debata alebo nová téma na nový spôsob metody hodnotenia jednotlivých trofejí ! to som mal na mysli ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kocho82, 18.12.2007 o 17:39

a priatelia somarina to nie je

maartin sak debatovat mozeme kolko chceme nie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kocho82, 18.12.2007 o 17:37

konecne niekto kto to pochopil klobuk dole roberto !!!!!!!!podotikam ma len 17 rokov a polovnik NIEJE a pochopil to!!!!presne to vystihol !!!poviem vam to po lopate a na rovinu ale asi tiez nepochopite UPLIEST Z HOVNA BIČ tak by som si to predstavoval dakujem roberto aspon ty !!!a vlado si nepochybne nepochopitelnya nepochopis to co som napisal ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maartin, 18.12.2007 o 17:37

je to ZLE riešenie, bodovou hodnotou sa sleduje trofejová kvalita zveri, štatistický porovnáva z jednotlivými poľovnými oblasťami, dokonca krajinami, Bodová hodnota CIC má priamy vplyv na kvalitu genofondu , ale aj životné prostredie. Ja si myslím, že by sa mala prehodnotiť metoda hodnotenia trofejí ( je to na široku debatu ) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 18.12.2007 o 17:31

Tou somarinou som myslel zrusenie cic,samozrejme ze sa mi nepaci umela produkcia vysokobodovych trofejí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off roberto, 18.12.2007 o 17:27

podla mna to nie je az taka somarina. ved kocho to myslel dobre. chcel tym povedat len to, aby sa do nasej zveri "nepchalo" tolko chemie iba preto, aby sa dosiahli co najlepsie trofeje. ved je zrejme, ze v reviri, kde sa zveri podava iba klasicka potrava (seno, sol, kukurica, letnina,...) sa nemozu dosiahnut take vysledky, ako niekde kde sa jej podavaju rozne latky na podporu rastu parozia a ine. vyplyva z toho, ze opat vitazi moc penazi, no klobuk dole pred zdruzeniami, ktore dosahuju medailove vysledky aj bez uz spominanych penazi a vsetkeho co stym suvisi. Lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 18.12.2007 o 15:30

Chlapi,pravda je ved hodnotenie cic je vlastne hodnotenie nasich chovatelskych výsledkov.Kocho sorry,ale napísal si dobrú somarinu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 18.12.2007 o 13:44

Vlado ,až do takého exstrému som nechcel isť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 18.12.2007 o 13:42

Aj podľa mňa je tento názor ako z úst člena združenia VLK a podobných! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 18.12.2007 o 13:35

Kocho,nehnevaj sa ale s takým voľačim môže vyrukovať len nepoľovník.Ako može byť znehodnocovaná zver hodnotením??
Ako inák chceš ty hodnotiť ,alebo vôbec aby sa to nerobilo ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kocho82, 18.12.2007 o 13:32

nemyslym zrusit cic ale zrusit trofejovost aby proste neboli trofeje lebo len preto sa strielaju kusy hodne este zitia a preto sa prepchavaju jelene tym svinstvom !!a tusim ze som to niekde aj cital ze trofeje uz nebudu ale neviem kde ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 18.12.2007 o 13:23

Tak potom kde vidíte dôvod,prečo by sa malo podľa vašich slov zrušiť hodnotenie trofejí podľa metodiky C.I.C., ktorá je platná vo všetkých štátoch.AKO SI TO PREDSTAVUJETE,AKO CHCETE HODNOTIŤ TROFEJE?Máš nejakú inú metodiku ako by si ich chcel hodnotiť?...PS:Som tu,ale iba si odbieham,lebo máme poradu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kocho82, 18.12.2007 o 12:51

vlado aj ty si tu??a kto hovori ze s tym dopovanim ma nieco CIC poriadne citaj jedna sa tu o nieco ine ako pises ty ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 18.12.2007 o 12:39

BLBOSŤ!!!Hodnotenie CIC nemá nič spoločné s tým uvádzaným dopovaním zveri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 18.12.2007 o 12:24

Toto jedno sa nikdy nestane,to si pis.Ja mam na to tiez podobny nazor ze neuznavam multivitamínove jelene.A to ze sa trápy?Myslím že nie tá zver sa má až prílis dobre.Svetom vladne biznis,a mas takych co si takeho jelena kupi,lebo nema na to cas ani volu vybehat takeho divokého. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kocho82, 18.12.2007 o 11:29

ale myslym vseobecne hoci ich neuznava ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 18.12.2007 o 11:21

CIC,ale neuznava oborové dopovane jelene vid priklad oklamany svetovy rekord barona Eberhrtera.Oboduje ich ale to je vsetko ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kocho82, 18.12.2007 o 10:16

no mozte pridavat svoje nazory ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov