Heming hunting
dnes je streda,  17. apríl 2024,  meniny má Rudolf,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:54,  dnes západ slnka: 18:37
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

založenie nového PZ, získanie revíru, nájom revíru a všetky problémy okolo toho - diskusia

autor: off Domsi
pridané: 20.9.2011 21:22

Dobry podvecer prajem.


Ako uz niekolko mesiacov citam rozne diskusie na tomto skutocne vinikajucom webe, stale viac a viac sa len utvrdzujem v tom, ze stat sa clenom PZ je nielen beh na skutocne dlhu trat ale casto aj nesplnitelna misia. Poznam velmi dobre niekolko polovnych hospodarov a predsedov PZ, ale vsetci sa zhoduju na tom istom a uplne uprimne Vam povedia, ze clenovia PZ su zvlastna sorta ludi, ktori si chrania vo vacsine len svoje zaujmy (samozrejme velka cest vinimkam, ale v mojom okoli som sa stretol s tymto nazorom). Starsi polovnici so zasluhami uz nemaju tolko chuti zucastnovat sa na brigadach a pracovat v prospech prirody (co je samozrejme pochopitelne) a na ukor mladej novej generacie neodsuhlasuju s radostou prijatie novych clenov. Moja otazka skor smeruje k tomu, ci by sa nasla hrstka ludi, co by zobrala osud za paces a pokusila sa s tym nieco spravit. Mladi milovnici prirody (mam na mysli polovnikov), ale aj ty skusenejsi (bez nich to samozrejme nejde) co by sa velmi radi starali o svoj vlastny revir a robili to s radostou a k laske k zveri, zucastnovali sa brigad.... Poznam take heslo ze kde je vola tam je cesta. Vela polovnym revirom o ktore sa staraju zhumplovane PZ koncia zmluvy. Nestalo by za to pokusit sa ziskat vlastny revir? (nechcem teraz preboha navadzat k revolte, to nemam v umysle a ani to nieje predmetom tohto prispevku). Narazam len na to, ze su niektore PZ (napr. rozne politicky vylobovane revire...) ktore si vobec nezasluzia mat vlastny revir, nectia si matku prirodu a historicky odkaz polovnicta a len drancuju zver. Dakujem za moznost vyjadrit si vlastny nazor a som skutocne zvedavy na Vase reakcie aj ked viem ze viac menej tato tema tu bola pretriasana uz v par diskusiach.


Dakujem.

počet zobrazení: 49 098
počet hlasov: 13
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

on Stagstalker, 20.7.2015 o 19:59

Tieto nostalgické akože spomienky na "ľudové poľovníctvo" a klasické čierno-biele videnie dobrých "ľudových poľovníkov" a zlých "zbohatlíkov" mi ešte stále dokáže vyvolať úsmev na tvári. Budem sa možno opakovať, ale v praxi to bolo často tak, že skupina osôb poľujúca od "nepamäti" nadobudla dojem, že to tak bude navždy, lebo je to "ich revír" a zmluvy sa doteraz aj zvykli vždy nejak predĺžiť. Trebalo síce čosi poplatiť v krčme, troška sa pohádať na urbári, niekde niekomu niečo sľúbiť, ale išlo to. 10,20,30 rokov, ideálne za cenu 6sk/ha. K tomu nastavený uzavretý, kastovný systém "pánov poľovníkov", ktorí s myšlienkou "my sme tu doma páni" dokázali nepravidelným dvíhaním rúk na členskej schôdzi s úsmevom na tvári, bez akejkoľvek snahy občas osviežiť krv vytvárať lacnú pracovnú silu v podobe 10 a viac ročných čakateľov-kandidátov spolu s potľapkaním po pleci a slovami "snáď budúci rok ťa už prijmeme." Lenže trh aj legislatíva sa zmenila a bohužiaľ v nej dnes platí, že kto dá viac, ten poľuje. Je to úplne pochopiteľné, kapitalizmus postupne prenikne do každej sféry a nepoľujúci vlastník predsa nebude prenajímať za menej, prečo by mal? Jeho nezaujíma kto zver loví, ale koľko mu jeho pozemok prinesie peňazí, najmä ak o ľudových poľovníkoch často počul len v čase predlžovania zmlúv na revír. A nerobme tu zo solventnejších ľudí démonov v poľovníctve. To práve ľudové poľovníctvo, ktoré tu podaktorí tak radi dávate za ukážku priateľských vzťahov a odbornosti pri chove a love zveri v praxi prebiehalo pretkané neskutočnou závisťou, hádaním sa o kus mäsa a o povolenky na trofejovú zver, pričom tá odbornosť po celý čas často vychádzala z vedomostí získaných ešte prípravou na prvý poľovný lístok spred 30 rokov. A ak mi chce niekto tvrdiť, že tí akože "ľudoví poľovníci" lovili len ako sa má, tak to už je na diagnózu, povaly by vedeli rozprávať. Nehovoriac ak včas zistili, že revír už ich nebude, odniesla si to práve zver. Sú práveže prípady a je ich dosť, kedy práve príchod tzv. "zbohatlíkov" pre revír znamenal aj kvalitné kŕmenie, osvieženie krvi v podobe nákupu zveri, výstavbu estetických zariadení a posedov, ktorých nosné časti netvoria kabíny z traktorov a nesúrodá zmes odpadových materiálov, ktoré zvýšili z prerábky domu. Solventnejší človek si často revír zadováži z úprimnej snahy sa niekde realizovať a nie preto, aby pálil do zveri na krmovisku pre kus mäsa, ktorý je z ekonomického hľadiska pre neho nepodstatný. Nato mu stačí zaplatiť si odstrel či poplatkový lov, nemusí sa trápiť s administratívou a správou revíru ako takého. Mnohí takýto poľujú aj po boku tých domácich, ktorí pochopili, že poľovníctvo je záujmová činnosť a forma oddychu, nie spôsob ako si ľahko prilepšiť. Áno, sú aj negatívne prípady prejavujúce sa v podobe zneužívania noktovízorov, prudkej komercializácie poľovníctva a strata pôvodných hodnôt. Ale pôvodcom nie je solventnosť človeka a cena za hektár revíru, ktorý platí, ale jeho charakter. Treba si vybrať triesku z oka a porozmýšlať, prečo veľa združení o revír prišlo. A nie vždy to bola záležitosť peňazí, mnohokrát ich prevalcoval pocit vlastnej neohrozenosti a nemennosti vecí a keď im vlak ušiel, ostali len oči pre plač a hromženie, ako ich tí zlí, nevzdelaní "zbohatlícki lovci" obrali "podvodom" či peniazmi o revír. Čo sa týka ceny v štátnych lesoch, ako už odznelo, je to individuálne, revíri sa často licitujú. V priemere to je ale od 5-7 eur za ha/rok. Z tejto ceny to ide len smerom nahor v závislosti od bonity a záujmu o konkrétny revír.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 32

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 304 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
on lanus, 21.2.2023 o 13:49

Rehbock - Veru konečne ! veď ten príspevok je tu na dobre viditeľnom mieste už 7,5 roka a ty si si ho až teraz všimol ?!?! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on Rehbock, 21.2.2023 o 3:49

Reakcia na príspevok od Stagstalker, 20.7.2015 o 19:59 :
Konečne triezvy názor.veľký rešpekt nad tým ako si nad vecou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 28.6.2016 o 11:48

Dnes to bez € nejde. Jednoducho platiť musia všetci....či už pár movitejsich si zaplatí revir alebo sa v PZ musia skladať...doba,ked si uzke skúpinky v PZ držali rodovú líniu a všetko bolo zadarmo skoncila. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off namreh, 28.6.2016 o 10:59

Neznášam výraz ľudový poľovník.Ako sa môžu tak strašne ľutovať?A tí ľudový najviac nechcú prijať nových členov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off PPETERR, 28.6.2016 o 9:39

Mnohí "ľudoví" poľovníci veľmi radi hádžu dopad svojej vlastnej neschopnosti, svojej závistlivosti a neprajnosti na tých tzv. akože zbohatlíkov zabúdajúc na to, že v mnohých prípadoch prišli o svoj revír nie preto, že prišiel zlý zbohatlík, ale preto, že sami neurobili absolútne nič preto aby si svoj revír zachránili! Čakať so založenými rukami, dúfať že zas sa nájde niekto kto pomôže a zázrakom sa podpíše nová zmluva! Lenže takto to dnes bohužiaľ nechodí... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on Stagstalker, 27.6.2016 o 20:49

Nemusis mi vykat, sme na fore a diskutujeme neformalne. Ja taktiez tykam aj starsim ludom tu na tomto fore, avsak nie z neucty, ale zo snahy o otvorenejsiu a bezprostrednejsiu komunikaciu- slusnost ma vychadzat zo sposobu argumentacie, nie z vykania. K tvojmu prispevku len tolko, ze jedine v com sa nemylis je to, ze som pravnik, resp.clovek, ktory pravo vystudoval. K ostatnemu len tolko, ze patrim uz do tretej generacie polovnikov v nasej rodine, polujem aj so zbranami, ktore pouzival moj dedo a zbran pre mna urcite nie len honor co sa patri, ale spolocnicka, o ktorej viem aj viac ako len miesto kde sa nabija. Takmer 10 rokov som nepoloval v ziadnom zdruzeni, presiel som si kandidatskym chlebikom a aj tym ako mi popri potlapkani na plece bolo kazdy rok povedane ako mam este cas, kym sa medzi "panov polovnikov" dostanem. Hovorili mi to prave taki, ktorym bolo dat vela za poriadny "patron" do pusky a co na schodzi radsej hodili prazdny listok ako medzi seba prijat dalsi krk, s ktorym sa trebalo delit o maso a zaroven prist o nenarocnu a snazivu pracovnu silu, ktora platala na vlastne naklady aj tam, kde uz tito jagri nemali zaujem. A poznam mnohych co prezili a prezivaju prave to iste, lebo takto vyzera casto "polovnicke priatelstvo a partia" v praxi. Zavist, neprajnost a intrigy. Nebyt kamaratov- ano aj pravnikov, podnikatelov ci inych, beznych, jednoduchych a uprimnych ludi, ktori mi poskytli moznost zapolovat si, ci uz na spolocnej polovacke ci uz formou nejakej povolenky(a predstav si bezodplatne, len preto, aby mi spravili radost) tak doteraz dierujem papiere na strelnici, kde aj v sucasnosti rocne vystrelim viac ako bezny polovnik za 3 sezony. V beznom zivote totiz neexistuju dobri ludovi polovnici a zli polovnici zbohatlici, ale zjednodusene len ti dobri a zli, kde je ukazovatelom charakter, nie solventnost jedinca. Predpokladam, ze narazas na moj prispevok vyssie, ale ak by si si ho precital pozorne, vsimol by si si, ze v nom kritizujem aj negativa polovnickeho kastovnictva v podobe zbohatlikov, ktori zver pozoruju radsej cez noktovizor ako napeso, pri poriadnom pirsi. Ale ani ti "beznejsi" nie su bez viny. Co sa tyka ozajstneho polovnictva a partie, obe mam uz davno a najma tie spravne partie, s ktorymi sa vzdy rad vidam skoro v kazdom kute SR. Mozno sa ti to bude zdat nepochopitelne, ale takychto ludi som spoznal aj a najma medzi tymi, ktori maju v zivote relativny dostatok, ktori poluju vo vlastnych reviroch v uzsej partii a ktori praca a investicie do reviru mozu byt ukazkou toho ako ma polovnictvo vyzerat a to vratane tradicii. Ktori nemaju problem sa delit, polovnictvo pre nich nie je cesta k plnemu mraziaku, ale forma aktivneho oddychu bez skriepok a intrig. A na strane druhej, polujem v normalnom zdruzeni s beznymi ludmi, ktori tak ako ja musia denne do prace a vecer su radi, ze vidia postel, trofejovu zver dostavam podla poradovnika, po splneni si povinnosti a absolvovani brigad a aj to nie kazdy rok. Ohliadnuc od vsetkeho, moj prispevok neber ako obhajobu mojej osoby, pozna ma tu dost ludi nato, aby som musel nieco dokazovat, skor ho vsak povazuj za iste dokreslenie vyznamu prispevkov, ktore na toto forum pisem a mozno v buducnosti napisem. Jedna sa o moje skusenosti, hocikto ini moze mat odlisne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 17

off win243, 27.6.2016 o 11:30

Stagstalker, píšete múdro. Tiupujem Vás na právnika, alebo podnikatela, významného, a držba poľovnej zbrane je len honor, ktorý sa patrí. Nikdy nepoznáte ozajstné poľovnícke priateľstvo a partiu, ktorá drží spolu. Ale, možno sa mýlim. Prajem Vám veľa poľovníckych zážitkov v kruhu solventných poľovníkov. P.S. Nás "ľudových" pozvite aspoň na dúrenie zveri! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 17.6.2016 o 13:31

dám to sem, patrí to tu aspoň podľa názvu témy. včera o 17 hod na markíze dali správu o problémoch okolo zmluvy na revír. názov správy : vojna o revír... odkaz padli nejaké stanoviská, obvinenia. ide o aplikáciu rozsudku NS SR odkaz ktorý je sám osebe prínosom v tom, ako popisuje povinnosti lesného úradu. v reportáži sa poľovníci domáhali revíru s tým, že majú vyše 60% vlastníkov a že lesný úrad im ho nechce dať. vcelku jednoduchý prípad, no mňa prvá napadla otázka: tí žiadatelia, čo údajne vyhrali revír, na základe čoho oň žiadajú? ja v rozsudku nevidím, žeby im ho NS pririekol... o no v článkoch je jeden aj o tomto prípade, ale bez reakcií. takže poprosím jedného zo zainteresovaných - lukaskosevcik, nech nám tu povie viac. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 4.4.2016 o 7:36

,,Môžeš " ale musíš byť členom v p.z.ktoré tam poľuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 300WinMagGeco, 2.4.2016 o 17:59

prosím o pomoc - dobrý den chcel by som sa spýtat ako to funguje ked som majitel pozemkov tak môžem na svojich vlastných pozemkoch polovat ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Margot, 21.12.2015 o 12:51

Vďaka,podarilo sa mi k tomu preklikať.:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 21.12.2015 o 12:01

Margot hoď si do Googlu LGIS a po načítaní mapy si v na lište v pravej hornej časti klikni na ikonu "Prepínanie zobrazenia vrstiev" (je to štvrtá ikona sprava). Zobrazí sa ti tabuľka vrstiev a jednou z nich je vrstva - poľovné revíry. Zaškrtni túto možnosť a zobrazia sa ti hranice všetkých poľovných revírov v SR. Musíš si to však poriadne priblížiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 19.12.2015 o 12:02

margot, volaj 0903 434 523, je povinnosť poskytnúť radu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Margot, 19.12.2015 o 11:08

Zdravím,vie mi niekto hodiť link na celoslovenskú mapu jednotlivých poľovných združení?Nemám na mysli poľovné oblasti.Poľovnícky gis je už dlhšiu dobu nefunkčný a stále nie je náprava... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off boletus, 13.12.2015 o 14:23

Prosím o radu : Vedel by mi niekto poradiť, či môžu fungovať dva revíry pod jednou PZ-kou, ak ano, akým spôsobom.Prípadne mi poraďte, kde to tak funguje, ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Sager, 4.12.2015 o 15:28

300WinMagGeco - pozri si poštu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 300WinMagGeco, 3.12.2015 o 19:49

kde na internete najdem nejaku mapu kde su zakreslene uzemia ktore patria pod statne lesy ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Sager, 3.12.2015 o 7:22

MAFARAUCI - problém je v tom, že ľudská chamtivosť a nenažratosť je neobmedzená. Z vlastnej skúsenosti poznám prípady, keď tí starší poľovníci čo sú členmi vzhľadom na svoje politické a iné kontakty v 2 až 3 poľovníckych organizáciách, zásadne hlasujú proti prijatiu mladých záujemcov o členstvo, ktorý majú nefalšovaný a úprimný vzťahom k poľovníctvu, ale sú bez revíru, z odôvodnením, že počet členov v združení je už naplnený. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Martin-R, 18.11.2015 o 21:03

Otázkou je, ako by sa cítil človek v spoločnosti neetických poľovníkov. Ak by bol čo i len trocha aktívny, prišiel by na to, že sa tam niečo nekalého deje. A potom tá demokracia. Mne osobne viacej vyhovuje, ak v takomto prípade neplatí žiadna demokracia, ale bežný systém, kde je niekto, kto to riadi a on určuje pravidlá. Pravdaže, musí byť na vysokej etickej úrovni. Inak si plénum odhlasuje to čo chce a ako mu viacej vyhovuje. A tam to dospelo, kde to dospelo. Chcel by som poznať skúsenosti iných, no predpokladám, že v združeniach, kde sa členovia držia pevnou a spravodlivou rukou a nasledujú sa účely poľovníctva, toto združenie prekvitá a o zver je postarané výborne. Má niekto takéto skúsenosti? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off MAFARAUCI, 18.11.2015 o 20:52

Smutné je to, že poľovnícke združenia nemajú záujem o slušných a poctivých poľovníkov, ktorí majú veľmi vysoké morálne zásady a ctia poľovnícke tradície. Veľmi by ma zaujímalo v čom vidia členovia poľovníckych združení problém. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off traper1, 20.10.2015 o 11:16

zdravím všetkých... plne súhlasím to čo píše stagstalker, palec hore... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Peter10, 20.10.2015 o 8:38

blyskac1 - postupuje sa podľa Zákon č. 274/2009 Z. z.§ 13a. Do licitácii môže ísť revír vtedy , ak v ňom majú Lesy SR viac ako 2/3 výmery. Predošlí uživatelia majú smolu. O vysporiadaní za stavby v revíry sa ,, môžu,, dohodnúť s novým užívateľom. Ale .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off blyskac1, 19.10.2015 o 22:10

licitacia polovnych revirov - Kolegovia ma z Vas niekto prehlad aky pravny dokument rozobera licitaciu polovnych revitovm resp vie o tom niekto nieco konkretne. Viem ze statne lesy mozu vyhlasit verejnu obchodnu sutaz na prenájom polovneho reviru s tym ze stanovia minimalnu vychodiskovu cenu a kto ponukne najviac berie, Su to hlavne horske reviry, no je stanovene aky percentualny podiel na výmere reviru musia Lesy SR vlastnit? Ako je to s clenmi polovneho zdruzenia ak ich revir ziska novy najomcaM Co sa stane zo zariadeniami ktore si za desiatky rokov vybudovali vlastnymi rukami v osobnom case za vlastne prostriedky? A ine detaily
Ak mate z Vas niekto prehlad budem rad kazdej informacii ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off boletus, 11.8.2015 o 14:20

obmedzenia členov PZ - nevlastníkov poľ. pozemkov - Rád by som využil vaše skúsenosti ohľadne obmedzenia členov PZ - nevlastníkov poľovných pozemkov. Vybavovanie predĺženia nájomnej zmluvy pre výkon práva poľovníctva je nemožné bez súhlasu vlastníkov poľovných pozemkov a preto si myslím, že práva vlastníkov by sa mali líšiť od práv tých, ktorí poľovné pozemky nevlastnia a sú členmi PZ. Nová nájomná zmluva je na spadnutí, pretože zhromaždenie vlastníkov poľ. pozemkov tak rozhodlo, že pokračujeme ďalej a chceme riešiť o.i. aj túto problematiku.Za príspevky vám ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on Stagstalker, 20.7.2015 o 19:59

Tieto nostalgické akože spomienky na "ľudové poľovníctvo" a klasické čierno-biele videnie dobrých "ľudových poľovníkov" a zlých "zbohatlíkov" mi ešte stále dokáže vyvolať úsmev na tvári. Budem sa možno opakovať, ale v praxi to bolo často tak, že skupina osôb poľujúca od "nepamäti" nadobudla dojem, že to tak bude navždy, lebo je to "ich revír" a zmluvy sa doteraz aj zvykli vždy nejak predĺžiť. Trebalo síce čosi poplatiť v krčme, troška sa pohádať na urbári, niekde niekomu niečo sľúbiť, ale išlo to. 10,20,30 rokov, ideálne za cenu 6sk/ha. K tomu nastavený uzavretý, kastovný systém "pánov poľovníkov", ktorí s myšlienkou "my sme tu doma páni" dokázali nepravidelným dvíhaním rúk na členskej schôdzi s úsmevom na tvári, bez akejkoľvek snahy občas osviežiť krv vytvárať lacnú pracovnú silu v podobe 10 a viac ročných čakateľov-kandidátov spolu s potľapkaním po pleci a slovami "snáď budúci rok ťa už prijmeme." Lenže trh aj legislatíva sa zmenila a bohužiaľ v nej dnes platí, že kto dá viac, ten poľuje. Je to úplne pochopiteľné, kapitalizmus postupne prenikne do každej sféry a nepoľujúci vlastník predsa nebude prenajímať za menej, prečo by mal? Jeho nezaujíma kto zver loví, ale koľko mu jeho pozemok prinesie peňazí, najmä ak o ľudových poľovníkoch často počul len v čase predlžovania zmlúv na revír. A nerobme tu zo solventnejších ľudí démonov v poľovníctve. To práve ľudové poľovníctvo, ktoré tu podaktorí tak radi dávate za ukážku priateľských vzťahov a odbornosti pri chove a love zveri v praxi prebiehalo pretkané neskutočnou závisťou, hádaním sa o kus mäsa a o povolenky na trofejovú zver, pričom tá odbornosť po celý čas často vychádzala z vedomostí získaných ešte prípravou na prvý poľovný lístok spred 30 rokov. A ak mi chce niekto tvrdiť, že tí akože "ľudoví poľovníci" lovili len ako sa má, tak to už je na diagnózu, povaly by vedeli rozprávať. Nehovoriac ak včas zistili, že revír už ich nebude, odniesla si to práve zver. Sú práveže prípady a je ich dosť, kedy práve príchod tzv. "zbohatlíkov" pre revír znamenal aj kvalitné kŕmenie, osvieženie krvi v podobe nákupu zveri, výstavbu estetických zariadení a posedov, ktorých nosné časti netvoria kabíny z traktorov a nesúrodá zmes odpadových materiálov, ktoré zvýšili z prerábky domu. Solventnejší človek si často revír zadováži z úprimnej snahy sa niekde realizovať a nie preto, aby pálil do zveri na krmovisku pre kus mäsa, ktorý je z ekonomického hľadiska pre neho nepodstatný. Nato mu stačí zaplatiť si odstrel či poplatkový lov, nemusí sa trápiť s administratívou a správou revíru ako takého. Mnohí takýto poľujú aj po boku tých domácich, ktorí pochopili, že poľovníctvo je záujmová činnosť a forma oddychu, nie spôsob ako si ľahko prilepšiť. Áno, sú aj negatívne prípady prejavujúce sa v podobe zneužívania noktovízorov, prudkej komercializácie poľovníctva a strata pôvodných hodnôt. Ale pôvodcom nie je solventnosť človeka a cena za hektár revíru, ktorý platí, ale jeho charakter. Treba si vybrať triesku z oka a porozmýšlať, prečo veľa združení o revír prišlo. A nie vždy to bola záležitosť peňazí, mnohokrát ich prevalcoval pocit vlastnej neohrozenosti a nemennosti vecí a keď im vlak ušiel, ostali len oči pre plač a hromženie, ako ich tí zlí, nevzdelaní "zbohatlícki lovci" obrali "podvodom" či peniazmi o revír. Čo sa týka ceny v štátnych lesoch, ako už odznelo, je to individuálne, revíri sa často licitujú. V priemere to je ale od 5-7 eur za ha/rok. Z tejto ceny to ide len smerom nahor v závislosti od bonity a záujmu o konkrétny revír. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 32

off rado100, 20.7.2015 o 18:45

Áno, ale myslím si že je to tak všade. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 300WinMagGeco, 20.7.2015 o 16:01

rado100 rozprávaš o hektáre v štátnych lesoch ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 20.7.2015 o 15:30

Hektár stojí presne toľko, koľko si zaň ochotný zaplatiť. Dáš do obálôčky ponuku a ak bude zo všetkých uchádzačov najvyššia tak je revír tvoj. Na tabuľky sa vykašli tie už dnes neplatia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 300WinMagGeco, 20.7.2015 o 15:01

no a teraz sa uz dakto povenuje mojej otazke ? :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 19.7.2015 o 21:15

Viem co je to prist o revir.....a chapem ta... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off TikkaHunter, 19.7.2015 o 20:56

Jager, jasne, že stojí €, a dosť €, ale predstav si nasledujúcu situáciu: Poľuješ v revíri už 20 rokov, narobil si sa tam ako kôň kým si vybudoval to, čo tam teraz je, vychoval si kopec mladých poľovníkov, tvojich nástupcov, vybudoval si im vzťah k prírode, jasne, platíte každý rok členský poplatok, nech aj 200-300€ aby ste sa ako združenie poskladali na riadenie revíru a aby vám pri predlžovaní zmlúv s vlastníkmi pozemkov ostalo aj na ich zaplatenie. No a v tom príde pár pánov, povedia, že oni dajú vlastníkom pozemkov 3x viac € za prenájom. No a vlastníci im to jednoducho prenajmú. A tým si s poľovníctvom skončil, pretože v každom združení je plno, nemáš na účte 20 000€ aby si dal niekomu do vrecka. Ostáva ti už len smutne pozerať na nových nie poľovníkov, ale lovcov ako chodia na drahých autách, kedy sa vyvezú až pod posed, kde strieľajú čo sa pohne pri vysypanej vlečke kukurice. Nenahnevalo by ťa to? Mňa teda ano. Mrzí ma, že v dnešnej uponáhľanej dobe si spraví kurz poľovníctva kde kto a hneď je z neho najskúsenejší poľovník... A potom sa ťa spýta, že kedy vyrastie zo srnca jeleň... No ale má €€€, kúpil si revír, tak tam poľuje... No a čaká a čaká, kým zo srnca vyrastie statný jeleň ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off namreh, 19.7.2015 o 20:53

Milujem výraz ľudové polovníctvo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Jager68, 19.7.2015 o 20:38

Tikka ty keby si mal pozemky lesy atd.urcite by si ich prenajal za ludove ceny tzv.lud.polovnikom. To urcite. A ta veta...neurobia si nepriatelov z miestnych polovnikov.....a ti su akoze co?....ked chcu mat revir aj dalej,nech sa zariadia..dnes polovnictvo stoji €.ako kazdy konicek. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off 300WinMagGeco, 19.7.2015 o 19:54

myslel som prenajom štátnych lesov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off TikkaHunter, 19.7.2015 o 19:06

Ale kdeže by boli nejaké tabuľky, pohybuje sa to podľa trhovej ceny - koľko si vlastník pozemku (revíru) vypýta, toľko dostane. Čím vyšší dopyt, tým vyššia cena. A dopyt je vysoký asi všade. Momentálne je na Slovensku veľa zbohatlíkov - nie poľovníkov, ale lovcov, ktorí prídu pri predlžovaní nájomných zmlúv za vlastníkmi, dajú im 3x toľko dukátov ako pôvodný prenajímateľ, pár rokov si popoľujú, vystrieľajú všetkú zver hlava nehlava, bez akéhokoľvek ohľadu na pomer pohlaví a vekovú štruktúru, do stredu revíru vysypú 2 Tatry kukurice/siláže a huráááá :) Ešte že tí vlastníci pozemkov majú niekedy (chvalabohu) rozum (a nechcú si narobiť z miestnych poľovníkov nepriateľov :) ) a podpíšu nájomnú zmluvu s doterajším - pôvodným PZ. A takto pomaly vymrie to klasické, pôvodné, 'ľudové' poľovníctvo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off nemcekma, 19.7.2015 o 17:44

Zabudni na nejaké tabuľky. Veď žiješ na Slovensku. Záleží od lukrativnosti revíru a hlavne od veľkosti tvojho konta. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off 300WinMagGeco, 19.7.2015 o 16:13

to mi je jasne :D ale v akych cenách to je kolko stoji jeden hektrá viem ze su nato určite nejake tabulky podla ktorych sa to určuje ale cca koolko to môže byt ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off TikkaHunter, 19.7.2015 o 16:10

Pohybuje sa smerom hore ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 300WinMagGeco, 19.7.2015 o 16:07

prenajom polovneho reviru - Dobrý den zaujimalo by ma ako sa pohybuje cena za prenájom polovného revíru ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 19.2.2015 o 16:55

domino135, podľa mňa je to v hrubom rozpore so zákonom, máš pravdu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 304 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov