Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Kliešte vs. pes - diskusia

autor: off rozryt
pridané: 4.5.2011 12:04

Ako chránite svojích psíkov pred klieštami, blchami a inými parazitmi. Ďakujem

počet zobrazení: 18 293
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 97 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off krpec, 20.4.2018 o 9:30

Reakcia na príspevok od goret, 20.4.2018 o 8:22 :
Howgh ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off goret, 20.4.2018 o 8:22

Reakcia na príspevok od krpec, 20.4.2018 o 7:58 :
Pán Krpec, potešilo ma, že patríte k tým, ktorých zaujíma viac, než len to, čo sa píše na reklamných letákoch. Nežiadúce reakcie na veterinárne prípravky nemožno nikdy vylúčiť a nezáleží len na prípravku, ale aj na psovi. Z tohto pohľadu je výhodou anti-parazitických spot-on prípravkov oproti tabletám niekoľkonásobne kratšia doba účinnosti, ktorú možno ešte viac skrátiť vhodným kúpeľom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off krpec, 20.4.2018 o 8:08

Reakcia na príspevok od goret, 20.4.2018 o 6:17 :
Pane napíšem Vám to takto a možno to pochopíte ak nie nemám k tomu čo viac dodať. Niekde vo svete v aute buchne airbag a zraní čiastočka plastu človeka a čo sa stane, no zvolajú všetky autá čo majú namontovaný tento airbag na kontrolu do servisu na celom svete, aby skontrolovali či je v poriadku. Čo môžete spraviť vy , navštíviť Vet. lekára a dať si skontrolovať psa či iné zviera či je v poriadku, zobrať krv a podobne. Ak by ste pozorne čítali to čo ste tam okopčili tak v závere je napísané:Všechny zprávy se týkají psů s různým zdravotním stavem, kteří často byli paralelně léčeni i dalšími medikamenty, a proto tyto údaje mohou nebo nemusí souviset s užíváním VLP Bravecto u psů.A ak čítam tak čítam o prenose infektu tam nič nieje. Čítal som o epilepsii,kŕčoch a podobne. Väčšina ľudí liečbu epilepsie prípravkami typu fenobarbital, tak sa nečudujem , že tam je zlyhaná pečeň a pod.Kŕče môžu byť aj pri zvýšení močoviny v krvi, pri zvýšených hepatálnych markeroch či kopec iných. A znovu Vám opakujem na každom, ale na každom prípravku sú nežiadúce účinky. Zviera aj pes je organizmus a nikdy neviete ako zareaguje. A ešte raz ja tu nepropaguje značku prípravku ja len sa snažím vysvetliť niečo čo jedna babka povedala. A viac pane nemám k tomu čo dodať. Prajem veľa pekných dní. A bojujte ďalej raz to možno prejde. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 20.4.2018 o 6:17

Reakcia na príspevok od goret, 19.4.2018 o 21:12 :
Ak by niekto chcel vedieť viac, než sa píše na reklamných plagátoch, môže si prečítať vyjádření USKLVB: Bravecto – aktuální informace. Výbor pro veterinární léčivé přípravky (CVMP) při Evropské lékové agentuře přezkoumal nežádoucí účinky veterinárního léčivého přípravku (VLP) Bravecto, který je určen k léčbě napadení blechami a klíšťaty u psů. CVMP v červenci 2017 dospěl k závěru, že VLP Bravecto má i nadále přijatelný bezpečnostní profil, ačkoli tento VLP může ve velmi vzácných případech způsobovat také křeče a únavu u psů – především u psů s již existující epilepsií. Údaje k analýze předložil držitel rozhodnutí o registraci, spol. Intervet International B.V., a to na žádost CVMP. CVMP držitele rozhodnutí o registraci požádal, aby posoudil a vyhodnotil veškeré relevantní farmakovigilanční údaje, které byly hlášeny v souvislosti s použitím předmětného přípravku, a to hlavně týkající se podezření na nežádoucí účinky projevující se především neurologickými příznaky, kožními projevy, onemocněním jater, přecitlivostí či imunitně zprostředkovanou reakcí. Některá z těchto hlášení končila fatálně. V rámci hodnocení byly dále zohledněny další možné příčiny vzniku nežádoucí reakce jako věk a plemeno zvířat, počet ošetření, primární onemocnění a souběžně podávaná léčiva. Výbor CVMP přezkoumal zprávu držitele registrace a souhlasí s hlavními závěry. Na základě hodnocení bude držitel rozhodnutí o registraci během šesti měsíců aktualizovat podmínky registrace a údaje, kterými je přípravek Bravecto vybaven, přičemž budou uvedeny křeče jako nový možný nežádoucí účinek. S ohledem na dostupná data bude tento nežádoucí účinek v údajích spojených s přípravkem uveden jako „velmi vzácný“ tzn., jehož frekvence výskytu je méně než jedno zvíře z 10 000 ošetřených zvířat. Veterinární lékaři a chovatelé zvířat budou dále upozorněni, aby užívali VLP Bravecto s opatrností u psů s epilepsií. CVMP bude i nadále sledovat všechny nežádoucí účinky hlášené v rámci svého běžného procesu monitorování bezpečnosti veterinárních léčivých přípravků. Podle držitele rozhodnutí o registraci bylo celosvětově distribuováno přibližně 41,6 milionů dávek, z nichž přibližně 18 milionů dávek bylo v Evropské unii (EU) v období od února 2014 do prosince 2016. Do 15. srpna 2017 bylo hlášení na podezření nežádoucího účinku zasláno elektronicky pro 5 326 psů, z nichž bylo 2 144 hlášeno v EU. Mezi únorem 2014 a 15. srpnem 2017 bylo nahlášeno úmrtí u 1 265 psů po celém světě (342 v EU). Všechny zprávy se týkají psů s různým zdravotním stavem, kteří často byli paralelně léčeni i dalšími medikamenty, a proto tyto údaje mohou nebo nemusí souviset s užíváním VLP Bravecto u psů. Informace převzaty ze stránek EMA a Dánské lékové agentury. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 19.4.2018 o 21:12

Reakcia na príspevok od krpec, 19.4.2018 o 20:54 :
Ak pán myslel, že neskutočne veľké, tak mi snáď poradí aj čo mám robiť s tým mojím megaegom, ak to bol veterinár kto ma upozornil na predmetný dokument od EMA o danom prípravku, o ktorom pán tvrdil, že pri jeho aplikácii sa infekt neprenesie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off krpec, 19.4.2018 o 20:54

Reakcia na príspevok od goret, 19.4.2018 o 14:02 :
Vaše EGO je neskutočné. Ani raz, ani raz som nespomenul žiadny výrobný názov antiparazitárnych prípravkov. A ak by ste chceli vedieť okrem spomýnaného prípravku je už kopec iných žuvacých tabliet pre psov. Prajem príjemné prežitie jarných dní bez parazitov. Rada, navštívte lekára. Veterinárneho lekára! A na záver ešte jedna vec ten prípravok, ktorý spomínate je aj v spot-on forme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off goret, 19.4.2018 o 14:02

Reakcia na príspevok od krpec, 19.4.2018 o 13:08 :
OK, ospravedlňujem sa všetkým, ktorých uráža tvrdenie, že pomerne drahá tabletka bravecto nedokáže zabrániť prenosu nákazy z infikovaného kliešťa, ako na to upozorňuje EMA. Ja tomu upozorneniu verím, lebo pochybujem, že by EMA chcela poškodiť výrobcu bravecta. Ak mám pod veternými rozumieť reklamnú kampaň distribútorov bravecta, tak s takou mašinérou zásadne nebojujem a nikomu nebránim aplikovať bravectvo na svojom psovi. Poznámka: H.CH.Andersen napísal rozprávku o cisárových nových šatách. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off krpec, 19.4.2018 o 13:08

Reakcia na príspevok od goret, 19.4.2018 o 10:44 :
Ako vždy chcete mať posledné slovo , ale aj tak Vám odpoviem.Nežiadúce účinky sa v príbalových letákoch uvádzajú pri všetkých liekoch a pečeň je skoro všade , pečeň je chemická továreň ktorá spracováva všetko čo príde do styku s organizmom dokonca aj pri kvapkách spot-on repelentoch a pod.,aj vakcináciách. Ako uvádzate spot-pon čo používate fipronil , tam nie sú? A znovu pri každom,každom lieku sa uvádzajú nežiadúce účinky. Vakcinovať si kľudne dajte aj tak kryjete len pár kmeňov borelióz max 2-3. Nebezpečnejšia a rýchlejšia je babezioza a tú ... čo? Blchy = pásomnica,Ehrlichióza ? Znovu opakujem To je len o tom či chcete prípravok na mesiac, tri mesiace, šesť mesiacov či osem mesiacov a koľko investovať, ale suma za antiparazitárny prípravok je oveľa,oveľa menšia ako následná terapia pri Babezióze,Borelioze a pod., či úhyn vášho kamaráta psa pri nespozorovaní kliešťa a neskorej terapii.Dôležité použiť prípravok na kliešte akýkoľvek a pravidelne. Pekný deň prajem a bojujte z veternými mlynmi ďalej ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 19.4.2018 o 10:44

Reakcia na príspevok od krpec, 19.4.2018 o 8:05 :
krpec, keď neprenesie, tak neprenesie, len potom nerozumiem prečo EMA (European Medicines Agency) vo svojom dokumente EMA/783442/2013 EMEA/V/C/002526 uvádza "Because fleas and ticks must start feeding on the dog in order to be killed by the medicine, they might still be able to transmit any diseases with which they may be infected." U bravecta sa spomínajú aj nežiadúce účinky, napr. na pečeň a tak ja na naše psy radšej, hoci častejšie, kvapkám spot-on repelenty a nechávam ich vakcinovať aspoň proti borelióze. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off krpec, 19.4.2018 o 8:05

Reakcia na príspevok od goret, 18.4.2018 o 21:04 :
No no , všadebol všetko vedel, nie nie nieje všetko tak ako píšete o danom prípravku.Infekt sa neprenesie. Väčšina antiparazitárnych prípravlov funguje na prisatí a usmrtení kliešťa. Len zopár je repelentných, že kliešť by nemal ani sadnúť,no aj tak sa stáva, že sa prisajú a uschnú. To je len o tom či chcete prípravok na mesiac, tri mesiace, šesť mesiacov či osem mesiacov a koľko investovať, ale suma za antiparazitárny prípravok je oveľa,oveľa menšia ako následná terapia pri Babezióze,Borelioze a pod., či úhyn vášho kamaráta psa pri nespozorovaní kliešťa a neskorej terapii.Dôležité použiť prípravok na kliešte akýkoľvek a pravidelne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 18.4.2018 o 21:04

Reakcia na príspevok od kurzhaar, 18.4.2018 o 15:43 :
Bravecto však psa neochráni pred infikovaným kliešťom. Bravectvo prisatého kliešťa zabije a kliešť sám odpadne, takže ho netreba vyťahovať a to je všetko čo bravecto dokáže. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off kurzhaar, 18.4.2018 o 15:43

Ja používam BRAVECTO už 4 roky mám pokoj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MarekPO, 18.4.2018 o 8:16

Zdravím, používam antiparazitické obojky na hladkosrstých jazvečíkov. Mal som už rôzne značky. Výsledky sú uspokojivé (blchy nemali nikdy, kliešte na nich nejdú). S niektorými môže ísť pes aj do vody, vydržia dlhšie. Konkrétne s tým, ktorý spomínate nemám skúsenosť. Sem tam ho vedia aj stratiť, preto nekupujem drahé. Kamoš používa aj na svojho AJD a tiež nie je problém. Naši jazvečíci majú teraz tieto herba-maxdog collar 60cm Kliešte vs. pes - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mikur, 18.4.2018 o 7:56

Antiparazitický obojok - Aké sú vaše skúsenosti s antiparazitickými obojkami u vašich psov - účinnosť, zapínanie, funkčnosť. Plánujem zakúpiť antiparazitický obojok od Bayeru - Foresto pre môjho bavoráka. Má s ním niekto skúsenosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off abba1, 4.8.2015 o 7:41

úder kladivom a obsah infikovaného kliešťa sa rozprskne na všetky strany zabaliť do papiera a spáliť je vhodnejšie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Martin-R, 4.8.2015 o 4:17

Tak kliešťa by som na psovi nenechával. Nevidím jeden rozumný dôvod nechávať ho odpadnúť. Už ste videli, aká rana ostane po kliešťovi? Tomu psovi toto "potešenie" radšej nedoprajem. Bohužiaľ, pes má srsť a tak sa nedá odhaliť kliesť okamžite. Avšak ak psa prehľadáte medzi slabinami vizuálne a potom zvyšok pohladením prekontrolujete, urobíte dve veci naraz: Jednak máte kontakt so psom a ak to robíte s láskou, tak pes sa vám odvďačí a jednako sa dá nájsť už prisatý kliešť. Bohužiaľ, už keď je do určitej miery nacicaný. Zo psov som ich povyťahoval už veľké množstvo. A len tak naokraj, niekedy kliešť skončil svoj život biedny úderom kladiva. :-) Bolesť isto necítil. :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gregor1985, 27.7.2015 o 12:50

Dobrý deň, kúpil som si tento odkaz golier na ochranu pred kliešte, tri mesiace chôdza Park kliešte ešte nebolo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Aladaris, 25.7.2015 o 23:23

Zdravím :) Ja proti kliešťom a drobným zvieratkám používam preventívne ako antiparazitikum obojok SELECTA HTC Herba Max BIO. Zatiaľ som žiadny útok parazitmi nepocítil tak predpokladám že funguje presne tak ako má :) (Elektro obojky a ich reklama s cenami :D) Takisto som bol zúfalý lebo náš MAx mal už ako šťeňa kliešťa aj 2 krát za mesiac a dosť ma to vystrašilo a tak toto nejak asi zabralo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tomasoo, 30.6.2014 o 21:04

drzim palcce nech sa ti ho podary dat do kopi a verim tomu ze ten psik ti to vsetko vrati.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off marin, 6.6.2014 o 8:29

Používam pipety EXSPOT, alebo VETCARE už niekoľko sezón a som spokojný.Keď sa správne aplikuje a v správny čas,ani neviem čo sú kliešte.Samozrejme sem tam sa jeden najde.Trvácnosť je zhruba 3-4 týždne,záleží aj od počasia a pohybu psa v teréne(rosa,voda,vysoká tráva,blato...)To znižuje ochrannú dobu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 5.6.2014 o 14:56

Práve testujem, dám potom vedieť ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 5.6.2014 o 11:29

Osobní ne, ale známej veterinář to používá a je spokojen. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rozryt, 5.6.2014 o 11:00

Máte niekto skúsenosti so žúvacími tabletami BRAVECTO? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 3.6.2014 o 7:52

Ten pes za Tebe bude jednou i dýchat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off marcelbyk, 2.6.2014 o 19:21

lebo su niektore pripravky ktore po aplikacii klieste pekne zabiju( oni potom uschnu ale vypadnu az casom) - ale inac palec hore ze sa takto staras o "najducha" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off polovnikrv, 2.6.2014 o 17:57

Dakujem Vam za reakcie, no ja som ich vyberal presne tymi zelenymi len nevidim ich vsade pre jeho dlhsiu srst na bruchu uz vobec takze ho berem este pozajtra k veterinarovi... je uz denne kilo hned 3den takze to je snad dobre znamenie davam mu psie konzervy s vitaminmi plus neake granulky k tomu zatial masko radsej nie neviem ci by to stravil uz lahko....uz sa aj hybe...vrti chvostom a to v sobotu nevedel stat ani na nohach :-) to co mi dal verinar zial bohu neviem lebo dal mi to v striekacke ze to mam rozriedit v 1l vody a natriet ho nieco pomohlo ale tak este spustu zostalo v stredu som objednany zase k veterinarovi len sme ho nechceli zbytocne hned prvy den stresovat este aj s tym ze ho bude ockovat strihat atd...strasne sa bal...teraz je uz veselsi.asi jedine co ostava je vystrihat ho dohola a vyberat fakt jeden po druhom a osetrit rany neakou mastickou uvidim ako to pomoze dam Vam blizsie info co ako pomaha aj s foto ako sa mu dari :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off pavian, 2.6.2014 o 16:35

Také veľké napadnutie kliešťami signalizuje celkovo zlý zdravotný stav psa a pravdepodne mnohé choroby. Poriadne vykúpať, poriadne kŕmiť kým sa dá do poriadku, poriadne odčerviť, čo sa dá vytrhať vytrhaj. Ja používam Neostomosan, je to sajrajt na väčšinu ektoparazitov, no v tvojom prípade by som to skúsil ako poslednú možnosť, kliešt dosť často uschne a hlavička zostane, tak preto tá posledná voľba. Skúsil by som nejaké tablety proti kliešťom ako napríklad Bravecto, no nečakaj, že mu opadajú hneď ako listy stromov na jeseň. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off marcelbyk, 2.6.2014 o 14:16

co ti dal veterinar? ak vies daj nazov presny ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jager55, 2.6.2014 o 13:34

odkaz Nieco podobne mam doma a funguje to celkom dobre. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off matejos, 2.6.2014 o 11:24

Tady ti asi nepomůže nic jiného, než vyndavat jedno po druhém. Už léta na klíšťata používám starou elektrikářskou krokosvorku - chytíš, zatočíš a je venku. Netrhají se, nezůstávají v kůži a pes prakticky nic necítí. Vyzkoušel jsem už všechno možné, ale krokosvorka je zatím to nejlepší. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off polovnikrv, 1.6.2014 o 22:25

Odstranenie kliestov zo psa -

Dobry den, chcel by som sa Vas spytat ci by ste mi nevedeli poradit ako odstranit velek mnozstvo kliestov zo psa..nejde mi o prevenciu ale odstranenie....nasiel som asi 8mesacneho gordon setra pri ceste pravdepodobne vypusteneho ....strasne podviziveneho kost a koza.. ledva zil a mal v sebe asi 1000 kliestov z hlavy a usi som mu vybral len asi vyse 200 a stale ich ma este ..:/ .. neviem si rady je mi ho strasne luto a chcel by som ho dat dokopy krasny psik... neviete neaky pripravok vdaka ktoremu by mu tie klieste vypadali? Uz ma napada jedine ostrihat ho dohola a povyberat vsetky zvysne...co ostali aj ked to bude praca do umoru...veterinar mi na to dal pripravok ze ho mam natriet a do dvoch dni vypadaju no za vela to nestalo...za pochopenie dakujem . Ostavam s pozdravom Lesu a Lovu Zdar!


Kliešte vs. pes - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off krpec, 20.4.2013 o 10:55

Slotík nič v zlom ,ale kliešť odpadne aj bez použitia prípravkov po nacicaní .Vakcína sa pichá len na boreliózu aj to len max dva kmene. Akurát ,že pri pricicaní okrem boreliózi prenáša ešte viacero chorôb, ktoré pre psa sú ešte nebezpečnejšie napr.babesiosa. Spot čiže tie kvapky ako to voláte držia max 1 mesiac obojok podotýkam dobrý nie za 7 eur 6 mesiacov cena cca 20 eur sú aj na 8 mesiacov cena cca28 eur. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off slotik, 19.4.2013 o 21:26

Podla mna su obojky nanič.Ja som zaplatil približne 7eur za vakcinu a je to na cely rok.Veterinar mu vakcinu pichol a povedal že psa netreba 4 dni kupať a vravel že ked kliešť sa na psa pricicia že netreba kliešťa vytrhavať ale počkať a nechať ho tak, že vraj on sam odpadne ....a je to pravda a pomaha to mam to odskušane :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off snipko, 19.4.2013 o 20:29

Ja používam na mojich psov farbiar a kopov obojky Kiltix a som naozaj spokojný, blchy a kliešte žiadne, a keď tak len 1-2 za rok. Ale naozaj by ma zaujímalo aj iné riešenie ak je spoľahlivé a účinné rád vyskúšam.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 19.4.2013 o 11:35

Na boreliózu používame Biocan-B vzhľadom na "naše" kmene. Inak si myslím, že aj tie obojky fungujú obdobne ako pipety, t.j. účinná látka sa z nich postupne uvolňuje a pomocou kožného maziva po tele distribuje a teda má zmysel len pre prirodzene "voňavé" a nešampónované psy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 19.4.2013 o 11:27

Dušan , očkovanie proti parazitom , neni očkovanie proti nákaze ktorú prenášaju tie parazity , zistím ti presne ako sa tá vakcína volá lebo si to už nepamätám , a to máš pravdu obojok pre stavača a jagteriera je len tak doma na dvor nie do revíru :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 19.4.2013 o 11:12

Chlapi, možno v tom mám zmätok ja, možno vy. Bol som v tom, že vakcinovať možno voči nejakej plage, ktorú parazit prenáša, a nie voči parazitovi samotnému. U nás fungujeme na repelentoch rozpustných kožným mazivom, najčastejšie Top spot-on od Biovety + vakcinácia voči borelióze. Obojky sú pre psa, ktorý s obľubou a často prekutáva húštiny pomerne drahé :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Finist, 19.4.2013 o 11:07

Čo znamená vakcinovať proti kliešťom? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 19.4.2013 o 11:00

vakcinácia proti vnútorným a vonkajším parazitom je naj , ostatné veci ako pipety , frontline , obojky a aj neostomosan majú účinnosť len 50% a to vám potvrdí aj veterinár ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off slotik, 19.4.2013 o 10:41

ja som môjho kopova dal vakcinovať proti klieštom a v pohode nikdy žiadneho kliešta nemal ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 97 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov