Heming hunting
dnes je piatok,  19. apríl 2024,  meniny má Jela,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:50,  dnes západ slnka: 18:40
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Je lepsia solo gulovnica alebo gulovy dvojak - diskusia

autor: off polovnik10
pridané: 6.2.2011 10:31

chcel by som sa opytat na vas nazor a co je podla vas lepsie?

počet zobrazení: 20 182
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 48 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off lovec84, 6.7.2017 o 21:07

Ak ma dvojak plnit svoju funkciu to jest sustrel hlavni na 100 metrov do 5 cm. Tak by to mala byt nejaka zvucnejsia znacka a to uz nieco stoji. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 5.7.2017 o 17:50

sto ludí sto chutí , ja mám dvojak :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 28.3.2011 o 17:19

Na takto položenú otázku je ťažká odpoveď, pretože obe uvedené zbrane sú veľmi dobré:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 28.3.2011 o 16:56

Každý by mal mať ako prvú guľovnicu,guľovnicu opakovaciu.V našej rodine ju mal tak každý.Vlastníme aj troják aj guľovú kozlicu.Využívame ich však menej je to však vítaná zmena napríklad pri spoločných poľovačkách.Boli poľovačky kde sa poľoval zajac i diviak,troják bol vtedy fajn.Musel ho však vedieť stopercentne ovládať lebo sa veľmi ľahko stalo že za zajacom išla s-ballka.Guľová kozlica? mám ju v kalibri 9,3x74R.Je určená na spoločné poľovačky,výhodou je možnosť rýchlych dvoch rán následného rýchleho prebitia i vďaka ejektorom.Klasická opakovacia guľovnica je však tá s ktorou som najviac zžitý a najčastejšie ju používam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 28.3.2011 o 16:35

dobre robíš admin! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 28.3.2011 o 16:35

Ja si plánujem kúpiť sólo gulovnicu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 28.3.2011 o 16:09

tmarth vôbec nešlo o zosmiešňovanie . V tvojom príspevku sa s tebou zhodujem .Iba otazka bola iná . Starý jagri majú pár kusov merklov z NDR a nejaké skôr starožitné ako niečim výnimočné zbrane . Kombinovaných zbraní sa tu predalo veľmi málo a problém bol zohnať obyčajnú českú guľovnicu . Starý jagri ani len nesnívali o takej výzbroji akou dnes poľuje väčšina poľovníkov . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off tmarth, 28.3.2011 o 14:08

"prva hlaven ma podla streliva ONV a ako ju nastrelis spravne, tak trafis na 100-150m. druha hlaven ma sustrel podla kvality zbrane." - to patrilo k otazke dvojak a jeho pouzitia na posede. ak nie je pouzitelny gulovy dvojak na posede /nehovorim o optimalnom vyuziti ale o moznosti pouzitia/, tak potom ani ine kombinovane zbrane? mozno by si bol prekvapeny, ake maju niektori "stari jagri" kvalitne kombinovane zbrane npr. trojaky, dvojakove trojaky. akosi mi usiel tvoj prinos do tejto debaty /teda okrem zosmiesnovania/ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 28.3.2011 o 10:16

Pepies ja nemám nič proti trojakom ani GB v tejto debate . Alebo si mal pocit ,že by som v tejto téme spomenu GB alebo trojak tak ako tmarth ??? Neviem či som si správne vysvetlil otázku ktorá znela od polovníka 10 : Je lepsia solo gulovnica alebo gulovy dvojak???? na to mu napísal TMARTH-Marian ,že nejaký jágri starí poľovali trojakmi a niečo o sústrele Gb . Čo podľa mňa nebolo témou ani otázkou . Na to máme inú tému, kde bola otázka či je lepšia sólo guľovnica lebo GB . Faktom je že starý jágri kedysi poľovali tým čo sa im podarilo kúpiť .Pred tým poľovali brokovnicami drotkami a pred tým predovkami atď . Tak môžeme ísť až do doby kamennej kde starý jágri poľovali kameňom na paličke priviazanom . Otázka však bola : SÓLO ? ALEBO DVOJAK ? Guľobrok nie je dvojak .Ani trojak nie je dvojak .Ani na kolík k paradajkám sa nikto nepýal . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 28.3.2011 o 9:44

Edo nič v zlom ale nedá sa mi nezastať TMARTH-Mariana.Myslím si že jeho názor zastáva veľa ľudí a konkrétne aj ja.A nakoľko otázka Polovnika10 je veľmi zle formulovaná že čo je lepšie bez uvedenia načo konkrétne potrebuje pušku či na spoločne pol.,na posliedky,....kolík k paradajkám...To že tam spomenul ako kedysi poľovali starý jágri podla mna nieje až tak podstatne aj ked mám v rodine poľovníkov ktorý poluju stále s trojákom... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 28.3.2011 o 9:23

tmarth téma bola či je lepší dvojak alebo sólo guľovnica . Na kombinované zbrane sa polovník 10 nepýtal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off tmarth, 28.3.2011 o 0:11

poznam vela starych polovnikov, ktori polovali trojakmi. z posedov. chudaci ani nevedeli ako boli "chori". prva hlaven ma podla streliva ONV a ako ju nastrelis spravne, tak trafis na 100-150m. druha hlaven ma sustrel podla kvality zbrane. a co ti s gb? ja osobne gul. kozlica heym, hlavne 55 cm, strelivo rws id, sustrel na 80m 6cm, vaha 2,9kg. pouzivam na spolocne polovacky, na posliedky no obcas aj na posed./aj ked okrem toho aj blaser r 93./ lubos2 - ok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off MSmarian, 7.2.2011 o 11:32

to už zrovna aj kalašnikova ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namor676, 7.2.2011 o 11:00

dvoják - automat, klasika - moderna ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.2.2011 o 10:58

Nevidím žiaden prínos guľového dvojaka oproti guľovemu poloautomatu . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 6.2.2011 o 22:35

Dede - čomu neveríš čo som anpísal? môj pohlad na guľový dvojak je taký, že radšej kozlicu. Je to šum a fuk či máš dve rúry vedla seba,a lebo and sebou tomu diviakovi, keď ajtak najlepšie je keď padne z prvej. A k tomu Maďarsku - pozri si lubovolné video kde sa sníma aj strelec (vzorová situácia strelec an nízkom posede nad trstinou), mimo tých čo majú Blasery,Merkel KR1 či automaty sú tam GB a guľ kozlice/dvojaky.Tí s guľobrokmi vystrelia jednu ranu a potom ticho."dvojhlavňovci" pália dve za sebou ako v bažantnici a potom dlho nič, kým prebíja väčšinou mu ujde to najzaujímavejšie. Rýchli opakovači (blaser R93..) strielajú podla potreby teda len do kapacity schránky/zásobníka.To nieje scifi, to je realita.Guľový dvojak je jednoúčelová zbraň v originále, dá sa s ňou aj na posed. To máš ako keby si vzal guľobrok na streleckú disciplínu "rozptyl300"- dá sa, ale je to o inom... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 6.2.2011 o 22:34

Tiez si myslim, ze zlate oci, co to uvidia. Ale mozem sa mylit.... Par dvojakov som videl, ale do 50 cm sa este nezmestil ziadny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.2.2011 o 22:31

:-DDDDD Ľubo :-DDDDD šak do 50cm :-DDDDD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 6.2.2011 o 22:21

A co je to dobry sustrel na 150m? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 6.2.2011 o 22:09

ono solo gulovnica je praktickejsia o tom niet pochyb ale ani dobry gulovy dvojak neni spatny, pokial ma dobry sustrel tak do tych 150 metrov sa snim da presne strielat..a ze je tazky a ze zbytocne sa vlacia dve hlavne na posed..to je daky nezmysl..ked chce niekto kecat ze gulove dvojaky su tazke tak nech si najskor o tom nieco nastuduje..vaha zbrane, dlzka hlavni a pod. ...gulovy dvojak to je proste klasika..krasna a elegantna zbran..podla mojho vkusu moja najoblubenejsia avsak este som financne nanu nevyrastol :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off palo3006, 6.2.2011 o 21:58

Z mojej skúsenosti je v praxi spolahlivejšia a využitelnejšia solo gulovnica. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laik, 6.2.2011 o 21:45

Solo guľovnicu mám skoro 40 rokov. Či v snehu, daždi, či v blate, ešte ani raz ma nesklamala, nikdy s ňou nebol problém.Záver pracuje stále spoľahlivo. Na posledných dvoch poľovačkách som mal dve zlamovacie. Na drobnú dvojku, na hone GB. Dva krát som sa šmykol pri zlomených zbraniach, nabralo sa tam trochu snehu, prípadne nečistota a 10 minút bol problém zatvoriť zámky. So solo guľovnicou som sa akosi lepšie zžil a nie je problém s ňou aj na spoločných, v behu strieľať líšky. Jej handicap oproti GB som zatiaľ nepostrehol. Ten som kúpil vyslovene do honu k psovi z bezpečnostných dôvodov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubos2, 6.2.2011 o 21:35

Tak isto ako môže mať niekto obľúbenú svoju R93-R8, nájdu sa aj takí ktorí si obľúbili guľovú kozlicu-guľový dvoják. A niektoré nielen váhovo konkurujú aj sólo guľovniciam. Sú tu páni jágri aj tu na tomto fóre, ktorí s tým poľujú a asi sa radšej nechcú zapájať. PS: Asi pre podaktoré komentáre...viac sa nebudem už ani ja, tak LLZ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 6.2.2011 o 21:26

Aj gulovy poloautomat si beru niektori na posed a potom sa cuduje, ze ho nabojnica trafi do oka. Samozrejme, za sa da aj na posed, ale to je potom take ako ked ja chodim s Pajerom na nakupy, lebo ma velky kufor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 6.2.2011 o 21:20

Najskôr solo gulovnicu a ak mam na to €, a chcem sem tam s tou flintou polovat potom gul.dvojak alebo kozlicu.To nie su flinty na,,dennu aktivnu" polovacku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 6.2.2011 o 21:18

Ja si myslím, že kľudne aj na posed, na poľovačke na diviaky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 6.2.2011 o 21:07

Na posed s dvojakom? Chore. Dvojak je aspon podla mna vymysleny kvoli moznosti opakovat co najrychlejsie ranu s vylucenim akejkolvek zavady, ktora by pri utociacom poranenom zvierati z velkej patky, eventualne medveda a diviaka mohla byt posledna v zivote. Preto som nasmu byvalemu vratnikovi v realitke odpovedal, ze ked tak dobre predal tu firmu, ze mieni ist polovat na levov, byvolov a pod. do konca zivota, tak nech kupuje. Ked len obcas vybehne na diviaka, nech si necha do pohonu to svoje ZH. Na posede bude mat cas obtahovat aj solo gulu a vlacit namiesto jednej rury dve hore, tiez nie je ziadna vyhra. Eventualne, ked dobre predal, moze si aj nosica najat. Najdolezitejsie teda je, co bola ta realitka hodna, ale ked naozaj predavala len tie budky pre sykorky, tak neviem neviem. O tom to cele je. @dede, tajfi tie dvojaky vyraba a predava, co Ti ma napisat, ze to je o nicom? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 6.2.2011 o 20:59

dede, len si daj pozor aby dede nepýtal od teba honorár za použitie jeho fotky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 6.2.2011 o 20:56

Tajfi – Ty si starý puškár, ak si vyučený puškár. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 6.2.2011 o 20:50

Ja to vidím tak, že guľový dvoják je vhodný na lov diviakov. Stotožňujem sa s názorom, že sa jedná o jednoúčelovú zbraň. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubos2, 6.2.2011 o 20:31

Polovnik10, je to o tom k čomu inklinuješ. Choď do obchodu zo zbraňami, alebo k puškárovi a vyskúšaj-poťažkaj-daj to do pleca(striedavo aj sólo guľu a aj dvoják a uvidíš sám,čo Ti viacej sadne. Zlamovačka je podľa mňa poľovníckejšia zbraň, hoci sám mám sólo guľu( financie nedovolili, keď došetrím bude určite aj zlamovačka)moj názor a každý máme iný. Tu sa rady nedočkáš, urob ako sám uznáš za vhodné a hlavne čo tebe vyhovuje. PS: Poznám viacej poľovníkov, ktorí chodia na posed či už s guľ. dvojákom(GK) a sú takisto úspešní ako so sólo guľou. Každý chváli to svoje!!!Koľko ľudí, toľko chutí...:))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.2.2011 o 20:29

tajfi všeličo pevzal kadekto . Múr padol lebo dohnil to je fakt ! Na trabanta tiež netreba čakať skoro 20 rokov . Taká je realita ! Národ náš ako i nemecký sa môže slobodne vyjadrovať v slobodných voľbách bez ZSSR. Na Slovensku si národ nikdy nezvolil komunizmus . Stali sme sa iba trofejou ZSSR . Komu sa to páčilo neberiem mu to. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Alexleo, 6.2.2011 o 20:28

Blaser nič podstatné nenapísal a už si mu v riti vlezený. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.2.2011 o 20:21

stotožňujem sa s Blaser300VM ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off tajfi, 6.2.2011 o 20:00

Najlepšie nepísať nič. Dozvie sa len kraviny a to mám na mysli všetky diskusie zo všetkých net stránok. Sto ľudí , sto chutí. Niekto rád vyššiu rýchlosť s nižšou balistikou, ja rád opačne , dvoják s môjho pohľadu je jednoúčelová zbraň ktorú mi nahradí bixa(ju môžem aspoň využiť po celý rok na prechádzky)dvoják bol určený na úplné iné využitie, kozlica GB-zbytočne ťažká. EDU pokiaľ mna inofrmácie neklamú tak Brno Super prevzal niekto od ferlachu. Len ju zaoblil a predávajú ju za iné prachy ako sú momentálnym hitom nemenované nemecké značky.To ,že niekomu na strelnici vrzgala je len vyzitka majitela aký má prístup k zbraniam a nie kvalitou.Túto braň by som do kategórie chrápov nezahrnul. Čo sa týka momentálneho hitu Slovenského poľovníctva okolo sólo guľovníc a jednovýstrelových zlamovačiek od Berlínskeho múra je: jednorázová neopraviteľná zbraň-ide,ide-nejde,nejde(kúp novú),no nikomu to nevyčítam máš ju,teš sa s nej.Mal som ich rozhodené do detailu a môj názor ďakujem nie. Najdrahšie a najkvalitnejšie je tam drevo , takže vyjadrovaním sa o kvalite ocelí Českých zbraní by som bol tiež opatrný.Sauer202 tak povediac preslávila tichá,dokonalá poistka spojená s dokonalosťou konštruktérov. Bohužiaľ, konštruktér bol blbec,že to takto vyrobil. Celá dokonalosť spočíva v samotnej viskozite valelíny,ktorá je tam doslova naprataná.Ak jej ubudne potom uvidíte aké decibeli má táto zbraň pri manipulácii s poistkou. Rozoberať tu aký je sauer,blaser dokonalý je nezmysel(ich cena je daná drevom,nie kvalitou),je to ako porovnávať IZ- Brno efect.Sú ďaleko kvalitnejšie zbrane.Nemá zmysel sa tu hádať. Najlepším liekom je čas. Len na prirovnanie: Po páde totalizmu a aj do nedávna sme bláznili za tovarom ,,od západu". Vozili sa sem oblečenia,mäso...atď. Naše fabriky krachovali. Dnes vychádza na svet aké svinstvo si obliekame alebo papáme. V tom čase bolo zbytočné kričať,že vaše šaty sú samá chemikália verzus mleté pet fľaše a mäsko ktoré papáme je odpad s Nemecka,ktorý sa tu prebaľoval s nápisom ,,slovenský výrobok"(sprostý Slovák kúpi za polovičnú cenu, lepšie ako platiť kafilérku). Naše poctivé fabriky a družstvá sa likvidujú nakoľko s cenou nedokážu konkurovať tým ,,umelým". Ja to viem a verte mi nekúpim pokiaľ to nie je nevyhnutné.Toto bol len príklad nakoľko tak ako oblečenie , jedlo tak i zbrane sa uberajú podobnou cestou.Dnes názov Merkel , Sauer , Blaser neznamená nič. Jedine zo samotného mena vytĺcť čo najviac finančného majetku veď to vidíte aj na samotnom výrobnom čísle. Týmto tu nechcem nikomu ublížiť,nikoho zavádzať. Je to môj názor na svetovú ekonomiku. Nemám v záujme nikomu ublížiť. Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 6.2.2011 o 17:03

ja si mysim že blaser300WM mu to dost vystižne napisal neviem čo ku tomu ešte dodat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavol68, 6.2.2011 o 13:41

polovnik01 - Otázka by nemala znieť ČO JE LEPŠIE - pretože sa dostaneme k nekonečnému dokazovaniu a presadzovaniu si vlastných názorov so skúsenosťami našich zbraní a kalibrov (napr. diskusia výhody guľobroku, 30 06 vs. 9,3x62 a pod.). Stručne napíš v akom teréne budeš poľovať ( horský, zmiešaný), na aký druh zveri ( prevládajúci v revíri a podobne). Takto Ti kolegovia môžu určite presnejšie poradiť aký druh (typ a aj kaliber) zbrane si zvoliť na začiatok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 6.2.2011 o 13:00

Iboo - pekné scifi... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 6.2.2011 o 12:29

Guľový dvoják by som zahrnul do kategórie guľobrokov, tzn. využiteľnosť dva mesiace v roku. Chodiť na posed s guľovým dvojákom je ako chodenie v obleku na brigády.Možnosť rýchleho strielania druhou ranou ako píše Marian tu síce je, ale po druhej rane je enskutočne dlhý čas nabíjania (ak zbraň nemá ejektor samozrejme). Na videách z Maďarska pekne vidno , ako poľovníci vystrelia dve rany za sebou a nabíjajú ten dvoják toľko, za aký čas si ja napáskujem 5 ks do schránky.Ako jedinú pušku by som bral určite sóloguľu, až potom možno (aj to) guľovú kozlicu pre ovela lepšie uchopenie na predpažbí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off namor676, 6.2.2011 o 12:13

Ako základnú zbraň zvol solo a až ako druhú, prípadne ďalšiu potom guľový dvoják. Ako každá viac hlavňová zbraň má svoje výhody ale aj nevýhodu zmeny sústrelu po viacerých ranách kedy jedna zohriata hlaveň ovplyvňuje nástrel druhej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 48 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov