dnes je štvrtok,  2. október 2014,  meniny má Levoslav,  spln: 8. október 2014,  dnes východ slnka: 06:51,  dnes západ slnka: 18:20
Predajňa poľovníckych potrieb Németh

Poľovná kynológia a nový zákon o poľovníctve - diskusia

pridané: 29.11.2010 22:53

Mam tu novú tému na diskusiu :Nový zákon o Poľovníctve   kontra  poľovná kynológia. Ja osobne  po preštudovaní nového zákona mam pocit, že slovenská poľovná kynológia bude čím viac upadať. Podľa mňa to bude hlavne sposobené tým, že doposial = zákon 428/2008 ukladal za povinnosť aby každý poľovný revír prihliadajúc na stav  zveri a aj výmeru mal príslušný počet poľovne upotrebiteľných psov .Toto nariadenie však neplatí vydaním nového  zákona.Myslím si , že  prichádzame do stavu kedy obhospodarovateľ poľovného revíru nemusí mať poľovne upotrebiteľneho psa a  tým sa neguje aj cieľavedomé šľachtenie poľovných plemien , kontrolovaný chov  a hlavne chov jedincov s rodokmeňom. Keď  si to v krátkosti zhrnieme  načo by si zakupoval niekto napríklad : NDS alebo jazvečíka  s rodokmeňom keď mu to zákon neprikazuje aby mohol poľovať v uznanom revíri.Podľa mojho názoru týmto zákonom len podporujeme bezpapierový a nekontrolovaný chov + chov domácich miláčikov  a tým zároveň strácajú svoje plemena opodstatnenie načo boli dlhú históriu šľachtené. Čo vy na to ? 

počet zobrazení: 3 262
počet hlasov: 3
okruh tém: poľovné psy

komentáre

zoradiť
off nugy, 28.6.2011 o 10:48

Asi to nieje v správnej téme, no nechcem zakladať kôli tomu novú.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nugy, 28.6.2011 o 10:42

Tu sú aj komntáre zaujatých : odkaz Toto je rozhovor zo Šubom: odkaz

off goret, 3.12.2010 o 9:13

Jeno, vieš ako sa informovali naši starí otcovia a ich predchodcovia o dobrých psoch? Ústnym podaním pri rôznych stretnutiach a nechýbal im na to žiadny zákon, vyhláška či iný predpis. A div sa svete, ich psy hoci neboli ovešané CACT-mi a CACIT-mi im na poľovačkách pomáhali a oni sa za ne nemuseli hanbiť. Jeno, ja ti rozumiem, aj mne je ľúto kam dospela naša poľovná kynológia, len si myslím, že žiadne zákony, vyhlášky či iné predpisy ju nespasia, ak sa nenájde dostatok statočných s chuťou a odvahou ju spasiť. Dnes stojí proti nim nenažratá a ziskuchtivá presila opantaná aroganciou moci, ktorej nie je nič sväté, teda okrem prachov a slávy.

off Jena,Horalka, 2.12.2010 o 22:55

Goret nedávno som písal na túto tému aj semestrálku na VŠ TU Zvolen a kôli tomu som to tu hodil do plena...na diskusiu. Ano jednou z možností k východiskovému stavu som navrhol aj ja aby keď už je zakomponovaná v zákone fyzická inventarizácia psov tak nech bude aj uvedený v legislatíve niejakou "kozmetickou" úpravou potrebný počet psov pre daný poľovný revír aby mohol fungovať ako má. ALE!!! Navrhujem aby potom mal daný revír aj vytvorené zmluvy s Majiteľmi poľovne upotrebyteľných psov. V zmluve by bolo zakomponovane : mobilnosť , dostupnosť,služba predovšetkým hlavne pre to dané združenie a finančna odmena v prípade úspešnej alebo neúspešnej dohľadávky alebo inej práce, s ktorou súvisí vykonávanie práva poľovníctva s poľovne upotrebiteľným psom. Pretože nemožno len prihliadať na dohladávky.V denšnej dobe aj keď si všetci dobre uvädomujeme, že populácie malej zveri upadajú ešte vždy sa usporadúvajú poľovačky na malú zver: zver pernatú ...komorované bažanty...takúto poľovačku nezvládneme úspešne bez stavača a výborného aporera. To si treba priznať.Ja aj ty sám dobre vieš, že lepšie sa pracuje so psami keď je o ich prácu záujem (mam namysli tie ktoré chováš a máš na dvore) podľa mńa by sa takto poľovnícka kynológia posunula vpred. Ďalším veľmi veľkým prínosom by bolo keby sa zamedzilo kúpe poľovných plemien osobám , ktoré nemajú nič s poľovníctvom spoločné...Vysvetlím:Znovu príklad na stavačoch: Teta z paneláku si kúpi NDS lebo sa jej páči... je úspešna podnikateľka a peniaze u nej nehrajú veľku rolu...niekde vyčíta že pes sa dá uchovniť a peniaze sa jej tak môžu postupným krytím súk vrátit.Prečo nie? Následne kontaktuje strýca Otta Banása a dá psa vycvičiť. pes spravy všestranky a jesienky v I.C a je chovný.všetko je OK pokial si ho panička neväzme spat do paneláku....od toho momentu tenpes maximálne vidí mestský park a CHRÁŇ BOH aby šiel do poľa alebo niejaká hľadačka a vystavovanie v rákosí ...a toto má byť krycí pes ? my potrebujeme psa ako krycí materiál aby to pracovalo nie toto...si myslím že tento problem začína naberať na obrátkach bez ohľadu na to ake plemeno chovám ja alebo ty...a po svete je nespočetne množstvo vyšľachtených spoločenských plemien...

off goret, 2.12.2010 o 11:56

Jeno, na povinnej každoročnej fyzickej inventzácii poľovných psov v danom regióne na úrovni OPK nevidím nič zlé, ak by sa robila zmyslupne a slúžila na to, aby sa vedelo, kde kto má akého psa, aby napr. bolo možné sa s daným človekom dopredu dohodnúť na prípadnej dohľadávke vysokej alebo zabezpečiť spoločnú poľovačku vhodnými psami. Tzn., aby si si mohol na úrovni regiónu vyberať a nie používať to čo ti bolo nanútené.

off goret, 2.12.2010 o 7:29

apple, z právneho hľadiska som fyzická osoba, ktorá sa venuje chovu poľovného plemena pod FCI a má záujem, aby tieto psy nezabudli na čo boli vyšľachtené. Som za to, aby poľovný pes bol v prvom rade zdravý, pracovitý a aj pekný. Mne osobne je jedno, či ma niekto nazve po novom poľovným kynológom alebo po starom psiarom. Označenie psiar, zaužívané v minulosti pre vodičov a chovateľov poľovných psov, sa mi páči viac, pripomína mi to detstvo a starú mamu.

off apple, 1.12.2010 o 22:30

neberte môj príspevok ako provokačný, myslím to vo všetkej vážnosti. skúste niekto zadefinovať poľovnícku kynológiu a jej právne postavenie. prosím o seriózne príspevky, táto téma si ju veľmi zaslúži. samozrejme sa vyjadrím aj ja, podľa mňa je to nejaká zaužívaná fráza z čias totalitného spz bez právneho obsahu.

off Jena,Horalka, 1.12.2010 o 20:16

Milí kolegovia je z časti pravda čo tu uvádzate ale zabudli sme na jednu podstatnú vec. Najväčšia diera v našom novom zákone je taká, že nie sú tam ani spomenuté a nie to ešte uvedené povinné stavy psov !!! ALE !!! je tam jasne uvedená povinná fyzická inventarizácia psov minimálne 1x za 2 roky. Ale ja sa teraz pýtam : Aká fyz. inventarizácia psov - akých psov, keďže združenia nevlastnia žiadnych psov lebo im to zákon neukladá. je to na dlhé lakte ale uvedomme si, že jeden odstavec neguje ten predchádzajúci.

off pavian, 30.11.2010 o 19:46

Čo z toho vyplýva? No hlavne to, že tento zákon je iba akýmsi zlepencom, ktorý mal nahradiť pôvodný "zlý a zastaralý" zákon o poľovníctve... :(((

off lubto, 30.11.2010 o 17:22

"ich potreba na dohľadávku vysokej mi chýba" - v tomto zmysle tam nič nechýba - ako napísal Goret, a ja ho len doplním o § 63/2.

off goret, 30.11.2010 o 14:17

§19 Poľovnícky hospodár, (10) Poľovnícky hospodár je oprávnený e) vyžadovať v poľovnom revíri od osôb vykonávajúcich lov zveri včasné dohľadanie postrieľanej zveri pri použití poľovne upotrebiteľných psov,

off Lesky, 30.11.2010 o 13:42

Jena, Horalka má z časti pravdu, v zákone je síce potreba držania poľovne upotrebiteľných psov na spoločné poľovačky ale ich potreba na dohľadávku vysokej mi chýba, taktiež brlohárenie už vôbec nie je spomenuté...podľa mňa to smeruje k úpadku kynológie a to je škoda..

off lubto, 30.11.2010 o 8:46

Goret dobre napísané. Jena,Horalka treba si zákon prečítať pozornejšie...

off Rempo, 30.11.2010 o 7:52

Goret súhlasím s tebou.

off goret, 30.11.2010 o 7:16

Ľudia, ktorí sa psom chcú venovať, sa im budú, bez ohľadu či im to niekto direktívne prikazuje alebo nie. Poľovné plemená boli vyšľachtené pred poľovníckym zákonom z roku 1962, ktorý ich prikazoval vlastniť. Úpadok poľovných plememien nenastal až po zavedení nového poľovníckeho zákona z roku 2009, ktorý ich už neprikazuje vlastniť.