Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Jednotna strela do brokovnice - diskusia

pridané: 28.9.2010 12:17

Dobry den ,

chcel by som sa opytat na jednotne strely do brokovnice ?? ake pouzivate ??ake mate skusenosti ??? mozem pouzivat aj do zuzenej hlavne??? Dakujem

počet zobrazení: 42 552
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off peeterko, 27.10.2013 o 19:14

milanko12 - presnost zalezi od flinty. Idealne je mat na jednotnu strelu co najmensie zuzenie, alebo ziadne. Ja pouzivam do pohonu skratenu skeetarku bez zuzenia a CgT-cka mi na 60m dava do sustrelu 10cm. Co sa tyka ucinku, tak vsetko okrem slugov je dobre. Tie su makke a zosmyknu sa na silnejsom diviakovi. Kamarat dostreloval 230kg kana a zozadu mu strielal na chrbat a slug sa zosmykol po chrbtici asi 40cm a nezlomil ju. Takisto sme uz nasli drani par roztecenych slugov na rebrach, lopatkovej kosti, ci len tak v pancieri. Bodo1948 - zo standu sa ti asi celkom pekne pozera na tych "milych blaznov, dobrodruhov", ale zrejme si nikdy nebol v poriadnom pohone a netlacil si nikdy mladinu, prerastenu agacinou a malincim do 2m vysky. Ked v takomto terene strielas na 3-10m, tak ti je gula akurat tak na dve veci. Nehovorim o tom, ze ked nema automat, alebo dvojhlavnovu, tak na prebijanie mozes zabudnut. Ked potrebujes duplovat alebo strielat cez hrube krovie, tak nie je nic lepsie ako jednotna strela. O ranivosti a stop-efekte ani nehovorim. A do takehoto terenu si berie lepsiu flintu len ten, co si ju nevazi. Ked ma volaju kvoli psom do pohonu na nove mieste, vzdy sa pytam na teren. Samozrejme do horskych revirov, kde sa zvacsa tlaci hruby les a striela sa aj do 100m, tak beriem gulu, ale v nasich nizinnich lesoch s inym neprestrelis ako jed.strelou. A ver mi, chodim do pohonov so psami naozaj dost vela ;-)

dať hlas príspevku | počet hlasov: 24

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 155 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off igman, 25.7.2019 o 21:39

Reakcia na príspevok od Pepes33, 10.7.2019 o 15:46 :
z mojej ZH idú duplex do... preč, najlepšie idú original brenecky len sú trocha drahé. na 40 m 5cm na 8hod, čiže to vidím puška od pušky musíš skúšať a nájsť to pravé strelivo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off frantisek14, 13.7.2019 o 11:32

No tak predsa som sa ktomu dopracoval.... Dakujem a ospravedlnujem sa za neznalost ale nikdy som brokove zbrane nejako neriesil u nas sa takmer vobec nepouzivaju aj ked najde sa par co ma gulobrok... este to skusim premerat ako radi miso243 a este raz dakujem Lovu Zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 13.7.2019 o 10:34

Presne tak,ako pise miso243. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso243, 13.7.2019 o 9:58

To "len 16.9" je priemer vývrtu na ústí. Pri 16-ke je nominálny priemer 17 mm. Takže ty máš zúženie niekde na úrovni zlepšený valec alebo 1/4. S tým môžeš hravo strieľať hoc čo. Pre istotu môžeš ešte ústie premerať posuvným meradlom alebo mikrometrom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off frantisek14, 12.7.2019 o 22:31

Tam je len .16.9. Na jednej aj druhej a to je vsetko tak neviem ci stoho sa da nieco urcit ja sa do brokovnic nevyznam vobec preto som chcel poradit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 12.7.2019 o 16:07

Reakcia na príspevok od frantisek14, 12.7.2019 o 13:01 :
Este kusok doprava si mal odfotit, ako tam je tych 16.... Ci to je kaliber alebo zuzenie napisane ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off frantisek14, 12.7.2019 o 13:03

A este lozko je Jednotna strela do brokovnice - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off frantisek14, 12.7.2019 o 13:01

Vdaka za rady a ospravedlnujem sa ze reagujem neskor a co sa tyka tych cisel neviem ci pomoze ale Jednotna strela do brokovnice - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pepes33, 11.7.2019 o 6:45

Reakcia na príspevok od hunter4321, 10.7.2019 o 19:22 :
Ak je dotyčného predajca dobrý, tak mu dupleksy určite bude vedieť zohnať aj v kalibri 16. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter4321, 10.7.2019 o 19:22

Reakcia na príspevok od Pepes33, 10.7.2019 o 15:46 :
Dupleks v kalibri 16 bol dlhodobo nedostupný, či je dostupný aktuálne neviem ale pochybujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pepes33, 10.7.2019 o 15:46

Stačí používať jednotné strely Dupleks a je jedno z ktorej hlavne ich bude strieľať. Ja strieľam v trapovej plne zúženej hlavni už 5 rokov Dupleks Rossa 12/70, 32 g. Strela je v hlavni vedená plastovými prstencami. Dupleksy majú vynikajúcu presnosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 9.7.2019 o 23:14

Z Tvojej strany by bolo vhodne doplnit informacie, t.j. co presne- ake udaje su napisane na hlavniach, resp. hlavnovom zvazku, hakoch, alebo lozku zaveru. Da sa vsak aj bez toho odpovedat, /pokial nema brokovnica damaskove hlavne, atd./, ze Tebou uvadzana brokovnica dvojka je belgickej vyroby a jej prava hlaven ma NAJPRAVDEPODOBNEJSIE ¼ alebo ½ zahrdlenie /mozno aj 3/4 pevne zahrdlenie a z tychto dovodov by som sa nebal strielat z pravej hlavne takmer akoukolvek jednotnou strelou. Lava hlaven u brokovych dvojoch ma najcastejsie zahrdlenie ¾, alebo 1/1 a tu uz by som zvazoval opatrnost a vhodny vyber jednotnej strely pre taketo pevne zahrdlenie strelby lavou hlavnou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off frantisek14, 9.7.2019 o 19:48

Zdravim chcel by som poprosit o radu.... kupil som pouzivanu brokovu dvojku FN Herstal 16-16 a potreboval by som poradit z ktorej hlavne sa da strielat jednotnou strelou?? pripadne ak je tu nejaky majitel tejto zbrane aku jednutnotnu strelu pouziva Dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milos1milos, 17.12.2017 o 17:39

DANIEL ... ZVS Ich nevyraba ... !!!! A keď dáš 67 do automatu tak ich zasekava . .. !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 15.12.2017 o 21:21

Rottwiel ma 16/65. V nedelu som ich videl na polovke. Aj nasa ZVS robi take. A inak do 65 komory mozes dat aj 67,5mm naboj, ale treba si to overit u niekoho znaleho veci. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maco1590, 15.12.2017 o 19:15

Zdravim vas, da sa kupit nejaka jednotna strela kalibru 16/65? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off army9, 10.12.2017 o 20:21

Kedže sa DDupeks bežne predáva a už dosť dlho , tak medzi zakázané strelivo určite nepatrí . To by ho zatrhli už dávno . Ked je vyrobené z ocele ešte neznamená , že je priebojné . Predpokladám , že je z úplne bežnej mäkkej ocele ktorú by strojári nazvali "blato" . Ja by som ho skôr nazval ekologické . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Elo, 8.12.2017 o 8:05

DDupleks - patrí medzi zakázané strelivo? - Zdravím kolegovia poľovníci,ako je to podľa Vášho názoru s jednotnými strelami DDupleks Monolit s oceľovou strelou od Litovského výrobcu - patrí medzi zakázané strelivo? Podobne aj starý pôvodný S-Ball plastic, ktorý sa síce už nevyrába, ale stále ho mnoho poľovníkov úspešne používa. V zákone o strelných zbraniach a strelive je ako zakázané strelivo okrem iného definované aj strelivo s priebojnou strelou... Staré S-Ball plastiky sa už nevyrábajú, ale tie DDupleksy ponúka viacero predajcov. Aký je na to Váš názor? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 24.10.2017 o 9:47

Odborníci na balistiku. Když mi z kulobroku kule lítá na 50 metrů na střed a slug SaB cca 10 cm nad střed a Original Brenneke cca 12 cm nad střed, je možné se dostat slugem níž např. nábojem s nižší rychlostí, vyšší váhou? Předem děkuji za rozumnou odpověď. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lukas32, 22.10.2017 o 0:04

Používam Slug jendotný brok /12. Zatiaľ bez problémov to má svoju silu,aj v pohone alebo an dostrelenie diviaka /lanštiaka na 50 metrov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pepes33, 14.8.2017 o 10:33

S prehľadom už 4 roky používam do 12/70, ZH 303 - trapová plne zúžená hlaveň Dupleks Rossa 32 g. Super presnosť a špičkový ranivý účinok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off martinxl, 12.8.2017 o 18:31

Ako som už nižšie písal, ja používal Dupleks. Spokojnosť aj s presnosťou aj stop efektom. Odporúčam dupo a do pohonu do porastu monolit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Brianxxx, 12.8.2017 o 12:24

Ahojte,mam gulobrok Brno Super v kombinacii 30-06 a brokova hlaven 12, pokial mam dobre informacie tak tato brokova hlaven ma plne zahrdlenie-chcem vas poprosit o pomoc a radu ohladom najvhodnejsej jednotnej strely?Momentalne testujem Federal Premium Vital SHOK. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milos1milos, 5.7.2017 o 12:14

Miko ani nemajú... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miko, 4.7.2017 o 22:11

milos1milos - viem, že už vyrábajú len 70-ky, ale možno sú toto staré zásoby ešte. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milos1milos, 4.7.2017 o 16:54

Miko v dubnici sa NEVYRÁBAJÚ.... robia len 70 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miko, 30.6.2017 o 19:49

milos1milos - napr.toto tu Jednotna strela do brokovnice - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off milos1milos, 30.6.2017 o 14:47

Jednotná strela 16/65 - Poprosim o radu ...kde sa dá zohnať jednotná strela do brokoveho automatu CZ421 ....16/65 ... ? Alebo ako sa dá upraviť CZ421 aby zobrala aj náboje 16/67.5 .. ? ĎAKUJEM za radu ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MisiF, 4.3.2017 o 16:43

Savage arms 212 môže byť ako hovoríš zaujímavá zbraň, ja osobne som o podobnej zbrani nikdi neuvažoval, lebo keď tam budem mať už hlaveň s vývrtom, klasický pákový záver, na to aby som s ňou vedel trafiť aj na 50-75 metrov potrebujem už optiku, strelivo za cenu kvalitného gulového a tak už podľa mňa na ten účel čo by som použil túto zbraň je vhodnejšia už gulovnica ale je to len môj osobný názor. Sám by som bol zvedavý ako budú lietať jednotné strely z hlavne s vývrtom, aký je tam rozdiel v presnosti na väčšie vzdialenosti oproti hladkej hlavni bez vývrtu, keď sa ti ju podarí zadovážiť určite sa podel ako to bude strielať. Sám by som však osobne zbraň určenú primárne na streľbu jednotných strieľ veľmi nevyužil, mojou ublúbenou brokovou zbraňou je poloautomat SKB, s ktorým väčšinou lovím drobnú zver, na 90% pernatú, ale čoraz častejšie sa aj u nás objavujú diviaky a aj preto som sa dosť obšírne venoval problematike jednotných strieľ. Hľadal som strelu, s ktorou by som mohol vystreliť z hocijakého zúženia, bola by presná aj nad 50m a počúvali by na ňu aj diviaky a aj preto som vyskúšal všetko čo sa len v danej kategórií vyskúšať dalo a samozrejme aj preto lebo ma to proste bavilo :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Matvej, 4.3.2017 o 12:26

Ahoj Misif, táto problematika je mi relatívne jasná, napriek tomu, že sa streľbe s brokovnice nevenujem až tak veľmi. :) Som rád, že sme si situáciu vysvetlili a že ti dáva zmysel. Čo sa týka rozdielu medi jednotlivými typmi slugov/jednotných striel, vrátane takzvaných "striel typu sabot", ktoré majú v nejakej podobe ochraný košík.. Inak sa chystám dnáď budúci rok doviezť pušku Savage Arms 212, ktorá je práve brokovnicou s klasickým pákovým záverom ako na opakovacej guľovnici a hlavňou, ktorá má drážkovaný vývrt. :) Myslím si, že by sa mohlo jednať o veľmi zaujímavu zbraň. Dúfam, že mi to neprekazia žiadne legislatívne prekážky.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MisiF, 4.3.2017 o 7:18

Pridávam foto striel - Sauestre, Hornady, Duplex a Brenekke Jednotna strela do brokovnice - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MisiF, 4.3.2017 o 7:05

Matvej ďakujem za odpoveď, s podobným problémom som sa ešte nestretoľ a s brokovnicami mám dosť obšírne skúsenosti ale väčšinou s vnútornými chokmi (ktoré nevytŕčajú) cez takýto typ choku som ešte jednotné strely neskúšal ale takto si tu už viem predstaviť. V tomto prípade sa má choke kam sa rozšíriť ak by sa Vám to stalo s vnútorným chokom len ťažko by ste ho vyberali z hlavne, ale u vnútorných chokes si to neviem ani predstaviť ako by to samotná hlaveň vôbec dovolila, alebo by sa mohla poškodiť. Aj preto je dôležité robiť rozdiel medzi jednotnými strelami typu klasik slug(Brenekke a ďalšie), sú to klasické olovené strely, ktoré majú len minimálnú ochrannú vrstvu väčšinou z plastu, tieto strely sa doporučuje strielať do max 1/2 zahrdlnenia. Pri novších typoch jednotných striel(duplex, hornady, sauvestre), ktoré sú z tvrdších ale väčšinou ľahších zliatin,(lepšia balistika, väčšia prieraznosť) tieto strely majú výrazne menší priemer ako hlaveň a sú uložené buť v masívnom plastovom košíku, ako napr hornády a sauvestre, ktoré samozrejme potom ako streľa opustí hlaveň odpadnú alebo ako to vyriešili v duplexe, strely majú plastové vodiace krúžky, ktoré stabilizujú strelu v hlavni a zároveň chránia hlaveň, ktorej sa samotná tvrdšia, neolovená strela ani nedotkne. Aj preto som odporúčal na skúšku duplexi, u ktorých je istota že si zbraň nemôžte poškodiť aj keď použijete ľubovoľný choke. Klasické olovené jednotné strely by som nikdy nestrieľal z väčšieho zahrdlenia ako 1/2, lebo je jednoducho veľká možnosť poškodenia hlavne alebo minimálne choku alebo zahrdlenia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Matvej, 3.3.2017 o 11:57

Misif, zdravím. Čo sa týka vyberateľných chokes, sú viaceré typy. Tie, ktoré sa zapúšťajú do hlavne kompletne a tie, ktoré ostávajú čiastočne mimo hlavne, práve zúženou časťou. V tomto prípade sa jednalo o druhé menované, teda tie, ktoré z hlavne "vytŕčajú". Čo sa týka zmerania odchýlky dopracovali sme sa k tomu nasledovne. Po streľbe slugov - ak sa dobre pamätám brenneke - cez choke tube s plným zahrdlením sme si všimli, že sa dosť zmenilo krytie brokov. Zmerať rozdiel už taký veľký problém nebol, nakoľko choke bol "otvorený" o 1/4 mm, čo je zásadná odchylka, ktorá sa dá zmerať v podstate už aj primitívnym posuvným meradlom.. PS: rozšírenie choke potvrdil aj dovozca/výrobca zbrane, ktorý neskôr choke vymieňal za nový.. ;) Ak by som poprosil kamaráta, ktorý uvedenú zbraň vlastní, možno by ešte vyhrabal servisný záznam.. Fotku uvedeného typu choke pridávam ku komentáru Jednotna strela do brokovnice - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off MisiF, 3.3.2017 o 7:54

Pán Matvej, poprosím Vás opíšte nám trocha situáciu ako sa Vám zväčšil priemer vyberateľného choku po x vystrelených "sľugoch", zaujímalo by ma napr. čo to bolo za muníciu, čo to bola za zbraň a ako ste tak presne vedeli namerať odchýlku v desatinách milimetroch v najhoršom prípade a hlavne ako ste ten rozšírený choke vyberal z hlavne?! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Matvej, 2.3.2017 o 20:11

A čo sa týka toho slug, tak aby to nebolo zmätočné treba tie jednotné rany označovať aj konkrétnejšie.. Je to potom dosť zmätočné, pretože za SLUG označuje svoje výrobky veľká časť výrobcov.. A ešte čo sa týka Hornady Superformance série, o ktorej sa tu rozprávalo, tá je napr. špeciálne navrhnutá pre použitie v hlavniach s drážkovaným vývrtom, ale verím, že môže celkom dobre fungovať aj v bečných hlavniach s hladkým vývrtom.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Matvej, 2.3.2017 o 19:45

Fero (motaq), ja som nikde nenapísal, že je podmienka drážkovaná hlaveń. Len som poukázal na to, že sa trendy a technológie, ktoré sa postupne menia. Ako príklad som uviedol slug rifle s opakovacím záverom, ktoré sú typické práve drážkovaným vývrtom hlavne. Ale to nie sú jediné prípady, na trhu sú dnes už aj pumpy či samonabíjacie brokovnice s drážkovaným vývrtom hlavne.. ||| Na druhú stranu, drvivá väčšina jednotných striel u nás je otpimalizovaná pre použitie v hlavni s hladkým vývrtom s miernym zahrdlením (zvyčajne IC, alebo 1/4).. Ale v podstate použitie slugu nevylučuje žiadny typ zahrdlenia, vrátane žiadneho či plného.. Aj keď z v prípade vyberateľných choke použitie slugu vedie k zväčšeniu priemeru choku už po niekoľkých desiatkach ranách (testovali sme :D ) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off filda, 2.3.2017 o 17:17

Vím co znamená anglický význam slug. Když píšu Slug, tak tím myslím přímo název jednotné střely od Sellier a Bellot. Přesný název Special Slug, které je nejdostupnější a dle mého názoru i nejpoužívanější střelivo, které nahradilo klasické S Ball plastic od stejné muničky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MisiF, 2.3.2017 o 2:51

Každej zbrani, vyhovuje niečo iné ! Ak Vám bude dobre lietať Rotweil Brennekke určite nič ďalšieho netreba riešiť, za tú cenu výborné strelivo. Ak sa Brennekke nehodí, potom by som odporučil duplexi, základné monolity sa vyrábajú v 28 a 32 gramovom prevedení, treba vyskúšať čo lieta lepšie. Veľká výhoda duplexov je sa môžu strielať z každého zúženia (do full Choku -1mm) a práve najväčšia presnosť sa dosahuje pri plnom (full) zahrdlení, tieto tvrdenia uvádza výrobca na obale streliva a mám ich aj odskúšané v praxi. Ďalšou výbornou alternatívou je Hornady a Sauestre, ich veľkou nevýhodou je len ich cena na úrovni kvalitného gulového streliva. Jediné čo som skúšal aj na väčšiu vzdialenosť (75metrov) bolo Hornády Superperformance, z hlavne bez vývrtu s 1/2 chokom a len s klasickým brokovým cielnikom (tzv. muchov). S ostatnými som len ťažko nastrielaľ na 50 metrov to čo sa dalo s Hornádym aj na 75 metrov, myslím tým sústrel zhruba 10cm z piatich rán, len tá ích cena. V kategórií fotiek strelivo, kde som dal už dávnejšie fotku jednotných striel som to trocha obšírnejšie rozpísal ako lietajú rôzne jednotné streli z mojich zbraní, ak by to niekoho zaujímalo. Jednotna strela do brokovnice - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off motaq, 2.3.2017 o 0:39

Matvej trosku si vo svojm tvrdeni odporujes. precitaj si co si napisal. podmienkou na to aby si z brokovnice mohol strielat jednotne strely nie je aby mala.hlaven drazkovany vyvrt. ako si napisal slug su v podstate vsetky jednotne strely. to sedi dalej uz nie. zalezi od konstrukcie samotnej strely ci pre zabezpecenie stability drahy letu drazkovany vyvrt potrebuje alebo jej postacuje hladky vyvrt brokovnice. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Matvej, 1.3.2017 o 23:14

Páni, len by som Vám rád poupravil chápanie pojmu slug.. V angličtine sa tým rozumejú v podstate úplne všetky jednotné strely.. ;) Takže Slug gun/rifle je puška pre streľbu jednotnou strelou z brokového náboja s hlavňou, ktorá má drážkovaný vývrt.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 155 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov