Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

gulobroková kozlica Brno super 7x65r, 12 - diskusia

autor: off maverick
pridané: 14.4.2010 20:49
Chcel by som poprosit tých ktorí majú s touto zbranou praktické skúsenosti, o vyjadrenie svojho názoru silné, slabé stranky a hlavne by ma zaujímali jej slabšie stránky...
ďakujem
počet zobrazení: 23 752
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-69 z 69 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off iboo, 19.4.2010 o 2:20

mňa by skôr zaujímalo čo je pravdy na tom - kdesi som počul - že kozlice Brno Super sa prestali vyrábať kvôli prehratému súdnemu sporu so zbrojovkou Merkel práve pre "krádež" designu "zámkovej časti" a záverového systému (síce aj jeho doplnením). Ak je toto pravda tak hold čo skopírovali keď vznikla rada Brno 500 ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian7881, 18.4.2010 o 22:06

Vidím, že sa tu vedie celkom odborná téma. Maverick sa pýta na nedostatky tejto zbrane. Mňa by tiež úprimne zaujímalo čo v porovnaní z inými kvalitnejšími zbraňami nemá okrem už spomínanej váhy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 18.4.2010 o 21:38

Ako reakciu na orlov citát, kde Hanák vysvetľuje ako si kozlica zaslúži meno Super (aj) kvôli najpevnejšiemu záverovému systému som uviedol, že zbraní s takým uzamykaním je plno. Nepísal som vôbec nič o zámkoch. Ak si nejaký polovzdelanec pletie hodinky a holínky a myslí si, že postranné zámky majú niečo s uzamykaním zbrane, jeho vec. Ale štýlom, akým sa dožaduje „poučenia„, sa odomňa žiadnej korektnej diskusie nedočká.

A aby som ešte trocha pošteklil jeho cenzorské, či diktátorské ego, že o čom sa tu smie diskutovať a o čom nie, just sa ešte vrátim k p. Hanákovi:
V súlade s klasickou teoretickou puškárskou náukou a napokon aj s kategorizáciou používanou klasikmi z brnenskej akadémie, má Super záver trojnásobný. Kersten sa aj napriek tomu, že ide o dvojitého Greenera, pokladá za jedno prídavné uzamknutie. A to aj napriek tomu, že Hanák, verný v určitých prípadoch svojim hyperbolizačným sklonom, ho zaratáva dvakrát a narátal teda v uvedenom citáte uzamknutie štvornásobné. Existuje aj také, ale to nie je prípad Brna Super.

Dokázal by som na to hrubé vrece dať aj hrubšiu záplatu, ale krotím sa vďaka nedávnym pochvalám od Mrliana a orla, za vraj kultivované a korektné príspevky. Nechcem ich sklamať, ale všetko má svoje medze :-) …. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 18.4.2010 o 19:42

army6 na tej informacii, ze BS je zalozene na konstrukcii Merkla je urcite nieco pravdy. Nejde len u uzamykanie hlavni, ale aj pouzitie zamkov Holland Holland, a to ma len najvyssi model Merkla a to 303, resp. 313 pokial dobre viem, samozrejme okrem inych luxusnych zbrani vyrabanych vo Ferlachu napr. Mozno prave to bolo jednou z dovodov, preco sa po revolucii prestalo BS vyrabat... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 18.4.2010 o 19:20

Belson no vymenuj tu tych mnozstvo zbrani co si spominal, ktore maju identicke uzamykanie hlavni ako BS a zamky holalnd-holland, pozri sa do tej encyklopedie, lebo nie kazdy tu mozno ma taku encyklopediu doma, tak nas troska pouc. A ked ich budes menovat pripis tu aj ich hodnotu pre istotu aby sme boli v obraze. Hanaka tu neplette... je tu rec o zbrani a konstrukcii BS a ni o konstrukcii Hanaka. Ta zbran naozaj vycnieva nad tym, co sa v CSSR dalo zohnat a URCITE vycnieva aj nad tym, co sa da zohnat v CR a SR teraz.... Ono totiz ta zbran nebola lacna ani vtedy, ked si niekto za par supov kupil ZH, tak BS bolo uz v inych cenovych relaciach. Preto ich ani tolko nieje kolko je ZH... Este pre istotu pripominam, ze hovorime o seriovo vyrabanych zbraniach. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Belson, 17.4.2010 o 22:04

orol, ďakujem. Aj za predchádzajúce hodnotenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 17.4.2010 o 11:35

Belson, ďakujem za korektný príspevok. Slovo Senilný som použil z dôvodov vyjadrenia sa istých osôb z tohto fóra ( dá sa dohľadať ). Nepatrilo to Tebe, aj keď to tak viacmenej vyznelo. Ospravedlňujem sa. Prajem pekný a dariteľný deň. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off army9, 17.4.2010 o 10:46

Belson ja som zas pozeral ujkov gulobrok a preto som to tak uviedol . Je mozne ze ich robili viac typov . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 17.4.2010 o 7:20

Orol:

S p. Hanákom som nebol nikdy v kontakte ani osobnom, ani telefonickom, ani písomnom. Ani priamom, ani nepriamom. Žiaden konflik zakladajúci osobnú nevraživosť nemal ako vzniknúť.
Krivjanský je iná kapitola. Keď som bol v minulosti pri publikačnej chuti, napísal som niekoľko článkov do PaR. Krivjanský sa ukájal tým, že povytrhával z kontextu zopár mojich viet, účelovým nasvietením z iného uhla im dal iný zmysel, aby vzápätí nevyberavým spôsobom skonštatoval to, čo ja som vo svojich článkoch tvrdil, ale už to bolo jeho tvrdenie. Dôvod nepoznám, proste spôsoby bývalého aparátčika (a to sa miernim). Alebo mu možno vyschlo pero na napísanie niečoho hodnotnejšieho. Mal som aj napísanú reakciu, ale nakoniec som mávol rukou, nechcel som už prispievať do plátku, ktorý to uverejnil bez toho, aby som ja mal predtým šancu sa k tomu vyjadriť. A ak ma aj v budúcnosti prepadne chuť niečo publikovať, PaR to rozhodne nebude, aj keby ma všade odmietli. Rád prenechám stránky PaR ľuďom typu K&K (je ešte jeden podobný autor s menom na K).
Vieš, ja to mám takpovediac na háku, či to je Hanák, Panák, Krivjanský alebo Rovnianský. Ak je to blud, objektívne technická nepravda, tak sa vyjadrím bez ohľadu na to, kto je autor. Taktiež neuznávam v hodnotení extrémizmus, či už ide o odsudzovanie zbraní ku paradajkovým kolíkom, alebo ich nekritickú glorifikáciu, čo bol podnet k tejto mojej diskusnej sérii.

V spojení s dedkamI (doslovne starcami) som nespomínal senilitu, ale sentimentalitu a to je markantný rozdiel, to by si mohol uznať. Myslím, že si to môžem ako niekoľkonásobný dedo dovoliť (verím, že ešte nie senilný :-) ). Môj vek uvedený v profile je nekompromisne pravdivý.

To, že upozorňujem na niektoré Hanákové prešľapy v jeho knihe, nebráni tomu, aby som mal na niečo názor totožný s tým jeho. A nehodnotím ho komplexne. To robili s nami komančovia. Periodické komplexné hodnotenia. Nepamätáš?

Dobre by bolo, keby sme to nejak uzavreli. Zase sa dostávam do pazúrov toho časozlodeja a začína mi toho času byť už ľúto. Mrlian má pravdu, ostatné veci idú bokom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 17.4.2010 o 1:10

Belson, chcem Ťa ubezpečiť, že nemám ani najmenšiu pochybnosť o Tvojom enormnom mozgovom potenciáli. Dôkazom môjho tvrdenia je fakt, že si viackrát preukázal svoje, podľa môjho názoru odborné vedomosti hlavne z oblasti zbraní, ale aj iných odvetví. Takisto pokiaľ viem, si bol spravidla vždy nápomocný svojou kvalifikovanou radou voči prispievateľom, vrátane zaujatia stanoviska na predmetnú prejednávanú vec. Čo sa týka Dr. Ing. Hanáka, nemôžem sa zbaviť dojmu ( keďže pomerne často vyhodnocuješ jeho prácu ), že medzi „Vami“ ide o istú“ rivalitu“, prípadne osobné veci. Detto to bolo v minulosti s pánom Krivjanským. Nechcem tým tvrdiť a ani sa špeciálne nezastávam týchto pánov a dokonca viem, že máš istú a podľa názorov iných aj preukázateľnú pravdu pri ich čiastkových pochybeniach v ich tvrdení. ( ja som to doposiaľ hĺbkovo neskúmal ). Ale nikto nie je absolútne dokonalý a nikdy ani nebude. Pre mňa je podstatné a dôležité, že Dr. Ing. Hanák je osobnosť so skúsenosťami a vedomosťami, ktoré preukázal a preukazuje a tie jednoznačne prevažuje nad ojedinelými lapsusmi, ktoré mu zrejme aj oprávnene niektorí vyčítajú. Nevykladaj si toto moje písmo belson v zlom, ale tak to vidím mojimi očami ja. Z týchto uvedených dôvodov si myslím, že reči o senilných dedkoch nie sú úplne na mieste. Je ale možné, že Tvoje odborné videnie veci vo vzťahu Vás dvoch ja vidím mojim neodborným pohľadom inak a preto zastávam takéto stanovisko.

Ešte k názvu témy ku kozlici Brno super a k Tvojim dolunižším príspevkom:

Belson- 7:19 – napísal si: Brno super je určite dobrá zbraň, jedna z tých lepších. Slabé stránky táto kozlica asi nemá ( okrem hmotnosti ).

Aj keď som si dovolil dať tieto vety dokopy, uviedol si ich sám v príspevku. Keď nad tým spätne rozmýšľam a porovnávam Tvoje a Hanákove stanovisko ,ktoré som zverejnil v príspevku z 15. 04. – 13:36 nemôžem sa zbaviť dojmu, že Vaše stanoviská na kvalitu Super Brno sú v podstate totožné...

P.s- viem, že je veľmi ťažké zodpovedne odpovedať, prečo Zbrojovka Brno skrachovala. To vedeli a vedia zrejme len tí najpovolanejší. Najhoršie na tom je, že veľa ľudí, či už zámerne, alebo z neznalosti si utieru hubu o nekvalitné zbrane zbrane zo skrachovanej Zbrojovky Brno, čo osobne nepokladám za korektné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 17.4.2010 o 0:02

pepies, musím ti oponovať, jediné, čo Dr.Hanák nechváli sú náboje SaB. České zbrane a optiku, to chváli do nebies, ale medzi nábojmi má inde svojho favorita (RWS ID). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 17.4.2010 o 0:00

neboj belson, ja ťa ešte skúsim pomýliť:))))))))))))))))) keď ty ma tak pekne na pravdu obraciaš. Poznáš to - za dobrotu.... :)) ale teraz vážne, vďaka za nové info. aspoň mám o čom premýšľať a analyzovať a hľadať na internete. Zase práca pôjde bokom :) A hlavne vďaka za kultivovaný prejav, nie je to až taká samozrejmosť. P.S. Orla hájiť budem, zákon-nezákon. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 16.4.2010 o 23:57

Belsom som rád že tu konečne niekto napísal aj niečo kriticke na J.Hanáka a vo vsetkom čo sa jeho knihy týka máš pravdu este by som doplnil že je to jedna veťká reklama na firmu S&B.....:-((( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 16.4.2010 o 23:11

Na narodeniny som pre pár mesiacmi dostal knihu „Náboje do loveckých kulovnic“ od J. Hanáka, ktorá vyšla v roku 2009. Po jej prelistovaní som ju znechutene odložil. Tu nie je priestor a ani by som nerobil nejakú dôkladnú recenziu. Ale uvediem zopár vecí na ilustráciu.

Na strane 19 a opakovane na strane 162 Hanák tvrdí, že strelu Swift A Frame vyrába švédska firma Norma, čo je samozrejme nezmysel. Strela A-Frame je vlajkovou loďou kansaskej firmy Swift, ktorá sa na svojej web stránke hrdí aj tým, že ich dodáva svetovým muničkám, medzi ktorými je aj Norma.

Na strane 22 popisuje autor anglosaské značenie nábojov. Kým u springfielda je notoricky známe, že tá nula-šestka znamená rok zavedenia náboja, u náboja 308 Win. to tak nie je, hoci to autor tvrdí. Ide evidentne o priemer strely, resp. priemer vývrtu v drážkach. Až na dve-tri výnimky, takmer VŠETKY kalibre normalizované v C.I.P., ktoré majú v značení číslo 30, 300 alebo 308 (ale aj okrajová 307 Win.), majú menovitý priemer vývrtu v poliach 0,300“ (7,62mm) a v drážkach 0,308“ (7,82mm). Na stranách 40 a 41 autor hovorí o strelách doslovne s PRIEMEROM 7,62mm. Pričom strela s takým priemerom neexistuje v sortimente žiadneho výrobcu, ani v tabuľkách pri žiadnom normalizovanom kalibri (archaické 7,5 neuvažujem). Možno ide len o štylistický lapsus a autor mal na mysli strelu v kalibri 7,62, čo ale nie je to isté. Čo si má potom z toho zobrať elév, ktorý číta takú knihu s otvorenými ústami?

Hanák venuje priestor aj moderným kalibrom WSM a WSSM (v roku 2009 už síce mohol do zoznamu kalibrov poňať aj 325WSM, ktorý prišiel na svet v roku 2005, ale nestalo sa). Na strane 72 píše: „Nevýhodou náboju WSM a WSSM je podstatně výraznější zpětný ráz, z duvodu větší plochy dna nábojnice, která poskytuje oporu tlaku spalných plynu, než u dosud standardních náboju.“
Je pravdou, že sily pôsobiace na dno nábojnice a tým na záverový mechanizmus, sú u krátkych magnumov (WSM) o cca 20% väčšie, než u klasických (WM). Ale tento fakt sa prejavuje len pri namáhaní záverového mechanizmu zbrane. Treba si uvedomiť, že vnútrobalistický dej má na veľkosti spätného rázu len minimálny podiel a jeho zahrnutie do výpočtu by celú analýzu silne skomplikovalo, pričom prínos pre presnosť výpočtu by bol zanedbateľný. V tom sa kapacity z vnútornej balistiky zhodujú. Rozhodujúce hodnoty veličín spätného rázu (jeho energia, resp. záklzová rýchlosť) sú vyjadrené zložkami hybnosti sústavy v okamihu, kedy strela opúšťa hlaveň (pri jej „odštopľovaní„). Je to trocha neskôr po tom, ako vnútrobalistický tlak dosahuje svoje maximum. Nechce sa mi to tu rozvíjať, ale priemer dna nábojnice sa v tejto analytike nevyskytuje ani náhodou. Ak WSM-ka má objektívnu veľkosť spätného rázu väčšiu než klasická WM-ka (nechce sa mi to rátať), tak JE TO DANÉ INÝMI PRÍČINAMI, NEŽ JE VAČŠIA PLOCHA DNA NÁBOJNICE. Váhou strely, úsťovou rýchlosťou, váhou prachu atď. Ak si to Hanák neuvedomuje, asi mu to vzdelanie z Ferlachu je na dve veci.

Mal by som toho ešte dosť. Táraniny o prebíjaní na strane 48-49 a pod. Ale načo? Je pokročilý čas, treba ísť oddychovať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 16.4.2010 o 23:03

army, pozrel som do svojej encyklopédie a u každého jedného modelu Merkel s hlavňami nad sebou je uvedené zamykanie spodnými hákmi a Kerstenom. Konkrétne ide o modely: 201E, 203E, 211 Combi, 303E a 313E Luxus Combi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 16.4.2010 o 22:54

Mrlian, pôjdem podľa tvojho číslovania, keď si mi už, beťár jeden, to moje poradie zmenil. Ale mňa tak ľahko nepomýliš :-)).

1. Nie som žiaden politicko-ekonomický analytik, ale s tvojim zdôvodnením nesúhlasím. Áno, Havel pod rúškom humanizmu a bezbrehého pacifizmu prisľúbol amíkom uvoľniť svetové trhy v teritóriach dovtedy obsadených vtedajšou ČSSR, ale doplatili na to predovšetkým slovenské podniky (Martin, Považie). Asi o to ľahšie sa mu to sľubovalo. Ver, že amíci nejakú tú poľovnícku karabínku z moravských zbrojoviek mali (a majú) na háku. Svoju verziu a názor zamestnanca Zbrojovky na príčiny likvidácie som už uviedol a viac to pitvať neviem a ani to nepokladám za účelné. Beriem ako fakt, že Zbrojovky Brno niet. Basta. To je aj moja odpoveď pre orla.

2. Orla hájiť nemusíš, háji ho zákon, :-) resp. dokáže to určite aj on sám.

3. Domnievam sa, že diskutovaná zbraň nie je výsledkom tvojej práce, len to by som pokladal za dôvod na hrdosť.

4. Hanákovi som sa rozhodol venovať jeden odstavec a keďže bude asi rozsiahlejší, radšej ho utnem do samostatného príspevku, neviem či tu ešte vojde. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off army9, 16.4.2010 o 21:41

Mna by len zaujmalo kto a skadial vydoloval informaciu , ze Brno Super je kopiou Merkla . Merkel je uzamknuty iba kerstenom a spodne haky tam niesu . Myslim ze sa inspirovali skor vo Ferlachu . Mozno aj inde . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 16.4.2010 o 11:41

Belson, som len rád, že taký odborník ako si Ty, hneď v prvej vete napísal: Brno Super je určite dobra zbraň, jedna z tých lepších. Myslím, že toto hovorí za všetko. P.s- poprosím Ťa, aby si napísal podrobnejšie, prečo Zbrojovka Brno skrachovala – keďže to uvádzaš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 16.4.2010 o 9:45

1.Ja som počul, že skrachovala vďaka pacifistickým zákonom pána prezidenta Havla, ktorý okrem toho, že poprepúšťal všetkých väzňov tak zrušil zbrojársky priemysel v bývalom československu.
2.Orla nehájim, aj keď si ho za to ako sa prezentuje a čo hovorí veľmi vážim.
3.Glorifikácia čohokoľvek je nenáležitá, ale na výsledky vlastnej práce alebo na svoj majetok by človek mohol byť primerane hrdý :)
4. Kľudne napíš, čo vieš o Hanákovi, o zbraniach, aspoň sa mi (nám) rozšíria obzory. Človek sa učí celý život. A život je príliš krátky na to aby sme opakovali chyby druhých. Diskusia je matkou pokroku :))))
Lovu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 16.4.2010 o 9:29

Mrlian:
1. Orla sa nemusíš zastávať, netvrdil som, že deformovanou optikou hodnotí uvedenú Hanakovú tirádu on.
2. Hanák sice požíva v pomerne širokej verejnosti renomé, ale v užších odborných kruhoch veľmi nie. A to som v jeho hodnotení zdržanlivý. Dorazila ma jeho posledná kniha plná nepresností a bludov. Pôvodne som chcel aj verejne reagovať, ale napokon som mávol rukou. Už začínam trocha zvažovať, čomu venujem svoj čas.
3. Asi ti uniklo, že ja Brno Super nehaním, len neuznávam jej nekritické glorifikovanie. Pokladám ho za nenáležité.
4. V čase jej krachu som bol v Zbrojovke a rozprával som s pracovníkmi. Zbrane išli, kým boli v rámci podniku krížovo futrované inými výrobkami (tuším spomínali aj traktory, ja som kedysi dávno pre našu firmu od nich nakúpil nejaké ich ihličkové tlačiarne a diskové jednotky). Keď to skončilo, skončili super zbrane. Ekonomika už nepustí ako voľakedy. Ak máš dôvernejšie a lepšie informácie, sem s nimi, rád sa povzdelám. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 16.4.2010 o 8:21

Musím sa orla zastať, to čo belson citoval, sú moje slová. Na margo dr. Hanáka si myslím, že si vybudoval celkom slušné renomé, minimálne jeho znalosti histórie stoja za vyzdvihnutie. Aj keď má niektoré články, ktoré urobil na objednávku (napr. optika zeiss i niektoré zbrane), kuloárne sa s ním može človek normálne porozprávať a tam má názory jednoznačné a bez prifarbenia. A nakoniec Brno Super nechváli len on. P.S. Zbrojovka skrachovala s úplne iných dovodov, nie preto, že by vyrábala nekvalitné výrobky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 16.4.2010 o 7:19

Nedá mi, aby som sa do tej vašej ružovej selanky trocha nezamiešal.

Brno Super je určite dobra zbraň, jedna z tých lepších. Nie je však ničím výnimočná. Zbraní so zamykaním dvojitým hákom a Kerstenom (resp. Greenerom ak sa jedná o horizontálne usporiadanie hlavní) je na svete, prinajmenšom v Európe, požehnane. Pozrite si nejakú lepšiu encyklopédiu a možno si trocha skorigujete ten pocit o výnimočnosti tejto zbrane. Ona naozaj vyčnieva, ale len nad tým, čo sa za bývalého režimu dalo v ČSSR zohnať.
Je pekné a nemožno zazlievať, ak má niekto radosť zo svojej srdcovky. Ale Hanákové tirády, ktoré tu s obľubou zvykne importovať orol, označovať ako "fakty bez prifarbenia" a len "technický popis", tak to už musí byť nejaká vážnejšia forma očného zákalu. Mimochodom, vyučený puškár s doktorátom z Ferlachu vyzdvihuje odolnosť a pevnosť záveru v súvislosti s "velmi výkonnou tropickou ráži 9,3x74", ako keby nevedel, že netropický kaliber, pokladaný za "obyčajný", 7x65R, namáha záverový mechanizmus silami väčšími o vyše 11% od spomínanej tropiky.

Ešte trocha všeobecne:
Nijak mi nešli pod fúzy tie "blaserovčiny", ktoré tu boli prezentované často neokrôchaným spôsobom. Glorifikácie patria do kostola, či na strannícke schôdze a nie do reálnych debát o technických výrobkoch, najmä nie v trhových podmienkach, ktoré verifikujú bez kompromisov. Starcom (len pokojne, sám som v pokročilom veku) nemožno zazlievať sentimentálne príspevky, len by ich nemali mať snahu absolutizovať. Už len toľko, že Zbrojovka Brno, narozdiel od Blasera už nežije…..

K pôvodnej otázke mavericka:
Slabé stránky táto kozlica asi nemá (okrem hmotnosti, ktorú spomína dusab). Ak jej mieniš dávať zabrať kvantami vystrelených nábojov, alebo ju doplniť o výkonnejší hlavňový zväzok guľa-guľa, jednoznačne vynikne jej konštrukčné riešenie v oblasti zamykania. Ak tomu tak nie je a jej využitie bude len na bežné poľovanie tak ako je, takú istú službu ti urobí aj iný guľobrok, napr. Brno 500 (zvaný tiež Popular) a ušetrené peniaze radšej vraz do kvalitnej optiky.
Ináč takýto druh zbrane, ktorý nie je určený na žiadnu "long-range" streľbu (čo už z princípu je prípad kombinovanej zbrane), by som radšej volil v univerzálnejšom kalibri 8x57JRS. Ja síce mám aj kaliber 7x65R, ale v úplne inom druhu zbrane. Ale to už je čisto subjektívna nekonečná debata. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off domino135, 15.4.2010 o 20:19

JA ju mam presne v tom kalibry,proste parada... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 15.4.2010 o 20:19

Naozaj velmi dobre opajcnuty a asi aj vylepseny Merkel....ked sa tam da pekne drevo a gravir..je to na nerozoznanie od špičkovych znaciek.Vydarena flinta. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 15.4.2010 o 16:31

Chalpi, vedel som, že sa ozvete. Mám z toho radosť. Brno super je moja srdcovka. Brat má dve a nič iného do hory ako spomínaný guľobrok nebere. Žeby zárodok fun clubu konštrukčne dokonalých zbraní :) aj keď asi niektorí budú na dr.Hanáka nadávať a obviňovať ho zo skrytej reklamy, myslím si, že v tomto článku, čo tu dal orol sú fakty bez prifarbenia, lebo tu sa naozaj obmedzil len na technický popis. Lovu zdar kamaráti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 15.4.2010 o 13:36

Zdroj: časopis Myslivost ( Dr. ing. Jirí Hanák )

Broková kozlice, s možností hlavňového svazku kulobrok a kulové kozlice Express Brno Super vznikla v konstrukčních kancelářích brněnské Zbrojovky v 60. letech 20 století. Záměrem konstrukčního zadání bylo vytvořit zbraň, která by splňovala nejvyšší nároky. Výsledkem byla dvouhlavňová lovecká a sportovní broková kozlice se svazky brokových hlavní pro lov nebo pro sportovní střelbu v disciplíně trap nebo skeet. Současně se vyráběly svazky v kombinaci kulové a brokové hlavně. Vrcholem byl svazek dvou kulových hlavní. Závěrový mechanismus byl zvolen ve velmi pevné a odolné podobě. Uzamykání závěru dvěma háky a dvěma klíny umístěnými pod hlavněmi a dvěma svislými lištami s čepy do horní strany baskule Kerstenova typu. Z hlediska počtu uzamykacích prvků se jedná o čtyřnásobný závěr. Zámky jsou postranní s konstrukcí blízkou typu Holland a Holland. Pro kulovou hlaveň byl zámek běžně vybavován francouzským napínáčkem.Kulové hlavně byly komorovány na náboje 7 x 57 R, 8 x 57JRS, 7 x 65R, 9,3 x 74R a 375 Holland a Holland Magnum. Celková koncepce a konstrukce zbraně si plně zaslouží název Super, protože použitý závěrový systém je jeden z nejpevnějších a nejodolnějších, neli vůbec nejpevnější, a spolu s vybavením postranními zámky s použitou konstrukcí blízkou H a H zařadilo Brno Super mezi zbraně nejvyšší kategorie. K vysoké konstrukční úrovni zbraně přistupuje dokonalé dílenské zpracování zbraně, kde je velký podíl ručních operací při vzájemném přesném dolícování jednotlivých dílů. Přesnost brněnských zbraní včetně kulobroků je věhlasná. Mohu připomenout, že již před 2. světovou válkou lovecké kulovnice a vojenské pušky z Brna běžně nastřelovaly rozptyl do 3 cm na 100 m. Odolnost a pevnost závěru umožňovala osazení kulové kozlice Express i velmi výkonnými tropickými rážemi 9,3 x 74 a zejména 375 Holland a Holland Magnum, vhodnými i k lovu tlustokožců. Osobně se domnívám, že Brno Suoer je zbraní nejvyšší úrovně jaká kdy byla na území České republiky historicky hromadně vyráběna. Svojí úrovní předstihuje téměř všechny zbraně zahraniční provenience stejné kategorie. O nadprůměrné kvalitě zbraně svědčí skutečnost, že byla úspěšně používána nejen našimi sportovními střelci, ale lovci téměř po celém světě. Odolnost a životnost zbraně je na "několik generací". Znám konkrétní brokovnici Brno Super, která je používána bývalým reprezentačním střelcem, ze které bylo vystřeleno kolem téměř neuvěřitelných 100 000 nábojů. Ani po tak rekordním počtu výstřelů nejeví závěr žádné vůle a zbraň je celkově v dokonalé kondici. Bohužel výroba Brno Super byla ukončena koncem, 90. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 15.4.2010 o 12:19

Konstrukcne je to "dokonala" zbran. Mnohi nou mozno pohrdnu, lebo je to len Brno...ale zdanie klame. Modely ako Brno 500, alebo nove 800 s tym nemozno ani len porovnat, o ZH-ckach uz ani nehovorim. Aj v Nemecku je to respektovana zbran...kopia Merkla s dlhymi a este vylepsenymi Holland-Holland zamkami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 15.4.2010 o 10:12

Presne ako hovorí dusab, jediná nevýhoda je vyššia hmotnosť, čo sa ale pri kombinovaných zbraniach dá tolerovať. Inak je to špička. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 15.4.2010 o 9:13

Ak neberieme do uvahy nevyhody alebo vyhody kombinovanych zbrani, co si tu urcite niekto neodpusti... tak JEDINA slaba stranka tejto zbrane je jej trosku vyssia hmotnost, ale zasa dramaticke to nieje. Inu slabu stranku tejto zbrane nepoznam a dost som sa o nich zaujimal...z Ceskych zbrani je to to najlepsie co zo zbrojoviek vyslo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-69 z 69 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov