Heming hunting
dnes je štvrtok,  18. apríl 2024,  meniny má Valér,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:52,  dnes západ slnka: 18:38
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Zbrojovka brno "Z" - diskusia

autor: off lukxus
pridané: 16.3.2010 22:09
Odporučam prečítat odkaz
počet zobrazení: 42 543
počet hlasov: 1
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off jaro1, 14.2.2018 o 23:47

Ivan, povedzme to z ineho uhla pohladu. Predpokladajme, ze kazdy polovnik ovlada natiahnutie nemeckeho napinacika, cize stlaci ukazovakom zadnu spust (napinacik) a prednou spustou odpali ranu. PS- a teraz si polozme otazku. Ktory z tychto uvedenych polovnikov, presnejsie kolko z nich doteraz vedelo, ze nemecky napinacik po potisnuti - potlaceni smerom dopredu spusti bici a spustovy mechanizmus a puska vystreli? Takze ja som len upozornil a varoval polovnikov ktori to pripadne nepoznali, aby to poznali! Lebo ja som zazil osobnu skusenost na strelnici, ked polovnik mysliac si ze nemecky sa napina ako francuzsky skoro sposobil tragediu. Tiez si viem predstavit polovnika, ktory si cerstvo zakupil takuto flintu a sediac na posede s flintou na kolenach si krati chvilu obzeranim si pusky, jej hladkanim, skusanim napr. vole spuste (napinacika) do stran pri odistenej flinte a dopredu (lebo nepredpoklada, nevie ze takto sposobi vystrel- neucil sa to na kurze) a naraz sa ozve ... bác. PS- ale uz som spokojnejsi, lebo uz to bude (budu) vediet, Lovu zdar!

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 237 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off fanda, 4.3.2018 o 15:55

Tak sem si to tady ve volné chvíli celé přelouskal a vidím, že názory jsou více než různé. Tyto zbraně ("Z") jsou již asi překonané, ale berte do úvahy, že v poválečném období šlo o naprosto unikátní propracovaný koncept lovecké zbraně a to tak, že tyto doslova narychlo zkonstruované zbraně, jsou dodnes právem obdivované a na otázku proč si někdo koupí radši zetku než třeba Blasera je jednoduchá odpověď chyťte si obě zbraně do ruky a hned pochopíte kdo ne ať si koupí třeba plastový klacek v ráži 500nitro aby mu zvěř neutíkala z nástřelu :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off lct-S, 16.2.2018 o 15:05

Mame doma rozne zbrane, :-) aj take lepsie . A "Z" tka (8x57JS, kratka celopazba))ma svoje zvlastne miesto, take dost vysoko. Aj s tymi jej zapormi a kladmi ako tu pisu... Mam k nej taky zvlastny, osobny vztah. Lahka, momoriadne presna... Ale hlavne pre ine pisem , najcastejsie sa tu pobavim na niektorych hlaškach, ALE jaro1 patri ti moj vďak, to o tom napinaciku a pohybe dopredu s prvou spuštou, to som nevedel. (mam ju hadam zo 25 rokov) A prave preto, ze na ostatných mam francuzske -- "môze sa stat" Tento prispevok, co si dal ma velku hodnotu, taketo by som rad nachadzal v diskusiach . Dakujem, podam aj dalej. Takisto suhlas aj s prispevkom dnes o 0:14. Ked sedim na takom mieste kde ma moze zver prekvapit na kratko, ci uz na posede , alebo pri strome, cakam s odistenou a nešibrinkujem tam na poslednu chvilu s ... (nerobte niektorí z flinty odisteny granat, kto sa k puske sprava ako treba je bezpecna aj odistena ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off uhrineki, 16.2.2018 o 7:38

Jaro1 prepáč, pomýlil som sa, prv odistím a potom... Zasa sa tu chytáme za slovíčka. Chcel som tým povedať že bezpečnosť je pre mňa prvoradá. A či somnou niekto bude súhlasiť a lebo nebude je mi jedno. Chodiť po lese z odistenou zbraňou... a lebo sedet na posede a nemať zaistenú zbraň... Treba si uvedomiť že je to zbraň, môže sa hoci čo stať, či v lese a lebo na posede.Veľa úrazov strelným poranením bolo to že zbraň nebola zaistená, lebo poniektorý poľovníci sú ľahkomyslní, však čo sa môže stať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 16.2.2018 o 0:14

...a až mierim na ciel, vtedy zbraň odistím a dám napináčik... Ps- no neviem Ivan, ci s tymto tvojim tvrdenim,najmä jeho prvou castou budu suhlasit vsetci polovnici. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off uhrineki, 15.2.2018 o 10:04

To je pravda že pri manipulacii je napinák nrbezpečný, či francúzky a lebo nemecký. Preto mám nabitú zbraň stale zaistenú aj na posede a až mierim na ciel, vtedy zbraň odistím a dám napináčik. Mam aj ZKK 601, ale je to o zviku ako ste tu písali. A hladkať na posede nabitú nezaistenu zbraň!!! To tiež nepochopím... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lanus, 15.2.2018 o 9:13

Pri manipulácii so zbraňami je mimoriadne nebezpečný !!! prechod po dlhodobom používaní z jedného druhu zbrane na druhý, majúci opačný spôsob aktivácie napináčika alebo poistky !!! Zvyk je "železná košeľa " a tak najmä v stresových situáciách je "prúser" na spadnutie !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 14.2.2018 o 23:47

Ivan, povedzme to z ineho uhla pohladu. Predpokladajme, ze kazdy polovnik ovlada natiahnutie nemeckeho napinacika, cize stlaci ukazovakom zadnu spust (napinacik) a prednou spustou odpali ranu. PS- a teraz si polozme otazku. Ktory z tychto uvedenych polovnikov, presnejsie kolko z nich doteraz vedelo, ze nemecky napinacik po potisnuti - potlaceni smerom dopredu spusti bici a spustovy mechanizmus a puska vystreli? Takze ja som len upozornil a varoval polovnikov ktori to pripadne nepoznali, aby to poznali! Lebo ja som zazil osobnu skusenost na strelnici, ked polovnik mysliac si ze nemecky sa napina ako francuzsky skoro sposobil tragediu. Tiez si viem predstavit polovnika, ktory si cerstvo zakupil takuto flintu a sediac na posede s flintou na kolenach si krati chvilu obzeranim si pusky, jej hladkanim, skusanim napr. vole spuste (napinacika) do stran pri odistenej flinte a dopredu (lebo nepredpoklada, nevie ze takto sposobi vystrel- neucil sa to na kurze) a naraz sa ozve ... bác. PS- ale uz som spokojnejsi, lebo uz to bude (budu) vediet, Lovu zdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off uhrineki, 14.2.2018 o 19:29

Jaro1 s tým napinákom maš pravdu, ale aj to sa da odstrániť.Ešte by som pochopil že niekto chce dať prednú spúšť do predu, ale zadnú? Pri nemeckom štechry? To je ako keby som si kupil troják a nevedel ako sa sním manipuluje. A stýma diviakama je to o zviku,A čo sa týka bezpečnosti, to by nevyhovovala do lesa žíadna zbraň. Stačí konárik aby zavadil do spúšte a pri nezaistnej zbrani by došlo k výstrelu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off moli, 14.2.2018 o 13:59

Dobrý deň. Mal som 2 Z-ky, kal. 8x57JS a boli, a asi aj sú to perfektné pušky:Nikdy sa mi nestalo, že by puška sama vystrelila-to je pri normálnom zaobchádzaní so zbraňou nepredstaviteľné, spúšť bola aká bola, ale ja som nikdy nepoužíval napínačik, podľa mńa je to zbytočnosť. Môj problém bola poistka, ktorá sa mi pri nosení na ľavom pleci stále odisťovala, stále to trebalo kontrolovať a dosť mi to vadilo a toto bol aj dôvod, že som si kúpil zbrań s pre mňa bezpečnou poistkou. Zbrojovka brno ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 14.2.2018 o 12:33

uhrinek- a co ZKK-600, 601 a dalsie sa nevyvazali do zahranicia? Vyvazali a tvorili NAJVäCSI PODIEL VYVOZU. PS- uhrinek, nikto nehovori ze nemecky stecher je nekvalitny spustovy mechanizmus. Iba hovori, ze ma aj chyby. Pri posunuti nemeckeho stechera dopredu zbran sama vystreli... to pokladas za bezpecny system? Ako vyuzijes tento napinacik pri SP na diviaky ked vybehne rudel diviakov na teba? Nijako, iba sa zamotas. A budes stlacat len tu tvrdu spust, ktora je typicka pre stare gulovnice s nemeckym stecherom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off uhrineki, 14.2.2018 o 7:44

Zdravím pání, ja mám.osobne už tretiu Zetku, mal som kaliber 8x57 štuc celopažbu, 8x60S a teraz som si prerobil Zetku z kal. 7x64 na kal. 8x64S. Prečo Zetku a ni novú guľovnicu? Preto lebo tie zbrane majú dušu, pekný dizajn, sú ľahké atd... Čo sa týka nemeckého napinákú tak je to veľmi kvalitný spúštový systém. Aj ta spúšť sa da vyladiť aby neišla tak ťažko. Čo sa týka pistrky, tým je práve ta Zetka špecifická. A vy ktorý starú, kvalitnú a peknú Zetku hanite a nadávate, ta ktorú za tvrdeho komunizmu vyvážali do celého sveta, najviac do Belgicka, Nórska, Indie a Afriky. To asi preto že tie zbrane boli zlé a nekvalitné. Teraz mi to pripadá ako keby ste porovnávali starú Škodu 1000 MB z novou Škodou Oktávia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off jaro1, 13.2.2018 o 11:30

mirosz o 15:54- ja neviem odkial si nabral, ze ja chcem nieco tlacit na zetke dopredu.Mozes byt konkretny? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 12.2.2018 o 20:54

ja sice nemam Zetku ale Brno 98 Mauser zaver 8X57 ,ale da sa povedat to iste,len tie kamene musel dobrušovat,ale za celu robotu aj s montažou som zaplatil 100 Ečok takže super,zajtra skusim vyfotit a dat tu,nemam sice podhlad,ale to by bol najmenši problem,puškar ma od neho odhovoril a dobre urobil ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dzano, 12.2.2018 o 16:20

Ďíkes lubenko. Ztiek som až toľko nedržal, ale na tej ZGčke to bolo tak, že tie kamene s pôvodnej švenk montáže boli na koľajniciach, ktoré boli priamo na puzdre záveru, takže som demontoval základne a šupol montáž rovno na koľajnice ... a doteraz to drží. Neviem či tam boli tie drážky originál, alebo dorábané. Tuším tam bola aj tá zarážka ako na 550tke aby sa montáž nemohla posunúť. Všetko som to ale aj tak podlepil a skrutky zaistil. Robím to len ako hobby. LZ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mirosz, 12.2.2018 o 15:54

Jaro 1 co konkretne chces na klasickej zetke tlacit dopredu zadna napinak predna spusta ak tu chce niekto nieco tlacit do predu tak to je na prvu cenu blb roka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lubenko, 12.2.2018 o 12:03

dzano dobra rada ja som vlani robil to iste ,ale musel mi to urobit puškar,pretože bolo treba prispôsobit kamene sam si s tým asi neporadí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dzano, 11.2.2018 o 21:59

Pozdravujem Ivo. Známemu som inštaloval puškohľad na montáž s podhľadom na ZGčku, ale myslím že tie kamene čo na tom má nie sú originál, tak by si si možno vedel pomôcť s kozapom. Nie som fanúšikom podhľadov, no on na tom trval ... stará škola. Odkazy ti posielam do pošty. Ono sa to zdá, ale sám som bol prekvapený, že tie diery v montáži na podhľad úplne postačujú. Zmeraj si lištu, alebo kamene a myslím, že buď tá 550tková, alebo skôr tá 527čková ti na to sadne. Len jednu vec ... treba vymeniť originál skrutky za tvrdšie. Kuker ti odporúčam Delta Titanium 2,5-10x50 HD, aj keď vidím, že píšeš že chceš niečo s pevným zväčšením, ale pri dnes dostupnej kvalite toho už veľa pevným zväčšením nezískaš. Nedávno som ho kúpil a keď som ho porovnával na splne s mojim Kahlesom csx 2,5-10x50, tak ti poviem že ... obraz širší, ostrejší a tá bodka sa dá nastaviť asi na najjemnejšie na svete na delte. V prospech kahlesu je iba povedzme o 10% lepšia svetelnosť a kahles je už myslím “klasa“. Tá delta je dosť dlhá, ale tebe by sa to na tú Ztku možno aj hodilo. Lovu Zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lubenko, 11.2.2018 o 17:55

hod za najbližším puškárom a on ti poradí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sergej82, 11.2.2018 o 17:10

Puskohlad a montaz na Zetku - Chcem vymenit puskohlad na zetke, chcem puskohlad z krížom a bodom, ale chcem zachovat podhlad, poradite montaz s podhladom a puskohlad vhodny na 8*57. Chcem len s pevnym zväčšenim..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 11.2.2018 o 8:56

sergej82- kazda zbran, ktora splna kriteria vyplyvajuce zo zakona o zbraniach a strelive, zakona o polovnictve a je v sposobilom technickom stave je vhodna na polovacku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sergej82, 10.2.2018 o 18:44

To co tu pisete su fakty, je to vsetko pravda, ale nikto nenapisal dovod , preco tato zbrab nie je vhodna na polovacku, je to presna zbran, a niekto kto nevie strielat moze mat aj blaser a zbrane za tisice eur, ja neobhajujem ziadnu zbran, kazda zbran ma svoje plusy aj minusy, dakujem vsrtkym ktori sa zapojili do diskusie.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sergej82, 10.2.2018 o 18:39

Vie mi niekto poradit montaz na Zetku s podhladom, pripadne puskohlad ktory by bol vhodny na nu (kaliber 8*57) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off skyhunter, 10.2.2018 o 17:36

Jaro má pravdu v tom pri napínaciku ale upozornil by som aj na ďalšiu anomálie sú ze tky, ktoré nemajú dva kohútiky ale len jeden kohútik, sú to pôvodne mechanizmy z vojenských pusinku VZ 24 a správajú sa obdobne ale radosť mat túto kvalitnú zbraň v razí 8x57 a lov s ňou je radosť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 10.2.2018 o 16:13

A este jedna vec, na co som pozabudol. Pri nemeckych napinacikoch u starych flint Pozor pri odistenej flinte! Ked "kohutik" nemeckeho napinacika potiahnes smerom dopredu pri odistenej flinte, dojde k vystrelu!!! Bol som svedkom, ked polovnik na strelnici aj napriek instruktazi stale si mysliac ze nemecky sa natahuje ako francuzsky urobil po svojom, chytil spust dvomi prstami potiahol dopredu a vysla rana... POZOR NA TO! Pozor na to aj pri predierani sa krikmi, pripadnom pade, atd. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off fatran, 8.2.2018 o 20:56

to sa stalo na pirši aj mne že sa mi otvoril záver a náboj ostal niekde na pirti ale ked skontaktuješ jágra pod nickom lysec tak ti podľa mňa poradí ako túto chybu odstrániť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sergej82, 8.2.2018 o 20:55

Lanus... Co sa toho tyka tak to moze byt, ja osobne ked sa predieram hustinou drzim zbran v ruke, nemam ju na pleci, a tam mi otvirenie nehrozi,.....je to otazka pohladu, niekto stare pusky zatracuje a niekto na nich neda dopzstit.....mame doma stary mauser 30.06 a terat tu zetku ....ale na spriengfielda nedame dopustit, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lanus, 8.2.2018 o 20:48

sergej82 - Pri predieraní sa húštinami t.j. v pohone alebo pri dohľadávke sa bežne stáva,že sa záver na zaistenej flinte zachytí otvorí a patrón stratí . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sergej82, 8.2.2018 o 20:40

Jeger, a v com je to az taka hrozna chyba..? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jeger, 8.2.2018 o 20:13

Jaro hlavnú chybu si nespomenul a to je otvorenie záveru aj pri zaistenej zbrani!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sergej82, 8.2.2018 o 20:10

Jaro1... Dakujem za info ...a radu, vsetko je o vkuse a zvyku, ja som chcel stale Zetku a to ze prisla v kalibri 8*57 som bol tiez rad, hlaven je nevystrielana, ide presne, co sa ryka poistky, na to mne osobne nezalezi, a zase nizku montaz , prisiel by som o podhlad, ktory je na nizku vzdualenost super....ja som spokojny, je to moja prva zbran.....nekope vobec.....lahucka , do nasich kopcov, si neviem predstavit chodit s novou gulovnicou ktora ma dreva na pazbe na "pol zimy".... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 8.2.2018 o 17:10

No a to odistovanie a zaistovanie najmä v rukaviciach (ale aj bez)je tiez take ake je.Ten pristup k poistke ako aj manipulacia s poistkou mne osobne vadil. Cize u mna je to zbran prekonana vratane optiky na nej a v sucasnosti su daleko lepsie a komfortnejsie pusky a optika.Naviac, tieto pusky su uz aj vzhladom k veku zodrate,chyby "zaciernene", ceny v sucasnosti hodne premrstene a tak treba poriadne, ale poriadne zvazit, ci vobec ist do kupy takejto pusky, pripadne aky "osoh" do buducna bude z nej clovek mat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off jaro1, 8.2.2018 o 16:06

Dal si sa zlakat zakladnymi krivkami pusky, tendencnymi clankami, atd. PS- moj nazor na tuto pusku.Klady: stihly, pekny vzhlad, dobra vaha, dobre spracovanie, dobre zelezo ( z tychto zbrani by si dnes mohli zobrat vzor sucasne "NASE" zbrojovky a robit zbrane stihlejsie a nie ako polena (zbytocne vela dreva), pouzivat kvalitnejsie zelezo, povrchovu upravu). Zapory: Kridelkova (praporova) poistka ktora vycnieva nad zaver a neumoznuje nizku montaz puskohladu, nemecky napinacik (naviac ten je davno „prekonany“) a je tam skor na ostaru ako na osoh, VELMI TVRDA spust pri strelbe s nenapnutym napinacikom (budes nadavat na SP pri opakovani viac ran). Naviac mne osobne sa vzhladovo (najmä kvoli spominanemu tvaru a velkosti) vobec nepaci zadna cast zaveru kvoli tej „praporovej" poistke, ako aj z lavej strany zboku ta zelezna „platna“ ktora sluzi ako zachyt zaveru a na vybratie zaveru. Je to PRILIS VOJENSKE, no NIE POLOVNICKE. No a co sa tyka samotnej strelby cez puskohlad, kvoli vysokej montazi nevyuzijes licnicu, hlavu musis natiahnut neprirodzene a vysoko a bradou sa budes dotykat az linie chrbta pazby, alebo ju budes mat nad nou, co nie je pri strelbe to prave orechove. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off sergej82, 7.2.2018 o 19:44

"Z" tka kaliber 8*57....r.v. okolo 1950-1960 - Zdravim kolegovia, viete mi nieco napisat ohladom tejto zbrane, preco vlastne "Z" tka ?? Spätny raz ? Dakujem za kazde info.....kaliber 8*57 poznam, ale ide mi o tu zbran celkovu.... Zbrojovka brno ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off army9, 18.9.2010 o 9:44

Lovecmiro Zetka sa nevyraba asi tak 60 rokov . Ak chces novu gulovnicu systemu Mauser 98 , tak napr. Brno 98 zo Zbrojovky Holice . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecmiro, 17.9.2010 o 22:50

ano na rok by som dufam mohol mat už papiere vybavene tak chel by som vedet co stoji nova a aky mate nazor na nu .....7x57 ... dik ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off yegi, 16.9.2010 o 20:05

Lovecmiro,Z-ka nová??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecmiro, 16.9.2010 o 18:43

chel by som sa opitat že kolko by približne stala Z-tka s kalibrom 7x57 nova a aky mate vy nazor na tento kaliber ? dik ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off berco69, 31.8.2010 o 13:55

aj ja mám z-ku vz24,8x57.. a chcem nan optiku delta optikal titanium 2,5-10x56 má niekdo skusenosti o tom.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stevo119, 20.6.2010 o 12:13

Ja mam ZG-cku a som s nou velmi spokojny,vela starsych a skusenych polovnikov mi tvrdilo ze ja ju nevystrielam,lebo maju tak kvalitne hlavne. Ja som s nou nadmieru spokojny,na svoj vek vyzera dobre. Tiez by sa mohla zalozit diskusia tych ktory maju zg-cky.Myslim ze aj takych je tu vela,alebo aspon takych ktory im fandia,,, Lovu zdar...ZG-ckam ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 237 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM